up
Search      menu
طب سنتی :: مقاله رايحه درماني با گل ها PDF
QR code - رايحه درماني با گل ها

رايحه درماني با گل ها

رايحه درماني با گياهان شفا بخش

اسفند يا اسپند، يکي از داروهاي اصلي گياهي است که از ريشه، دانه و گل آن به صورت جوشانده، بخور، روغن هاي مالشي و دود (بوداده) استفاده هاي درماني براي بسياري از بيماري ها ازجمله ضد درد، تشنج عصبي، ترک اعتياد، دردهاي سياتيکي و روماتيسمي، کمردرد، سردرد، تب، پارکينسونيسم، ناراحتي هاي گوارشي، تصفيه خون و آرامبخش براي بي خوابي، پرش اعضا و ... استفاده مي شده است. هم اکنون نيز در درمان هاي سنتي و خانگي اين گياه داراي جايگاه مهمي است.
اين گياه به صورت بوته در بيابان هاي مناطق سردسير و معتدل مي رويد. اگر به روستا رفته باشيد، سراغ اين گياه را حتي در پشت بام هاي کاه گلي خانه هاي روستايي مي توانيد بگيريد!
اسفند گل هاي درشت سفيد مايل به سبز دارد. دانه هاي آن درون کپسولي به شکل نخود قرار دارد که گويي آن را با نخ هاي نامرئي بسته بندي کرده اند.
روستاييان دانه هاي اسفند را به نخ مي کشند و از آنها طرح هاي زيبا و سمبليکي به صورت آويزهاي زيبا درست مي کنند و آنها را جهت تزئين طاقچه ها و يا سر در اتاق ها استفاده مي کنند و معتقدند که اين آويزها امواج خوب و انرژي هاي مثبت را جذب و بلاها، گرفتاري ها و انرژي هاي منفي را دفع مي کند.
از اين گياه خوشبو در مراسم مختلف (عزا و عروسي) با سوزاندن در آتش و پخش عطر و دود آن و نيز در مراسم آئيني و در مکان هاي مقدس و مکان هاي عمومي جهت ضدعفوني کردن فضا استفاده هاي زيادي مي شود.
گلپر Berce
گلپر، گوله پر که به آن اسفندليون نيز مي گويند، گياهي است از تيره چتريان که در چمنزارها، کنار جاده ها و زمين هاي باير و نقاط خنک مي رويد. گل ها به صورت چتر سفيد که ۲۰ تا ۳۰ اشعه دارد، برگ، دانه و ريشه آن کاربرد دارويي داشته است.
اين گياه داراي خواص بيشماري از جمله؛ ضدعفوني کننده، ضدنفخ، تقويت کننده و ضددرد است. در ناراحتي هاي گوارشي، ريوي، پوستي، عفوني و اعصاب کاربرد داشته. تقويت کننده سيستم عصبي در ضعف هاي عصبي و افسردگي است.
گل هاي اين گياه را پس از خشک شدن در مخلوطي از اسفند و کندر جهت ضدعفوني کردن و خوشبوکردن محيط در آتش مي ريزند. دود اين گياه عطري خوش و به رنگ خاکستري مخلوط با سبز است.
● کندر
Boswella Thorifera
صمغ گياهي است به رنگ هاي سرخ و سفيد که مصارف دارويي فراواني دارد. يکي از اثرات مفيد آن، تقويت حافظه است. خانم هاي باردار معمولا در ۴ ماه اول حاملگي از آن براي بالابردن هوش فرزندان خود استفاده مي کنند.
علاوه بر آن در بسياري از ناراحتي هاي مربوط به چشم مانند تقويت چشم، آبريزش چشم و آماس پلک از دود و جوشانده آن استفاده مي کنند. همچنين در درمان ناراحتي هاي مربوط به سيستم گوارش، کليه، قلب، ريه و جلوگيري از سفيد شدن مو و ريزش ابرو کاربرد دارد. اين گياه برطرف کننده خشونت صدا و لکنت زبان است اما از همه مهم تر دود آن به عنوان يک ماده ضدعفوني کننده قوي به همراه اسفند و دانه هاي انار مورد استفاده قرار مي گيرد.دود کندر، رايحه مخصوصي دارد که از آن براي آرامش روحي استفاده مي کنند. استفاده از اين گياه در گذشته در مراسم آييني و در معابد بسيار متداول بوده است.
رايحه درماني با گل ها
گل هديه اي از جانب خداوند است براي زيبايي محيط، ابراز احساسات، عشق، قدرداني و سپاسگزاري و بهترين هاي قلبي براي کساني که دوستشان مي داريم و يا براي افرادي که در بستر بيماري هستند تا احساس خوشايندي در آنها به وجود آوريم. عشق، اميد به زندگي و سلامت را در آنها زنده کنيم و به روند درمان کمک کنيم.
● هر چه بيشتر گل ببوييد تا سالم و بانشاط باشيد!
وجود گلداني از گل هاي خوشبو در خانه، فضاي خانه را عطرآگين مي کند و استنشاق رايحه دل انگيزي که از پخش عطر گل ها در فضاي خانه حاصل مي شود، استرس هاي جاري زندگي شهري را برطرف مي کند. اين کار ساده ترين و بهترين شکل رايحه درماني است (درمان استرس با عطر گل ها!) رايحه درماني استرس و فشارهاي رواني را کاهش مي دهد و آرامش و آسايش را جانشين آن مي کند.
بوئيدن گل هاي خوشبو، همانند گل محمدي، نرگس، سوسن، سنبل، ياسمن و ... موجب آرامش عميق در انسان مي شود. به طوري که براي چند لحظه زمان و مکان را فراموش مي کند و در خلسه اي معنوي فرو مي رود.
گل هاي مقدس!
گل محمدي از گل هاي مورد علاقه رسول گرامي اسلام(ص) بود، اما ايشان در مورد گل نرگس توصيه اي کرده اند که در گياه درماني سنتي نيز رد آن را مي توان سراغ گرفت.
پيامبر(ص) در مورد بوئيدن گل نرگس بسيار سفارش فرموده اند. ايشان تاکيد کرده اند که:
«اگر مي توانيد هر روز گل نرگس ببوييد تا بيماري از شما دور شود. اگر مقدورتان نباشد، هفته اي يک بار و يا ماهي يک بار و حتي سالي يک بار گل نرگس را ببوييد.»
و نيز فرموده اند: «اگر ميسر نباشد يک بار در طول عمر خود اين گل را ببوييد.»
گل نرگس گلي زيبا و بس لطيف و باطراوت است که عطري ملايم و آرام بخش دارد.
در طب گياهي از اين گل در درمان بسياري از بيماري ها به صورت حمام درماني (حمان ته نشين) و نيز در ناراحتي هاي ريوي، پوستي، ضد درد، تشنج، اسهال، التيام زخم ها و ... به صورت ضماد، جوشانده، مشمع و استنشاق مورد استفاده قرار مي گيرد.
استنشاق گل نرگس، شادي آور و تقويت کننده اعصاب است. رايحه گل نرگس ضد سردرد بوده و باعث تسکين درد مي گردد. کساني که از بي خوابي رنج مي برند اگر قبل از خواب اين گل را چند لحظه ببوييد و يا آن را در اتاق خواب خود قرار دهيد، فورا در خوابي خوش فرو خواهيد رفت. بوئيدن اين گل آسم و گرفتگي بيني را برطرف مي سازد. عطر گل نرگس داروي موثري براي پيشگيري از سرماخوردگي است.

گلسنگ نوعي پيکره گياهي بدون ريشه، برگ يا گل است؛ در واقع، مجموعه اي از جلبک و قارچ است که زندگي هر کدام وابسته به زندگي ديگري است. در اين همزيستي جلبک ...

گلوکز ، يکي از قندهاي مونوساکاريد (تک قندي) است که به نامهاي D- گلوکز ، D- گلوکوپيرانوز ، قند انگور ( grape Suger )، قند ذرت ( Corn Suger )، دکستروز و ...

گلوکز ، يکي از قندهاي مونوساکاريد (تک قندي) است که به نامهاي D- گلوکز ، D- گلوکوپيرانوز ، قند انگور ( grape Suger )، قند ذرت ( Corn Suger )، دکستروز و ...

● گياهشناسي و تاريخچه حنا گلي متعلق به خانواده Balsaminaceaeو از جنس Impatiens است. گل حنا امروزه تبديل به پرمصرف ترين گل براي پوشاندن زمين باغ ها در ...

شيوه زندگي سريع و صنعتي امروز روزانه سهم بزرگي از جان و روان ما را معطوف مسائلي کرده است که در معناي زندگي نمي گنجند. کارشناسان امور زيستي و روانشنا ...

اگر سري به سوپرمارکت ها بزنيد حتما در قفسه مربوط به چاي، انواع خشک، تي بگ و حتي ساير دمنوش ها را خواهيد ديد. امروزه توليد چاي کيسه اي و انواع گياهان م ...

در نوشتار زير به هفت روش اصلي و مهم درمان در طب اسلامي به صورت کوتاه و گذرا اشاره شده است. ۱) تغذيه درماني: تغذيه درماني و نگاه به نوع تغذيه، اساس و ا ...

بسياري از مردم به سنگها و جواهرات صرفاً از ديد زيور آلات و زيبايي و با قيمت و ارزش آن مي نگرند. اما بعضي از مردم به شانس و اقبال و نحس و شوم اثرات سحر ...

دانلود نسخه PDF - رايحه درماني با گل ها