روایتی از عزم بسیجیان مهاجر در منطقه صعب‌العبور

فرمانده سپاه قدس به همراه استاندار گیلان به منطقه مادر سرا سیاهکل رفته و از از خدمات گروه‌ مهاجر بازدید و از نزدیک با خدمات جوانان بسیجی و مشکلات موجود در این مناطق آشنا و دستورات لازم جهت پشتیبانی برای رفع این مشکلات توسط بسیجیان جهادی را ارائه کردند.

روایتی از عزم بسیجیان  مهاجر در منطقه صعب‌العبور

به گزارش دانلود بهترین مقاله از رشت، سعید شفیعی ثابت: ایده اولیه ساده بود؛ اعزام گروه‌های ۱۰ نفری از دانشجویان برای خدمت به مناطق محروم با استفاده از امکانات ارتش. این ایده توسط یکی از اساتید دانشگاه تهران در نخستین روزهای پیروزی انقلاب مطرح شد و در فضای انقلابی آن روزها مثل بمب ترکید! خیلی‌ها پای‌کار بودند و کارها خیلی سریع پیش رفت؛ تا نیمه اسفند ۵۷ گروه‌های دانشجویان دانشگاه تهران، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، شهید بهشتی و صنعتی اصفهان رسیده بودند به کردستان و گنبد و ترکمن‌صحرا. گروه‌هایی دیگر هم به شهرکرد و مسجدسلیمان و سیستان و بلوچستان رفتند برای محرومیت‌زدایی.   ایده کلی تشکیل گروه‌های جهادی مطابق اهداف انقلاب اسلامی بود، محرومیت‌زدایی از مناطق دورافتاده ایران و عمران روستایی برای افزایش تولیدات کشاورزی. خیلی زود گروه‌های دیگر هم به دانشجویان پیوستند و گروه‌هایی از مساجد و مدارس و مراکز فرهنگی خودجوش راه افتادند و رفتند به سمت روستاها و شدند جهادگر.

اردوهای جهادی در سال‌های جنگ تحمیلی و بعد از آن بدون برنامه‌ریزی متمرکز همچنان ادامه داشت، حالا بیش از ۱۲ هزار گروه جهادی داریم با ۵۰۰ هزار جهادگر و پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال تعداد گروه‌های جهادی از ۲۰ هزار بگذرد، گروه‌های جهادی پای‌کار هر خدمتی هستند؛ در روستاها از خانه برای محرومان می‌سازند تا مدرسه، خانه بهداشت، درمانگاه، تأسیسات آب‌رسانی و حتی غسالخانه و همچنین کارهای فرهنگی و بهداشتی هم انجام می‌دهند. فعالیت ۷۰ نفر در گروه جهادی مهاجر یکی از این گروه‌ها گروه جهادی مهاجر بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی گیلان است که متشکل از ۷۰ نفر برادران و خواهران  است که در کارگروه‌های عمرانی، بهداشت و سلامتی، تولید و اشتغال، فرهنگی و آموزشی فعال بوده و هرکدام پروژه‌هایی را تعریف کرده و دنبال می‌کنند.  

  چند روزی است که جوانان بسیجی این گروه جهادی به روستای صعب العبور مادر سرا از توابع شهرستان سیاهکل رفتند تا با انجام پروژه‌های عمرانی، بهداشت، آبرسانی و سلامت به رفع محرومیت‌زدایی در این منطقه کمک کنند، همین امر سبب شد تا سردار محمد عبدالله‌پور فرمانده سپاه قدس به همراه اسدالله عباسی استاندار گیلان به این منطقه رفته و از از خدمات گروه‌ مهاجر بازدید و از نزدیک با خدمات جوانان بسیجی در قالب گروه‌های جهادی و مشکلات موجود در این مناطق آشنا و دستورات لازم جهت پشتیبانی برای رفع این مشکلات توسط بسیجیان جهادی را ارائه کردند.  

گروه‌های جهادی یادآور دوران دفاع مقدس فرمانده سپاه قدس گیلان در حال گفت و گو با جوانان بسیجی این گروه جهادی بود می‌گوید سپاه از مردم تشکیل‌شده و با مردم است و تمامی راهبردهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای مردم خواهد بود.  سردار محمد عبدالله‌پور خطاب به اعضای گروه جهادی مهاجر می‌گوید بسیج مأموریت‌های وسیعی در مناطق محروم بر عهده دارد و معتقد است، بسیج سازندگی، قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه قدس گیلان، گروه‌های جهادی به‌عنوان یک مجموعه منعطف و تأثیرگذار، ظرفیت عظیمی برای انجام پروژه‌های عمرانی دارند و مرا یاد دوران دفاع مقدس و آن فداکاری‌ها می‌اندازند.  

فرمانده سپاه استان معتقد است  خدمت به مردم در حوزه‌های مختلف وظیفه ذاتی سپاه و بسیج است و سپاه و ظرفیت گسترده بسیج در رفع نیازها و حل مشکلات مردم همیشه در کنار دولت بوده و در همه این سال‌ها شاهد بودیم که در حوزه‌های مختلف و در قالب‌های گوناگونی همچون محرومیت‌زدایی، بسیج سازندگی و اردوهای جهادی و به‌خصوص در حوزه‌های عمرانی خدمات شایانی را به جامعه ارائه داده‌اند. گروه‌های جهادی چشم انتظار حمایت مسؤولان در جریان بازدید مسؤولان از فعالیت‌های گروه جهادی مهاجر به سراغ مسؤول گروه جهادی مهاجر رفتم تا با او در خصوص دلایل انتخاب روستای مادر سرا برای انجام پروژه آبرسانی پرسیدم که پاسخ داد: قبل از ورود به هر منطقه‌ای ابتدا تیم‌های کارشناسی بسیج داشنجویی به مناطق مختلف استان رفته و بعد از بررسی‌های به عمل آمده شروع به انتخاب محل مدنظر می‌کنند. به گفته علیرضا حسن‌خواه بر اساس بررسی‌ها برخی از مناطق شرقی استان از جمله روستاهای بالادست سیاهکل به مانند روستای مادرسرا جزو مناطق محروم گیلان هستند و به این منظور و در قالب ۷۰ نفر به این منطقه آمدیم تا ضمن کمک به مردم به ایجاد آبرسانی به این منطقه کمک کنیم.  

هنوز برخی از روستاهای گیلان فاقد هرگونه امکانات اولیه همچون، آب، برق، گاز، مدرسه و… هستند، همچنین جاده روستایی مادرسراصعب العبور است این در حالی است که در حال حاضر اعضای گروه نیز روزانه برای رسیدن به چشمه، حدود دو تا سه کیلومتر پیاده روی می‌کنند و به همین دلیل از هفته گذشته در این منطقه حضور داشته و ۸۰ درصد از حفر و کنده کاری مسیر انجام شده و منبع گذاری و نصب لوله و سدسازی برای ذخیره و فشار آب باقی مانده است.  

  نکته‌ای در این بین برای قابل توجه بود، شور و شعف  ایجاد شده از حضور فرمانده سپاه قدس و استاندار گیلان در بین جوانان بسیجی این گروه جهادی بود زیرا حضور این چنین افرادی منجر به ایجاد انگیزه در بین آنان می‌شود هر چند وقتی پای صحبت این بسیجیان می‌نشینی می‌گویند کار ما برای خدا و جلب رضایت قلبی مردم است.  اردوی جهادی یعنی همان روحیه جهادی و خالصانه اسدالله عباسی استاندار گیلان نیز ضمن تشکر از اقدامات گروه جهادی مهاجر در مناطق روستایی استان می‌گوید،  اردوی جهادی یعنی همان روحیه جهادی و خالصانه، صادقانه و بی ریا کار کردن است، فضای صمیمی در اردوهای جهادی تأثیر مثبتی در آینده جوانان خواهد داشت. به گفته عباسی جوانان باانگیزه‌ای که اوقات فراغت خود را در اموری مانند اردوی جهادی صرف می‌کنند، تاثیر بسزایی در روحیات آنها در آینده می.گذارد و این مهم اهمیت بسزایی دارد.  

  نماینده عالی دولت در گیلان معتقد است جوانان در اردوهای جهادی مشکلات را لمس می کنند و برای رفع محرومیت ها می کوشند و جوانان در این اردوها بدون چشمداشت مادی و با انگیزه ایمانی و معنوی کار می کنند. امید است با حمایت مسؤولین نهادها و ادارات، فعالیت های جهادی برای خدمت رسانی بهتر در مناطق محروم با توان مضاعفی ادامه پیدا کند. پایان پیام/۳۳۸۹

دیدگاهتان را بنویسید