up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله روش افشرده درماني PDF
QR code - روش افشرده درماني

روش افشرده درماني

افشرده درماني

● تعريف :
استفاده از افشرده يا آب ميوه ها در درمان بيماريها را افشرده درماني گويند .
● تاريخچه :
اگر چه تاثيرات آب ميوه درماني از دهه ۱۹۷۰ به بعد روشن شده ولي جزئي از روشهاي درماني طب سنتي ۵۰۰۰ ساله آيورودا بوده است . در طب سنتي آيورودا ، آب ميوه هاي خاصي براي تقويت بدن مصرف مي گردد.
● اساس روش افشرده درماني :
پزشکان آيورودا معتقدند که تنش رواني ، فقدان تعادلات روحي و هيجانات و سوهاضمه مانع جذب طبيعي مواد مقوي در بدن مي شوند ، لذا با تجويز آب ميوه هاي خاصي باعث تقويت بدن مي شود و نتايج بسيار خوبي را در درمان بيماريهايي مثل کم خوني ، التهاب مفاصل ، و يبوست بدست آورده اند . خوردن آب ميوه ها و سبزيجات ، تقويت کننده طبيعي و راهي ارزان و کم خطر براي تحريک گوارشي و تقويت سيستم ايمني و کمک کننده به دفع سموم از بدن مي باشد .آب ميوه هاي تازه يک روش مناسب و سلاح قوي در برابر بيماريهاست و مطالعات نشان داده که آب ميوه زخم معده را درمان و بهبود ناشي از عفونت ها را تسريع نموده است . رژيم غذايي آب ميوه ، توان درماني را بالا مي برد و بهترين مواد مغذي با مصرف حداقل انرژي لازم براي هضم مي باشد . رژيم افشره درماني ، حساسيت غذايي را که از عوامل برجسته اختلالات دستگاه ايمني مثل آسم ، التهاب مفاصل و خستگي هاي مزمن است ، برطرف مي سازد ، باعث مي شود دستگاه ايمني بهتر با بيماري ها مقابله نمايد .
● اثر آب ميوه درماني در پيشگيري از ابتلا به بيماريها
مطالعات انجام شده نشان داده است که برنامه هاي غذايي غني از ميوه جات ، خطر ابتلا به بيماريهاي مزمن تحليل برنده مثل بيماريهاي ديابت ، قلبي و سرطان را کاهش دهد .خوردن چند ليوان آب ميوه تازه ، راه خوبي براي بيشتر کردن مقدار مواد مقوي بدن است . خوردن يک ليوان آب ميوه تازه منبعي غني از ويتامين ها است و بخاطر کمبود فيبر غذايي که دارد بايد سبزيجات تازه با هم مصرف شود .
ما شايد چيزهاي زيادي درباره ميوه جات ياد گرفته ايم ، ولي خيلي چيزهاي ديگر در آنها وجود دارد که هنوز مورد مطالعه قرار نگرفته اند . مثل رنگدانه ها که رنگ گياهان را تعيين مي نمايد و نيز آنزيمهايي که توسط گياهان توليد مي شوند و بدن را در هضم آن کمک مي کنند .شايد شناخته ترين رنگدانه ها ، کاروتن باشد که رنگ زنده سبزيجاتي مثل هويج ، زردک را سبب مي شود . دانشمندان بيش از ۴۰۰ نوع کاروتن مختلف را مورد شناسايي قرار داده اند و معروف ترين آنها بتاکاروتن مي باشد ، همان ماده مغذي که در بدن به آساني تبديل به ويتامين مي شود . بتاکاروتن در بدن خاصيت ضد سرطاني دارد و ممکن است حالات پيش سرطاني را بهبود بخشد . گروهي ديگر از رنگدانه ها که نيروي التيامي دارند ، فلاوونوئيدها هستند که در ميوه جات و سبزيجات وجود دارند و به ميوه ها و گل ها رنگ درخشان مي دهند .
در تحقيق پنج ساله اي که روي ۸۰۵ زن و مردي که بطور منظم سبزيجات و ميوه جات غني از فلاوونوئيد مصرف مي کردند ، توسط دانشمند آلماني نشان داده است که بيماري قلبي نسبت به کساني که فلاوونوئيد کمتري مصرف مي نمايند ، کمتر مي شود . سبزيجات و ميوه جات خام از آنزيمهاي فراواني برخوردار مي باشند که بسياري از واکنشهاي لازم براي انجام گوارش را تحريک مي نمايند .
● توصيه :
براي استفاده از افشرده يا آب ميوه درماني بايد از آب ميوه هايي که در خانه تهيه مي گردد ، بنوشيد ، چون آب ميوه هاي تهيه شده در کارخانجات در هنگام بسته بندي ، ويتامين هاي خود را از دست داده و آنزيمهاي آنها شکسته مي شود و تا حد امکان ميوه ها و سبزيجات محلي مصرف نماييد . آب ميوه تهيه شده را ظرف مدت نيم ساعت استفاده کنيد ، زيرا آب ميوه مانده در يخچال به سرعت ارزش غذايي خود را از دست مي دهد ، با گرفتن آب ميوه ها در دستگاه آب ميوه گيري ، آنزيمها و ديگر مواد موجود در آن شروع به تجزيه شدن مي نمايد . آنزيم سبزيجات بيشتر از ميوه ها مي باشد و بنابراين مواد مغذي آنها هم زودتر از بين مي رود .
روش افشره درماني
▪ قبل ار آب گرفتن ، ميوه ها را شسته و خشک نماييد .
▪ دانه ها و هسته ها را از ميوه در آوريد .
▪ پوست آنها را بگيريد و گوشت مفيد زير پوست را جايي که مي شود نگاه داريد ، البته فراموش نشود که پوست گريپ فروت و پرتقال حاوي روغن مهمي است ، زيرا حاوي ويتامين C فلاونوئيد مي باشد .
▪ ميوه ها ر به اندازه لازم خرد نماييد .
▪ ساقه ها و برگهاي ميوه يا سبزيجات را هم بشوييد و آب بگيريد . بعضي از آنها مثل برگ چغندر ارزش غذايي دارد برخي ميوه ها مثل آواکادو و موز آب کمتري دارند ، بهتر است با آب ميوه يا شير مخلوط شوند و ميل شود .
▪ بهتر است از آب گرفتن سبزيجات و ميوه جات وارداتي خودداري نماييد . چون آفت کش هاي بيشتر در مقايسه با محصولات محلي دارد ولي اگرقصد مصرف آنها را داشتيد ، مي بايستي پوستشان را به دقت بگيريد .
▪ آب ميوه ها را بايد سريعا مصرف نماييد ، چرا که نگهداري آنها در يخچال باعث از دست دادن سريع مواد مغذيشان مي گردد.
● موارد استفاده درماني از افشره يا آب ميوه ها
▪ تهوع و استفراغ :
زنجبيل شايد شناخته ترين درمان سنتي براي ناراحتي هاي گوارشي باشد ، زيرا زنجبيل داراي ماده اي طبيعي براي دفع گاز و رفع تهوع است . يک برش با ضخامت يک سانتي متر از اين ميوه را با يک عدد سيب و چهار عدد هويج آب بکيريد و بنوشيد .
▪ سوهاضمه:
يک برش نيم سانتي متري زنجبيل تازه + يک کيوي و يک چهارم آناناس + يک مشت نعناع آب گرفته ، روزي دوبار بخوريد .
▪ درد شکم :
مخلوط آب سيب و انجبيل و رازيانه و نعناع براي دردهاي گوارش مفيد است .
▪ پسوريازيس: آب چغندر براي سم زدايي کبد و بيماران پسوريازيس مفيد است .
▪ آفت دهان :
عودهاي مکرر آفت نشانه کاهش آهن يا فولات در بدن مي باشد . بنابراين روزي يکبار آب ميوه غني از اين مواد مقوي بخوريد . يک مشت جعفري و اسفناج ، دو برگ کلم پيچ با ۵ عدد هويج در آب ميوه گيري بريزيد و آب آن را بخوريد .
▪ جوش هاي صورت و اندامها :
دليل وجود جوش هاي چرکي ، دفع نشدن صحيح مواد از بدن است ، لذا کبد را با مخلوطي از ۳ قسمت آب هويج و يک قسمت آب چغندر و دو قسمت آب تحريک نماييد .
▪ کورک :
يک ليوان آب هويج + ۳۰ميلي ليتر آب چغندر + نصف ليوان آب کرفس و جعفري مخلوط و ميل نماييد .
▪ يبوست :
مخلوطي مساوي از آب سيب +آب چغندر + آب هويج + آب زنجبيل تازه روزي يک ليوان از آن بخوريد .
▪ سنگ کليه :
آب قره قاط براي سنگ کليه بسيار مفيد است .
▪ التهاب مفاصل اندامها :
آب آلبالوي تازه براي التهاب مفاصل خيلي خوب است . در تبهاي روماتيسمي ، آب آناناس هم اضافه مي گردد . از خوردن سيب زميني و گوجه فرنگي و بادمجان امتناع ورزيد .
▪ کاتاراکت :
آب ميوه هاي غني از بتاکاروتن و ويتامين C از پيشرفت کاتاراکت جلوگيري مي کند .
▪ نقرس :
مخلوط آب آلبالو و گيلاس با توت فرنگي جهت خنثي کردن اسيد اوريک و حمله نقرس مفيد است .
▪ ترشحات پشت حلق :
آب سيب يا انگور سياه براي بهبود ترشحات پشت حلق مفيد است .
▪ سينوزيت :
آب انگور سياه و آب سيب براي سينوزيت مفيد است .
▪ فشار خون بالا :
آب کرفس اثر ادرار آوري دارد ، در نتيجه فشارخون راپايين مي آورد .
▪ کم خوني :
توت فرنگي و مرکبات و کلم پيچ ، جعفري ، برگ چغندر براي کم خوني موثر است .
▪ واريس :
ميوه هايي مثل گيلاس ، تمشک و آلبالو ديواره هاي وريدها را تقويت مي نمايد و آناناس با داشتن آنزيم بروملين از لخته شدن خون جلوگيري مي نمايد .
● عوارض :
اگر چه رژيم آب ميوه در بسياري از افراد مفيد مي باشد ، ولي در مصرف آن در بعضي از بيماران بايد احتياط نمود . مثل ديابت و ... ، که قبل از شروع رژيم آب ميوه ، بيمار بايد از پزشک خود اجازه بگيرد .

شيوه زندگي سريع و صنعتي امروز روزانه سهم بزرگي از جان و روان ما را معطوف مسائلي کرده است که در معناي زندگي نمي گنجند. کارشناسان امور زيستي و روانشنا ...

آب درماني(هيدروپاتي) واژه ايست که براي درمان از طريق آب استفاده مي گردد.از زمانهايي که به ياد مي آيد،هم قبايل بدوي هم ملل متمدن آب را براي درمان بکار ...

ژن درماني شامل وارد کردن يک ژن به داخل يک سلول با هدف رسيدن به نوعي اثر درماني است با انتقال نسخه‌هاي واجد عملکرد ژن مربوط به بيمار اصلح خصوصيات برگشت ...

ژن درماني شامل وارد کردن يک ژن به داخل يک سلول با هدف رسيدن به نوعي اثر درماني است با انتقال نسخه‌هاي واجد عملکرد ژن مربوط به بيمار اصلح خصوصيات برگشت ...

در آمريکا سرطان پوست جزو شايع ترين سرطان ها به شمار مي رود و ميزان مرگ و مير نوعي از آن به نام ملانوما در دهه هاي اخير تا ۵۰ درصد در ميان زنان زير ۳۹ ...

شما و همسرتان تصميم داريد بچه دار شويد و همه شرايط تقريبا براي بچه دار شدن فراهم کرده ايد. ۱ماهي است که احساس خستگي مي کنيد سوزانه تقريبا ۲۰ بار از رو ...

توليد مثل عاملي کليدي در تعيين بازده پرورش گاوهاي شيرده مي باشد. در بهترين شرايط هر ماده گاو، سالانه يک گوساله توليد خواهد کرد. از نظر اقتصادي، باروري ...

به تمامي اعضاء يا هر کيست تشکيل شده توسط گونه هاي جنس سارکوسيستيس را سارکوسيست( Sarcocyst ) گويند . ▪ سارکوسيستيس : به يک جنس از تک ياخته هاي انگلي در ...

دانلود نسخه PDF - روش افشرده درماني