up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله دهان شويه ها PDF
QR code - دهان شويه ها

دهان شويه ها

خوش بو کننده هاي دهان خاصيت درماني ندارند

اگر به يکي از داروخانه هاي سطح شهر سري بزنيد، انواع و اقسام دهان شويه ها را خواهيد يافت که ممکن است در انتخاب دهان شويه مناسب سردرگم شويد. برخي از آنها حس طراوت و تازگي به دهانتان مي بخشند و بوي بد دهان را از بين مي برند. برخي ديگر نيز به دليل داشتن ماده فلورايد مي توانند از پوسيدگي دندان ها جلوگيري کرده و پوسيدگي هاي اوليه دندان ها را ترميم کنند. برخي ديگر از دهان شويه ها نيز اثرات درماني دارند و در کنترل بيماري هاي لثه مؤثرند...به طورکلي دهان شويه ها را مي توان به دو گروه تقسيم کرد: خوش بوکننده و درماني.
دهان شويه هاي خوش بو کننده
اين دهان شويه ها را شما مي توانيد بدون تجويز پزشک و بدون نسخه از داروخانه ها تهيه کنيد. اگر گرفتار بوي بد دهان هستيد، خريد يک بطري از اين دهان شويه ها را به شما پيشنهاد مي کنيم، چرا که اين دهان شويه ها مي توانند نفس شما را طراوت و تازگي ببخشند. برخي انواع اين دهان شويه ها مي توانند باکتري هاي دهان را کاهش دهند. فراموش نکنيد اثر اين دهان شويه ها کوتاه مدت است و بيش از ۱۰ تا ۱۵ دقيقه باقي نمي ماند.
بنابراين اگر از بوي بد دهان رنج مي بريد به فکر پوشاندن آن با دهان شويه نباشيد. شما بايد علت اصلي بوي بد دهان را به کمک پزشک و دندانپزشک کشف کنيد و در پي رفع مشکل باشيد. بيماري هاي لثه، پوسيدگي دندان ها، سينوزيت مزمن و مشکلات دستگاه گوارش از دلايل اصلي ايجاد بوي بد دهان هستند.
اگر از بوي بد دهان رنج مي بريد، به فکر پوشاندن آن با دهان شويه نباشيد. شما بايد علت اصلي بوي بد دهان را به کمک پزشک و دندانپزشک کشف کنيد و در پي رفع مشکل باشيد.
دهان شويه هاي درماني
اين دهان شويه ها علاوه بر آثاري که دهان شويه هاي خوش بوکننده در دهان ايجاد مي کنند، اجزايي دارند که در درمان بيماري هاي دهان و دندان مؤثر هستند. اين دهان شويه ها را حتماً پزشک يا دندانپزشک براي شما تجويز مي کند. استفاده از اين دهان شويه ها دستورالعمل ويژه اي دارد و شما نبايد بيش از اندازه مجاز از آنها استفاده کنيد چون عوارضي مانند سوختگي و سوزش مخاط، تغيير رنگ دندان ها و مسموميت را به دنبال دارند. دهان شويه هاي درماني به دو گروه تقسيم مي شوند: يک گروه از اين دهان شويه ها که ضد باکتري است براي درمان بيماري هاي لثه و پس از جراحي دهان تجويز مي شود و گروه دوم از اين دهان شويه ها که با هدف پيشگيري از پوسيدگي دندان ها استفاده مي شوند.
اين دهان شويه ها حاوي فلورايد هستند و مي توانند پوسيدگي را در مراحل اوليه متوقف کرده و ترميم کنند و نيز از پوسيدگي بقيه دندان ها جلوگيري کنند. به کساني که پوسيدگي دندان هايشان به کندي پيشرفت مي کند، توصيه مي شود هفته اي يک بار، دهانشان را با دهان شويه فلورايد بشويند ولي اگر پوسيدگي دندان هايتان بسيار سريع پيشرفت مي کند، بد نيست يک شب در ميان از اين دهان شويه استفاده کنيد.
● انتخاب دهان شويه
شما مي توانيد دهان شويه هاي متفاوتي را انتخاب کنيد. آب نمک ساده ترين دهان شويه اي است که مي توانيد در منزل تهيه کنيد و براي تهيه آن کافي است نصف قاشق چاي خوري نمک را در يک ليوان آب ولرم بريزيد. اين دهان شويه فقط براي ضدعفوني دهان استفاده مي شود. در داروخانه هاي ايران، دهان شويه هاي ايراني و خارجي در دسترس شما هستند. دهان شويه هاي خارجي قيمتشان نسبت به انواع ايراني گران تر است. در توليد دهان شويه هاي ايراني گام هاي بلندي برداشته شده است و دهان شويه هاي متنوعي در بازار هستند که مي توانيد آنها را امتحان کنيد و يکي را به سليقه خودتان انتخاب کنيد. نکته مهم اين است که، شما از دهان شويه استفاده کنيد. نوعش، بيشتر به سليقه خودتان بستگي دارد. در ترکيبات دهان شويه هاي گياهي، از گياه مسواک و گياهاني مثل بومادران و نعناع استفاده مي شود.
گياه مسواک به دليل ميزان بالاي کلرايد موجب کاهش تشکيل پلاک ميکروبي روي دندان ها مي شود و عصاره بومادران نيز اثر ضدباکتريايي دارد، به علاوه در کاهش خون ريزي لثه موثر است. بعضي دهان شويه ها براي ضدعفوني دهان و کاهش پلاک باکتريايي هستند و ترکيبات ضدعفوني کننده دارند و بعضي هم حاوي فلورايد بيشتري هستند.
● طرز استفاده
استفاده صحيح از دهان شويه ها هم راه و رسمي دارد بنابراين براي اينکه بهترين نتيجه را از استفاده از دهان شويه ها ببريد، مراحل زير را به ترتيب اجرا کنيد.
۱) مسواک بزنيد. اولين قدم قبل از استفاده از دهان شويه ها، مسواک زدن است. مسواک زدن غذاها و پلاک ميکروبي را از سطح دندان ها و لثه ها برمي دارد و سطح آنها را آماده پذيرش مواد دهان شويه مي کند.
۲) مقدار کافي از دهان شويه را مطابق دستور روي بطري يا تجويز دندانپزشک، درون در بطري دهان شويه بريزيد (معمولا از در بطري دهان شويه به عنوان پيمانه استفاده مي شود) و در دهان بريزيد.
۳) دهان شويه را با فشار در دهانتان بچرخانيد تا با تمام سطوح دندان ها و لثه ها و سطوح بين دنداني تماس يابد.
۴) معمولاً ۳۰ ثانيه تا ۱ دقيقه زمان براي نگه داشتن دهان شويه در دهان کافي است. پس از پايان اين زمان باقي مانده دهان شويه را به بيرون تف کنيد.
۵) پس از مصرف دهان شويه، حداقل به مدت نيم ساعت دهانتان را نشوييد. غذا نخوريد و مايعات ننوشيد تا مواد مؤثر آن در تماس با سطح دندان ها و لثه هايتان باقي بماند.

آفت دهان چيست؟ آفت نوعي از زخم‌هاي دهان محسوب مي‌شود. برخي اصطلاحات متداول که براي اين زخم‌ها به کار مي‌رود عبارتند از: زخم‌هاي کوچک راجعه آفتي و نيز ...

بوي بد دهان يک علامت شناخته شده با سابقه تاريخي قديمي است. بوي بد دهان مي تواند دليل عمومي يا موضعي داشته باشد. مشخص شده که تقريبا ۸۵ درصد بوي دهان نا ...

بوي بد دهان يا Halitosis به حالتي گفته مي شود که بوي نامطبوعي از تنفس فرد استشمام مي شود، چه منشأ اين بو دهان باشد و يا نباشد. بوي بد دهان بر روابط شخ ...

به گزارش سلامت نيوزدکتر اکبر مظاهري جراح و دندانپزشک در اين باره گفت : دهان حفره ايست از بدن، که بعلت ارتباط با محيط خارج، محيطي مرطوب و مکان مناسبي ب ...

● سرطان پستان سرطان پستان شايع ترين سرطان زنان است که آمار آن در کشور ما بالاست. اگر اين بيماري زود تشخيص داده شده و به سرعت درمان شود، طول عمر و کيفي ...

بسياري از زنان چه قبل از بارداري و چه در جريان بارداري، فقط در شرايط اورژانس و براي رفع مشکلي که باعث درد و ناراحتي شديدشان شده، به دندان پزشک مراجعه ...

معمولا در ماه رمضان، مطب هاي دندان پزشکي خلوت مي شود؛ چون بيشتر بيماران تلاش مي کنند قبل از آغاز اين ماه، تمام کارهاي دندان پزشکي، جراحي ها و ترميم دن ...

سرطان ريه يکي از شناخته شده ترين و خطرناک ترين سرطان هاست که سالانه تعداد زيادي از مردم به آن مبتلا مي شوند. از طرفي، اين سرطان با مصرف دخانيات ارتباط ...

دانلود نسخه PDF - دهان شويه ها