up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله رژيم هاي سخت PDF
QR code - رژيم هاي سخت

رژيم هاي سخت

خودتان را اذيت نکنيد

استفاده از رژيم هاي سخت، طاقت فرسا و طولاني به منظور کاهش وزن مي تواند باعث به وجودآمدن اختلال در سيستم گوارش و خطرات جدي در سلامتي شما شود و بيماري هاي جسمي و روحي شديدي را بوجود آورد.
مهم ترين اختلال مربوط به خوردن، پرخوري و بي اشتهايي عصبي است که هردو از تأثير رواني وسوسه داشتن وزن کم نشأت مي گيرد و صدمات زيانباري را براي افراد به دنبال دارد که گاهي غيرقابل جبران است. شيوع اين اختلال در دختران و زنان جوان يا بعضي ورزشکاران که به وزن بدنشان توجه بيش از حد دارند، بيشتر از ساير افراد است.
نگرش و فرهنگ در يک جامعه هم در به وجودآمدن اين اختلال بي تأثير نيست. زماني که لاغربودن بيش از حد به عنوان زيبايي به شمار مي رود، اين افراد براي رسيدن به اين هدف سعي در کاهش وزن، بيش از حد مجاز مي کنند که سلامتي آنها را به خطر مي اندازد.
در مورد ورزشکاران نيز در برخي رشته ها مانند ايروبيک، شنا، ژيمناستيک و... کاهش وزن در عملکرد ورزشي آنها تأثير دارد. در اين ورزشکاران نيز به نوعي اختلال خوردن درحال شيوع است. البته همان طور که قبلا گفته شد اين مورد فقط در ورزشکاراني ديده مي شود که توجه افراطي به وزن خود دارند.
● احتمال اختلال در سيستم عصبي
بي اشتهايي عصبي در دختران و زنان جوان کمتر از ۲۲ سال شايع تر است. افرادي که دچار بي اشتهايي عصبي هستند با وجود اين که وزن بسيار کمي دارند، ترس شديد از چاق شدن موجب مي شود از خوردن امتناع کنند. اين افراد معمولا تصور نادرستي از وزن و ظاهر خود دارند ومرتب خود را در آينه نگاه مي کنند و با وجود لاغري مفرط و وزن پايين فکر مي کنند که چاق هستند و اضافه وزن دارند و بايد وزن خود را کم کنند. اگر اين افراد در سن رشد باشند افزايش وزن و قد آنها نسبت به همسالانشان کمتر است و رشد خوبي ندارند و در آينده دچار مشکلات جسمي و بيماري هاي سخت و بي علاج مي شوند.
اختلال درسيستم عصبي هم دراين افراد وجود دارد به شرط اين که ورزش هاي سخت با شدت و زمان طولاني انجام دهند.
در پرخوري عصبي فرد کنترلي برخوردن ندارد و ممکن است در کوتاه مدت حجم زيادي از غذا را مصرف کند و بعد سعي در دفع غذاي مصرفي کند يا از خوردن چند وعده غذاي بعدي پرهيز کند و به خود گرسنگي طولاني مدت بدهد و براي جبران يک وعده پرخوري ورزش هاي شديد انجام دهد تا وزن اضافه شده را کم کند. افرادي که دچاراين دو اختلال هستند، اعتماد به نفس پاييني دارند و افسردگي و اضطراب از شکل ظاهري خود، در آنها ديده مي شود. شيوع پرخوري عصبي بيشتر از بي اشتهايي عصبي است.
بي اشتهايي عصبي حدود يک درصد کل جمعيت را دربرمي گيرد. ولي ۱۰ درصد جمعيت به پرخوري عصبي مبتلا هستند. دلايل مشترکي که در هردو اختلال وجود دارد، اعتماد به نفس پايين و علاقه شديد به لاغري و مشکلات رواني در اين افراد است که نياز به مشاوره روانشناسي دارند.
اما بايد به اين نکته مهم توجه داشت که چربي ها همانند کربوهيدرات ها در رژيم غذايي مناسب، نقش بسزايي ايفا مي کنند و براي سلامتي شما و فرزندتان مفيدند و براي لاغري نبايد آنها را حذف کرد.
چربي ها يا ليپيدها مواد مغذي هستند که براي ساخت هورمون ها و بافت هاي عصبي نظير مغز بسيار حياتي اند و اولين قرباني رژيم هاي طاقت فرسا هستند.
● سوخت ضروري براي بدن
بدن در واقع از چربي به عنوان سوخت استفاده مي کند. اگراين چربي براي مصرف انرژي يا ساخت بافت ها مصرف نشود، در سلول هاي چربي ذخيره مي شود، با ذخيره کردن چربي، بدن در مواقعي که به غذا احتياج دارد، مي تواند به جاي غذا از چربي نيز استفاده کند. چربي، باعث طعم خوش غذا نيز مي شود ولي بايد اين نکته را در خاطر داشت که منابع غذايي همچون چيپس هاي پرچرب، سرشار از کالري هستند و ممکن است سلامت فرد را به خطر بيندازند. سيب زميني، شکلات، کيک و نان هاي شيرين نيز چربي هاي زيادي دارند.
چربي ها عامل اصلي رشد و نمو هستند، کودکان، به خصوص به خوردن مقدار معيني از چربي ها براي رشد سيستم عصبي و مغز نياز دارند و به اين خاطر است که نوزادان به خوردن شير کامل که همه مواد معدني را دارد و داراي چربي است، احتياج دارند. در حالي که کودکان بزرگ تر مي توانند از شيرهاي کم چرب نيز استفاده کنند.
چربي ها در بدن ساخته نمي شوند، پس بايد از مواد غذايي که مصرف مي کنيم تامين شوند. چربي ها در واقع سوخت بدن هستند و باعث ساخت هورمون هاي مختلف بدن مي شوند همچنين براي ساخت رشته هاي عصبي بسيار لازم اند. گونه اي ديگر از چربي وجود دارند که به آن چربي هاي اشباع نشده مي گويند و به عنوان چربي هاي مغذي و مورد احتياج سلامت قلب شناخته مي شوند که در زيتون، بادام زميني، روغن هاي گياهي و روغن هاي ماهي که حاوي امگا۳ هستند يافت مي شوند.
● فرزندتان را محدود نکنيد
اگرچه تمايل و علاقه بعضي خانواده ها براي محدود کردن و کاهش دادن مصرف چربي براي کودکان بعضا زياد است، با اين وجود چربي ها دشمن ما نيستند. در واقع استفاده از رژيم هاي غذايي که فاقد چربي هستند، براي کودکان پيشنهاد نمي شود. چربي و کلسترول نقش بسيار مهمي در تقويت و رشد حافظه کودکان دارد و براي کودکان کمتر از ۲ سال چربي نبايد از رژيم غذايي آنها حذف شود. در ۲سالگي، کودکان بايد از غذاهاي مختلفي که حدود ۳۰ تا ۳۵درصد کالري دارد استفاده کنند. براي سنين ۴ تا ۱۸سالگي نيز مقدار ۲۵ تا ۳۰ درصد کالري پيشنهاد مي شود.
اگرچه مقدار مناسب و به اندازه استفاده از چربي در سلامتي ما بسيار مهم است، اما اکثر کودکان امروزي زيادتر از نياز بدن چربي مصرف مي کنند و اين زياده روي در استفاده از چربي باعث اضافه وزن آنها مي شود. ريسک حملات قلبي در کودکاني که چاقي مفرط را تا سنين بلوغ به همراه دارند، بيشتر از سايرين است که منجر به فشارخون بالا، مرگ هاي زودرس و افسردگي خواهد شد.
از مهم ترين روش هاي حفظ تعادل چربي در کودکان عبارتند از:
استفاده از غذاهايي که به طور طبيعي چربي کمتري دارند مانند ميوه ها، سبزيجات و حبوبات و گوشت هاي سفيد، به جاي سرخ کردن گوشت مي توانيد آنها را آب پز و يا بخارپز کنيد. اين روش چربي غذا و کالري آن را کاهش مي دهد. سرخ کردن غذا، باعث مي شود تا مقدار چربي نه تنها کاهش نيابد، بلکه چربي هاي زائد نيز افزايش يابند از خوراکي هايي مانند نان هاي شيريني و خامه دار و غيره که اغلب کودکان به عنوان پيش غذا از آنان استفاده مي کنند بپرهيزيد.
به جاي اين که کودکان غذاهاي آماده مصرف کنند، مي توانند از غذاهاي سالم خانگي استفاده کنند استفاده از برنامه غذايي مناسب و ورزش و تحرک از عوامل حفظ تعادل بدن است و مي تواند در حفظ سلامتي به فرد کمک کند.
اينها نکاتي کوچک ولي بسيار مهم اند که با رعايت آن مي توان جلوي چاقي و اضافه وزن کودکان را تا حد زياد گرفت.

آبي که در طبيعت وجود دارد تقريبا هميشه ناخالص مي باشد. زيرا که اغلب داراي گچ ، آهک ، نمک طعام ، ترکيبات منيزيم ، آهن ، اکسيژن و ازت ، انيدريد کربنيک ، ...

● هفته اي يک کيلو لاغر شويد لاغر شدن مثل يک روياي دست نيافتني است . گاهي و براي بعضي آدمها غير ممکن به نظر مي رسد و گاهي براي رسيدن به آن ، تحمل رژيمه ...

درختان ، متعلق به تيره گياهان بذرده هستند که به دو دسته بازدانگان و نهاندانگان تقسيم مي‌شوند. سوزني‌برگان (نرم چوب‌ها) به دسته اول و پهن برگان (سخت چو ...

انتخاب رژيم آنتي بيوتيکي يک فرآيند پيچيده با دخالت چنديدن عامل مختلف است اصول راهنما براي تشخيص و در عين حال آسيب نرساندن به بيمار بايد هنگام انتخاب آ ...

پوکي استخوان از جمله بيماري هاي شايعي است که به خصوص زنان بيش از مردان به آن مبتلا مي شوند. همان طور که در پيشگيري از اين بيماري تغذيه جايگاه ويژه اي ...

«مامان! تو رو خدا امروز ديگه نگو پام درد مي کنه. بچه ها همه با مادراشون ميان خريد ولي ما هميشه تنها مي ريم. چرا اين طوريه؟ ببين زن هاي پيرتر از تو چه ...

شيرين کننده ها به دو دسته: طبيعي و مصنوعي تقسيم مي شوند . ▪ شيرين کننده هاي طبيعي: عموماً جزء گروه کربوهيدرات ها مي باشند و از کربن ، هيدروژن و اکسيژن ...

شايد شما هم نکاتي را درباره رژيم غذايي مديترانه اي شنيده باشيد به ويژه که در مطالعات سال هاي اخير تاثيرات مفيد اين نوع رژيم غذايي بر سلامتي،در مطالعات ...

دانلود نسخه PDF - رژيم هاي سخت