up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله رژيم ثابت پوستي PDF
QR code - رژيم ثابت پوستي

رژيم ثابت پوستي

در امان ماندن از روند پيري

براي در امان ماندن از روند پيري تنها رعايت سه نکته ضروري است:
در امان ماندن از روند پيري و داشتن پوستي تروتازه آروزي ميليونها زن و در قرن بيست يکم، شايد هم بسياري از مردان باشد. اما براي اين کار هنوز اکسيري کشف نشده است. با اين حال مي شود روند پير شدن را کند کرد. اگر به اين قدم راضي هستيد به راهنمايي هاي يک پژهشگر زيبايي پوست توجه کنيد که معتقد است تنها رعايت سه نکته ضروري است و نيازي به کشته شدن نيست.
● يک رژيم پوستي مؤثر
خانم معصومه ويک، با تحصيل در زمينه ي شيمي، مدير يک مؤسسه ي زيبايي در نيوجرسي است. از او دعوت کرديم به عنوان متخصص در امور زيبايي و سلامت پوست در گفتگويي با ما شرکت کند. مي خواستيم بدانيم که آيا مي شود پروسه ي پيرشدن پوست و چين و چروک را کند کرد، يا اينکه همه ي چيزهايي که گفته مي شود تبليغات است و جواني و شادابي پوست بسته به ارث، نوع کار،استرس و تعادل هورموني دارد و مواد آرايشي در اين روند يا دخالتي ندارند يا حداکثر تاثيري ناچيز دارند؟
معصومه ويک تأکيد مي کند که زيبايي پوست به تمام عوامل ياد شده بستگي دارد، اما مواد زيبايي پوستي هم مي تواند يکي از عواملي باشد که روي پوست و سلامتي آدم تأثير داشته باشد. اين يک عامل بسيار مهم است، ولي تنها عاملي نيست که مي تواند پوست را کنترل کند.
همانطور که براي خيلي چيزها رژيمي وجود دارد، مثلا رژيم لاغري، چاقي، کلسترول و غيره، براي پوست هم مي شود از رژيم صحبت کرد. رژيمي که شامل يک سري موارد ضروري باشد. به زبان ديگر رعايت مجموعه اي از حداقلها که جزو الفباي جلوگيري از پيري زودرس پوست به حساب مي آيند، کافي است تا پوست پرطراوت و شاداب بماند و ديرتر پير شود.
● سه بايست در رژيم پوستي
رژيم ثابت پوستي را در سه کار بايسته خلاصه کرد :
«يکي برمي گردد به سفيداب سنتي خودمان، پروسه ي که به آن مي گويند Body exfoliant و يا چرک کردن در فرهنگ ما.»
ماندن سلولهاي مرده يا شاخي از رسيدن اکسيژن يا کرمهايي که مي توانند عامل مهمي در زيبايي پوست باشند جلوگيري مي کند. به همين دليل يک چيز خيلي مهم در رژيم پوستي، چرک کردن است که بايستي با مواد مختلف peeling (پيلينگ، لايه برداري) باشد.
«کار بعدي اين است که آدم پوست را تميز کند. بخصوص که من مي شنوم در ايران آلودگي هوا خيلي شديد هست. پوست تميز شود، آنهم با موادي که خيلي ملايم باشند و به چربي طبيعي پوست آسيب نزنند و مرحله ي سوم که خيلي مهم است رساند رطوبت به پوست است که مطمئن باشيد کرمي که استفاده مي کنيد از مواد طبيعي ست و پوست را نگه مي دارد، بخصوص همين که سن آدم مي رود بالا پوست خشکتر و خشکتر مي شود و اين آب دهي به پوست براي اينکه پوست صورت را جوانتر نگهدارد بسيار مهم است. بنابراين سه کار ضروري عبارت اند از: چرک کردن، تميزکردن و آب دهي به پوست.»
● پيلينگ (لايه برداري)
خيلي ها فکر مي کنند کافي است پوست شان را با صابون يا يک لوسيون بشويند، ولي به پيلينگ اهميت کافي نمي دهند. او در مورد پيلينگ به دوگروه عمده اشاره مي کند:
«اين گروه بندي يکي بصورت مکانيکي است. سفيداب، پيل، گوماژ و همه اينها مي افتادند توي گروه مکانيکي. وقتي شما وارد آنزيم و اسيد و اين حرفها مي شويد، اينها گروه شيميايي هستند.»
نکته مهم در مورد گروه شيميايي اين است که اين مواد خيلي با نفوذ هستند. يعني به محض قرار گرفتن روي پوست شروع مي کنند به کارکردن و شکستن ديواره ي سلولهاي مرده. مشکلي که اين مواد دارند اين است که آنها فقط با PH معيني مي توانند به شکل مطلوبي مؤثر باشند. حالت اسيدي يا بازي بودن ماده، در صورت مانده بودن تغيير مي کند، يعني يا بالا مي رود يا پايين مي آيد. براي همين يا مي تواند پوست را بسوزاند يا اصلا مفيد نباشد. خانم ويک مي گويد:
«وقتي اين مواد روي پوست مي مانند، شروع مي کنند به حل کردن ديواره هاي سلول و اين حتا مي تواند ديواره هاي سلول زنده و طبيعي را هم حل کند که براي پوست لازم است. براي همين، متخصصين کارآزموده معمولاً مي دانند چقدر بايد از اين آنزيم ها و اسيدها استفاده بشود، با چه غلظتي بايد استفاده بشود که پوست را نسوزانند و حساس اش نکنند، ولي در عين حال عمل برداشتن پوست مرده را انجام بدهند.
متاسفانه بسياري کرم ها يا لوسيون هاي موجود در بازار در اين معنا تازه نيستند. به همين دليل مهم است که به محض شروع استفاده از آنها توجه شود، که حساسيتي ايجاد نکنند و به پوست آسيب نرسانند. معصومه ويک درباره استفاده از اين مواد مراجعه به متخصص را مطمئن تر مي داند.
او مي گويد:
«حسن سفيداب يا مواد پيلينگ مکانيکي در اين است که به محض اينکه سلولهاي مرده از پوست جدا مي شوند، هرچقدر هم که شما بماليد، ديگر چرک نمي آيد. براي همين مردم مي دانند که کي دست بکشند و ديگر چرک نکنند و اين خصوصيت خيلي مثبت سفيداب است که من هميشه تحسين کرده ام. براي اينکار بهتر است از سفيداب بسيار نرم استفاده شود.»
● ساده تر، اما پيگير تر!
براي رسيدگي به پوست تا جايي که مي شود بايد اصل سادگي را رعايت نمود و از استفاده از مواد گوناگون خودداري کرد. او مي گويد:
«اين فلسفه ي من است و به نظر من در زندگي هم همينطور است. هرچقدر ساده تر باشيد، به موضوعات ساده تر نگاه بکنيد، زندگي آسانتر است. براي من در رابطه با پوست و مسايل بهداشتي هم همينطور است. آنقدر محصول توي بازار هست که همه گيج اند، چه استفاده کنند، چه استفاده نکنند. خيلي از اين کمپاني هاي خيلي بزرگ بازيهاي بازاريابي و بازارگرمي مي کنند و مثلا مي گويند: يک کرم بايد براي گردن باشد، يکي براي سينه و يکي براي پوست و ... البته کرم زير چشم مهم است، ولي کرمهايي هست که براي صورت است و آنقدر اينها خوب فرموله شده اند که حتا شما مي توانيد براي زيرچشم تان هم استفاده کنيد.»
به نظر او هرچقدر کرمهاي مختلف کمتري بخريد، بهتر است و فقط کافي است يک يا دو کرم سالم داشته باشيد. او معقتد است که ادامه کاري و انضباط به مراتب مهم تر است. درصورت منضبط بودن:
«مي بينيد بعد از دوهفته واقعا پوستتان شروع مي کند به تغيير کردن. مهم اين است که آدم مرتب انجام بدهد و اين مسئله که مرتب باشد و کم باشد خيلي بهتر از اين است که آدم ده تا کرم مختلف داشته باشد و بعضا چرک نکند. شما مي توانيد کلي پولتان را هدر بدهيد، براي اينکه کرم گردن بگيريد، براي اينکه به شما مي گويند که کرم گردن فرق مي کند با صورت. نه! اگر آدم کرم پوست صورتش خوب باشد، مي تواند براي گردنش هم به نظر من استفاده بکند.
● مواد داخلي يا مارکهاي خارجي؟
درحال حاضر گروه بزرگي از پزشکها و داروسازهاي ايراني روي آورده اند به توليد کرمهاي گوناگون. خانمهاي ايراني هم با اين مسئله دو گونه برخورد مي کنند. برخي مشتري پروپاقرص فرآورده هاي اين داروسازان و پزشکان داخلي هستند و گروه ديگر ترجيح مي دهند به رترتيب همچنان از مارکهاي معروف خارجي استفاده کنند. آيا مي شود بين کرمهاي وطني و مارکهاي معروف آمريکايي و اروپايي قضاوت نهايي کرد و يکي را بر ديگري ترجيح داد؟ با توجه به اينکه دسته ي اول، يعني سازندگان داخلي در استفاده از مواد طبيعي و سنتي دست شان بازتر است و از آنطرف هم امکانات کمپاني هاي خارجي به لحاظ داشتن لابراتوارهاي مدرن و مجهز و سرمايه هاي هنگفتي که دارند بيشتر است. توصيه به خانم هاي ايراني اين است که لزوما به دنبال مارک هاي خارجي نروند. بسياري مارکهاي معروف فقط پول شهرت شان، بسته بندي و تبليغات شان را مي گيرند. اما در مورد توليدات داخلي هم بايد يک نکته را از نظر دور نکرد:
«من نمي دانم آيا به کنترلي که روي مواد، تازگي آنها، تميز بودن آن در ايران مي شود، مي توان اطمينان کرد يانه. اين موضوعي است بسيار مهم که مي تواند با سلامت پوست بازي کند. فراموش نکنيم که به صرف طبيعي بود مواد اوليه استفاده از آنها براي پوست مفيد نيست و مي تواند ضرر هم داشته باشد. بايد بگويم که اين کنترل در اروپا و آمريکا بسيار شديدتر و قابل اطمينان تر است و شرکتهاي سازنده مواد آرايشي به هرحال از امکانات بسيار مجهزتر و وسيع تري برخوردارند. با اين حال يک قضاوت نهايي در اين مورد بسيار سخت است. من فقط مي توانم به خانمهاي ايراني بگويم که با دقت و حساسيت نسبت به آنچه مي خرند برخورد کنند.»

تست پوستي توبرکولين مانتو روش استانداردي براي تعيين آلودگي فرد با مايکوباکتريوم توبرکولوزيس مي باشد. انجام مطمئن و خواندن صحيح تست پوستي نيازمند استان ...

● انديکاسيون ها در ميان بيماراني که براي درمان به مطب هاي مراقبت هاي اوليه و بخش هاي اورژانس مراجعه مي کنند، مواجهه با عفونت هاي پوست و بافت نرم، از ج ...

● هفته اي يک کيلو لاغر شويد لاغر شدن مثل يک روياي دست نيافتني است . گاهي و براي بعضي آدمها غير ممکن به نظر مي رسد و گاهي براي رسيدن به آن ، تحمل رژيمه ...

● تعريف آکنه يک ضايعه پوستي است که سبب ايجاد جوشهاي سرسياه و التهاب ضايعات قرمز (کورک، جوشهاي چرکي، کيست) مي گردد. اين زايده ها بطور معمول جوش يا زيت ...

به اعضاي مصنوعي بدن پروتز گفته مي‌شود، منظور از پروتز در دندانپزشکي، دندانهاي مصنوعي مي‌باشند و پروتز ثابت به پروتزي اطلاق مي‌گردد که بر روي دندان يا ...

پوکي استخوان از جمله بيماري هاي شايعي است که به خصوص زنان بيش از مردان به آن مبتلا مي شوند. همان طور که در پيشگيري از اين بيماري تغذيه جايگاه ويژه اي ...

مراحل سير و سلوك در عرفان كاستاندا هر مسلك عرفاني، داراي ويژگي ها و خصوصيات منحصر به فردي است. البته اين سخن بدان معنا نيست كه هر آنچه در آن مصداق عرف ...

«مامان! تو رو خدا امروز ديگه نگو پام درد مي کنه. بچه ها همه با مادراشون ميان خريد ولي ما هميشه تنها مي ريم. چرا اين طوريه؟ ببين زن هاي پيرتر از تو چه ...

دانلود نسخه PDF - رژيم ثابت پوستي