up
Search      menu
ستاره شناسی :: مقاله دوربين دو چشمي PDF
QR code - دوربين دو چشمي

دوربين دو چشمي

دوربينهاي دو چشمي براي رصد

دو چشمي ها بهترين وسيله براي مبتدي ها هستند زيرا استفاده از آنها ساده است و تصويري که شما از دوربين مشاهده مي کنيد درست مقابل شماست، يعني بر خلاف تلسکوپ تصوير را برعکس نمي کند. بعلاوه ميدان ديد وسيع که باعث مي شود موقعيت خود را در بين ستاره ها براحتي پيدا کنيد و اين يکي از محاسن مهم دو چشمي ها بشمار مي آيد. هنوز هم دو چشمي ها بسياري از اجرام آسماني را آشکار مي کند در حاليکه بسياري از مردم فکر مي کنند به تلسکوپ نياز است. مثلاً بسياري از دهانه کوهاي آتشفشاني و کوهها، دشت هاي ماه و سيارات و ماهواره ها، روشن ترين سيارک ها، ستاره هاي دنباله دار بسته به موقعيت، دو تايي هاي بيشمار و ستاره هاي متغير خوشه هاي ستاره اي و بعضي از کهکشانها و… قابل آشکار شدن بوسيله دو چشمي هاست.
رصد و خواندن نقشه باعث مي شود مهارت لازم را براي کارهاي سختتر بدست آوريد. در نتيجه بعداً مي توانيد از تلسکوپ بهتر استفاده کنيد. در حقيقت گام اول در آشنائي با آسمان رصد با چشم برهنه و در مرحله بعد استفاده از دوربين دو چشمي و در آخر يک تلسکوپ بزرگ آماتوري است. پس دو چشمي ها در واقع نيمه راه براي استفاده از تلسکوپ هستند. انتخاب يک وسيله مناسب موضوع مورد بحث ماست و نکات زير به شما در اين مسير کمک مي کند :
● انتخاب دوربين دوچشمي براي رصد :
هر وسيله اپتيکي به چشم برهنه براي نگاه کردن به اعماق آسمان کمک مي کند، و هر دوربين دوچشمي براي اين کار قابل استفاده مي باشد اما بعضي از انواع آنها براي کارهاي نجومي مناسب ترند.
مختلف محصولات در بازار گيج کننده است ولي در همه دو چشمي ها، منشور بر يک اساس ساخته مي شود. اين دوربين هاي تجاري صدها سال است که فروخته مي شوند بنابراين توليد کنندگان آنها از زمانهاي گذشته به اين صنعت بهبود بخشيده اند پس اين يک تکنولوژي پيشرفته است. بر خلاف روند متعارف پيشنهاد مي شود که شما در ابتدا دوربين دو چشمي هاي کوچکتر و بزرگنمائي هاي بيشتر را به کار ببريد.
▪ بزرگنمائي و گشادگي : هر دوربين دو چشمي دو عدد مخصوص دارد که آن را معرفي مي کند. مثل۳۰×۶ يا ۵۰×۸ ، عدد اول بزرگنمائي دوربين و عدد دوم قطر دهانه بر حسب ميليمتر است. مبتدي ها معمولا تصور مي کنند که دوچشمي هايي که قدرت بيشتري دارند بهتر هستند اگر چه به طور کلي دو چشمي هاي با قدرت بالا ترجيح داده مي شوند زيرا آنها در داخل آلودگي نوري نفوذ مي کنند و مخصوصاً براي بررسي ستاره هاي دو تايي، خوشه هاي ستاره اي و اجرام ديگر مثل ماه و مشتري مناسب ترند. اما دوربينهاي با قدرت بالاتر ميدان ديد کوچکتري دارند و اين امر پيدا کردن راهتان را در ميان ستاره ها مشکل مي کند و بدتر از همه اينها اين است که هر چه قطر دهانه بزرگتر باشد وزن آن نيز بيشتر مي شود و نگه داشتن آن نيز سختتر. دوربين هايي که قدرت آنها حداکثر(×۱۰) است متوانند با دست نگه داري شوند مگر اينکه آنها ساکن شوند که اين هم به ساختمان ويژه اي براي خنثي کردن تکانها نياز دارد.
▪ گشادگي دهانه : اغلب اجرام آسماني به سختي ديده مي شوند نه به دليل اينکه آنها کوچکند و به بزرگنمائي بيشتري نياز دارند بلکه به اين علت که آنها کم نورند و به گشادگي بيشتري نياز دارند. نوري که يک دوچشمي ۵۰×۸ جمع آوري مي کند دو مرتبه از نوري که يک دو چشمي ۳۵×۸ جمع آوري مي کند بيشتر است. البته توجه داشته باشيد که ۵۰×۸ بزرگتر و سنگينتر است و معمولاً براي کارهاي طولاني مدت استفاده نمي شود. براي پياده روي يا شکار ۳۵×۸ بهترين انتخاب است يا حتي۳۰×۷ يا ۲۴×۶. در اينجا ما قدرت و گشودگي را براي وزن سبک قرباني مي کنيم. البته تکنولوژي«تثبيت تصوير» دوچشمي هاي کوچک را قادر مي کند نسبت به دوچشمي هايي که بزرگتر و سنگينترند بهتر عمل کند.
▪ فوکوس(کانوني کردن) : اغلب دو چشمي ها فوکوس مرکزي دارند. اين بدان معناست که شما دکمه اي را که در مرکز قرار گرفته مي چرخانيد و چشمي ها با هم کانوني مي شوند. عدسي چشمي سمت راست معمولاً به طور مجزا قابل کانوني شدن است. بنا بر اين مي توانيد اختلاف بين بينايي تان را تنظيم کنيد. اين تنظيم فقط يک بار انجام مي شود. فوکوس مرکزي براي شکار و ديگر و ديگر نشانه گيري هايي که اغلب جا به جا مي شوند مناسب است. اما اخترشناسان به اين خصيصه احتياجي ندارند چون همه چيز در آسمان در فاصله بي نهايت است و عدسي ها بايد در فاصله بي نهايت کانوني شوند. با توجه به اين نکته مي توانيد پولتان را ذخيره کنيد چون اين دوچشمي ها گران ترند و پيچيدگي مکانيکي دارند. به وسيله انتخاب فوکوس مجزاي چشمي ها هر عدسي چشمي جداگانه کانوني مي شود.
▪ قيمت و کيفيت : يک وسيله ارزان ممکن است براي يک استفاده کننده غير جدي بهترين باشد ولي در نجوم کيفيت بسيار مهم است. بنابراين يک آماتور بايد به بهترين ها توجه کند. حتي يک دوربين ۵۰×۸ مي تواند يک انتخاب مناسب براي کارهاي نجومي است.
▪ امتحان دو چشمي ها : دو لوله دو چشمي را در دست بگيريد و آنها را اندکي بپيچانيد، اگر هيچ يک از بندها حرکت نمي کرد اين دوربين خوب نيست. لوله ها را با هم و جدا گانه حرکت دهيد محور آنها بايد با يک ايستادگي ثابت به نرمي حرکت کند. همچنين در مرکز کانوني دو چشمي ها، قاب عدسي چشمي نبايد کج باشد .
به عدسي چشمي با يک نور درخشنده نگاه کنيد بطوري که داخل لوله ها روشن شود، اگر روي هر کدام از عدسي ها غبار يا زنگ بود آن دو چشمي مناسب نيست(گرد و غبار در بيرون مشکلي نيست) به انعکاس نور در مقابل و پشت عدسي شيئي که با حرکت آن به جلو و عقب منتشر مي شود توجه کنيد. اگر لنزها (عدسي ها) با آنتي رفلکس (ضد بازتاب) پوشيده شده باشد بازتابها بايد آبي، ارغواني، کهربايي، يا در قالب متمايل به سبز باشد نه سفيد.
عدسي چشمي را به يک لامپ روشن نشانه بگيريد و عدسي را به اطراف حرکت دهيد تا يک رديف(سري) از بازتاب را در داخل ببينيد. نسبت قسمت رنگي به سفيد به درصدي از سطح پوشيده شده به قسمت اندود نشده اشاره دارد. عدسي هاي اندود دار انتقال نور و اختلاف شدت نور را افزايش مي دهند. هر دو اينها در نجوم بسيار مهم هستند. بهترين عدسي ها آنهايي هستند که چندين بار اندود شوند. در مدلهايي که شکاف بالاست سطحي از عدسي که در برابر هواست چندين بار اندود مي شود. فريب اين تبليغ مبهم با اين عنوان که «کاملاٌ اندود شده است» را نخوريد که خيلي تحت اللفظي است. اين مي تواند به اين معنا باشد که عدسي کاملاً اندود شده و هيچ نوري را باز نمي تاباند .
عدسي را يک فوت يا بيشتر مقابل خودتان نگه داريد و به طرف آسمان يا يک ديوار نوراني هدف گيري کنيد. به قرص کوچک روشن که پشت عدسي چشمي است، نگاه کنيد. اين مردمک خروجي دوربين است. اگر در آن چهار لبه سايه دار وجود داشته باشد به اين معناست که چهار طرف آن به جاي همه سطح آن اندود شده است و در نتيجه دو چشمي مناسب نيست و بعضي از نورها توسط منشور حذف مي شود. در بهترين دو چشمي ها مردمک خروجي در تمام قسمتها بطور يکنواخت روشن است(نسبت به لبه ها) همچنين مردمک خروجي بايد بوسيله تاريکي احاطه شود نه بوسيله بازتابها از داخل دو چشمي .
در نهايت، دو چشمي را بر اساس تطابق چشمتان تنظيم کنيد. سپس هر کدام از عدسي ها را جداگانه کانوني کنيد. يک تصوير غبار گرفته يا يک تصوير خاکستري اختلاف غير قابل قبول را نشان مي دهد. اگر مجبوريد براي تصحيح آستيگماتيسم چشمتان عينک بزنيد.

گردو درخت زيبايي است كه ارتفاع آن ميتواندبه 20 متر برسد. مغز گردو داراي پروتئين،قند ،آب و ويتامين، املاح معدني و همچنين مواد چربي است. مقدار فسفر موج ...

ديد کلي: ما براي ديدن اجسام دور از دوربين دو چشمي استفاده مي کنيم ، که به اختصار به آن دوربين مي گويند. دوربين از يک عدسي شيئي بافاصله کانوني بزرگ و ي ...

کرم کدوي خوک و انسان يا تنياسليوم گونه اي از کرمهاي پهن ، رده نواريان است. نواريان اکثرا دراز و داراي بدني پهن هستند که از تعداد زيادي قطعات يا بندهاي ...

ديد کلي کرم کدوي خوک و انسان يا تنياسليوم گونه‌اي از کرمهاي پهن ، رده نواريان است. نواريان اکثرا دراز و داراي بدني پهن هستند که از تعداد زيادي قطعات ي ...

● ستارگان نوتروني مغناطيسي ستارگان نوتروني، باقي مانده ي ستارگان پرجرمي هستند (۵۰-۱۰برابر جرم خورشيد) که دچار رمبش(فروريزش) شده اند. ● بسيار پر چگال و ...

همانطور که در قسمت قبلي خوانديد، سحابي خرچنگ از انفجار يک ستاره در ۱۰۰۰ سال پيش بوجود آمده است. ولي اين انفجار ستاره اي چيست؟ ● انفجاري بينهايت عظيم!! ...

اختر فيزيک به عنوان علمي که صرفا به نور مرئي مربوط مي شود، هر چيزي را که در آسمان قابل روئيت باشد، مورد مطالعه قرار مي دهد. اين مطالعات نخست بوسيله چش ...

بشتابيد که مريخ و ماه با همديگر هم اندازه شده و در آسمان به يک اندازه جلوه گري مي کنند. الان بيش از ۷ سال است که از نيمه هاي تابستان به بعد چنين ايميل ...

دانلود نسخه PDF - دوربين دو چشمي