up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله درمان خارش PDF
QR code - درمان خارش

درمان خارش

اگر تنتان مي خارد ...

خارش يک حس ناخوشايند است که فرد را متمايل به خاراندن بدن مي کند. اين حس يکي از شايع ترين شکايات پوستي است و گاهي آنقدر شديد مي شود که خواب و آرامش را از فرد مي گيرد و بيمار با خاراندن هاي مکرر، بدنش را زخم مي کند...
برخي از مبتلايان براي رفع اين مشکل به سدر، گل سرشور و از اين قبيل مواد روي مي آورند. دلايل متعددي براي خارش پوست وجود دارد که برخي از آنها مربوط به بيماري هاي پوستي و برخي مربوط به بيمار ي هاي عمومي است. شايد تا به حال به مشکل خارش مبتلا نشده باشيد اما قطعا اين دانستني ها روزي به کارتان مي آيد.
وقتي کسي با علامت خارش به پزشک مراجعه مي کند، بايد بعد از معاينه، آزمايش کامل براي او درخواست شود. در ذهن پزشک متخصص علل فراواني براي ايجاد اين مشکل وجود دارد و براي رد بيماري هايي مثل هپاتيت C، بيماري هاي انسدادي کبد، نارسايي کليه، کم کاري يا پرکاري تيروييد، کم خوني فقرآهن، پرخوني، برخي سرطان هاي خون مثل لوسمي و لنفوم (به خصوص لنفوم هوچکين)، ميلوما، سرطان هاي داخلي، انگل هاي روده اي، ام اس، ايدز و برخي بيماري هاي اعصاب و روان، پزشک بايد همه جوانب را بسنجد. شما با دادن شرح حال کامل از خود مي توانيد به او در تشخيص بهتر کمک کنيد. مثلا ديابت نيز به عنوان يکي از علل داخلي خارش مطرح مي شود اما اغلب افراد مبتلا به ديابت خارش ندارند.
● نامگذاري بيماري هاي خارش آور
خارش عمومي براساس نوع بيماري اي که ايجاد مي کند، طبقه بندي مي شود؛ خارش کليوي، خارش صفراوي، خارش ناشي از بيماري هاي خوني، خارش بيماري هاي غدد درون ريز، خارش در ارتباط با بدخيمي ها و خارش بدون علت عمومي.
خارش ناشي از بيماري هاي کليوي: معمولا به دليل نارسايي مزمن کليه اتفاق مي افتد. در اين بيماري افزايش سطوح يون هايي مثل کلسيم، منيزيم و فسفات نقش موثري در بروز خارش دارد.
خارش ناشي از بيماري هاي صفراوي: کاهش جريان صفرا باعث بروز خارش مي شود. تئوري اصلي در مورد علت بروز خارش، رسوب نمک صفراوي است ولي امروز اين تئوري مورد قبول نيست و علل اصلي بروز خارش را نمک صفراوي هيستامين و اپيوييدهاي سرم مي دانند.
خارش با منشأ مشکلات خوني: آهن يک عامل حياتي در بسياري از واکنش هاي آنزيمي است. اگر چه نقش کمبود آن به عنوان دليل خارش ثابت نشده است ولي مي تواند در بسياري از مسيرهاي متابوليک دخالت کند.
خارش با منشأ غدد درون ريز: بيماري هاي غدد درون ريز که مي توانند باعث بروز خارش شوند عبارتند از:
۱) هيپرتيروييديسم يا پرکاري تيروييد (افزايش هورمون هاي تيروييد باعث فعال شدن کينين ها و به دنبال آن خارش مي شود).
۲) هيپوتيروييديسم يا کم کاري تيروييد (خشکي پوست باعث خارش مي شود).
۳) ديابت که علت خارش در آن ثابت نشده است ولي غيرطبيعي بودن متابوليک، اختلالات اتونوم و نوروپاتي(درگيري اعصاب) مي توانند از دلايل خارش باشند.
خارش در انواع بدخيمي ها: به دليل آزاد شدن توکسين ها و سيستم ايمني ايجاد مي شود. در بيماران مبتلا به بيماري هوچکين و نشانگان کارسينوييد خارش ممکن است بسيار شديد باشد.
از ديگر بيماري هاي داخلي که باعث خارش مي شود، نوعي پرخوني به نام «پلي سيتمي ورا» است که بيش از يک سوم افراد مبتلا به آن از خارش رنج مي برند. خارش اين افراد بيشتر با تغيير حرارت و به خصوص دقايقي بعد از استحمام آغاز مي شود. علت اين خارش مشخص نيست و آسپيرين باعث تخفيف فوري خارش مي شود.
بيماري هاي پوستي متعددي هم وجود دارند که خارش جزو شکايات اصلي مبتلايانش است، مثلا اگزماي سرشتي، گال و درماتيت هرپسي فرم.
● عوامل تشديد خارش
▪ بيشتر خارش ها با گرما، استرس، اضطراب و ترس تشديد مي شوند.
▪ بيشتر خارش ها شب هنگام، زماني که فرد از کار و فعاليت روزانه فارغ مي شود، شدت مي يابند.
▪ کانال گوش خارجي، سوراخ بيني و ناحيه اطراف مقعد و ناحيه تناسلي، نواحي مستعد خارش هستند. خارش مي تواند ريشه عصبي داشته باشد. برخي خارش ها در حيطه بيماري هاي پوست و مو با مسايل روحي و رواني مرتبط هستند و به همين علت به آنها درماتيت هاي عصبي (نورودرماتيت) مي گويند.
▪ در اين بيماري ها فرد تمايل شديدي به خاراندن برخي نواحي در دسترس پوست دارد و از خاراندن لذت مي برد. با سيکل معيوب خارش و خاراندن، پوست شبيه پسوريازيس مي شود. در درمان اين افراد بايد حتما به مسايل روحي توجه شود و درمان موضعي به تنهايي جواب نمي دهد.
▪ در برخي موارد مثل کهير، علت اصلي خارش ماده هيستامين است. کهير به دليل مصرف يک دارو يا غذاي خاص يا به دليل برخي عفونت ها ايجاد مي شود. البته علل متعدد ديگري هم براي بروز آن وجود دارد، مثلا ممکن است نور آفتاب، تماس با آب، تماس با سرما يا ارتعاش باعث کهير زدن شود.
درمان خارش
قدم اول درمان، تشخيص علت خارش است و بدون اين امر، درمان بسيار مشکل خواهد بود اما برخي اقدامات مي توانند به تخفيف خارش کمک کنند، مثلا خنک نگه داشتن محيط و پرهيز از حمام داغ و لباس پشمي.
خشکي پوست هم يکي از علل مهم خارش است، بنابراين در بيماراني که از خشکي پوست رنج مي برند، چرب و مرطوب نگه داشتن پوست براي تخفيف خارش اهميت بسياري دارد. در افراد مسن، خشکي يک علت مهم و شايع خارش پوست است که بايد براي پيشگيري از آن، از شوينده هاي مناسب و کرم مرطوب کننده استفاده کنند و استحمام هاي مکرر که باعث خشکي پوست مي شوند، نداشته باشند.
برخي داروهاي موضعي مانند بي حس کننده هاي موضعي (کرم ليدوکايين، ژل نيزوکايين)، برخي آنتي هيستامين هاي موضعي (مثل کرم داکسپين) و محلول هاي موضعي حاوي کامفور يا مفتول و کورتون موضعي در برخي موارد که علت خارش، التهاب است (مثل اگزماها) مي توانند باعث کاهش خارش هاي موضعي شوند. بايد توجه داشت که تمام داروهاي موضعي گاهي خود آلرژي و حساسيت ايجاد مي کنند و باعث تشديد خارش مي شوند، بنابراين مصرف اين داروها بايد زير نظر پزشک و ترجيحا با تجويز متخصص پوست باشد تا از مشکلات احتمالي جلوگيري شود.

خارشُتُر (نام علمي Alhagi maurorum) گياهي است پايا از خانواده پروانه‌داران (Papilionaceae يا Fabaceae) از زيرخانواده باقالاها (Faboideae) و يکي از بنش ...

شيوه زندگي سريع و صنعتي امروز روزانه سهم بزرگي از جان و روان ما را معطوف مسائلي کرده است که در معناي زندگي نمي گنجند. کارشناسان امور زيستي و روانشنا ...

آب درماني(هيدروپاتي) واژه ايست که براي درمان از طريق آب استفاده مي گردد.از زمانهايي که به ياد مي آيد،هم قبايل بدوي هم ملل متمدن آب را براي درمان بکار ...

ژن درماني شامل وارد کردن يک ژن به داخل يک سلول با هدف رسيدن به نوعي اثر درماني است با انتقال نسخه‌هاي واجد عملکرد ژن مربوط به بيمار اصلح خصوصيات برگشت ...

آنفولانزا يک بيماري ويروسي است که بخش‌هاي بالايي مجراهاي تنفسي را درگير مي‌کند. اين بيماري به‌ناگاه رخ مي‌دهد و نشانه‌هايي مانند تب، کوفتگي و درد در ب ...

پمترکسد و نگاهي جديد به درمان NSCLC و نياز به بازنگري مطالعات باليني در چند دهه اخير، به علت تغيير در اپيدميولوژي و افزايش تعداد عوامل شيمي درماني هدف ...

طي تاريخ مغز انسان در ناديده گرفته شدن خود نقش بسيار خوبي را ايفا کرده است. تمامي انسان ها از مصريان باستان گرفته تا ارسطو اهميت چنداني به نقش ماده مر ...

بوتاکس يا سم بوتولينيوم تيپ A، به وسيله ميکروب کلستريديوم بوتولينوم توليد شده و مشابه سم ايجاد کننده مسموميت غذايي است به عبارتي خود باکتري مي تواند ا ...

دانلود نسخه PDF - درمان خارش