up
Search      menu
جانور شناسی :: مقاله ديسکاس PDF
QR code - ديسکاس

ديسکاس

بي شک به اعتقاد بسياري از کارشناسان و پرورش دهندگاه ماهي هاي آکواريومي ديسکاس ها زيباترين و بي نظيرترين ماهي هاي زينتي در بين ماهي هاي آکواريومي آب شيرين هستند. تنوع رنگ و زيبايي منحصر به فرد اين گونه از ماهي ها باعث شده است که عده اي نيز آنها را از لحاظ زيبايي با ماهي هاي اقيانوسي و آب شور مقايسه نمايند که البته مقايسه بي جايي نيست.
ديسکاس ها بر خلاف ظاهر زيبا و آرام خود در مواقعي بسيار تندخو ظاهر مي شوند. شيوه هاي خاص پرورش و نگهداري اين نوع ماهي باعث شده است تا قيمت اين ماهي در بين تمامي ماهي هاي آب شيرين بيشترين و حتي رنگ ها و گونه هاي نادر و بالغ آن به قيمت ماهي هاي آب شور در سراسر دنيا به فروش برسد.
در نگهداري و پرورش اين ماهي زيبا نکات بسياري وجود دارد که بايد رعايت شود . در بخش هاي بعد به توضيح مطالب در مورد راه اندازي يک آکواريوم براي ماهي ديسکاس. انواع تجهيزات مورد نياز. روش هاي شناخت و درمان انواع بيماريها در ديسکاس. غذادهي ديسکاس و تمامي نکات کليدي براي نگهداري و پرورش اين ماهي زيبا خواهيم ديد
بيماري و درمان
Hexomita
بي شک يکي از شايع ترين بيماريهايي که ديسکاس دچار آن مي شود هگزوميتا است.
هگزوميتا شناخته شده ترين نوع تاژکدار شکمي ست که در ديسکاس به وفور ديده شده و با وجود اينکه روش درمان آن بسيار راحت مي باشد اما عدم اطلاع از روش درمان معمولا موجبات مرگ ماهي توسط اين بيماري ا فراهم مي آورد.
بسياري از عزيزان هگزوميتا را با بودوموناس (Bodomonas ) که آن نيز از معروفترين تاژکداران شکمي ست اشتباه مي گيرند .زيرا تشخيص اين دو نوع تاژکدار بسيار از يکديگر مشکل و شيوه درمان نيز کاملا متفاوت است اما از آنجا که احتمال وجود هگزوميتا بسيار بسيار بيشتر از بودوموناس در ماهي ديسکاس مي باشد و تجربه نيز اين مطلب را ثابت کرده است بنابراين از هگزوميتا معمولا به عنوان شايع ترين بيماري ديسکاس نام برده مي شود.هگزوميتا که به آن اکتوميتوس (octomitus ) نيز گفته مي شود به روده ها و کيسه صفرا حمله مي کند و نيز گاهي در خون يافت مي شود. ماهي هايي که به اين جاندار آلوده ميشوند معمولا از بقيه ماهي ها جدا و لاغز ميشوند . مدفوع آنها سفيد و لزج مي گردد . همچنين رنگ آنها تيره و اکثرا تمايلي به خوردن غذا ندارند و اغلب در گوشه اي از آکواريوم در حالي که رنگ آنها سياه شده است ثابت مي مانند.
بنده به شخصه توصيه ميکنم که اگر ماهي ديسکاسي يافتيد که از بقيه ماهي ها جدا شده و رنگ آن سياه شده است و همچنين نسبت به غذا عکس العملي نشان نداده و غذا نمي خورد اولين احتمال را وجود هگزوميتا بدانيد و نسبت به درمان آن اقدام نماييد.
روش درمان:
ابتداي کار مقداري از آب آکواريوم اصلي را به دروم مخزن قرنطينه ريخته و ماهي مريض را به درون آن بياندازيد.
يک عدد بخاري را نيز درون مخزن قرنطينه متصل و دماي آن را ۱ درجه بيشتر قرار دهيد ( به عنوان مثال دماي آکواريوم بنده ۳۱ و در مخزن قرنطينه ۳۲ مي باشد ) .سنگ هوايي را نيز با ابعاد مناسب در درون مخزن قرنطينه جاسازي کنيد. دقت کنيد که يکي از مهمترين نکات در مخزن قرنطينه به دليل استفاده از دارو هوادهي خوب و بالا مي باشد . سعي کنيد براي اين کار از سنگ هواهايي که به شکل سوزني و بسيار ريز هوا توليد ميکنند و در عين حال آب را متلاطم نمي نمايند استفاده کنيد.
ماهي را به درون مخزن قرنطينه بياندازيد. با توجه به اينکه از آب درون آکواريوم استفاده کرده ايد احتياجي به آب به آب ماهي توسط کيسه هاي نايلوني نيست.
از داروخانه قرص مترونيدازول ۲۵۰ را تهيه نماييد . هر قرص ۲۵۰ به ازاي ۵۰ ليتر آب آکواريوم مورد استفاده قرار ميگيرد. بنابراين با توجه به حجم آب داخل مخزن قرنطينه مقدار مورد نياز از قرص را پودر کرده و در مخزن بريزيد.
بعد از ۳ روز دما را يک درجه کم و يک چهارم آب آکواريوم را با آب تازه تعويض مي نماييم ( دقت کنيد که آب مورد استفاده بايد حداقل ۲۴ ساعت مانده باشد تا گاز کلر آن خارج شده باشد ).
پس از اين کار مقداري زغال اکتيو تازه را به درون يکي از محفظه هاي اسفنجي فيلتر هاي برقي درون آب ريخته و فيلتر را درون آب قرار ميدهيم تا داروي موجود در آب را تصفيه کند . بعد از ۵ تا ۶ ساعت ماهي را با توجه به اصول گفته شده در قسمت هاي قبل از طريق کيسه هاي نايلوني و با صرف زمان بيشتر آب به آب مي کنيم و به آکواريوم اصلي انتقال مي دهيم.
دقت کنيد که ماهي شما به دليل اينکه ۳ روز تحت تاثير دارو بوده است به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت از خوردن فعالانه غذا امتناع خواهد کرد. نگران نباشيد. ماهي شما از هگزوميتا پاک شده است.
در اين قسمت نحوه آماده نمودن آب براي آکواريوم ديسکاس را توضيح خواهم داد:
بعد از اينکه شن هاي تزييني را کاملا شستيد و آنها را به همراه وسايلي مانند سنگ هاي هوا و.. در کف آکواريوم قرار داديدنوبت به آب گيري آکواريوم مي رسد.
براي اين کار از آب شهري استفاده خواهيم کرد. سعي کنيد در هنگامي آب گيري آب را بر روي شيشه هاي کناري آکواريوم بريزيد تا شن هاي کف پراکنده نشوند. در مورد شلنگهاي اتصال هوا به سنگ هاي کف نيز بهتر است از گيره هاي مخصوص اين کار استفاده شود و تمامي شلنگ ها از گوشه هاي آکواريوم به خارج انتقال يابند.
بعد از اينکه آکواريوم را آب گيري کرديد بخاري را نصب کنيد و دماي آن را بر روي ۲۸-۳۰ درجه بگذاريد.
پمپ هوا را نيز روشن نماييد. حجم آب موجود در آکواريوم را اندازه گيري کنيد و بر اساس آن محلول ضد کلر را در تمامي نقاط آکواريوم پراکنده کنيد.
۱٪ حجم آب را حساب کرده و بر اساس آن نمک طعام به آب آکواريوم اضافه نماييد.بهتر است قبل از اين کار نمک را در داخل ظرفي جداگانه با مقداري آب مخلوط نماييد و سپس اين مخلوط را به آب آکواريوم اضافه کنيد.
براي ايمن ساختن آب از هرگونه مواد از محلولي به نام Tetra Aqua Safe استفاده خواهيم کرد. بر اساس در صد ترکيب نوشته شده بر روي بسته آن و بر اساس حجم آب آکواريوم به ميزان مورد نياز از اين محلول به آب اضافه کنيد.
فيلترهاي درون آب را نيز روشن نماييد. بعد از ۲۴ ساعت آب آکواريوم آماده است .اما نکته مهم تکميل چرخه آکواريوم و چرخه مربوط به سيکل ازت مي باشد. معمولا بين ۱۵ تا ۲۰ روز اين چرخه تکميل خواهد شد. بهتر است در طول اين مدت از ماهي هاي ارزان قيمتي مانند زبرا در درون آکواريوم تا تکميل چرخه مورد نظر استفاده شود. بعد از تکميل چرخه آکواريوم مي تواند پذيراي ديسکاس باشد.
انتخاب و خريد ديسکاس
ديسکاس ها داراي رنگ هاي گوناگون مي باشند که هرکدام زيبايي مخصوص به خود را دارند.
متاسفانه تشخيص نر و ماده اين نوع در دوران قبل از بلوغ هنوز هم به سختي انجام مي شود.اما مواردي چند وجود دارد که شايد به وسيله آنها بتوان تا حدي و نه به طور ۱۰۰ درصد نر و ماده ديسکاس را در دوران قبل از بلوغ تشخيص داد.
اولين مورد شکل ظاهري کله ديسکاس ها مي باشد. معمولا ديسکاس هاي نر داراي يک شکستگي کوچک بر روي پيشاني خود هستند. در حالي که در ديسکاس هاي ماده اکثرا پيشاني بدون شکستگي و داراي سطحي صاف است.
از طرفي شکل ماده ها معمولا دايره اي تر و شکل نرها کشيده تر و بلندتر است.
روش ديگر که احتمال آن بسيار ضعيف است تشخيص بر اساس شکل باله بالا مي باشد. بر اساس اين
روش معمولا انتهاي باله ماهي هاي نر ديسکاس تيز گوشه و در ماهي ماده گرد گوشه است
به هر حال مطمئن ترين روش تشخيص شناخت از روي شکل دستگاه تناسلي ست که فقط در دوران بعد از بلوغ ميسر است.
و اما نکات ديگر:
۱- دقت کنيد که ماهي به حرکات دست شما عکس العمل نشان دهد.
۲- بدن ماهي داراي زخم و هيچ نوع لکه غير عادي رنگي نباشد .
۳- رنگ ماهي تيره نباشد.
۴- چشمهاي ماهي کدر و يا برجسته نباشند .
۵- ماهي با سر رو به پايين شنا نکند .
-۶ باله ها و دم ماهي پوسيده و يا داراي لکه هاي سفيد نباشد.
۷- تنفس ماهي بسيار بالا و يا بسيار پايين نباشد.در صورتي که حتي يک ماهي درون مخزن داراي تنفس بالايي بو د و يا با يک آبشش تنفس ميکرد از خريد ديسکاس در آن مخزن منصرف شويد.
۸- ماهي باله ها ي بالايي و پاييني خود را باز کرده باشد .
۹-ماهي از جانب ماهي هاي ديگر مورد حمله قرار نگيرد.
۱۰- شکم ماهي فرورفته نباشد ( مثل اينکه با انگشت داخل خمير فشار داده شود و نقش فرورفتگي آن بماند )
۱۱- ماهي در يک گوشه آکواريوم ساکن و بي حرکت نباشد.
۱۲-مدفوع ديسکاس شفاف نباشد.
۱۳- پيشاني ماهي تقريبا به اندازه چشمها باشد
۱۴- ديسکاس ها سرما نخورده باشند. براي اين کار درجه مخزن را چک کنيد . اين درجه بايد بين ۲۸ تا ۳۲ درجه باشد.
۱۵-ماهي لرزش نداشته باشد و مرتبا به عقب و جلو حرکت نکند
و ....
به هر حال سعي کنيد ماهي که انتخاب مي کنيد از هر لحاظ طبيعي و سالم باشد.
در ضمن به توصيه هاي فروشندگان نيز به هيچ عنوان اعتماد نکنيد .

بي شک به اعتقاد بسياري از کارشناسان و پرورش دهندگاه ماهي هاي آکواريومي ديسکاس ها زيباترين و بي نظيرترين ماهي هاي زينتي در بين ماهي هاي آکواريومي آب شي ...

ديسکاس بي شک به اعتقاد بسياري از کارشناسان و پرورش دهندگاه ماهي هاي آکواريومي ديسکاس ها زيباترين و بي نظيرترين ماهي هاي زينتي در بين ماهي هاي آکواريوم ...

عليرغم اينکه طرفداران زيادي براي تکثير و نگهداري ماهيان آکواريومي وجود دارد اما منابع کمي راجع به آن در دسترس ميباشد که بهتر دانستيم بدليل منابع کمتر ...

هميشه هنگام صحبت و يا مطالعه در مورد ماهيان، موضوع بسيار متنوع و گسترده اي در برابر انسان قرار مي گيرد، زيرا ماهيان، موجوداتي هستند که در شرايط بسيار ...

دانلود نسخه PDF - ديسکاس