up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله درمان مولوسکوم کونتاژيوزوم PDF
QR code - درمان مولوسکوم کونتاژيوزوم

درمان مولوسکوم کونتاژيوزوم

درمان در فرصت مناسب

درمان مولوسکوم کونتاژيوزوم molluscum contagiosum را بايد براساس سن بيمار، محل ضايعه، ملاحظات زيبايي و اضطراب والدين و بيمار انجام داد.
عقيده براين است که اکثر ضايعات زگيلي و مولوسکومي خود به خود از بين مي روند ولي در اغلب اوقات، نمي توان به والدين گفت که يک سال منتظر بمانند زيرا دوست دارند در اين مدت کاري براي فرزندشان انجام داده باشند.
با استفاده از کانتاريدين cantharidin روي ضايعات تن و يا استفاده از اسيد تري کلرواستيک (TCA) روي صورت، پزشک مي تواند اين ضايعات را از بين ببرد. استفاده از کورتاژ،کريوتراپي و حساس کردن با اسيد اسکواريک squaric acid از روشهاي درماني ديگر است که مي توان در مطب انجام داد. از راهکارهاي ديگري که مي توان در منزل انجام داد استفاده از درمان هاي توپيکال و مصرف سايمتيدين سيستمي است.
درمان مولوسکوم به طور قابل توجه به پزشک درمان کننده بستگي دارد و نيز هر پزشک معتقد است، درماني که انجام مي دهد بهترين است.
ضايعات مولوسکوم به طور مشخص يک تا ۵ ميلي متر قطر داشته، جدا از هم، براق و مرواريدي شکل مي باشند، اگر درست به اين ضايعات توجه شود در وسط فرو رفته بوده و به صورت پاپول گنبدي شکل هستند که به آساني مي توان اين ضايعات را از ساير ضايعات افتراق کرد.
دوره ي انکوباسيون ۲ تا ۸ هفته طول مي کشد و ضايعه ظرف ۲ سال از بين مي رود. برحسب آمار موجود هر سال ۲۸۰.۰۰۰ ويزيت پزشکي مربوط به اين بيماري است.
مولوسکوم کنتاژيوزوم ممکن است از راه تماس پوست به پوست، fomite تلقيح خودکار، استخر آب گرم يا آب حمام انتشار يابد. همچنين در نوجوانان و بزرگسالاني که از نظر جنسي فعالند به صورت STD جلوه مي کند.
اين بيماري آسيبي نمي رساند. درمان اين بيماري به عکس زگيل بسيار آسان است، اما اگر درمان هم نشود، مقدار زيادي التهاب در پوست ديده مي شود.
کانتاريدين توپيکال درمان انتخابي ضايعات گسترده در کودکان است. درآغاز با استفاده از انتهاي گوش پاک کن يا خلال دندان، اين ماده را روي چند ضايعه قرار مي دهند. لازم به ذکر است که بار اول مصرف اين محلول را نبايد روي بيش از ۲۵ ضايعه قرار داد زيرا ممکن است بعضي کودکان نسبت به اين دارو، بيش از حد واکنش کنند.
منطقه ي تحت درمان را با گاز بپوشانيد و سپس ۳ تا ۴ ساعت بعد گاز را دور بريزيد. بايد به والدين گوشزد کرد که ممکن است روي ضايعات درمان شده، بول هايي ايجاد شود لذا بايد مراقب باشند و اين ضايعات را به حال خود بگذارند اما اگر بول هاي به وجود آمده دردناک باشد، والدين مي توانند مايع درون ضايعات را با سوزن استريل خارج کرده و روي ضايعه از آنتي بيوتيک توپيکال استفاده کنند. در ۹۰% از ۳۰۰ کودکي که با کانتاريدين تحت درمان قرار گرفته بودند، طي يک بررسي گذشته نگر، ضايعات موجود بعد از ۱ ۲ بار ويزيت از بين رفته بود.
استفاده از کانتاريدين مطمئن و مؤثر است و بايد حتماً در مطب انجام شود و هرگز نبايد اين دارو را براي بيمار در منزل تجويز نمود.
استفاده از TCA براي ضايعات صورت ياگردن، فرصت درماني ديگري است که مي توان از آن در مطب استفاده کرد. اين روش درمان با محلول ۲۵% شروع مي شود و در صورت تحمل، قدرت محلول اضافه مي شود.
استفاده از ترتينوئين توپيکال يا کراتوليتيک ها براي مولوسکوم کنتاژيوزوم توصيه شده است ولي براي درمان تعداد محدودي از ضايعات مي توان از ايمي کوئي مود imiquimod با نام تجارتي Aldara استفاده کرد. اين دارو بسيارخوب اثر مي کند ولي در هر جاي بدن روي پوست ماليده شود بسيار محرک است و به اين جهت در درمان نبايد به عنوان انتخاب اول مورد استفاده قرار گيرد زيرا اولاً گران و در ثاني محرک است.
راهکار ديگر، درمان توپيکال با يک داروي حساس کننده است و در صورتي که مولوسکوم موجود باشد مي توان از حساس کردن کودک با اسيد اسکواريکSquaric acid استفاده نمود. والدين مي توانند از اين دارو در منزل استفاده کنند ولي ممکن است اين دارو سبب ايجاد درماتيت تماسي شود.
استفاده از کورتاژ نيز بسيار مؤثر است و نتايج فوري به بار مي آورد. اگر در ضايعه کمي شکاف داده و آن را بفشارند، مغز ويروسي آن بيرون خواهد زد. عموماً کورتاژ را بايد در کودکان بزرگتري انجام داد که تعداد ضايعات محدود دارند.
به علت آنکه با کورتاژ، خونروي ايجاد مي شود و سبب ترس کودک مي گردد امروزه کمتر از اين روش استفاده مي شود. اما اگر تعداد ضايعات در حد يک يا چند عدد باشد، برداشتن ضايعه با اين روش آسان تر است.
در کودکان بزرگتر به ويژه در صورتي که ضايعات بزرگ بوده و در صورت يا گردن واقع باشند، استفاده از کريوتراپي، راه ديگري است. در اين روش با استفاده از آپليکاتور پنبه يي، نيتروژن مايع را روي ضايعه مي گذارند که سبب فريز شدن ضايعه ظرف ۵ تا ۱۰ ثانيه مي شود. اين کار را مي توان به فواصل ۲ تا ۴ هفته تکرار کرد. اين روش مؤثر است ولي از حوادث نامناسب بالقوه ي اين روش درد، تاول زدن، ايجاد جوشگاه و بد رنگ شدن پوست قابل ذکر است.
در مورد نيتروژن مايع، قاعدتاً نبايد از اين عامل در کودکان استفاده شود. استفاده از اين روش بسيار دردناک است و نمي توان از آن به مدت طولاني براي حصول نتيجه ي خوب استفاده کرد. ضمن آنکه استفاده از اين روش در کودکان مناسب نيست.
بعضي پزشکان مولوسکوم کنتاژيوزوم را به صورت سيستمي با سايمتيدين خوراکي درمان مي کنند. اين دارو به خوبي تحمل مي شود ولي به ندرت مؤثر است. مقدار خوراک توصيه شده ي سايمتيدين ۴۰ ميلي گرم به ازاي کيلوگرم در روز و در سه دوز منقسم به مقدار حداکثر ۸۰۰ ميلي گرم در روز به مدت ۲ تا ۳ ماه است. قرص سايمتيدين ارزان ولي شربت آن گران است.

شيوه زندگي سريع و صنعتي امروز روزانه سهم بزرگي از جان و روان ما را معطوف مسائلي کرده است که در معناي زندگي نمي گنجند. کارشناسان امور زيستي و روانشنا ...

آب درماني(هيدروپاتي) واژه ايست که براي درمان از طريق آب استفاده مي گردد.از زمانهايي که به ياد مي آيد،هم قبايل بدوي هم ملل متمدن آب را براي درمان بکار ...

ژن درماني شامل وارد کردن يک ژن به داخل يک سلول با هدف رسيدن به نوعي اثر درماني است با انتقال نسخه‌هاي واجد عملکرد ژن مربوط به بيمار اصلح خصوصيات برگشت ...

ژن درماني شامل وارد کردن يک ژن به داخل يک سلول با هدف رسيدن به نوعي اثر درماني است با انتقال نسخه‌هاي واجد عملکرد ژن مربوط به بيمار اصلح خصوصيات برگشت ...

آنفولانزا يک بيماري ويروسي است که بخش‌هاي بالايي مجراهاي تنفسي را درگير مي‌کند. اين بيماري به‌ناگاه رخ مي‌دهد و نشانه‌هايي مانند تب، کوفتگي و درد در ب ...

پمترکسد و نگاهي جديد به درمان NSCLC و نياز به بازنگري مطالعات باليني در چند دهه اخير، به علت تغيير در اپيدميولوژي و افزايش تعداد عوامل شيمي درماني هدف ...

طي تاريخ مغز انسان در ناديده گرفته شدن خود نقش بسيار خوبي را ايفا کرده است. تمامي انسان ها از مصريان باستان گرفته تا ارسطو اهميت چنداني به نقش ماده مر ...

بوتاکس يا سم بوتولينيوم تيپ A، به وسيله ميکروب کلستريديوم بوتولينوم توليد شده و مشابه سم ايجاد کننده مسموميت غذايي است به عبارتي خود باکتري مي تواند ا ...

دانلود نسخه PDF - درمان مولوسکوم کونتاژيوزوم