up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله ريفلاکس PDF
QR code - ريفلاکس

ريفلاکس

سوزش سر دل، فتق و بيماري برگشت محتويات معده به مري (ريفلاکس)

بيماري ريفلاکس زماني اتفاق مي افتد که اسفنکتر تحتاني مري به درستي بسته نمي شود و محتويات معده به مري سر ريز مي شود يا ريفلاکس مي کند. اسفنکتر تحتاني مري حلقه اي از عضلات در ته مري است که مانند دريچه اي بين مري و معده عمل مي نمايد. مري غذا را از دهان به معده حمل مي کند.
زماني که اسيد معده سر ريز شده با آستر مري تماس پيدا مي کند باعث احساس سوختن در سينه و گلو به نام سوزش سردل مي شود. اين مايع حتي ممکن است در عقب دهان حس شود و به آن سوءهاضمه اسيد گفته
مي شود. سوزش سر دل گاهگاهي شايع است ولي لزوماً به علت بيماري ريفلاکس نيست. سوزش سر دلي که بيش از دو بار در هفته اتفاق بيفتد مي تواند مطرح کننده بيماري ريفلاکس باشد و در نهايت مي تواند به مشکلات سلامتي جدي تري منتهي شود.
هر کسي منجمله شيرخواران، کودکان و زنان حامله مي توند بيماري ريفلاکس داشته باشد.
● نشانه هاي ريفلاکس چه هستند؟
نشانه اصلي سوزش سر دل و سوء هاضمه اسيد دائمي است. برخي افراد ريفلاکس بدون سوزش سر دل دارند. در عوض آنها درد در قفسه سينه، خشونت صدا يا مشکلات بلع را تجربه مي کنند. ممکن است احساس گير کردن غذا در گلو داشته باشيد مانند اينکه گلويتان مسدود شده. بيماري ريفلاکس مي تواند باعث سرفه خشک يا تنفس ناجور هم بشود.
ريفلاکس در بچه ها
مطالعات نشان مي دهد که ريفلاکس شايع است و مي تواند در کودکان و شيرخواران ناديده گرفته شود. اين مسئله مي تواند باعث استفراغهاي مکرر، سرفه و ساير مشکلات تنفسي شود. دستگاه گوارشي نابالغ کودکان معمولاً مقصر است و بچه ها در زماني که يکساله مي شوند مشکلشان بر طرف مي گردد. اگر اين مشکل مرتب اتفاق مي افتد و باعث ناراحتي مي شود آن را با پزشک کودکتان در ميان بگذاريد. پزشک ممکن است راهکارهاي ساده اي را براي پيشگيري از ريفلاکس مانند گرفتن آروغ شيرخوار چندين بار حين شير خوردن يا نگه داشتن شيرخواردر حالت ايستاده به مدت ۳۰ دقيقه توصيه کند. اگر کودک شما بزرگتر است پزشک ممکن است پرهيز از موارد زير را توصيه نمايد.
▪ نوشابه اي داراي کافئين
▪ شکلات و نعنا
▪ غذاهاي چاشني دار و معطر مانند پيتزا
▪ غذاهاي اسيدي مانند پرتقال و گوجه فرنگي
▪ غذاهاي چرب و سرخ شده
پرهيز از غذا خوردن دو تا ۳ ساعت قبل از خواب نيز مي تواند کمک کننده باشد. پزشک ممکن است پيشنهاد کند که کودک در حاليکه سرش بلند شده است بخوابد. اگر اين اقدامات کارگرنباشند، پزشک ممکن است توصيه به تجويز دارو براي کودک شما کند و در موارد نادر کودک ممکن است نياز به جراحي داشته باشد.
● چه عاملي باعث ريفلاکس مي شود؟
هيچکس نمي داند که چرا افراد به ريفلاکس مبتلا مي شوند. يک فتق ممکن است همکاري کننده باشد. فتق زماني اتفاق مي افتد که قسمت فوقاني معده ازديافراگم يا ميان پرده (ديواره ماهيچه اي که شکم را از قفسه سينه جدا مي کند) بالا مي زند. ميان پرده ( ديافراگم) به اسفنکتر تحتاني مري کمک مي کند که از بالا آمدن اسيد به درون مري جلوگيري نمايد. زماني که فتق وجود دارد بالا آمدن اسيد راحتتر اتفاق مي افتد. فتق از اين طريق مي تواند باعث ايجاد ريفلاکس شود. فتق مي تواند در هر سني اتفاق بيفتد. بسياري افراد سالم با لاي ۵۰ سال يک فتق کوچک دارند.
ساير عوامل کمک کننده به ريفلاکس شامل موارد زير است:
▪ استفاده از الکل
▪ اضافه وزن
▪ حاملگي
▪ سيگار کشيدن
بنابراين غذاهاي خاصي مي توانند با وقوع ريفلاکس مربط باشند شامل:
▪ ميوه هاي سيترات دار
▪ شوکولات
▪ نوشابه هاي کافئين دار
▪ غذاهاي ادويه دار
▪ غذاهاي حاوي مقدار زياد گوجه فرنگي مثل خوراک لوبيا، سس هاي گوجه و پيتزا
ريفلاکس چگونه درمان مي شود؟
اگر سوزش سردل يا يکي ديگر از نشانه ها را براي مدتي داريد بايد با يک پزشک مشورت کنيد. ممکن است لازم باشد يک متخصص داخلي (پزشک متخصص بيماريهاي داخلي) يا يک فوق تخصص گوارش (پزشک متخصص بيماريهاي معده و روده) را ببينيد. درمان بسته به شدت ريفلاکس شامل يک يا چند تغييرزير در شيوه زندگي يا دارو يا جراحي است.
الف) تغييرات شيوه زندگي:
▪ اگر سيگار مي کشيد، ترک کنيد.
▪ الکل مصرف نکنيد.
▪ در صورت نياز وزن کم کنيد.
▪ غذاي کمي بخوريد.
▪ لباسهاي آزاد بپوشيد.
▪ تا سه ساعت بعد از غذا از دراز کشيدن پرهيز کنيد.
▪ به اندازه ۱۵ تا ۲۰ سانتي متر سر تخت خود را با گذاشتن قطعات چوب زيرپايه ها با لا ببريد. بالش اضافي به تنهايي کمک کننده نيست.
● داروها
پزشک ممکن است توصيه به استفاده از داروهاي ضد اسيد يا استفاده از داروهاي متوقف کننده توليد اسيد يا داروهاي کمک کننده به ماهيچه هايي که معده را تخليه مي کنند، نمايد.
▪ ضد اسيدها
داروهاي ضد اسيد معمولاً اولين داروهايي هستند که در بيماري ريفلاکس براي از بين بردن سوزش سر دل و ساير نشانه هاي خفيف ريفلاکس توصيه مي شوند. بسياري از انواع موجود در بازار ترکيبات متفاوتي از سه نمک را به عنوان پايه استفاده مي کنند که عبارتند از: منيزيوم، کلسيم، و آلومينيوم با يونهاي هيدروکسيد يا بيکربنات. به هر حال ضد اسيدها عوارضي دارند. نمکهاي منيزيوم مي توانند منجر به اسهال شوند و نمکهاي آلومينيوم منجر به يبوست مي شوند. نمکهاي آلومينيوم و منيزيوم غالباً در ترکيب با يک محصول ديگر براي متعادل کردن اين اثرات استفاده مي شوند. ضد اسيدهاي کربنات کلسيم هم مي توانند به عنوان منبع مکمل کلسيم استفاده شوند. اينها نيز مي توانند باعث يبوست شوند.
▪ عوامل کف کننده
براي پوشش دادن محتويات معده شما براي پيشگيري از ريفلاکس استفاده مي شوند. اين داروها به افرادي که آسيبي در ناحيه مري خود ندارند کمک مي کنند.
▪ مسدود کننده هاي گيرنده اچ ۲
اين داروها بر توليد اسيد اثر مي گذارند. اين داروها در مدت کوتاهي ايجاد راحتي مي کنند ولي نبايد به مدت طولاني تر از چند هفته استفاده شوند. اين داروها در نيمي از افرادي که نشانه هاي ريفلاکس را دارند موثر هستند.
▪ مهار کننده هاي توليد اسيد
اين داروها موثرتر از مسدود کننده هاي گيرنده اچ ۲ هستند و مي توانند نشانه ها را تقريباً در تمام افرادي که ريفلاکس دارند مهار کنند.
گروه ديگري از داروها که پيش فعال هستند به ماهيچه هاي اسفنکتر قوت مي بخشند و باعث مي شوند معده سريعتر تخليه شود. از آنجا که داروها از طرق مختلفي اثر مي کنند. ترکيب داروها مي تواند به کنترل نشانه ها کمک نمايد. افرادي که بعد از غذا خوردن دچار سوزش سر دل مي شوند بهتر است ضد اسيد و مسدود کننده گيرنده اچ ۲ استفاده کنندو ضد اسيدها در ابتدا به خنثي کردن اسيد معده کمک مي کند در حاليکه مسدود کننده گيرنده اچ ۲ بر توليد اسيد اثر مي گذارد. زماني که ضد اسيد کارش تمام مي شود مسدود کننده گيرنده اچ۲ توليد اسيد را متوقف مي نمايد. پزشک بهترين منبع اطلاعاتي براي نحوه استفاده از داروهاي ريفلاکس است.
● اگر نشانه ها پايدار بمانند چه؟
اگر سوزش سر دل با تغييرات شيوه زندگي بهبودي نيابد ممکن است نياز به آزمايشات اضافي داشته باشيد.عکس راديوگرافي بلع باريوم از اشعه X براي کمک به تشخيص ناهنجاري هايي مانند فتق و التهاب شديد مري استفاده مي کند. در اين آزمايش، محلولي را مي خوريد و سپس عکس اشعه X از شما گرفته مي شود. گر چه باريک شدن مري که تنگي خوانده مي شود، فتق و ساير مشکلات مشخص مي گردند، آزردگي خفيف در اين عکس مشخص نمي شود.آندوسکوپي فوقاني دقيق تر ازراديو گرافي بلع باريوم است و مي تواند در بيمارستان يا مطب پزشک انجام شود. دکتر به گلوي شما اسپريي براي بي حس کردنتان مي زند و سپس يک لوله پلاستيکي باريک را به نام آندوسکوپ از دهان شما به پايين مي لغزاند. يک دوربين کوچک در آندوسکوپ به پزشک اجازه مي دهد که سطح مري را ببيند و ناهنجاريها راجستجو کند. اگر نشانه هاي متوسط تا شديد داشته باشيد و اين روش آسيب به مري را نشان دهد معمولاً نيازي به آزمايش ديگري براي تأييد ريفلاکس نيست.
دکتر ممکن است از انبرکهاي کوچکي در آندوسکوپ براي برداشتن قطعات کوچک بافت استفاده کند. نمونه مشاهده شده در زير ميکروسکوپ مي تواند آسيب ايجاد شده به وسيله اسيد را نشان دهد و ساير مشکلات را در صورتي که موجودات عفوني کننده يا اختلالات رشد وجود نداشته باشند رد نمايد. در آزمايش نظارت PH، پزشک يک لوله کوچک را در داخل مري به مدت ۲۴ ساعت قرار مي دهد. اين لوله زماني که شما فعاليتهاي روزمره خود را انجام مي دهيد، ميزان و مقدار اسيدي را که به مري شما وارد مي شود اندازه مي گيرد. اين آزمايش در افرادي که نشانه هاي ريفلاکس را دارند ولي آسيب مري ندارند مفيد است. در ضمن اين روش در تشخيص اينکه آيا نشانه هاي تنفسي مانند خس خس و سرفه به وسيله ريفلاکس ايجاد شده اند يا خير کمک کننده مي باشد.
● جراحي
جراحي زماني که دارو و تغيير شيوه زندگي موثر نيست انتخاب مي شود. جراحي ممکن است يک جايگزين منطقي براي درمان هاي دارويي دائمي که بعضاً مي توانند ناراحت کننده باشند، تلقي شود.
▪ کاشت
اخيراً براي افرادي که از جراحي پرهيز مي کنند راهي به نام ايمپلنت يا کاشت پيشنهاد شده است. انتريکس محلولي است که اسفنجي شکل مي شود و اسفنکتر تحتاني مري را تقويت مي کند تا اسيد معده را از جريان يافتن به داخل مري نگهداري کند. اين ماده در حين آندوسکوپي تزريق مي شود. کاشت براي افرادي که ريفلاکس دارند و آنان که به مهار کننده هاي توليد اسيد جواب مي دهند مورد موافقت قرار گرفته است. اثرات طولاني مدت کاشت نا شناخته است.
● عوارض طولاني مدت ريفلاکس چه هستند؟
گاهي ريفلاکس ميتواند باعث بروز عوارض خطرناکي شود. التهاب مري از اسيد معده باعث خونريزي يا زخم مي شود. به علاوه، جوشگاههاي ناشي از آسيب بافتي مي تواند مري را تنگ کند و باعث مشکلات بلعي شود. برخي افراد دچار مري بارِت (به کسر «ر») مي شوند که در آن شکل و رنگ سلولهاي مري غير طبيعي مي شود و در طول زمان تبديل به سرطان مي گردد. در ضمن، مطالعات نشان مي دهند که آسم، سرفه مزمن، و تصلب ريه مي تواند ناشي از ريفلاکس باشد يا به وسيله آن تشديد شود.
نکاتي براي به خاطر سپردن:
▪ سوزش سر دل که سوءهاضمه اسيد هم خوانده مي شود، شايعترين نشانه ريفلاکس است. هر کسي که دو بار در هفته يا بيشتر دچار سوزش سر دل مي شود ممکن است ريفلاکس داشته باشد.
▪ ممکن است ريفلاکس داشته باشيد اما سوزش سر دل نداشته باشيد. نشانه ها ممکن است شامل صاف کردن زياده از حد گلو، مشکلات بلع، احساس گير کردن غذا در گلو، سوزش دهان يا درد در قفسه سينه باشد.
▪ در کودکان و شير خواران، ريفلاکس ممکن است باعث استفراغ مکرر، سرفه و ساير مشکلات تنفسي شود. در بيشتر نوزادان تا سال اول تولد نشانه هاي ريفلاکس از بين مي رود.
▪ اگر بيش از دو هفته نياز به استفاده از ضد اسيد داشته باشيد بايد به يک پزشک مراجعه کنيد. بيشتر پزشکان مي توانند ريفلاکس را درمان کنند همچنين ممکن است نياز به مراجعه به يک متخصص داخلي داشته باشيد (پزشکي که در طب داخلي تخصص دارد) يا يک فوق تخصص گوارش (پزشکي که بيماريهاي معده و روده را درمان مي کند)
▪ پزشکان معمولاً تغييرات رژيم غذايي و شيوه زندگي را براي برطرف کردن سوزش سر دل توصيه مي کنند. بسياري افراد دچار ريفلاکس به دارو نيز احتياج دارند. ضمناً جراحي نيز مي تواند يک انتخاب باشد.

● درمان ريفلاکس در کودکان بسياري از طبيبان براي درمان ريفلاکس معدي مري (GER) در کودکان از رويکردهاي غير فارماکولوژيک استفاده مي کنند ولي آيا اين رويکر ...

چندي پيش، يکي از دوستان ام صاحب فرزند زيبايي شد که از همان ابتداي نوزادي دل درد و نفخ را تجربه کرد.... دوست ام نوزادش را نزد پزشک اش برد و تشخيص دکتر، ...

آپنه نوزادان نارس به طور معمول در نوزادان با سن بارداري کمتر از ۳۷ هفته رخ مي دهد و با دوره هاي زودگذر قطع تنفس براي مدت ۲۰ ثانيه يا کوتاه تر، همراه ب ...

آيا معده تان ترش مي کند؟همه ما در زندگي روزمره‌مان حالت ترش کردن يا سوزش سردل را تجربه‌ کرده‌ايم و بسياري نيز به راحتي از کنار آن گذشته‌ايم و با يک لي ...

بيماري ديابت يک بيماري متابوليک رايج محسوب مي شود. ديابت تيپ يک يا وابسته به انسولين، به دليل تخريب ايمني سلو ل هاي بتاي پانکراس و با منشا ژنتيکي رخ م ...

دانلود نسخه PDF - ريفلاکس