up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله درد مچ دست PDF
QR code - درد مچ دست

درد مچ دست

مختصري در مورد آناتومي مچ دست

● ساختار اسکلتي:
مفصل مچ دست به ظاهر از ترکيب دو استخوان زند زبرين و زيرين و هشت استخوان مچ دست بوجود آمده ولي در واقع اين مفصل از استخوان هاي زند زبرين و سه استخوان ناوي ، هلالي و حرمي تشکيل گرديده است . چهار استخوان ذکر شده مچ دست با استخوان هاي رديف پايين تر به نام هاي ذوزنقه و چنگکي نيز مفصل شده و همين استخوان ها با استخوان هاي کف دست مفصل مي شود .
مچ دست قادر به انجام حرکات دور شدن ( آبداکشن )، نزديک شدن ( آداکشن )، باز شدن ( اکستنشن )، تا شدن ( فلکشن ) و هايپرآداکشن و هايپرفلکشن مي باشد .
● ساختار عضلاني:
حرکات متنوعي که در مچ دست وجود دارد به علت وجود بيست و پنج عضله اي است که در اين قسمت فعاليت دارند ، که قوي کردن اين عضلات مخصوصا عضلات ناحيه ساعد مي تواند شما را در برابر مچ درد تا حدودي مصون سازد از اين عضلات مي توان به بازکننده دراز شست دست ، دور کننده دراز شست دست ، تاکننده دراز شست دست ، بازکننده انگشت کوچک دست ، تا کننده عمقي انگشتان دست و چندين عضله ديگر اشاره کرد .
مچ درد چگونه دردي است ؟
Carpal Tunnel Syndrome يکي از بيماري هاي بسيار رايجي است که متأسفانه در گذشته چندان مورد تحقيق قرار نگرفته و تا حدي ناشناخته مانده است . معمولاً مردم ، اين بيماري را به عنوان مچ درد مي شناسند که درد آن به انگشت هاي دست ختم شد ه و حرکات دست را تا حدودي مشکل مي سازد و ناتواني به وجود مي آورد. امروزه اين ناراحتي در ميان کارگران و کارکنان کشورهاي صنعتي فوق العاده رايج است. اين عارضه در ميان کساني که ساعات زيادي با کامپيوتر کار مي کنند؛ مانند صندوق دارها، ماشين نويس ها و کارگران کارخانه هاي ماشين سازي و افرادي که به کارهاي مکانيکي اشتغال دارند بسيار رايج است. در حال حاضراين درد شناخته شده ، و قابل درمان است .
البته عوامل ديگري نيز مي تواند موجب مچ درد شود ولي اين بيماري يکي از شايع ترين علت هاي درد در ناحيه مچ دست است .
● علل بروز اين بيماري:
تحقيقات نشان مي دهد از هر ده نفر افرادي که به اين ناراحتي دچار هستند ، يک نفر کساني هستند که با دست هايشان کار مي کنند. خانمهاي خانه دار ، تايپيست ها ، قصاب ها ، نجارها، موسيقي دانان و خياط ها بيشتر به اين بيماري دچار مي شوند . به عبارتي اين عارضه در ميان زنان ۴۰ تا ۶۰ ساله و بخصوص زنان باردار رايج است ؛ زيرا در دوران بارداري به دليل ترشحات زياد هورمون ، غضروف شل شده و باعث تورم مي گردد. در ضمن اين حالت در ميان خانم هايي که قرص ضد بارداري مصرف مي کنند نيزديده مي شود . همچنين کساني که از ناراحتي تيروئيد رنج مي برند به دليل نوسان هورمون به اين بيماري دچار مي گردند.
فشار حاصله بر روي عصب حسي مياني عامل اين بيماري است . همچنين رماتيسم مچ و مفاصل دست نيز از علل اين بيماري به حساب مي آيند.
● ورزش هاي مفيد براي پيشگيري از مچ درد:
▪ با انجام تمرينات زير مي توانيد تا حدي امکان ابتلا به مچ درد را در آينده را کاهش دهيد .
۱) انگشتان خود را محکم بسته يک ثانيه بسته نگه داريد مجددا باز کنيد اين کار را بيست بار پشت سر هم براي هر دست انجام دهيد .
۲) يک توپ تنيس يا چند جوراب که در هم به شکل توپ پيچيده شده است را در دست گرفته و سعي کنيد انگشتان خود را ببنديد در اين صورت انگشتان شما با مقاومت از طرف توپ مواجه مي شود انگشتان خود را در همين وضعيت به مدت سه ثانيه نگه داريد و سپس سه ثانيه استراحت دهيد . اين حرکت را ده بار براي هر دست انجام دهيد .
۳) آرنج خود را طوري خم کنيد که ساعد شما با بازويتان زاويه نود درجه تشکيل دهد طوري که کف دست شما رو به بالا باشد سپس انگشتان خود را بسته مچ خود را به آرامي به سمت بالا و پايين حرکت دهيد .
۴) دست خود را در همان حالت تمرين شماره قبل نگه داشته ولي اينبار به جاي بالا و پايين کردن مچ دست را به چپ و راست به آرامي حرکت دهيد ( توجه داشته باشيد که مچ در اين حرکت بايد بدون هيچ شکستگي از ساعد باشد ) .
۵) دست خود را در همان حالت تمرين شماره قبل نگه داشته اينبار مچ خود را طوري حرکت دهيد که در مرحله اول کف دست رو به بالا باشد و در مرحله بعد با چرخاندن ساعد کف دست رو به پايين شده باشد ( توجه داشته باشيد که مچ در اين حرکت بايد بدون هيچ شکستگي از ساعد باشد و زاويه نود درجه اي ساعد با بازو حفظ شود ) .
▪ تمرينات شماره سه تا پنج را در سه دوره و هر دوره ده تکرار انجام دهيد .
اين سه تمرين را ميتوانيد با گرفتن وزنه سبک در دست انجام دهيد ولي شما در صورتي مجاز به انجام اين حرکات با وزنه هستيد که مچ شما از عضلات نسبتا قوي بر خوردار باشد وگرنه وزنه مي تواند به مچ دست شما آسيب برساند .
● ارتباط مچ درد با رايانه:
استفاده از ماوس تقريبا به بخشي جدانشدني و معمول در کار با کامپيوتر تبديل شده است. در بسياري از موارد باعث بروز مشکلاتي در مچ دست مي شود . توجه به نکات زير در کاهش مشکلات بوجود آمده در اثر بکارگيري بيش از حد ماوس موثر مي باشند:
۱) استفاده از ماوس نوري: استفاده از ماوسهاي قديمي که با گوي کار ميکنند را فراموش کنيد. ماوسهاي نوري از حساسيت بيشتري برخورداند و به همين دليل کار با آنها به نسبت ماوسهاي قديمي نياز به فشار کمتر دست و حرکت کمتر مچ دارد. با کمي تنظيم و انتخاب يک ماوس اپيتک ميتواند حرکت مچ دست خود را کمتر و مدت بيشتري از ماوس بدون احساس خستگي استفاده کنيد.
۲) ماوس پد طبي:.ماوس پد هاي طبي داراي يک بالشتک در پايين پد هستند که مچ دست بر روي آن قرار ميگيرد.مهمترين عامل درد مچ در کار با ماوس حالت شکسته و زاويه مچ دست است.که در بلند مدت حتي مي تواند باعث دردهاي مزمن و ماندگار در مچ دست شود اما در ماوس پدهاي طبي مچ دست در وضعيت بهتري قرار ميگرد و تقريبا ساعد و کف حالت افقي و بدون شکستي دارند که اين مسئله در سلامتي مفاصل و خستگي کمتر مچ دست نقش مهمي دارد.ماوس پدهاي طبي قيمت بالايي ندارند و در بازار ايران نيز ميتوانيد مدلهاي خوبي از اينگونه پدها را کمتر از يک هزار تومان تهيه کنيد .
۳) ورزش: در مورد بسياري از ما کار با ماوس و کيبورد و يا احتمالا نوشتن تنها کارهايي هستند که با مچ دست خويش در طول روز انجام مي دهيم. اين در دراز مدت باعث ضعيف شدن مچ دست ميشود به طوريکه کمي فشار بيشتر ميتواند باعث درد مچ دست شود. با وجودي که من نکات اشاره شده در بالا را انجام دادم و درد مچ و خستگي حاصل از کار با ماوس به حداقل رسيد اما همچنان در شرايطي که فشار بيشتري به مچ دستم مي آمد دردهايي چندين ساعته را در مچ دستم حس ميکردم. شيوه ساده اي که من بکار گرفتم ورزش و استفاده از نرمشهايي که بود که مچ دست در آن بکار گرفته ميشود.شيوه اي که به شکل موثري از آن جواب گرفتن استفاده از وزنه و نوعي حرکت خاص با مچ دست بود که تنها در ده روز دردهاي مچ دستم به شکل قابل محسوسي کاهش يافت.
۴) اسکرول: تا کنون فکر کرده ايد که چه مدت از زماني را که با ماوس کار ميکنيد صرف اسکرول صفحات ميکنيد؟ به خصوص اگر اهل کار با اينترنت و گردش در وب باشيد قطعا مدتي را صرف اسکرول صفحات وب سايتها مي کنيد.اسکرول با حرکت ماوس باعث تغيير زاويه مچ دست و يا حرکت دست مي شود.استفاده از ماوسهايي که دکمه اسکرول را وسط کليدهايشان دارند مي توانند نياز به حرکت دست و مچ را کاهش دهند و طبيعي است که کاري که تنها با حرکت يک انگشت انجام مي شود را با مچ دست و يا ساعد انجام نمي دهند.
در نهايت و چنانکه از مطالب بالا مشخص است کمي دقت در انتخاب و خريد ماوس و ماوس پد ميتواند سلامتي بيشتر و خستگي کمتري را براي شما به ارمغان بياورد و البته نبايد فراموش کنيم که مچ دستهاي ما فقط براي کار با ماوس و کيبورد نيست و براي اينکار نيز ساخته نشده است پس بايد سعي کرد به تناسب با نرمشهاي خاص آنها را در وضعيت مناسبي نگه داريم

معاينه سردرد در برخورد با بيمار سردرد به اين نکات توجه شود: * سن بيمار: اوج پيدايش نشانه‌هاي ميگرن در ۲۰ تا ۳۵ سالگي است. آرتريت تمپورال تقريبا هميشه ...

▪ Primula veris L. em HUDS ▪ Cowslip ريشه٬ برگ ها و گل هاي پامچال خاصيت دارويي دارند. و مواد موثره آن خلط آور است و براي درمان آسم٬ تنگي نفس و همچنين ...

▪ Primula veris L. em HUDS ▪ Cowslip ريشه٬ برگ ها و گل هاي پامچال خاصيت دارويي دارند. و مواد موثره آن خلط آور است و براي درمان آسم٬ تنگي نفس و همچنين ...

گلودرد استرپتوکوکي‌ (Sort throat) عبارت‌ است‌ از عفونت‌ و التهاب‌ حلق بوسيله‌ باکتريهاي‌ استرپتوکوکي‌. گلودرد استرپتوکوکي‌ ، مسري‌ است‌. به گلو درد آن ...

مسکن هاي مختلفي با تاثير متفاوت براي درمان درد در بازار عرضه مي شود. قرص هاي بدون نسخه مانند آسپرين و بروفن نيز در قفسه دارويي همه خانه ها پيدا مي شود ...

● تعريف رينيت آلرژيک (ورم غشاءمخاطي بيني) ، مجموعه اي از علائم است که بيشتر در بيني و چشم ها ديده مي شود، زماني که شما چيزهايي از قبيل گرد و غبار، شور ...

● تعريف آنافيلاکسي نوعي تهديد کننده زندگي از واکنش آلرژيک مي باشد. ● علايم علايم اغلب در ظرف چند ثانيه يا دقيقه به سرعت بروز ميکنند . که شامل موارد زي ...

صنعتي شدن جوامع، کاهش تحرک، استرس ها، انقباض هاي عضلاني و اشکالات اسکلتي، وزن بالا، بي حرکتي در خودرو هنگام ترافيک هاي سنگين و عوامل ديگر سبب شده تا ت ...

دانلود نسخه PDF - درد مچ دست