up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله دنياي ديجيتال PDF
QR code - دنياي ديجيتال

دنياي ديجيتال

شيوع تب سه بعدي در دنياي ديجيتال

همان طور که مي دانيد اين روزها فناوري سه بعدي بسياري از جنبه هاي مختلف فناوري هاي نوين را تحت تاثير خود قرار داده است و از اين رو شاهد افزايش طراحي و ساخت فناوري هايي هستيم که با اين عنوان به بازارهاي تجاري دنيا عرضه مي شوند. اين داستان که از توليد فيلم هاي سينمايي سه بعدي و پس از آن ساخت نمايشگرهاي تلويزيوني سه بعدي آغاز شد براي رسيدن به هدف نهايي همچنان راهي طولاني را پيش رو دارد.
اگر نگاهي به گذشته بيندازيم بي شک متوجه خواهيم شد که صنعت فيلمسازي و ساخت نمايشگرها و همچنين دوربين هاي تصويربرداري همگي در مسير سه بعدي گام نهاده اند.
اين روزها شاهد نمايش فيلم هاي سه بعدي در سينما هستيم و اين در حالي است که علاوه بر اين توليد نمايشگرهاي سه بعدي مورد توجه بسياري از شرکت هاي بزرگ و مطرح در عرصه توليد تجهيزات الکترونيکي قرار گرفته است و به عبارت ديگر مي توان گفت تب فناوري سه بعدي بسياري از فناوري هاي ديجيتالي را گرفته است، اما يکي از موفقيت هاي جديدي که اين روزها سروصداي زيادي را در دنياي فناوري به راه انداخته است توليد دوربين هاي تصويربرداري و عکسبرداري جديدي با قابليت سه بعدي است که مي تواند تحولات جديدي را در عرصه عکاسي و فيلمبرداري به همراه داشته باشد. اگرچه فناوري ساخت دوربين هاي سه بعدي از مدت ها پيش مورد توجه قرار گرفته بود، اما با توجه به قيمت بالاي اين دوربين ها امکان خريد شخصي آنها وجود نداشت، اما خوشبختانه امروزه شاهد تغييرات قابل توجهي در طراحي و ساخت دوربين هاي سه بعدي بوده ايم که مي تواند قيمت نهايي توليد اين محصولات را به ميزان قابل توجهي کاهش داده و در نتيجه امکان توليد دوربين هاي سه بعدي خانگي را فراهم کند.
● پاناسونيک و نخستين دوربين سه بعدي خانگي
سال گذشته شرکت بزرگ توليد کننده تجهيزات الکترونيکي، پاناسونيک، از ساخت نخستين دوربين سه بعدي خانگي خبر داد و به اين ترتيب پس از رونمايي از اين دوربين سه بعدي بسياري از شرکت هاي بزرگ و مطرح دنيا نظير سوني نيز تصميم گرفتند توليد دوربين هاي سه بعدي را در برنامه کاري خود قرار دهند. اين دوربين که در حقيقت نخستين دوربين تصويربرداري با قابليت ثبت تصاوير سه بعدي است، تصاوير سه بعدي را با کيفيت بسيار خوبي ثبت مي کند و براي اين که از اين قابليت برخوردار باشد در ساخت آن از يک لنز تبديل سه بعدي استفاده شده است که تصويربرداري سه بعدي را در اين دوربين ها امکان پذير ساخته است. اگرچه پيش از اين تصويربرداري سه بعدي مستلزم استفاده از ۲ دوربين فيلمبرداري مجزا بود، اما در حقيقت دوربين هاي سه بعدي ترکيبي از عملکرد ۲ دوربين هستند.
لنزهاي دوربين هاي سه بعدي همزمان از هر صحنه يک تصوير براي چشم چپ و يک تصوير براي چشم راست ثبت مي کنند که اين تصوير بويژه در نمايشگرهايي که از قابليت به تصوير درآوردن تصاوير سه بعدي برخوردار هستند از کيفيت بسيار خوبي برخوردار خواهد بود. البته بايد توجه داشته باشيد که صنعت ساخت دوربين هاي خانگي سه بعدي هنوز در ابتداي اين راه است و براي اين که بتوانيد تصاوير را با کيفيتي مشابه آنچه در فيلم هاي سينمايي سه بعدي مانند فيلم آواتار ديده ايد مشاهده کنيد لازم است تحقيقات بيشتري در زمينه طراحي و ساخت دوربين هاي سه بعدي انجام شود. يکي ديگر از ويژگي هاي دوربين هاي سه بعدي خانگي پاناسونيک اين است که مي توانيد لنز سه بعدي دوربين را از آن جدا کرده و از اين دوربين به عنوان يک دوربين معمولي دوبعدي HD با قابليت هاي منحصر به فرد در ثبت تصاويري با کيفيت بالا استفاده کنيد. پس از حدود يک سال انتظار بالاخره شرکت ژاپني پاناسونيک اعلام کرد که به زودي نخستين دوربين ديجيتالي سه بعدي را که براي کاربران خانگي طراحي شده است روانه بازار خواهدکرد و به اين ترتيب آن گروه از علاقه مندان به عکاسي و فيلمبرداري که از ماه ها پيش در انتظار اين دوربين ها بودند مي توانند با خريد يک دوربين سه بعدي پاناسونيک با ويژگي هاي اين دوربين ها در خلق تصاوير سه بعدي آشنا شوند.
همان طور که مي دانيد بسياري از شرکت هاي بزرگ توليد کننده تجهيزات الکترونيکي از ماه ها پيش در تلاش بودند تا گيرنده هاي تلويزيوني سه بعدي را در اختيار مردم قرار دهند و از اين رو اگر سري به بازار فروش نمايشگر هاي تلويزيوني زده باشيد حتما متوجه خواهيد شد که نمايشگرهاي سه بعدي از آخرين دستاوردهاي محققان در اين عرصه هستند، اما اين شرکت ها تصور دارند در مراحل بعدي شرايط لازم براي توليد تصاوير سه بعدي را در اختيار کاربران خود قرار دهند که توليد دوربين هاي ديجيتالي سه بعدي يکي از مهم ترين ابزارهاي لازم براي ايجاد چنين شرايطي است. اين دوربين ديجيتالي جديد که در مقايسه با نمونه اوليه از دوربين هاي سه بعدي معرفي شده توسط پاناسونيک تا حدودي ارتقا يافته است شباهت زيادي به دوربين هاي نيمه حرفه اي پاناسونيک دارد و قيمت نهايي آن حدود ۲۱ هزار دلار برآورد شده است.
● برنامه هاي سوني در حوزه فناوري هاي سه بعدي
براساس جديدترين اخبار اعلام شده در حوزه فناوري هاي ديجيتال اين طور به نظر مي رسد که شرکت سوني تصميم گرفته است در سال جديد ميلادي، بازار فناوري هاي سه بعدي را تحت سلطه خود درآورد و همان طور که اعلام کرده براي اين کار برنامه ريزي هاي لازم را کرده است، چنانچه در نمايشگاه تجهيزات الکترونيکي CES۲۰۱۱ که در ابتداي سال جديد ميلادي برگزار شد شرکت سوني از دوربين هاي فيلمبرداري خانگي سه بعدي رونمايي کرد و همچنين از ساخت نمايشگرهاي سه بعدي از نوع پوشيدني خبر داد.
همچنين شرکت سوني در اين نمايشگاه يک دوربين فيلمبرداري سه بعدي و همچنين يک دوربين عکاسي سه بعدي را نيز به نمايش گذاشت. يکي از ويژگي هاي بسيار مهم دوربين عکسبرداري سه بعدي سوني در مقايسه با دوربين هاي مشابهي که توسط ديگر شرکت هاي سازنده تجهيزات الکترونيکي به بازار عرضه شده اند اين است که اين دوربين بسيار کوچک است. اين دوربين مجهز به ۲ نفر و ۲ حسگر مجزا براي ثبت تصاوير در قالب سه بعدي است و همچنين روي اين دوربين يک نمايشگر LCD بسيار کوچک هم نصب شده است که شما مي توانيد تصاوير را به صورت سه بعدي و بدون نياز به عينک روي اين نمايشگر مشاهده کنيد.
شايد برايتان جالب باشد بدانيد علي رغم اين که قيمت نهايي دوربين هاي سه بعدي با توجه به هزينه ساخت آن رقم قابل توجهي پيش بيني شده است، اما شرکت سوني اعلام کرده است که قيمت نهايي اين دوربين هاي عکاسي سه بعدي تنها ۲۰۰ دلار خواهد بود که تا حدودي غيرمنتظره است. سوني اعلام کرده که تمام توان خود را براي پخش تصاوير با کيفيت فيلم هاي ويدئويي سه بعدي خانگي از نمايشگرهاي سه بعدي به کار خواهد بست. دوربين فيلمبرداري سه بعدي سوني که در CES امسال به نمايش گذاشته شد، اين قابليت را دارد که به شکل خودکار تصاوير ويدئويي سه بعدي را روي نمايشگرهاي دوبعدي و با کيفيت فول HD و به صورت دوبعدي به نمايش درآورد.
قيمت نهايي دوربين هاي فيلمبرداري سه بعدي سوني نيز حدود ۱۵۰۰ دلار برآورده شده است. البته پيش از اين نيز سوني دوربين هايي را تحت عنوان دوربين هاي سه بعدي به بازار عرضه کرده بود که برخلاف اين دوربين هاي سه بعدي جديد به نمايش گذاشته شده که در آنها از ۲ لنز مجزا با اختلاف فاصله نسبت به هم استفاده شده است. در دوربين هاي عکاسي سه بعدي که حدود ۶ ماه پيش سوني به بازار عرضه کرده بود تنها از يک لنز تصويربرداري انجام مي شد و ايجاد تصاوير سه بعدي در اين دوربين ها براساس روش حرکت انجام مي شد. به عبارت ديگر وقتي از اين دوربين براي خلق تصاوير سه بعدي استفاده مي کنيد دوربين را به سرعت حرکت مي دهيد و به اين ترتيب دوربين ۱۵ تصوير متفاوت را از زواياي مختلف از منظره مورد نظر شما مي گيرد و در نهايت تصوير اصلي از ادغام و پردازش اين ۱۵ تصوير ايجاد خواهد شد.
● دوربين هاي سه بعدي در تلفن همراه
از آنجا که گوشي هاي تلفن همراه اين روزها به يک همراه همه کاره براي کاربران تبديل شده اند که مي توانند پاسخگوي بسياري از نيازهاي کاربران باشند برخي از سازندگان گوشي هاي تلفن همراه تصميم گرفته اند از فناوري تصويربرداري سه بعدي در طراحي و ساخت گوشي هاي تلفن همراه جديد خود استفاده کنند. در روزهاي پاياني سال ۲۰۱۰ ميلادي، شرکت شارپ تلفن هاي هوشمندي را به بازار عرضه کرد که مجهز به دوربين هاي سه بعدي هستند و ويژگي منحصر به فرد دوربين هاي نسل جديد گوشي هاي هوشمند شارپ اين است که براي ديدن تصاوير سه بعدي روي نمايشگرهاي اين گوشي ها به عينک هاي مخصوص نياز نخواهد بود.
البته پيش از اين که شارپ خبر عرضه گوشي هاي هوشمند مجهز به دوربين هاي سه بعدي را اعلام کند شرکت هيتاچي نمونه اي از مدل هاي گوشي همراه مجهز به دوربين سه بعدي را به نمايش گذاشته بود که هنوز به بازارهاي تجاري عرضه نشده است. به نظر مي رسد که پس از امکان استفاده از گيرنده هاي تلويزيوني روي گوشي هاي تلفن همراه امکان پخش تصاوير سه بعدي به عرصه جديدي براي رقابت سازندگان گوشي هاي تلفن همراه براي پاسخگويي به نيازهاي کاربران تبديل شده باشد. بسياري از کارشناسان بر اين باورند که فناوري نمايش تصاوير سه بعدي روي اين گوشي از بسياري جهات مشابه فناوري نسل جديد کنسول هاي بازي نينتندو است که تصاوير آنها به گونه اي خواهد بود که کاربر با مشاهده اين تصاوير احساس مي کند در محيط آن تصوير حضور واقعي دارد.
● مشاهده تصاوير سه بعدي بدون نياز به عينک
اگرچه در سال هاي اخير تلاش هاي بسيار زيادي براي دستيابي به روشي به منظور ايجاد تصاوير سه بعدي به گونه اي که امکان مشاهده اين تصاوير بدون استفاده از عينک هاي مخصوص امکان پذير باشد انجام شده است، اما شرکت فوجي نخستين شرکتي است که طراحي سيستم فناوري سه بعدي را مورد توجه قرار داده است. در دوربين جديد فوجي عملکردهاي ثبت شده را مي توان روي کاغذهاي ويژه و سه بعدي چاپ کرد و ويژگي منحصر به فرد تصاوير ثبت شده در اين دوربين اين است که ديدن تصاوير سه بعدي بدون نياز به عينک امکان پذير خواهد بود. اين دوربين فيلم يا عکس را از فاصله بين ۲ لنز خود و به صورت همزمان ثبت مي کند و از آنجا که لنزهاي اين دوربين در فاصله بين ۲ چشم قرار دارند، بنابراين در ثبت ۲ عکس همزمان فاصله طبيعي بين چشم هاي انسان را در نظر گرفته است. در نهايت اين ۲ تصوير با استفاده از فناوري عملکرد عدسي هاي مرکب روي صفحات بافت دار ترکيب شده و در نتيجه عکس به صورت سه بعدي ديده خواهد شد.
اگر از اين دوربين براي فيلمبرداري استفاده کنيد مي توانيد فيلم هاي خانگي خود را به صورت سه بعدي در نمايشگرهاي با قابليت پخش تصاوير سه بعدي مشاهده کنيد. اين شرکت اعلام کرده که بزودي فناوري چاپ سه بعدي را نيز براي کاربران خانگي به بازار عرضه خواهد کرد. علاوه بر فوجي شرکت لينوکس نيز از ساخت دوربين سه بعدي جيبي و بسيار کوچک اين شرکت که مشاهده تصاوير آن بدون نياز به عينک مخصوص امکانپذير است، خبر داده است. اين محصول که آخرين دستاورد اين شرکت در زمينه فناوري ساخت دوربين هاي سه بعدي است داراي ۴ لنز عمودي است که روي همديگر قرار مي گيرند. اين لنزها که براي گرفتن تصاوير سه بعدي طراحي شده اند امکان مشاهده تصاوير سه بعدي بدون نياز به عينک هاي مخصوص، مشاهده تصاوير سه بعدي را فراهم خواهند ساخت و به اين ترتيب وقتي از اين دوربين براي گرفتن تصاوير استفاده مي کند ۴ تصوير از پرسپکتيوهاي مختلف ثبت خواهد شد که باهم ترکيب شده و شما مي توانيد تصاوير را بدون عينک و به صورت سه بعدي ببينيد.

بازي يک از مهم ترين نيازهاي کودکي است .به زبان ديگه دنياي کودکان در بازي هاي شان است اما خيلي از اين بازي ها هم جنبه ي گروهي داشته و يا در جمع و در تع ...

مرکز صدور گواهينامه چيست؟ مرکزي براي صدور گواهينامه و تاييد هويت سرويس گيرنده و سرويس دهنده مي باشد و بدين صورت عمل مي کند که پس از درخواست گواهينامه ...

مشکلات دنياي ماشيني باعث شده که روزبه روز افسردگي بيشتر شود. متاسفانه اين پديده به صورت خفيف، متوسط يا شديد، نه تنها در افراد مسن و ميانسال بلکه در بس ...

با پيشرفت علم و تکنولوژي در جهان، مرتباً بر تعداد واژه هاي تخصصي افزوده مي شود. در اين ميان، گسترش علوم و تکنولوژي نانو و تعامل آن با بيو تکنولوژي، من ...

البته تا اوايل قرن نوزدهم ميلادي توجه زيادي به مواد پليمري نشده بود بوميان آمريکاي مرکزي از برخي درختان شيرابه هايي استخراج مي کردند که شيرابه بعدها ن ...

از کهنترين ايام، توجه انسان به رنگ از مهمترين مسائل زندگي و فکري بشر بوده است. چرا که انسان از زمان بهکارگيري رنگ بر پيکره و اندام خويش و ديگر ادوات و ...

تصور جهان پيشرفته کنوني بدون وجود مواد پليمري مشکل مي‌باشد. امروزه اين مواد جزيي از زندگي ما شده‌اند و در ساخت اشياي مختلف ، از وسايل زندگي و مورد مصر ...

همه ميکروبها زيان آور نيستند و حتي بسياري از آنها به ما کمک مي کنند. پس ميکروبهاي بيماري زا چه هستند و چگونه به بدن آسيب مي رسانند؟ ميکروبهاي بيماري ز ...

دانلود نسخه PDF - دنياي ديجيتال