up
Search      menu
جانور شناسی :: مقاله دلفين PDF
QR code - دلفين

دلفين

خانواده دلفين با ۱۷ جنس و۳۵ گونه بزرگترين خانواده زير راسته نهنگهاي دندان دار محسوب مي شود.اعضاي اين خانواده در تمام آبهاي آزاد جهان و همچنين بعضي رودخانه هاي در امتداد آب شيرين انتشار دارند.اين خانواده از دوره آئوسن ظاهر شده اند.پوست بدن دلفينها معمولا صاف و برهنه است.ممکن است در سر و تنه تعدادي از آنها مو وجود داشته باشد.از گوشهاي خارجي فقط سوراخ کوچکي نمايان است و سوراخ بيني که يک يا دو عدد مي باشند در بالا و عقب سر قرار گرفته اندتا عمل تنفس در سطح آب را سهولت بخشند اين سوراخها بوسيله پرده اي خود به خود بسته مي شوند. تعداد دندانها زياد و در بعضي گونه ها به ۲۶۰ عدد مي رسد و عمدتا از ماهي ها وسرپايان و حتي دلفين هاي کوچکتر تغذيه مي کنند.طول آنها از ۲ ۱ الي ۹ ۳ متر و وزنشان از ۲۳ تا ۱۳۶ کيلوگرم متفاوت گزارش شده است.
بدن آنها مانند ماهي دوکي شکل و آئرو ديناميک است.اين شکل ميزان اصطکاک بدن جاندار و آب را کاهش و سرعت حرکت را افزايش مي دهد. يک دلفين قادر است حدود ۵ ۵ متر از سطح آب بيرون بپرد که اين عمل نياز به سرعتي در حدود ۳۸ کيلومتر بر ساعت دارد.
سر دلفين ها بزرگ و ناحيه گردني کمي باريک است . دستها تبديل به باله شنا شده و پاها از بين رفته اند.در انتهاي بدن،دم پهن افقي و دو قسمتي وجود دارد.
عضو اصلي حرکت اين آبزي باله دمي است و باله هاي پارويي شکل جلويي حرکات بدن را به طرف بالا و پايين تنظيم مي کنند.الت تناسلي نر در جيب مخصوصي قرار دارد که در اثر تحريک بيرون مي آيد.بيضه ها در محوطه شکمي قرار داشته و شکل آنها بيضوي کشيده است.
پستانها در دلفين ماده يک جفت هستند که يکي در سمت راست و ديگري در سمت چپ و کمي جلوتر از دم و درست در کنار منفذ تناسلي و داخل يک جيب يا کيسه که از جنس پوست است قرار گرفته اند.رفتار جفتگيري در هنگام روز و شامل جنگ بين نرها به همراه جست و خيز نر و ماده و نزديک شدن انها به سطح آب درحال که شکم آنها به هم در تماس است صورت مي گيرد.
در اغلب نمونه ها طول دوره بارداري بين ۹ تا ۱۲ ماه است.بين تولد اولين و دومين بچه ،حداقل دو سال فاصله وجود دارد.دربيشتر موارد هنگام تولد،نوزادها از دم خارج مي شوند.بلافاصله پس از قطع بند ناف ،نوزاد بايستي سريعا خود را به سطح آب برساند و اولين تنفس را انجام دهد.وقتي نوزادها در سطح آب هستند ،مادرها بيشتر به آنها کمک مي کنند. تا پس از جدا شدن کامل انها از زهدان مادر،مشکلي برايشان بوجود نيايد.
تا اين لحظه نوزادها بوسيله مشيميه مادر گرم نگاه داشته مي شوند و از اين به بعد در محيط اقيانوس قرار گرفته و تنظيم درجه حرارت بدن به شکل مستقل انجام مي پذيرد.
نوک پستان درهنگام شير دادن وسيله فشار عضلات مخصوصي بيرون مي زند. موقعي که بچه مشغول خوردن شير مي شود مادر با فشارهاي مخصوصي که به مخزن شير وارد مي کند شير را به سرعت به داخل دهان بچه هدايت مي نمايد.دلفين ها بچه هاي خود را ۶ ماه تا يک سال و بعضا ۱۸ ماه شير مي دهند جالب توجه اينکه ارزش کالريک شير دلفين ۱۰ برابر بيشتر از شير گاو است.
دلفين ها به يکديگر بسيار کمک مي کنند.وقتي تولدي صورت مي گيرد، دلفين هاي ماده نوزاد را از حمله کوسه ها محافظت مي کنند. بعدها وقتي مادر به جستجوي غذا مي رود دلفين هاي ديگر از نوزاد نگهداري نموده و به شکل يک حصار دفاعي شنا مي کنند تا بچه دلفين ها با آرامش خيال درون حصار بازي کنند. اين حيوانات حتي سعي مي کنند يک بچه دلفين را که در تور ماهيگيري به دام افتاده است نجات دهند ولي معمولا ناکام مي مانند.
آنها همچنين براي تهيه غذا همکاري نموده و در حاليکه به دور يک دسته ماهي حلقه مي زنند ، آنها را به سطح آب روانه مي کنند تا ساير اعضاي گروه بتوانند با فراغ خيال تغذيه کنند.دلفين ها براي حفاظت خودشان در زير پوست داراي يک لايه چربي هستند. ضخامت اين لايه در برخي از گونه ها تا ۵۰ سانتيمتر هم مي رسد.
دلفين ها از قدرت توليد امواج صوتي بهره مند هستند.طيف فرکانس اين امواج بين ۵ تا ۱۵۰ کيلوهرتز است.
مساله شگفت آور اين که دلفين ها توانايي شنيدن اصوات تا فرکانس ۸۰ کيلو هرتز را دارند که اين حد، چهار برابر حد شنوائي انسان است. بخشي از اين اصوات توسط حفره تنفسي که در بالاي سر جانور قرار دارد توليد گرديده ، اما اغلب آنها از ناحيه حلقوم جانور که در زير حفره دم واقع شده است به وجود مي آيند.
ماهيچه هاي ظريفي که در اطراف حفره دم قرار گرفته اند ، امکان کنترل صحيح اصوات عبوري از ميان آنها را به دلفين مي دهند.
اين حيوانات از بسياري جهات هنوز سازگاري نيافته و به عبارتي ويژگيهاي اوليه خود را حفظ کرده اند. براي مثال ميزان شنوائي در آنها بسيار عالي است که فقدان يا ضعف سيستم بوياي را در حيوان جبران مي نمايد و همچنين براي جبران مشکل بينايي در آب کار مي رود.
در اين حيوانات تحمل بالا نسبت به فشار گاز دي اکسيد کربن ، توانايي شناي طولاني در زير آب را فراهم مي سازد و اصولا در زمينه قابليت تنفس از اکسيژن هوا دو تا سه برابر پستانداران خشکي زي از خود توانايي نشان مي دهند. قفسه سينه در اين جانوران قابليت ارتجاع داشته و امکان تنفس هاي عميق را فراهم مي سازد.
بيشتر دلفين ها داراي رنگهاي اختصاصي بوده و فرمهاي بدني خاصي دارند. اين ويژگي در گونه هاي مختلف متفاوت است. جنسيت، سن، شرايط جغرافيايي و زيستگاهي از عوامل دخيل در اين تنوع است. حتي در حيوانات مشابه از نظر سن ، جنس و جمعيت ممکن است عدم شباهت مشاهده گردد.
در بسياري از دلفين ها رنگ بدن ، پس از مرگ در کمتر از يک ساعت تغيير کرده و معمولا اين تغيير به صورت سياه يا تيره شدن رنگ بدن است.
دلفين ها بسيار باهوش و بازيگوش هستند.در اکثر باغ وحش ها و بعضي از سيرکها دلفين را به منظور انجام نمايشات مختلف تربيت مي کنند.
گوشت و چربي آنها نيز داراي ارزش تجاري است.هم اکنون در ارتش آمريکا و يک آکواريوم بزرگ در فلوريداي آمريکا به کار پرورش دلفين در حد نسبتا بالايي مشغول هستند که از آنها در عمليات جنگي و غيره استفاده به عمل مي آيد.

خانواده دلفين با ۱۷ جنس و۳۵ گونه بزرگترين خانواده زير راسته نهنگهاي دندان دار محسوب مي شود.اعضاي اين خانواده در تمام آبهاي آزاد جهان و همچنين بعضي رود ...

دلفينها دنياي شگفت انگيزي دارند.آنها موجوداتي باهوش،مهربان،دوست داشتني وهمانند بچه ها عاشق بازي هستند ،چنانکه عده اي از پژوهشگران معتقدندروانشناسي دلف ...

دلفينها دنياي شگفت انگيزي دارند.آنها موجوداتي باهوش،مهربان،دوست داشتني وهمانند بچه ها عاشق بازي هستند ،چنانکه عده اي از پژوهشگران معتقدندروانشناسي دلف ...

● چكيده: مطالب اين مقاله مجموعه اي از اطلاعات در زمينه خانواده دلفين ها مي باشد و در بر گيرنده كلياتي پيرامون رده بندي ، فيزيولوژي ، بيولوژي ، رقتارها ...

● بارش ماهي بارش ماهيها در مناطق مختلف دنيا ديده شده است. در تشريح آن ميتوان گفت كه اين ماهيها از دريا بوسيله گردباد به هوا برده شده ومانند ابري در من ...

● خطر دوستي در بخشي از شرق اقيانوس آرام تن ماهيان و دلفين ها با هم شنا مي كنند. براي صيد تن ها صيادان از تورهاي گوش گير استفاده كرده كه در طول ۳۰ سال ...

● انقراض نسل ماموت ها : برخي از دانشمندان دليل انقراض گونه هاي عظيم الجثه پستاندار آمريکاي شمالي را ورود انسان به دنياي طبيعت مي دانند . آنها مي گويند ...

ماهي يک مهره دار خونسرد و آبشش دار است که در آب زندگي مي کند. ماهيها (با بيش از ۲۷۳۱۵ گونه) يک گروه نزديک نيا (پارافيلتيک Paraphyletic) هستند و به سه ...

دانلود نسخه PDF - دلفين