up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله دورران بلوغ PDF
QR code - دورران بلوغ

دورران بلوغ

توصيه بهداشتي به دختران تازه بالغ

۱) رعايت بهداشت فردي در طول زندگي مهم است و در دورران بلوغ، مهم تر. نوجوانان در اين دوره از زندگي به علت رشد سريع جسماني و فعاليت بدني زياد، نيازمند تغذيه مناسب، ورزش منظم و تفريح سالم هستند و لازم است که بهداشت فردي را بيش از پيش رعايت کنند.
۲) گسترده ترين عضو بدن، پوست است و توجه به نظافت آن، موجب زيبايي، شادابي و از بين رفتن بوي بد بدن مي شود. استحمام و شستن بدن با آب گرم و صابون بهترين وسيله از بين رفتن بوي بد بدن در اين دوران است.
۳) در اين دوران، بسياري از نوجوانان با جوش هاي سرسياه و چرکي (آکنه) روبه رو مي شوند که به علت تغييرهاي پوستي ناشي از فعاليت هاي هورموني بدن است. هرگز نبايد اين جوش ها را دستکاري کرد؛ زيرا باعث عفونت و برجا ماندن محل جوش ها يا شکل گيري جاي زخم روي صورت مي شود. آنها بايد هر روز حداقل يک ساعت در هواي آزاد به سر ببرند و ورزش را فراموش نکنند. شست وشو با آب و صابون و تغذيه مناسب، تاثير فوق العاده اي در رفع اين مشکل دارد و مشورت با يک متخصص پوست نيز توصيه مي شود.
۴) در دوران عادت ماهانه، رعايت بهداشت فردي بسيار مهم است. محيط خوني، محيطي مناسب براي رشد ميکروب هاست و بوي ناخوشايندي نيز دارد. بنابراين شست وشوي مرتب ضروري است و سبب هيچ بيماري اي نيز نمي شود و از مساعدشدن محيط براي انواع ميکروب ها جلوگيري مي کند. در اين دوران، از نوار بهداشتي استفاده و سعي کنيد نوارها را با فواصل کم، حداقل روزي ۳ تا ۵ بار، عوض کنيد.
۵) قبل و پس از تعويض نوار بهداشتي، دست تان را با آب و صابون بشوييد.
۶) از لباس هاي زير نخي استفاده کنيد و آنها را مرتب عوض کنيد و پس از شست وشو، با اتو يا در آفتاب خشک کنيد.
۷) استحمام در دوران عادت ماهانه ضرر ندارد و مي توانيد ايستاده استحمام کنيد.
۸) با خودتان مهربان باشيد و فراموش نکنيد که قاعدگي، نشانه اين است که بدن شما سالم است.
۹) استفاده از دوش يا کيسه آب گرم و ماساژ شکم مي تواند ماهيچه هايتان را آرامش بخشد و باعث تسکين دردهاي عادت ماهانه تان شود.
۱۰) در صورت قابل تحمل نبودن يا طولاني بودن درد، مصرف بعضي از داروها مانند استامينوفن، مفناميک اسيد يا ايبوپروفن با نظر پزشک، در کاهش درد موثر است. در صورت عدم بهبود مي توانيد به پزشک مراجعه کنيد.
۱۱) علاوه بر وعده هاي غذايي اصلي، مصرف ميان وعده ها نيز براي نوجوانان لازم است. بهتر است براي ميان وعده از ميوه، خشکبار، شير و مانند آنها استفاده شود.
۱۲) صبحانه وعده غذايي بسيار مهمي است که در کارايي و قدرت يادگيري دانش آموزان تاثير زيادي دارد و حدود ۲۵ درصد انرژي لازم روزانه نوجوانان را تامين مي کند.
۱۳) نوشيدن چاي ۱ تا ۲ ساعت قبل و پس از غذا باعث جلوگيري از جذب آهن مي شود و در نتيجه، کم خوني فقر آهن را که از شايع ترين نوع کم خوني است، تشديد مي کند ولي استفاده از موادغذايي حاوي ويتامين C مانند ميوه هاي ترش، جذب آهن را افزايش مي دهد.
۱۴) از صرف غذاهاي نفاخي مانند سير و کلم در دوران عادت ماهانه پرهيز کنيد و بهتر است معده تان پر و سنگين نباشد و غذاي روزانه تان را در ۵ تا ۶ وعده و سبک صرف کنيد.
۱۵) مصرف کم منابع حاوي ويتامين B۶ باعث تخفيف علايم افسردگي مي شود. مصرف مواد حاوي اين ويتامين (حبوبات، ماهي، ذرت، سويا و جگر) قبل از عادت ماهانه توصيه مي شود.
۱۶) انجام ورزش، به خصوص ورزش هاي سبک براي دختران و بانوان نه تنها منعي ندارد؛ بلکه ورزش هاي سبک در دوران قبل از عادت ماهانه و زمان قاعدگي تا حدودي مشکل هاي جسمي و رواني اين دوره را تسکين مي دهد. در دوران عادت ماهانه، استراحت مطلق و ماندن در رخت خواب ضرورتي ندارد و هر فرد مي تواند کارهاي روزمره خود را مانند رفتن به مدرسه انجام دهد.
۱۷) متاسفانه بين بعضي از نوجوانان اين طرز فکر غلط جاافتاده که سيگار کشيدن، نشانه بزرگ شدن است ولي مصرف دخانيات از مخرب ترين رفتارهاي غيربهداشتي است که باعث بيماري هاي قلبي، عروقي، گوارشي، ريوي و بروز سرطان هاي مختلف مي شود. نوجواني که سيگار مي کشد احتمال مصرف موادمخدر و الکل نيز در او بيشتر خواهد شد.
۱۸) استعمال سيگار و قليان، دروازه شروع مصرف ساير مواد زيان آور و اعتياد آورد در نوجوانان و جوانان است.
۱۹) اگر سوالي درباره بلوغ و تغييرات آن برايتان پيش آمد، پيش از هر کس ديگري، آن سوال را از والدين يا مربيان خود بپرسيد.
۲۰) در دوران بلوغ ميل به گوشه گيري، حساسيت به انتقاد ديگران، بي قراري، تحريک پذيري، نافرماني از بزرگ ترها، خيره سري، نداشتن احساس امنيت و اعتماد، تمايل به ارتباط با دوستان و گفت وگوي پنهاني، صرف وقت جلوي آينه، بي اشتهايي يا پراشتهايي رواني، اضطراب، نگراني، اختلال در خواب، افسردگي، کنجکاوي و... پيش مي آيد و لازم است والدين از نحوه آموزش و حل مشکل هاي نوجوانان قبل و پس از بلوغ آگاه باشند و در صورت بروز مشکل با پزشک و مشاور آگاه مشورت کنند.

بلوغ دختران از نظر لغوي بلوغ يعني رسيدگي، به حد رشد رسيدن و به عبارتي پختگي و به حد کمال رسيدن کودک است. بلوغ را به طور کلي به منزله دوره اي از حيات ا ...

بلوغ يعني دوره انتقال از مرحله کودکي به بزرگسالي و کسب قدرت باروري. از نظر لغوي، بلوغ به معني رسيدن به سن رشد، مرد شدن، زن شدن، رسيدگي و پختگي و به حد ...

● وقتي زود بزرگ مي شوند امروزه بسياري از پدرها و مادرها نگران پديده اي در فرزندانشان هستند به نام بلوغ زودرس و اين که مي خواهند بدانند با اين پديده چگ ...

در روانشناسي، تعريفي از تعارض وجود دارد که انسان گاهي مي‌خواهد به هدفي برسد، ولي در مسيرش به مانعي برخورد مي‌کند. سه رفتار درست مي‌تواند با آن نشان ده ...

ستارگان زيبايي كه در سرتاسر آسمان پراكنده اند هر كدام گلوله هاي عظيمي از گازهاي بسيار بسيار زياد و دماي فوق العاده بالا هستند. اين گازها ميلياردها سال ...

طي تاريخ مغز انسان در ناديده گرفته شدن خود نقش بسيار خوبي را ايفا کرده است. تمامي انسان ها از مصريان باستان گرفته تا ارسطو اهميت چنداني به نقش ماده مر ...

طي تاريخ مغز انسان در ناديده گرفته شدن خود نقش بسيار خوبي را ايفا کرده است. تمامي انسان ها از مصريان باستان گرفته تا ارسطو اهميت چنداني به نقش ماده مر ...

طبق اطلاعات به دست آمده جراحي پلاستيک و زيبايي پديده اي تازه نيست چرا که پزشکان معتقدند حدود ۶۰۰ سال قبل از ميلاد مسيح يک جراح يوناني به نام هنيه بي ...

دانلود نسخه PDF - دورران بلوغ