up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله رينيت آلرژي PDF
QR code - رينيت آلرژي

رينيت آلرژي

بهار و آلرژي فصلي (انواع و راه هاي پيشگيري )

‬درصد از مردم به رينيت آلرژي فصلي مبتلا مي شوند که از اين تعداد ‪۸‬ درصد علايم طولاني، ‪ ۶‬درصد علايم فصلي طولاني و ‪ ۲‬درصد تنها علايم فصلي دارند.
تب يونجه به لحاظ اينکه به هنگام گرده افشاني گياهان در فصل تابستان و بهار بروز مي کند رينيت آلرژي فصلي نيز ناميده مي شود.
فصل بهار همواره زمان آغاز حساسيتهاي فصلي مانند تب يونجه است که درمان اين بيماري ها هرچه زودتر شروع شود فرد رنج و ناراحتي کمتري را تحمل خواهد کرد.
رينيت آلرژي فصلي زماني بروز مي کند که يک ماده حساسيت زا باعث تحريک و التهاب جدار ظريف و حساس داخل چشمها و بيني مي شود.
شيوع اين بيماري همانند آسم و اگزما روبه افزايش است و زمينه ارثي دارد، و بر اثر ورود گرده گياهان به چشمها و مجاري تنفسي بروز مي کند.
اين بيماري از اوايل بهار تا اواخر تابستان بسته به نوع گرده هايي که فرد به آنها حساسيت دارد بروز مي کند.
گرده درختاني مانند درخت توس، زبان گنجشک، بلوط، چنار در اوايل فصل بهار باعث بروز حساسيت مي شوند.
گياهان علفي و مرتعي اواسط تابستان از ماه مه (از اوايل ارديبهشت) تا ماه اوت (ماه مرداد) گرده افشاني مي کنند. در اين ميان علف دم روباهي، چاودار، علف باغ، چمن، و فسکو بيشترين گرده افشاني را دارند.
گاهي در اواخر تابستان و پاييز علفهايي مثل گزنه، ترشک، برنجاسف، و بارهنگ مي توانند باعث بروز رينيت آلرژي فصلي شوند.
اين بيماري در خانواده هايي که مستعد حساسيت هستند بروز مي کند و معمولا در اوايل دوران نوجواني آغاز و در دهه ‪ ۲۰‬سالگي به اوج خود مي رسد.
مهمترين علايم حساسيت شامل عطسه مکرر، آبريزش شديد از بيني، خارش يا آبريزش از چشمها، خارش گلو و گوش و کام، از دست دادن قدرت تمرکز حواس، احساس ناراحتي و بيماري عمومي ، است.
مفيدترين درمانها براي مبارزه با رينيت آلرژي فصلي عبارت است از :
قرصهاي آنتي هيستامين و افشانه هاي بيني که به تسکين آبريزش بيني، عطسه، خارش گلو و آبريزش و خارش چشمها کمک مي کند.
افشانه هاي بيني ضدالتهابي و قطره هاي بيني که التهاب داخل بيني را کاهش مي دهند.
افشانه هاي ضدآلرژي بيني و قطره هاي چشمي که بر روي بيني و چشمها موثر است و از ايجاد تحريک توسط ماده آلرژي زا جلوگيري کمک مي کند.
درصورتي که انسداد و گرفتگي بيني وجود نداشته باشد، افشانه ها و قرصهاي دکونژستان چندان کمکي نمي کنند.
يک قطره چشمي به نام ‪” olopatidine‬اولوپاتيدين” ظاهرا در رفع علايم و کنترل آلرژي چشم بسيار موثر است.
چنانچه با وجود مصرف دارو علايم بيماري برطرف نشود، ايمني درماني گرده گياهان مي تواند موثر باشد. در اين روش طي يک دوره سه ساله مقادير اندکي از گرده گياه به فرد تزريق مي شود تا با ايجاد تحمل ايمني، آلرژي درمان شود.
● برخي اقدامات اوليه براي اجتناب از گرده گياهان
به زمان گرده افشاني گياهان و تعداد گرده ها توجه داشته باشيد و درصورتي که تعداد آنها زياد است تا حد امکان در منزل بمانيد.
براي جلوگيري از ورود گرده گياهان به چشمها، عينک آفتابي به چشم بزنيد.
شستشوي بيني با آب نمک يا استعمال اندکي وازلين در داخل بيني شدت علايم را کاهش مي دهد.
وقتي داخل خودرو نشسته ايد شيشه ها را بالا بکشيد و از يک فيلتر گرده گياهان در قسمت هواکش خودرو استفاده کنيد.
در و پنجره اتاق خواب را در اواسط صبح و اوايل شب زماني که ميزان گرده ها در بالاترين حد است ببنيد.
از رفتن به مکانهايي مثل پارکها يا مزارع بخصوص در اوايل شب که تعداد زيادي گرده بر روي زمين ريخته است خودداري کنيد.
بر روي چمنهايي که به تازگي کوتاه شدند ننشينيد و براي انجام چمن زني باغچه منزل خود از فرد ديگري کمک بگيريد.
● پيشگيري
انجام آزمايشهاي آلرژي مي تواند موادي را که فرد به آنها حساسيت دارد مشخص نموده و سپس اقدامات عملي براي اجتناب از نوع گرده اي که بيمار به آنها حساسيت دارد به عمل آورد.
● سندرم آلرژي غذايي
برخي مبتلايان به تب يونجه با خوردن انواعي از ميوه جات، سبزيجات و آجيل دچار آلرژي غذايي مي شوند. اين نوع آلرژي سندرم آلرژي غذايي گرده نيز ناميده مي شود.
اينگونه بيماران معمولا اوايل بهار دچار تب يونجه مي شوند و سپس با خوردن ميوه جات و سبزيجات کم کم دچار خارش و تورم در ناحيه دهان و گلو مي گردند.
کساني که نسبت به گرده درخت توس حساسيت دارند، با خوردن سيب، هلو، هويج، گيلاس، کرفس،فندق، بادام زميني، و گردو دچار آلرژي غذايي مي شوند.
کساني که نسبت به گرده علفها حساسيت دارند با خوردن گوجه فرنگي، خربزه، و هندوانه آلرژي غذايي پيدا مي کنند.
افراد حساس به گرده علف برنجاسف با خوردن سيب ، کرفس و هويج دچار واکنش مي شوند.
کساني که به گرده پيرگياه آلرژي دارند با خوردن موز، خربزه و عسل حساسيت پيدا مي کنند.
مصرف غذاهاي کنسروي يا پخته شده واکنشي ايجاد نمي کند و تنها به ناحيه دهان و گلو محدود مي ماند.
در آلرژي لاتکس يا شيره گياهي کساني که به اين ماده حساسيت دارند با خوردن ميوه هايي مثل آوکادو، موز، بلوط و کيوي دچار آلرژي مي شوند.

آلرژي بيني آلرژيهاي بيني در نتيجه برخورد ذرات آلرژي زا با سلولهاي ديواره بيني برخورد مي کنند و در اين حالت ابتدا ذرات آلرژي وارد بيني مي شوند. ذرات آل ...

بهار ، موسم طراوت و شادابي و فصل آغاز رويش و تازگي ، براي بعضي ها زمان شروع حساسيت هاي آزاردهنده فصلي است. در همان زمان که عده اي با عشق به طبيعت و زي ...

رينيت حساسيتي (آلرژيك) چيست؟ رينيت آلرژيك (ويا التهاب مخاط بيني ناشي از حساسيت)، در واقع نوعي پاسخ آلرژيك به محركهاي تنفسي و به زبان ديگر، يك واكنش حس ...

در ميان بيماري هاي شايع کودکان در اين فصل از سال، علايم برخي بيماري ها مانند آلرژي، سرماخوردگي و آنفلوآنزا بسيار شبيه همديگرند و اطلاع از شباهت ها و ت ...

● تعريف : رينيت به التهاب غشاهاي مخاطي بيني گفته مي شود که خود را با علائمي مثل عطسه ،احتقان و خارش بيني و آبريزش بيني ، نشان مي دهد . چشم ها ، گوشها ...

امروزه بيش از پنج هزار ماده مختلف به عنوان خوشبوکننده و عطر مصرف مي شوند، از هر يک از اين عطرها نيز مي توان ده ها ماده حساسيت زا را جدا کرد که خوشبختا ...

چندي پيش، يکي از دوستان ام صاحب فرزند زيبايي شد که از همان ابتداي نوزادي دل درد و نفخ را تجربه کرد.... دوست ام نوزادش را نزد پزشک اش برد و تشخيص دکتر، ...

رينوکونژونکتيويت آلرژيک، به خصوص در کشورهاي توسعه يافته، بيماري مزمن و شايعي در کودکان است. اين بيماري نه تنها باعث علائم در بيني (از جمله احتقان و عط ...

دانلود نسخه PDF - رينيت آلرژي