up
Search      menu
تغذیه و خوراکیها :: مقاله رژيم غذايي بارداري PDF
QR code - رژيم غذايي بارداري

رژيم غذايي بارداري

تغييراتي که بايد هنگام اقدام براي بارداري در رژيم غذايي خود بدهيد

رژيم غذايي خود را بهبود ببخشيد.
هرچه زودتر بهتر غذا خوردن را آغاز کنيد، احتمال حامله شدن شما افزايش پيدا مي کند. در مردان و زنان (هر دو)، باروري و غذا به هم مرتبط است. شما بايد به استفاده از يک رژيم غذايي متعادل پايبند باشيد تا احتمال حامله شدن و به دنيا آوردن يک فرزند سالم را افزايش دهيد.
هر روزه چندين وعده ميوه، سبزيجات، غلات (مانند نان گندم کامل)، و غذاهاي سرشار از کلسيم (مانند ماست، پنير و شير) مصرف کنيد. برخي مواد غذايي و ويتامين هاي خاص (مانند ويتامين هاي C و E، روي، و اسيد فوليک)، براي توليد اسپرم سالم بسيار اهميت دارند. دريافت نکردن مواد غذايي کافي ممکن است بر پريود شما تاثير بگذارد و پيش بيني زمان تخمک گذاري را دشوار کند. همچنين اگر مقدار زيادي وزن از دست داده باشيد يا بيش از حد چاق شده باشيد، ممکن است اصلا باردار نشويد.
● از چه چيزهايي بايد اجتناب کنيد؟
در صورتي که هنوز هم چيزهاي زيادي را مي توانيد بخوريد و عوارض ناشي از حاملگي موجب نشده اند که خوردن بسياري از مواد غذايي را فراموش کنيد، بايد برخي تغييرات را در برنامه غذايي خود اعمال کنيد. چند توصيه مهم اين است که مصرف الکل را متوقف کرده يا به ندرت الکل بنوشيد؛ استفاده از داروهاي روانگردان را متوقف کنيد و در صورتي که دخانيات مصرف مي کنيد، از مصرف آن نيز پرهيز نماييد. همه اين مواد يا عادتها ممکن است اثرات سوئي بر جنين در حال رشد در شکم شما بگذارند.
همچنين ممکن است مايل باشيد که استفاده از چاي و قهوه را نيز متوقف نماييد. نتايج تحقيقات در مورد اثرات کافئين و تئين بر باروري، يکدست و صريح نيست. متخصصان عموما بر اين باورند که مصرف کم تا معتدل کافئين (يعني کمتر از ۲۰۰ ميليگرم در روز، يا برابر با سه فنجان قهوه يا چاي پررنگ)، بر قدرت باروري شما تاثير نخواهد گذاشت؛ اما پزشک شما ممکن است توصيه کند که مصرف آنها را کاملا قطع کنيد تا از سلامت خود و جنين خود مطمئن باشيد.
انواع ماهي در حالت کلي يک غذاي بسيار سالم است، اما ميزان جيوه در برخي از آنها بسيار بالا است، که ممکن است براي کودکي که در شکم داريد خطرناک باشد. از آنجا که جيوه مي تواند در بدن شما انباشته شده و تا يک سال از بدن خارج نشود، بهتر است استفاده از ماهيهايي که ميزان زيادي جيوه در گوشت خود دارند (مانند کوسه ماهي، swordfish، king mackerel و tilefish) را پيش از اقدام براي حامله شدن، متوقف کنيد. در عوض، مي توانيد از ماهيهايي که سطح کمتري از جيوه در گوشت خود دارند (مانند ماهي آزاد يا قزل آلا) يا کنسرو ماهي تون، يک تا دو بار در هفته، استفاده نماييد.
در دوران حاملگي، از گوشتهاي فرآوري شده مانند کالباس يا بوقلمون پروسس شده به ميزان بسيار کم استفاده کنيد و گوشتهاي دودي يا خام را نيز کلا کنار بگذاريد. در صورتي که حامله هستيد، حتي هات داگ يا غذاهاي آماده را نيز بايد آنقدر گرم کنيد تا بخار از آنها بلند شود.
● از يک مکمل غذايي حاوي ويتامين و مواد معدني استفاده نماييد
هرچند شما مي توانيد اکثر نيازهاي غذايي خود را با استفاده از يک رژيم غذايي متعادل تامين کنيد، اما بسياري از متخصصين بر اين باورند که حتي کساني که سالمترين و مناسب ترين رژيم غذايي را دارند نيز مي توانند از مکملها استفاده نمايند. شما ممکن است به اين نتيجه برسيد که استفاده از يک رژيم غذايي خوب و مکفي خصوصا هنگامي که سر کار مي رويد يا از بقيه کودکانتان مراقبت مي کنيد، دشوار خواهد بود؛ در نتيجه با استفاده از ويتامين هاي مکمل دوران حاملگي مي توانيد اطمينان حاصل کنيد که اسيد فوليک و ساير مواد مغذي اساسي را به ميزان کافي دريافت مي کنيد که در نتيجه شانس حاملگي سالم در شما افزايش پيدا مي کند.
به خاطر داشته باشيد که اين مواد صرفا به عنوان مکمل مناسب هستند و نمي توانند جايگزيني براي يک رژيم غذايي مناسب باشند. همچنين از آنجايي که مولتي ويتامين هايي که بدون نسخه نيز به فروش مي رسند ممکن است حاوي مقادير بسيار زيادي از ويتامين ها و مواد معدني باشند که احتمالا براي کودک در حال رشد شما مناسب نبوده يا حتي مي تواند خطرناک نيز باشد، بهتر است از قرصهايي که ويژه خانمهاي حامله تهيه شده اند استفاده کنيد. کساني که از رژيمهاي غذايي گياهي استفاده مي کنند نيز ممکن است به مکملهاي ويتامين هاي D و B۱۲، به همراه پروتئينهاي اضافي، نياز داشته باشند. بهتر است درباره مکملهاي غذايي دوران حاملگي که براي شما مناسب يا ضروري است، با پزشک خود مشورت کنيد.
● حداقل ۴۰۰ ميکروگرم در روز اسيد فوليک مصرف کنيد
ثابت شده است که استفاده از اين ويتامين ، خطر بروز بيماريهاي مادرزادي در مجاري عصبي کودک مانند Spina Bifida را کاهش مي دهد؛ همچنين استفاده از اين ويتامين به کاهش ميزان بروز سکته هاي قلبي و مغزي، سرطان و ديابت، مربوط مي باشد.
اکثر خانمهايي که حامله هستند بايد حداقل روزانه ۴۰۰ ميکروگرم (۰.۴ ميلي گرم) از اين ويتامين را مصرف کنند. اگر در خانواده شما سابقه بروز بيماريهاي مادرزادي مجاري عصبي وجود دارد يا از داروهاي مربوط به حملات صرعي استفاده مي کنيد، ممکن است پزشک به شما توصيه کند که مصرف روزانه خود از اين ويتامين را تا ۴۰۰۰ ميکروگرم (۴ ميلي گرم) افزايش دهيد، و مصرف آن را از يک ماه پيش از حاملگي آغاز کرده و تا انتهاي سه ماهه اول حاملگي ادامه دهيد.
ويتامين هاي دوران حاملگي که بدون نسخه فروخته مي شوند در صورتي خوب هستند که مقدار اسيد فوليک آنها بيشتر از حداقل توصيه شده (بين ۶۰۰ تا ۸۰۰ ميکروگرم) باشد؛ شما در کل طول حاملگي به اين مکملها نياز خواهيد داشت. بعلاوه مي توانيد از غذاهاي سرشار از فولات (سبزيجاتي که رنگ برگهاي آنها سبز تيره است مانند اسفناج يا کلم پيچ، مرکبات، حبوبات، سبزيجات، حبوبات کامل، و نانها يا غلات غني شده) استفاده کنيد. اسيد فوليک از جمله اسيدهاي محلول در آب است، در نتيجه اگر مقدار بيش از حدي از آن را استفاده کنيد، بدن شما قادر است تا مقدار اضافي را دفع نمايد. اما محلول بودن اين اسيد در آب، يک جنبه منفي نيز دارد: در حين پختن سبزيجات با آب، مقدار نسبت زيادي از اين اسيد در آب حل شده و به بدن شما نخواهد رسيد؛ پس بهتر است سبزيجات را در مقدار کمي آب پخته يا بخارپز کنيد تا فولات موجود در آنها حفظ شود.
برخي از خانمها از اين قاعده کلي مستثني هستند: استفاده از مقادير زياد از فولات، ممکن است موجب شود که کمبود B۱۲ به چشم نيايد، که اين مشکل گاهي اوقات در کساني که از رژيمهاي غذايي سبزيجات استفاده مي کنند، مشاهده مي شود. در صورتي که گمان مي کنيد اين خطر براي شما وجود دارد، با پزشک يا ماماي خود مشورت نماييد.
● وزن ايده آل براي بدن خود را مشخص نماييد
هنگامي که مي خواهيد حامله شويد، بهتر است در وزن ايده ال خود باشيد ؛ در اين صورت وزن بدن شما در زمان حامله شدن به وزن استاندارد و توصيه شده نزديکتر خواهد بود. اگر اضافه وزن يا کمبود وزن داشته باشيد، حامله شدن براي شما دشوارتر خواهد بود. همچنين خانمهايي که اضافه وزن دارند با عوارض بيشتري در دوران حاملگي يا زايمان مواجه خواهند شد؛ احتمال به دنيا آوردن کودک کم وزن نيز در خانمهايي که کمبود وزن دارند، بيشتر است.
شما مي توانيد از ابزار تعيين وزن يا BMI که براي اين کار در سايت ما ارائه شده است استفاده کنيد تا متوجه شويد که آيا به کاهش يا افزايش وزن نياز داريد يا خير.
مادامي که از يک برنامه غذايي مناسب (که چربي آن کم بوده و ميزان غذاهاي فيبردار در آن زياد باشد) استفاده مي کنيد، يک برنامه ورزشي منظم نيز براي خود طراحي کنيد. در صورتي که اضافه وزن داريد، سعي کنيد هفته اي نيم تا يک کيلو گرم وزن کم کنيد، که اين سرعت کاهش وزن مناسب و ايمن است. در صورتي که از يک رژيم غذايي شديد استفاده کرده و سعي کنيد وزن خود را به سرعت کاهش دهيد، ممکن است ذخيره مواد مغذي بدن شما به سرعت تمام شود، که مسلما براي باردار شدن و آغاز حاملگي مناسب نخواهد بود.

سال هاي اخير مسوولان در وزارتخانه هاي متفاوت از واژه هاي امنيت غذايي و ايمني غذا صحبت مي کنند و در سند چشم انداز توسعه نيز به اين مهم پرداخته شده است ...

داروهايي كه در درمان دارويي مورد استفاده قرار مي گيرند عبارتند از: قرصهاي ضدبارداري قرصهاي ضدبارداري شايعترين داروهايي هستند كه براي درمان هورموني است ...

● ديابت بارداري ديابت مليتوس بارداري gestational diabetes mellitus را عموماً به عنوان عدم تحمل گلوکز تعريف مي کنند که ابتدا در دوره ي بارداري شناسايي ...

مسموميت غذايي بر اثر خوردن غذاي آلوده يا زياد خوردن ايجاد مي‌شود. علايم آن بيشتر با درگيري دستگاه گوارش همراه است و شدت اين بيماري طيف گسترده‌اي دارد. ...

درخت هلو از زمان هاي قديم در چين وجود داشته و از آنجا به نقاط ديگر جهان راه يافته است . در قرون وسطي از آن بصورت يك داروي گياهي استفاده مي کردند. درخت ...

1) پاستوريزه سازي(PASTEURIZATION): روشي براي کشتن اغلب ميکروارگانيسمهاي بيماريزا (کاهش تعداد آنها تا حدي که ايجاد بيماري نکنند) و غير فعال ساختن آنزيم ...

در حديثي از امام علي(ع) آمده است که: «هرکس در دل خود، درخت علاقه به انواع غذاها را بکارد؛ ميوه انواع بيماري ها را از آن مي چيند.» اين گفته ايشان که حد ...

يکي از دغدغه هاي مادراني که بچه هاي نوپا دارند، غذاخوردن آنهاست؛ اينکه بعد از ۶ ماهگي با چه برنامه اي بايد فرزندشان را تغذيه کنند... حالا ديگر همه تاز ...

دانلود نسخه PDF - رژيم غذايي بارداري