up
Search      menu
تاریخ و فرهنگ :: مقاله رابرت هوك PDF
QR code - رابرت هوك

رابرت هوك

رابرت هوک، فيزيکدان شهير انگليسى روز هيجدهم ژوئيه سال 1635 ميلادى در دهکده فرش واتر واقع در ساحل جنوبى انگليس چشم به جهان گشود.
پدرش کشيش همان محل بود و در خانه کوچکى زندگى مى‏کرد. هوک از بدو تولد بسيار ضعيف و لاغر بود و چنانچه از يادداشت‏هاى دوران جوانى او بدست مى‏آيد، کمتر غذايى به مزاجش سازگار بود، به علت التهاب سينوس‏هاى پيشانى اش، همواره سردرد و سرگيجه داشت، دائما مبتلاء به زکام بود و از اين بيمارى به شدت رنج مى‏برد، شب‏ها نمى‏توانست بخوابد و اگر هم ساعتى مى‏خوابيد، در خواب با روياهاى ترسناک و کابوس‏هاى وحشتناکى دست به گريبان مى‏شد و درد و بى خوابى سبب تندخويى و بى‏حوصلگى هوک و در نتيجه باعث گله و شکايت ديگران و رنجش دوستانش مى‏گرديد.
علاوه بر اين، هوک از جمال و زيبايى بهره‏اى نداشت، دماغش بسيار بزرگ و دهانش گشاد بود و قيافه مضحک او هر بيننده‏اى را از آينده وى نااميد مى‏ساخت!
هوک سيزده ساله بود، که پدرش را از دست داد. او پس از مرگ پدر به لندن رفت و به عنوان شاگرد، پيش سر پيتر للى يکى از نقاشان معروف مشغول به کار شد، اما بوى رنگ‏هاى نقاشى، سردرد او را افزايش داد، ناچار نقاشى را ترک کرد و وارد مدرسه شهر وست مينستر شد. طولى نکشيد که مورد توجه دکتر بوسياى استاد مدرسه قرار گرفت و بوسياى يار و همدم زندگى او شد. با آموختن هندسه و آشنايى جزئى با زبان‏هاى لاتينى و يونانى در 18 سالگى وارد دانشگاه عجيب او در حکاکى روى چوب و فلز مورد توجه قرار گرفت و با آشنايى به موزيک، به عنوان آوازه خوان در دانشکده کرايست چرچ دانشگاه آکسفورد مشغول به کار شد.
هوک در اين دانشکده، پيش خدمت شخصى به نام گودمن بود و با پولى که از پيش خدمتى و آوازخوانى به دست مى‏آورد، زندگى خود را اداره مى‏کرد.
در دانشگاه آکسفورد، عده معدودى از جوانان با استعداد، که علاقه خاصى به علوم آزمايشگاهى داشتند، دست به يک رشته مطالعات تازه‏اى زدند.
رابرت بويل جزء گروه فوق بود، که در زندگى هوک تاثير فراوانى داشت. ولى هفت سال از هوک بزرگتر بود و مال و ثروت زيادى در اختيار داشت.
رابرت بويل در سال 1655 هوک را که هنوز محصل بود، به عنوان معاون آزمايشگاه خود استخدام کرد.
هوک در اين آزمايشگاه، پمپ باد را اختراع نمود. در سال 1661 کتابى درباره خاصيت لوله‏هاى موئين و صعود مايعات در لوله‏هاى موئين نوشت و در اين باره بررسى بيشترى نکرد، اما کتاب او مملو از نظريات تيز و داراى روح آزمايش بود.
هوک دريافت که حرکت اجسام ريز، روى سطح مايعات و بالارفتن نفت از فتيله چراغ و حرکت شيره خام و پرورده ذرختان بر اثر خاصيت لوله‏هاى موئين است.
در سال 1662 هنگامى که انجمن سلطنتى امتياز خود را دريافت کرد، هوک را به عنوان کتابدار و متصدى انجمن استخدام نمود. در اينجا هوک اجازه داشت فقط هر هفته هنگامى که انجمن تشکيل مى‏شود، چهار آزمايش مهم انجام دهد.
او در سال 1665 کتابى درباره ميکروگرافيا نوشت، اين کتاب باعث شد که نام هوک جزء علماء بزرگ در تاريخ علوم ثبت گردد. کتاب او در انجمن‏هاى علمى انگلستان مورد توجه خاصى قرار گرفت و بعدها اسم هوک جزء دانشمندان مطالعه ميکروسکپى بيولوژى ثبت گرديد.
هوک با ميکروسکوپى که اختراع کرده بود، پس از مطالعات زيادى، شرحى درباره چشم مرکب مگس و دگرديسى حشرات و ساختمان پر پرندگان نوشت.
وى در شرح ساختمان چوب پنبه براى اولين بار لغت سل به معناى سلول را به کار برد و آن را کوچک‏ترين جزء چوب پنبه ناميد.
هوک به وسيله ميکروسکوپ نه تنها در دنياى موجودات جاندار مطالعات فراوانى نمود، بلکه روى ساختمان اجسام جامد نيز مطالعه کرد. و اشکال مختلف بلورهاى برف را تشريح و نقاشى نمود. با کمک آن دستگاه بيش از 60 نوع اشياء را مشاهده مى‏نمود.
او در تمامى رشته‏هاى علوم، آزمايش‏هاى دقيقى داشت. اولين دستگاه سنجش نور در مايعات و هم چنين اولين بارومتر يا هواسنج چرخى و غلظت سنج الکلى و اولين رطوبت سنج را اختراع کرد.
هوک اولين کسى بود که درجه صفر ميزان الحراره را نقطه انجماد آب قرار داد. او بنيانگذار علوم مربوط به آثار جوى بود. تئورى مکانيکى گرما و حرارت را تشريح کرد و ثابت نمود که:
اجسام بدون وجود هوا نمى‏سوزند.
هوک پس از آزمايش در ساختمان بلورهاى کوارتز در داخل سنگ چخماق نتيجه گرفت، که ساختمان اجسام از بلورهاى مخصوص و به اشکال مختلف تشکيل شده‏اند و بدينوسيله تفاوت فلزات و نمک‏ها را مشخص کرد.
طاعون کبير در سال 1665 و آتش سوزى بزرگ در سال 1666 نصف بيشتر لندن و اهالى اين شهر را از بين برد. هوک به کمک کريستو فرورن در آبادى شهر لندن کوشيد و يک هفته بعد از حريق، نقشه جديدى براى ساختن لندن، که شکل يک مثلث بود، پيشنهاد کرد.
نقشه شهرسازى هوک بعدها براى احداث ساختمان‏هاى نيويورک بکار رفت.
در سال 1674 هوک کتابى درباره ستارگان و فاصله آنها نوشت و براى مشاهده آنها اولين تلسکوپ را اختراع کرد.
مشهورترين اختراع هوک، اختراع پاندول ساعت و تنظيم کار عقربه‏هاى ساخت مچى بوسيله فنر بود. او پس از چند سال رقاص ساعت را اختراع کرد.
در سال 1677 الدينبرگ منشى انجمن سلطنتى مرد و هوک به جاى او منصوب شد. هوک در زمان اشتغال در انجمن، چندين بار با نيوتن مکاتبه نمود و درباره کشف علوم، با وى اشتراک مساعى کرد.
در سال 1682 هوک انجمن سلطنتى را ترک نمود.
در سال 1687 پسر برادرش که سال‏هاى متمادى با او زندگى مى‏کرد، فوت شد و اين واقعه، يک تشنج شديد براى هوک بود. بعد از گذشت يکى دو سال از اين واقعه، هوک سلامت خود را از دست داد و در سوم مارس سال 1703 ميلادى و در 68 سالگى در لندن درگذشت.
دو سال بعد از مرگ هوک، نسخه هايى از کارهاى علمى او که در حدود چهارصد هزار لغت بود، پيدا شد.
اين يادداشت‏ها باعث شد که نام وى در زمره دانشمندان بزرگ در تاريخ علوم جاودان بماند.
اگر چه هوک، بررسى‏هاى علمى و تحقيقات خود را به حد کمال نرسانيد، ولى با فعاليت‏ها و تلاش‏هاى مداوم و خستگى‏ناپذير خود توانست، کليه تئورى‏هاى علمى را در اختيار علماء و دانشمندان بعد از خود قرار دهد.
ل - ت- مور در شرح حالى که براى نيوتن نوشته، چنين متذکر مى‏شود: بهتر بود که نيوتن در اوج شهرت و معروفيت خود، گذشت بيشترى از خود نشان مى‏داد، و نسبت به هوک، يعنى اين مغز متفکر و روح بزرگى که در زندان تن رنجور محبوس بود، محبت بيشترى مى‏ورزيد!
بدين ترتيب رابرت هوک فيزيکدان معروف انگليسى، با به جاى گذاشتن دهها اکتشاف عظيم علمى، به خاطر اخلاق تند و خشن خود، مظلومانه و بدون مقبره مشخصى به آغوش خاک آرميد.

رابرت هوك در خانواده اي روحاني در دهكده فرش واتر در ساحل جنوبي انگلستان و در سال ۱۶۳۵ چشم به جهان گشودو كودكي ضعيف و نحيف بود كه دچار سوء تغذيه نيز بو ...

رابرت اپنهايمر در 1904 در نيويورك به دنيا آمد . در ابتداي جواني با تهيه رساله اي در مورد انوار مغناطيسي ، استادانش را در اعجاب فرو برد . در دوازده سال ...

استيون هاوكينگ هشتم ژانويه سال 1942 در آكسفورد چشم به جهان گشود. 1962 در رشته فيزيك از دانشگاه آكسفورد فارغ التحصيل مي شود. براي گذراندن تحصيلات تكميل ...

● رابرت هوک هوک فيزيکدان انگليسي گرچه در سراسر عمر از بيماري رنج مي برد ليکن يک لحظه از کار و کوشش و خدمت باز نايستاد. هوک نه فقط از تيزهوشي و نيروي ک ...

غوكان‌ افلاطون 8-1- چون‌ اقيانوس‌ اطلس‌ و جبل‌طارق‌ را پشت‌ سر گذاريم‌ و به‌ آرام‌ترين‌ درياها، مديترانه‌، پانهيم‌، بي‌درنگ‌ به‌ صحنه‌ي‌ تاريخ‌ يونان‌ ...

دانلود نسخه PDF - رابرت هوك