up
Search      menu
جانور شناسی :: مقاله رقص زنبور PDF
QR code - رقص زنبور

رقص زنبور

راهنماي پرورش و نگهداري زنبور عسل

لوازم مورد نياز براي زنبورداري کندو
خصوصيات يک کندو ازورود زنبورهاي مهاجم جلوگيري کند. مقاوم در برابر اثرات مخرب نور خورشيد و باران باشد. مانع از نفوذ موريانه ها گردد. اغلب کندوها چوبي هستند و رايج ترين آنها به نامهاي مدرن يا ملي هستند.
قسمتهاي مختلف يک کندو از پائين به با لا تخته تحتاني - طبقه - پنجره ملکه - قابها و زيرسازي آنها - صفحه جدا کننده - سرپوش ابزارآلات زنبورداري لباس کار زنبورداري - يک جفت پوتين يا چکمه خوب - يک جفت دستکش - توري جهت پوشاندن صورت - دودي يا دودکن - کاردک زنبورداري - کلاه - برسي يا شاه پر- قفس ملکه - بچه گير - يک قوطي کبريت
دودي يا Smoker زنبوران عسل تندخو به سادگي به زنبوردار اجازه خارج کردن عسل از کندو را نخواهند داد. براي تخفيف دادن حملات آنها و يا اداره کردن زنبوران زماني که کندو مورد بازديد قرار مي گيرد از وسيله اي بنام دودي يا دود کن استفاده ميشود. برخي از دودکن ها از قلع و برخي از مس يا استيل ضد زنگ ساخته شده اند ويک دودکن بايد دمنده قوي (ماق) و مخزن آتش مناسب داشته باشد. بسته هاي مقواي نازک ،گوني کنف خشک و بخصوص پوسيده ،تکه هاي پارچه يا لباس پشمي کهنه ،چوب پوسيده و پهن گاو بهترين سوختها براي دودکن به حساب مي آيند.
چند نکته راجع به زنبورداري 1-رنگ کندوها را اغلب به علت تشخيص بهتر آنها و انعکاس حرارت و جلوگيري از نفوذ گرما به داخل کندو سفيد انتخاب مي کنند. 2- فضاي مورد نياز براي فعاليت هر زنبور در کندو حدود 8 ميلي متر مي باشد. 3- زنبورها از رنگهاي سياه و قهوه اي خوششان نمي آيد و در هنگام کار از بکار بردن وسايل اين رنگي بايد خودداري کرد.
آناتومي وانواع زنبور عسل زنبور عسل موجودي است که به صورت اجتماعي زندگي مي کند و به دو صورت نر و ماده مي باشد که ماده ها شامل ملکه و زنبور کارگر مي باشند. قسمتهاي مختلف بدن يک زنبور سر: (چشمها- شاخک ها- ضمائم دهاني- مغز و غدد گوناگون ) سينه : ( بالها و پاها به آن اتصال دارند و مرکز حرکتي بدن زنبور است ) شکم: ( دستگاه گوارش – تنفس و گردش خون – نيش يا زوائد توليد مثلي است) چشمها: دوعدد چشم مرکب با چندين عدسي در دو طرف سر و سه چشم بسيار ساده کوچک بر روي فرق سر دستگاه گوارش شامل فک و خرطوم است .
کار فک يا مانديبول mandible گزش، جويدن ، مکش و عمل ليسيدن آلت چنگ زدن به منظور: جمع آوري گرده – موم کاري – تميز کردن کندو – جنگيدن – برداشت کردن و چيدن – کار با بره موم و تثبيت آن - پرستاري نوزادان
انواع زنبور: هر کلني شامل ملکه ، چند زنبور نر ، هزاران کارگر و نوزاد (تخم- لارو و شفيره مي باشد.)
ملکه:زنبور ملکه بزرگتر از زنبور کارگر و طويل تر از زنبور نر است و تنها يکبار جهت جفتگيري از کندو خارج مي شود.وظيفه عمده ملکه تخم گذاري بوده و در طول اوج فصل پرورش نوزادان بين 1500 تا 3000 تخم مي گذارند.
جفتگيري ملکه اصطلاحا اين عمل را پرواز عروسي (Neptune) مي گويند که 5 روز پس از خروج ملکه از سلول نوزادي اتفاق مي افتد.ملکه به همراه بسياري از زنبور هاي نر به پرواز در مي آيد او در ارتفاعات بالا پرواز کرده و تنها چند نر از 500 نر موفق به جفتگيري مي شوند. ارگان نرينه زنبور نر موفق, پس از جفتگيري شکسته و در ارگانلهاي حياتي ملکه گير مي کند و باعث مرگ زنبور نر مي شود و ملکه 3 الي 4 روز بعد از جفتگيري تخمگذاري مي کند.
زنبورنر:تنبل ترين زنبورهاست و تنها وظيفه آنها جفتگيري با ملکه است.
زنبور کارگر:کوچکترين و پرجمعيت ترين زنبوران عسل هستند و 98 درصد جمعيت کلني را تشکيل مي دهند .
وظايف يک زنبور کارگر عمل پاکسازي و نظافت - تغذيه و مراقبت از نوزادان - شان سازي - کمک کردن به ملکه - پرواز جهت يابي - تهويه کندو - وظايف محافظتي - جاسازي عسل ، گرده ، شهد و آب در سلولها - جلوگيري از غارت
رقص زنبورچيست؟
رقص نيم دايره اي يا دم جنبان...: رقص نيم دايره که جهت آن به سوي بالا باشد بدين معني است که غذاي پيدا شده در جهت خورشيد است.رقص نيم دايره که جهت آن به سوي پايين باشد بدين معني است که غذاي پيدا شده در خلاف جهت خورشيد قرار دارد.رقص نيم دايره اي که در زاويه 60 درجه به چپ نسبت به خط عمود انجام مي گيرد به کارگران مي گويد که مسير خود رادر 60 درجه به چپ در مسير خورشيد به منظورپيدا کردن غذا قرار دهند.رقص در زاويه 120 درجه به سمت راست نسبت به خط عمود به آنها مي گويد راه خويش را در 120 درجه به سمت راست نسبت به خورشيد قرار دهند.
رقص دايره اي : يعني زنبور پيش آهنگ منبعي پيدا کرده و نياز به برداشت است و در دسترس است ، واين محل داراي بوي خاص مي باشد
انتخاب محل زنبورستان :
1 - شرايط آب و هوايي :
به طور کلي شرايطي چون گرما يا سرماي بيش از حد تحمل زنبورها ، بارندگي پيوسته و زياد ، هواي ابري در بيشتر اوقات سال يا فصل مورد نظر ، بادهاي شديد ، هواي شرجي يا هواي غالبا مه آلود ، افزايش يا کاهش ناگهاني درجه حرارت هوا و آلودگي غير تحمل هوا ممکن است چنان منطقه اي را براي استقرار زنبورستان نا مطلوب کند .
2 - پوشش گياهي منطقه :
به طور کلي گياهاني چون توتون ، پنبه ،آفتاب گردان ، يونجه ، شبدر ، اسپرس ، بيدمشک ، گوَ ن ، آويشن ، خردل ، زعفران ، نخود ، لوبيا ، نعنا ، سيب ، گلابي ، مرکبات ، اقاقيا ، کاج ، گياهان زينتي و طيف بسيار وسيعي از ديگر گياهان زراعي ، باغي ، جنگلي و مرتعي منابع شهد و گرده براي زنبور عسل محسوب مي شوند .
3 - اهميت وجود منبع آب سالم در اطراف زنبورستان :
زنبور نيز مانند ساير جانداران به آب به عنوان حياتي ترين نياز خود احتيج دارد .
4 - بهداشت منطقه زنبورستان و اهميت آن :
زنبور عسل نيز مانند ساير حيوانات به برخي از بيماري ها حساس است و متاسفانه بيشتر بيماري ها باعث انهدام بخش مهم يا تمامي کلني هاي زنبور دار مي شود و يا ضمن خسارت به زنبور دار معالجه مي شوند . بنابراين اقتصادي ترين اقدام براي جلوگيري از ابتلاي زنبورها به بيماري توجه زنبور دار به بهداشت منطقه است .
5 - آلودگي هاي صوتي و بوهاي نامطلوب :
مکان استقرار زنبورستان بايد دست کم 2 کيلومتر از دامداري ها ، مرغ داري ها ، کارخانه هاي دباغي و ديگر مجتمع هاي توليدي که بوي ناخوشايند در آن ها توليد مي شود دور باشد . زيرا بوي بد زنبوران را فراري مي دهد . زنبورستان ها هم چنين بايد از نقاط پر سر و صدا مثل جاده هاي پر رفت وآمد ، کارخانه هاي پر سر و صدا و غيره به اندازه کافي دور باشند تا سرو صدا موجب هراس زنبورها و فراري شدن آنها نشود .
6 - اهميت دور بودن کافي زنبورستان از نقاط مسکوني :
زنبورها با توجه به شعاع پرواز خود ممکن است تا 12 کيلومتر از محل زنبورستان دور شوند . نزيک بودن زنبورستان به مناطق مسکوني ممکن است باعث مشکلاتي براي زنبور دار شود .
7 - اهميت رعايت فاصله زنبورستان ها از هم :
حداقل فاصله لازم به رعايت زنبورستان ها از يکديگر در هر منطقه 6 کيلومتر است . چنانچه اين فاصله کمتر شود بخصوص اگر منطقه پوشش گياهي چندان خوبي نداشته باشد چند مشکل اساسي پيش خواهد آمد .
1- توليد عسل کمتر در دو زنبورستان مجاور هم به علت کمبود منابع شهد و گرده 2- به علت گرده افشاني بيش از حد مورد نياز بيشتر گل ها به ميوه يا بذر تبديل شده و تمام ميوه ها قادر به دريافت مواد غذايي کافي نمي شوند و از کيفيت محصول کاسته شده 3- امکان رفتن اشتباهي زنبورهاي يک زنبورستان به زنبورستان هاي ديگر و شيوع بيماري و غارت وجود دارد .
8 - نياز زنبورستان به حصار :
9 - ميزان نزديکي زنبورستان به جاده :
براي دسترسي به وسايل نقليه براي حمل و نقل ، بارگيري و تخليه کندوها
10 - بهترين مناطق استقرار يک زنبورستان :
بي ترديد بهترين مکان استقرار يک زنبورستان در يک باغ يا مزرعه بزرگي است که محصول آن بايد توسط زنبور عسل گرده افشاني شود. در اين صورت علاوه بر توليد عسل براي زنبوردار محصولات کشاورز يا باغ دار هم به قدر کافي گرده افشاني مي شود.
11 - استقرار زنبورستان در کنار دريا يا رودخانه :
چنانچه زنبورستان در ساحل دريا يا رودخانه مستقر شود زنبورها براي نوشيدن و جمع آوري آب بطرف آنها رفته و معمولا جريان آب رودخانه يا امواج دريا بيشتر زنبورها را غرق مي کند و به اين ترتيب خسارت سنگيني به جمعيت کلني ها وارد مي شود .
12 - سطح زنبورستان و استقرار کندوها روي پايه يا سکو :
سطح زمين زنبورستان بايد دست کم 30 سانتي متر بالاتر از زمين هاي اطراف باشد.
13- فاصله کندوها از هم در يک زنبورستان :
در يک زنبورستان رعايت فاصله 5 2 متر بين دو کندو ضروري است .
14- مکان زنبورستان در رابطه با سمپاشي باغ ها و مزارع :
15- جهت استقرار کندوها در زنبورستان :
چنانکه منطقه اي که زنبورستان در آن مستقر است بادخيز نباشد مي توان کندوها را به گونه اي در زنبورستان مستقر کرد که سوراخ پرواز آنها به سمت مشرق يا جنوب باشد در اين صورت با طلوع خورشيد نور به سمت جلوي کندوها مي تابد و زنبورها زودتر فعاليت روزانه را آغاز مي کنند.در مناطق بادخيز سوراخ پرواز بايد در جهت مخالف وزش باد باشد تا بخصوص در زمستان باد سرد به داخل کندوها وزيده نشود و در ساير مواقع نيز موجب ناراحتي زنبورها نشود.
16 - محافظت کندوها از عوامل نامساعد جوي و محيطي :
17 - مسافت مکان جديد زنبورستان تا مکان قبلي :
شعاع پرواز مفيد زنبور عسل به 2 کيلومتر و شعاع پرواز دور آن به 6 کيلومتر و گاهي به 12 الي 5 13 کيلومتر مي رسد. براي جلوگيري از مراجعت زنبورها به مکان زنبورستان قبلي مکان زنبورستان جديد تا قبلي بايد بيش از 6 کيلومتر فاصله داشته باشد.
18 - رابطه کندو و مساحت زنبورستان :
ديوارها نبايد از 2 متر مرتفع تر و فواصل بين کندوها به ميزان حداقل 5 2 متر از هم بايد رعايت شود.
19 - نحوه استقرار کندوها در زنبورستان :
محل استقرار کندوها در زنبورستان بايد به گونه اي طراحي شود که زنبورهاي پرواز کننده از کندوهاي مختلف مانعي در جلوي زنبورهاي ديگر نباشد به همين جهت در استقرار کندوها طرح هايي چون زيگ زاگ - مربع - گروهي - موازي و غيره ممکن است عملي گردد.
20 - زنبورستان در مناطق گرمسيري :
زنبور عسل در حرارت 16 تا 32 درجه سانتي گراد در حداکثر فعاليت است و 34 تا 39 درجه سانتي گراد و 16 تا 8 درجه سانتي گراد به تدريج از فعاليت آنها کاسته مي شود و در دماي کمتر از 8 درجه سانتي گراد و بيشتر از 39 درجه سانتي گراد از کندو خارج نمي شوند.

بسم الله الرحمن الرحيم و اوحي ربک الي النحل ان اتخذي من الجبال بيوتا و من الشجر و مما يعرشون.ثم کلي من کل الثمرات فاسلکي سبل ربک ذللا يخرج من بطونها ش ...

مقدمه زنبور عسل يکي از حشرات مفيد براي انسان است که متعلق به رده دوبالان مي‌باشد. زنبور عسل خيلي پيش از انسان در روي زمين بوجود آمده و زندگي مي‌کرده ا ...

مدار رقص نور برگرفته از سايت رشداين مدار که توسط شبکه رشد تهيه شده است، با کمترين تعداد قطعات يک مدار رقص نور در اختيار شما قرار خواهد داد ،آيسي ۴۰۱۷ ...

يونانيان در قديم از عسل و موم براي تهيه انواع غذاها استفاده مي کردند. بعدها، نيش زنبور براي درمان بسياري از بيماري ها استفاده شد. بقراط و کنفوسيوس (في ...

تينبرگن در تحقيق دوره دكترايش به بررسي اينكه زنبور حفارگونه Philanthus triangulum، چگونه سوراخ لانه اش را تشخيص مي دهد، پرداخت. زنبور حفار ماده، نقبي ...

مخلوقات خداوند بزرک و کوچک سنگين و سبک نيرومند و ناتوان هريک با نظام دقيق و کامل ما را به آفريننده آنها متوجه مي کند. با نگاههايي پرسشگرانه به جهان پي ...

▪ شرايط آب و هوايي : به طور کلي شرايطي چون گرما يا سرماي بيش از حد تحمل زنبورها ، بارندگي پيوسته و زياد ، هواي ابري در بيشتر اوقات سال يا فصل مورد نظر ...

● زندگي اجتماعي در زنبوران عسل: امروزه زنبور عسل شناخته ترين حشره از نظر علمي و اقتصادي است زيرا در حاليکه تنها حشره اي است که به وسيله انسان اهلي و ب ...

دانلود نسخه PDF - رقص زنبور