up
Search      menu
گیاه شناسی :: مقاله روناس PDF
QR code - روناس

روناس

روناس Madder

گياهي است كه به حالت خودرو در مناطق مديترانه ، در شمال آفريقا و بعضي مناطق آسيا مي رويد . ساقه اين گياه پوشبده از خارهاي ريز مي باشد و ارتفاع آن تا حدود دو متر مي رسد .
روناس با استفاده از خارهاي ريزي كه درد به ديوار و درختان مي چسبد و بالا مي رود .
برگهاي آن بيضي ، نوك تيز و دراز بوده كه به صورت گروهي و به شكل چتر از كنار ساقه بيرون مي آيد . گلهاي روناس كوچك و به رنگ زرد مايل به سبز مي باشد . ميوه آن گوشتي و به رنگ تيره است .
ريشه آن به نام روناس معروف است به رنگ قرمز تيره و به صورت دراز ، باريك و استوانه اي مي باشد . داراي طعمي تلخ و گس بوده و قسمت مهم اين گياه از نظر طبي محسوب مي شود .
از ريشه روناس در قديم براي رنگرزي پارچه و نخ استفاده مي شده است .
تركيبات شيميايي:
ريشه روناس داراي ماده اي رنگي به نام آليزارين مي باشد كه براي رنگرزي بكار مي رفت ولي بعد از اينكه توانستند اين ماده را به طريقه شيميايي تهيه كنند كشت آن براي تهيه آليزارين متوقف گرديد .
خواص داروئي:
روناس از نظر طب قديم ايران گرم و خشك است .
1) باز كننده گرفتگي ها در بدن است
2) ادرا آور است و حبس البول را درمان مي كند .
3) براي معالجه بيماري فلج آنرا با عسل مخلوط كرده و به بيمار بدهيد .
4) ترشح شير را زياد مي كند.
5) درد سياتيك را رفع مي كند.
6) يبوست هاي سخت را معالجه مي كند .
7) اشتها آور است.
8) قاعده آرو است .
9) خارش پوست را برطرف مي كند بدين منظور مي توان از ضماد استفاده كرد و يا اينكه جوشانده آنرا در وان حمام بريزيد و مدتي در آن استراحت كنيد .
10) اوره خون را پائين مي آورد .
11) جوش خوردن استخوان شكسته را تسريع مي كند .
12) تورم را در بدن از بين مي برد .
13) از كمپرس جوشانده روناس براي رفع بيماريهاي پوستي استفاده كنيد .
طرز استفاده:
دم كرده :
يك قاشق مربا خوري ريشه خرد شده روناس را در يك ليوان آب جوش ريخته . بگذاريد به مدت 10 دقيقه دم بكشد . مقدار مصرف آن نصف فنجان سه بار در روز است .
جوشانده روناس :
10 گرم ريشه روناس را در يك ليتر آب ريخته و بگذاريد براي مدت ده دقيقه بجوشد . اين جوشيده را در وان حمام بريزيد و براي رفع بيماريهاي پوستي در آن استراحت كنيد .
مضرات :
همانطور كه گفته شد روناس ترشح ادرار را زياد مي كند و فشار آنرا بالا مي برد بنابراين ممكن است در اثر استفاده زياد ايجاد خون در ادرار كند و در اين صورت بهتر است كه روناس با كتيرا خورده شود .

خلاصه روناس در زمره گياهان رنگدار صنعتي و دارويي بشمار مي‌آيد. ريشه روناس حاوي گليكوزيدهايي به نام اسيد روبرتيك، آليزارين، پورپورين، روبيارين، مواد پك ...

سلسله گياهان (Metaphyta) در ۴ شاخه قرار مي گيرند. شاخه تالوفيتها يا ريسه داران که شامل جلبکها و قارچها هستند. شاخه خزه ايها ، شاخه نهانزادان آوندي و ش ...

چکيده گياهان داروئي به طورکلي دربرگيرنده همه انواع گياهان اعم ازداروئي، ادويه اي،معطر و...مي باشد.وگياهان داروئي که به صورت خشک وخام مصرف مي گردندبه ک ...

مقدمه: در بين تمامي گياهان زراعي، گندم بيشترين سطح زير کشت را در جهان دارد. تقريباً يک‌ششم از کل زمين‌هاي زراعي جهان زير کشت گندم است.گندم با سطح زير ...

دانلود نسخه PDF - روناس