up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله ديابت در کودکان PDF
QR code - ديابت در کودکان

ديابت در کودکان

هواي بچه هاي ديابتي را داشته باشيد

برخي از کودکان به دليلي نقص در سيستم ايمني بدن خود به ديابت دچار مي شوند. ديابت کودکان فقط به خود آنها محدود نمي شود و گرفتاري هايي براي خانواده آنها نيز ايجاد مي کند. اگر خانواده ها نحوه برخورد مناسب با ديابت کودکان را بدانند بسياري از اين مشکلات حل مي شود....
دکتر عليرضا استقامتي، فوق تخصص غدد و متابوليسم و دانشيار دانشگاه علوم پزشکي تهران به سوالات شايع خانواده ها در زمينه ديابت کودکان پاسخ داده است.
▪ بيماري ديابت در کودکان يک بيماري شايع است که معمولا باعث وحشت خانواده ها و دردسرهايي براي خود کودک مي شود. راه درمان اين بيماري چيست؟
بيماري ديابت نوع۱ در کودکان با همين نوع در بزرگسالان کاملا متفاوت است. در کودکان به دليل نقص در سيستم ايمني، بافت لوزالعمده به مرور تخريب مي شود و بافت انسولين ساز لوزالمعده از بين مي رود. بنابراين اساس درمان در ديابت نوع ۱ که کودکان با آن مواجه هستند، تزريق انسولين است که اين کار نيازمند تزريقات مکرر است. فردي که در سنين کودکي دچار ديابت مي شود به هيچ وجه با تزريق يک بار انسولين در روز قابل درمان نيست و بايد از دوز مناسب انسولين استفاده کند.
▪ رژيم غذايي در کودکان ديابتي داراي چه ويژگي هايي است؟ آيا مي توان از همان رژيم غذايي بزرگسالان براي کودکان نيز استفاده کرد؟
درمان اصلي استفاده از انسولين است. اما اين موضوع نبايد باعث به فراموشي سپردن و کنار گذاشتن رژيم غذايي مناسب شود. رژيم غذايي در کودکان ديابتي تابع شرايط خاصي است و بايد با در نظر گرفتن جوانب ديگر همراه باشد. زيرا بچه ها در سن رشد هستند و در پيش گرفتن يک رژيم غذايي سخت و محدود کننده، مي تواند باعث نقص در رشد و تکامل شود.
از سوي ديگر کودکان را نمي توان مجبور به رعايت رژيم غذايي خاص کرد چون کودکان معمولا درک درستي از تاثير تغذيه بر سلامت خود ندارند ضمن اينکه زمينه پذيرش يک رژيم غذايي خاصي را نيز ندارند. نکته ديگر اين است که اگر ما يک رژيم غذايي دست و پا گير براي کودک انتخاب کنيم، ممکن است باعث بروز ناهنجاري هاي رواني در او شويم که درنهايت مي تواند پنهان کاري کودک را به دنبال داشته باشد.
به عنوان نمونه نمي توانيم از يک کودک که همراه همکلاسي هاي خود به اردو مي رود، بخواهيم که بستني نخورد. اين موارد ممکن است باعث افسردگي در او شود. بنابراين محدوديت هاي غذايي که در سن بالا وضع مي شوند براي کودکان در نظر گرفته نمي شوند.
▪ اما سوال اساسي اين است که در رابطه با رژيم غذايي کودکان مبتلا به ديابت چه مواردي بايد انديشيده شود؟
در اين رابطه برخي اصول کلي وجود دارد:
۱) ميزان کالري مصرفي در کودکان ديابتي بايد منطبق با نيازهاي روزانه آنها باشد که يک متخصص تغذيه کودک مي تواند برنامه غذايي مناسب در اين زمينه را ارايه دهد.
۲) با کنترل مرتب قندخون، دوز مصرف انسولين و ميزان کالري و کربوهيدرات خود را مشخص کنند.
۳) مصرف شيريني را خيلي توصيه نمي کنيم ولي قدغن کردن مصرف آن نيز درست نيست و کودک مي تواند با تزريق مقداري انسولين، شيريني نيز بخورد.
۴) موادغذايي اصلي يعني پروتئين ها، لبنيات، غلات و سبزيجات در برنامه غذايي کودک گنجانده شود.
▪ آموزش در اين ميان چه نقشي دارد؟
در تمامي اين موارد نقش آموزش بسيار مهم است و حتما بايد کودک را به مراکزي که در زمينه آموزش کنترل ديابت فعال هستند، ببريم تا در اين زمينه آگاهي هاي لازم را کسب کند.
▪ تزريق انسولين براي کودکان دردآور است و کودکان معمولا از تزريق انسولين فراري هستند. خانواده در اين زمينه چه اقداماتي بايد انجام دهند؟
يکي از مشکلاتي که کودکان مبتلا به ديابت با آن مواجه هستند، تزريق مداوم انسولين است. اصولا تزريق هميشه نه تنها براي کودکان که براي برخي از بزرگسالان نيز سخت است. متاسفانه ما در اثر يک رسم فرهنگي غلط، هميشه کودک را از آمپول مي ترسانيم و اين مشکل را دوچندان مي کند. بنابراين در قدم اول براي تسهيل تزريق انسولين در کودکان بايد لزوم اين کار را براي او توضيح دهيم تا ترس او بريزد و از سوي ديگر اعتماد به نفس لازم را در او ايجاد کنيم تا از تزريق انسولين خجالت نکشد.
در کنار اين موارد، مهم ترين عامل استفاده از تجهيزات و سرنگ هاي مناسب است. سرنگ هاي جديد داراي سرسوزن هاي بسيار ريز هستند که درد خيلي ناچيزي ايجاد مي کنند که تقريبا نزديک به صفر است.
امروزه بهترين روش ترزيق انسولين، استفاده از قلم هاي انسوليني است که سرسوزن خيلي ريز دارند و به طور خودکار نيز تزريق مي شوند. اين قلم ها تقريبا دردي ايجاد نمي کنند. از سوي ديگر بايد شيوه مناسب تزريق را نيز به کودکان آموزش داد تا مصايب تزريق انسولين به کلي برطرف شود.

● ديابت حاملگي چيست؟ ديابت حاملگي نوعي ديابت است كه زنان حامله به آن مبتلا مي شوند. بين ۲ تا ۷ درصد زنان حامله دچار اين نوع ديابت مي شوند و به اين دلي ...

ديابت حاملگي چيست؟ ديابت حاملگي نوعي ديابت است كه زنان حامله به آن مبتلا مي شوند. بين 2 تا 7 درصد زنان حامله دچار اين نوع ديابت مي شوند و به اين دليل ...

همه انسان ها اضطراب را در زندگى خود تجربه مي‌ کنند و طبيعى است که مردم هنگام مواجهه با موقعيت هاى تهديدکننده و تنش‌ زا مضطرب مي ‌شوند ، اما احساس اضطر ...

● ديابت بارداري ديابت مليتوس بارداري gestational diabetes mellitus را عموماً به عنوان عدم تحمل گلوکز تعريف مي کنند که ابتدا در دوره ي بارداري شناسايي ...

مرض قند يا ديابت شيرين يک اختلال سوخت و سازي در بدن است. بدين صورت که سرعت و توانايي بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل قندها کاهش مي يابد. از اينرو قند ...

بيماري قند (ديابت) يکي از شايع ترين بيماري هاي غدد درون ريز است که با افزايش غير طبيعي قند خون، اختلالات متابوليکي حاد و عوارض درازمت در چشمها، کليه ه ...

بسياري از کودکان و حتي نوزادان، در معرض سردرد مي باشند. با استفاده از نکات زير مي توانيد اين درد را از بين ببريد. ● شناسايي علت سردردها به دلايل زيادي ...

ارتباط موجود ميان ديابت مليتوس و دمانس قابل انکار نيست، به طوري که بسياري مطالعات به اين نتيجه رسيده اند که خطر زوال شناختي و دمانس [شامل بيماري آلزاي ...

دانلود نسخه PDF - ديابت در کودکان