up
Search      menu
آموزش,روانشناسی :: مقاله دلايل لکنت زبان چيست PDF
QR code - دلايل لکنت زبان چيست

دلايل لکنت زبان چيست

با لکنت زبان کودکم چه کنم؟

بسياري از کودکان در سنين بين ۲ تا ۵ سالگي دچار لکنت زبان شده و حروف خاصي را تکرار و کلمات را به صورت کشدار بيان مي کنند يا در مورد برخي صداها و سيلاب ها هيچ صدايي از خود ايجاد نمي کنند. لکنت زبان شکلي از ناهنجاري هاي کلامي است که بايد به آن توجه کرد. در بسياري از موارد، لکنت زبان تا ۵ سالگي رفع مي شود و گاهي مدت بيشتري ادامه مي يابد.
دلايل لکنت زبان چيست؟
متخصصان تصور مي کنند که فاکتورهاي مختلفي در اين امر دخيل هستند که از آن جمله مي توان به موارد زير اشاره کرد.
▪ عوامل ژنتيکي:
۶۰ درصد کساني که دچار لکنت زبان هستند، يکي از اعضاي نزديک خانواده شان با اين مشکل درگير بوده يا دچار مشکلات کلامي يا تاخير در صحبت کردن بوده است.
▪ اختلاف در فرآيند مغزي صحبت کردن:
افرادي که لکنت دارند، فرآيند کلامي در آنها در مناطق متفاوتي از مغز روي مي دهد. در اين حالت در طريقه ايجاد ارتباط بين پيام هاي مغزي با ماهيچه ها مشکلي وجود دارد.
● نشانه هاي اوليه لکنت زبان
اولين نشانه هاي لکنت وقتي بروز مي کند که کودک بين ۱۸ تا ۲۴ ماه دارد. لکنت کودک براي والدين ممکن است ناراحت کننده باشد يا موجب عصبانيت آنها شود، اما لکنت در اين مرحله براي کودک، طبيعي به نظر مي رسد. نکته مهم، صبور بودن است.
ممکن است کودک براي چند هفته يا چند ماه دچار لکنت باشد يا گاهي به طور پراکنده دچار اين حالت شود. بيشتر کودکاني که قبل از ۵ سالگي دچار لکنت مي شوند بدون نياز به مداخله بهبود مي يابند.
به هر حال اگر لکنت کودک شما هميشگي است و مرتبا بدتر مي شود و همراه با حرکات بدن يا صورت است، ارزيابي توسط متخصص گفتار درماني تا قبل از ۳ سالگي ايده بسيار خوبي است.
درمان خاصي براي لکنت زبان وجود ندارد، اما روش هاي موثري براي کمک به کودک جهت غلبه بر اين مشکل پيدا شده است.
● گفتار درماني
گفتار درماني نوعي درمان براي همه کودکاني است که داراي هر نوع اختلال و ناهنجاري در کلام هستند. اين ناهنجاري شامل اختلال در توليد اصوات است که موجب مشکل شدن فهم کلام کودک مي شود.
اختلالات کلامي شنوايي شامل موارد زير هستند:
اختلالات به هم پيوستگي شامل سخت بودن توليد صداها يا درست بيان کردن کلمات هستند، به طوري که افرادي که آن را مي شنوند بخوبي متوجه نمي شوند.
اختلالات در صدا و تشديد صدا که اين نوع اختلال مي تواند باعث ناراحتي خود کودک هنگام صحبت کردن هم بشود.
اشکال در بلعيدن غذا، مشکلات در خوردن و قورت دادن غذا
مشکلات کلامي مي تواند ناشي از مشکلات شنوايي هم باشد.
متخصصان گفتاردرماني در مراکزي به همين نام مشغول به کار شده و حداقل داراي مدرک ليسانس در رشته گفتاردرماني هستند. اين افراد مي توانند هنگام مشکلات کلامي به کودکتان کمک کنند. آنها احتمالا با کودک شما به صورت تک نفره کار مي کنند يا امکان دارد در گروه هاي کوچک به آنها روش هاي درماني را ارائه کنند.
متخصص گفتاردرماني از استراتژي هاي مختلف براي کمک به کودک استفاده مي کند:
فعاليت هايي با مداخله زبان: در اين نوع درمان، متخصص گفتار درماني با کودک به وسيله بازي و صحبت کردن ارتباط برقرار مي کند. او از کتاب ها، تصاوير يا اشيا براي بهبود زبان کودک بهره مي گيرد. او از تمرين هايي مثل تکرار کلمات با تلفظ صحيح براي بهبود مهارت هاي کلامي استفاده مي کند.
تمرين تلفظ صحيح: تلفظ صحيح يا توليد صدا، تمريني است که در آن صداي صحيح به کودک آموخته مي شود که اين کار اغلب هنگام بازي صورت مي گيرد. نوع بازي به سن کودک و نيازهاي خاص او وابسته است. متخصص به کودک مي آموزد که هر حرف يا صدا چگونه بيان مي شود و زبان در هنگام بيان آن حرف خاص، چه شکلي به خود خواهد گرفت.
تمرين هايي براي تقويت ماهيچه هاي مربوط به حرف زدن: بر اين اساس برخي تمرين هاي مربوط به زبان، لب ها و فک ها وجود دارد که باعث قوي شدن ماهيچه هاي دهان مي شود.
به دلايل زير مي توان با يک متخصص گفتاردرماني مشورت کرد:
اختلالات شنوايي
تاخير در تفکر يا ديگر تاخيرها
ضعيف بودن ماهيچه هاي دهان
مشکلاتي مثل لب شکري بودن
اوتيسم
اختلالات تنفسي
اختلال در بلع غذا
مشکلات مغزي
در صورت تشخيص متخصص، هرچه زودتر مراحل درمان آغاز شود به نفع کودک خواهد بود.
● سال هاي مدرسه
معمولا، وقتي کودک وارد دبستان مي شود لکنت او بسيار افت پيدا مي کند و مهارت هاي گفتاري او بهبود مي يابد. اگر کودک دبستاني شما، لکنت زبان را ادامه داد، احتمالا خودش از مشکل آگاهي دارد و ممکن است که از آن خجالت زده هم باشد. دوستان و همکلاسي هاي او احتمالا به مشکلش توجه نشان داده و او را دست مي اندازند.
اگر اين مورد رخ داد، با معلم کودکتان صحبت کنيد، او مي تواند اين موضوع را در کلاس با بچه ها مطرح کند. معلم همچنين قادر است موقعيت هاي استرس آور صحبت کردن را براي کودکتان کم کند تا آن که گفتاردرماني آغاز شود.
● چه زمان در پي کمک باشيم؟
اگر کودک شما ۵ سال دارد و هنوز دچار لکنت زبان است با يک پزشک يا متخصص گفتاردرماني مشورت کنيد. همچنين در صورت مشاهده موارد زير نيز بهتر است با يک متخصص صحبت کنيد:
اگر تکرار کل کلمات يا جملات توسط کودک زياد شد.
اگر صداها و سيلاب ها را در بيشتر موارد تکرار کرد.
وقتي کودک، هنگام صحبت کردن کلمات را به مقدار طولاني مي کشد.
وقتي شروع به صحبت با سختي همراه باشد.
وقتي شما متوجه جمع شدن يا کشيده شدن صورت هنگام صحبت کردن فرزندتان شويد.
وقتي شما متوجه افزايش بلندي صدا در طول صحبت کردن شويد.
وقتي کودکتان مدام از موقعيت هايي که نياز به صحبت کردن دارد، فرار مي کند.
کودکتان يک کلمه را به خاطر ترس از لکنت عوض مي کند.
کودکتان در حين لکنت دچار حرکات دست و صورت مي شود.
در صحبت کودکان هر مورد عجيب ديگري توجه شما را به خود جلب مي کند.
● والدين بايد چه کنند؟
براي کمک به کودکتان مي توانيد اين موارد را انجام دهيد:
نيازي نيست که کودکتان هميشه درست و کامل و دقيق صحبت کند. اجازه دهيد که صحبت کردن کاري تفريحي و لذتبخش باشد.
هنگام صرف غذا زماني را براي صحبت کردن اختصاص دهيد. در اين زمان ها از راديو و تلويزيون دوري کنيد.
از ايجاد محدوديت ها و قوانيني مثل «يواش صحبت کن»، «کمي صبر کن» و «يک نفس عميق بکش» خودداري کنيد.
اين نظرات، اگرچه با نيت خوب باشد، باعث کمرويي فرزندتان خواهد شد.
وقتي کودکتان احساس ناراحتي مي کند يا وقتي لکنتش افزايش مي يابد از او نخواهيد که صحبت کند يا با صداي بلند کتاب بخواند. به جاي آن، در اين زمان ها او را به فعاليت هايي تشويق کنيد که نياز به صحبت کردن زياد ندارند.
صحبت کودک خود را قطع نکنيد يا به او نگوييد که دوباره شروع کند.
به کودک خود نگوييد که قبل از صحبت کردن فکر کند.
يک محيط آرام در خانه ايجاد کنيد و بکوشيد آرامش را در زندگي خانوادگي ايجاد نماييد.
وقتي در حال صحبت با کودکتان هستيد يا در حضور او با ديگران حرف مي زنيد، سعي کنيد آرام و واضح صحبت کنيد.
با کودک خود تماس چشمي طبيعي برقرار سازيد. سعي کنيد که نگاه خود را از او برنگردانيد و نشان ندهيد که ناراحت شده ايد.
به کودک خود اجازه دهيد که براي خودش صحبت کند و افکار و جملات خود را تمام کند. قبل از پاسخ دادن به سوال يا نظر کودک، اندکي صبر کنيد.
با کودک خود به آرامي صحبت کنيد. اين کار در واقع الگويي در اختيار او قرار مي دهد که هنگام صحبت کردن، سريع حرف نزند و شمرده شمرده سخن بگويد و همين کار موجب روان شدن زبان او مي شود.
در صورتي که به هر دليل نگران نحوه صحبت کردن کودکتان هستيد، مطمئن ترين راه، مشورت با يک متخصص گفتاردرماني است، پس هر چه زودتر اين کار را انجام دهيد تا بعد افسوس نخوريد.

گل گاو زبان borago officinalis: نام :گل گاو زبان borago officinalis خانواده : گاوزبانها Boraginaceae گل گاو زبان از گياهان دارويي و داراي روغني است که ...

گاو زبان گياهي است علفي و يك ساله كه ارتفاع ساقه آن تا 60 سانتيمتر مي رسد ساقه آن شيار دار و خاردار مي باشد . برگ هاي اين گياه ساده و پوشيده از تارهاي ...

ناتواني يادگيري داراي مفهوم گستردهاي است. اين عبارت شامل مواردي از جمله مشکلات زبان، رياضي، نوشتن، مشکلات ديداري و ادراکي و مشکلات توجه يا رفتاري ميشو ...

زبانه هاي خورشيدي اي كه روي جو زمين را مي سوزانند،عادي هستند.امادانشمندان چند نمونه از آنها را كشف كرده اندكه با ديگران تفاوت دارند اين زبانه ها از ست ...

مشکلات پوستي، حالت تهوع، دل درد و.. گاهي اوقات تمامي اين دردها براي بچه ها به جاي اينکه با کلمات ادا شوند با اندام ها نشان داده مي شود. درواقع اين روش ...

نام تمام پيامبران آورده شده در قرآن غير منصرف است بجز اين هفت پيامبر: لُوْطٌ – نُوْحٌ – شعيْب – هُوْدٌ – مُحَمَّدٌ صالحٌ شَيْثٌ ● عين الكلمه التي لاتق ...

وقتي مي شنويم کسي دچار افسردگي است به فکرمان خطور نمي کند که شخص بيمار کودکي خردسال باشد، اما بايد گفت که کودکان و حتي نوزادان نيز دچار افسردگي مي شون ...

خود بيمارانگاري يا هيپوکند ريا، در اصطلاح روان شناسي و روان پزشکي به شخصي اطلاق مي شود که باوجود برخورداري از سلامت بدني اما خود را بيمار مي داند و هم ...

دانلود نسخه PDF - دلايل لکنت زبان چيست