up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله دردهاي مفصلي PDF
QR code - دردهاي مفصلي

دردهاي مفصلي

لطفا چهار زانو ننشينيد

امروزه به دليل شيوع رفتارهاي غلط حرکتي و عدم رعايت اصول ايمني حفاظت از بدن شاهد دردهايي هستيم که سابق بر اين در افراد مسن و سالخورده مشاهده مي شد؛ دردهايي در نواحي مفاصل و استخوان ها که حالا ميانسالان و حتي جوانان را درگير خود کرده است. متخصصان پزشکي مي گويند: اصلي ترين دليلي که باعث مي شود افراد، به ويژه خانم ها در ميانسالي به اين مشکل دچار شوند مربوط به دوران جواني و رعايت نکردن نکته هاي لازم اين دوران است. دکتر غلامعلي عکاشه (رييس انجمن ارتوپدي ايران) پاسخگوي سوالات ما در اين زمينه است.
▪ به چه علت خانم هاي جوان بيش از گذشته دچار دردهاي مفصلي مي شوند؟
هر دردي چه در مفاصل چه در ساير نواحي بدن يک منشأ دارد که يا در اثر ضربه يا بيماري عضو است. به همين دليل هر پارگي و شکستگي اي در ناحيه مفصل ايجاد درد مي کند و صدها بيماري وجود دارد که ممکن است باعث درد در ناحيه مفصل شود. به لحاظ آماري تفاوتي بين مراجعان شاکي از دردهاي مفصلي و استخواني به لحاظ سن از گذشته تاکنون ديده نشده و در تمامي سنين، مراجعه به متخصصان صورت مي گيرد و نمي توان گفت دردهاي استخواني تنها قشر پا به سن گذاشته را درگير مي کند و در جوانان ديده نمي شود. خانم هاي جوان به عقيده من بيشتر درد دارند تا منشأ درد داشته باشند، زيرا هر عامل عصبي، دلخوري و علل ناکامي مي تواند عامل درد باشد در حالي که علت فيزيکي وجود ندارد. متاسفانه متوسط وزن در جامعه ما هم بالاتر رفته است به همين دليل خانم هايي که بار بيشتري بر مفاصل خود حمل مي کنند به جاي آنکه مفاصل خود را تقويت کنند دچار خرابي و مشکل در مفصل شده در نتيجه دچار آرتروز مي شوند.
▪ نقش تغذيه در اين ميان تا چه حد موثر است؟
کمبود ويتامين ها و تغذيه نامناسب نمي تواند نقش مهمي در بروز مشکلات و خرابي مفصل داشته باشد. متاسفانه در جامعه اين مساله باب شده که تغذيه ناسالم مي تواند انواع بيماري ها را ايجاد کند ولي اگر فکر کنيم تنها تغذيه ناکافي فرد را دچار مشکل استخواني شديد مي کند، اين غيرممکن است. مگر در مواردي که کمبود ويتامين D و تغذيه نامناسب فرد را دچار راشيتيسم کند که باعث علايم خاصي مانند کوتاهي قد، تغيير شکل اندام و پوکي استخوان در نوجوانان شده که در جامعه ما کمتر ديده مي شود. باور غلطي هم وجود دارد که کمبود آهن فرد را دچار دردهاي استخواني مي کند، در حالي که ابدا اين مساله نقشي در بروز دردهاي استخواني ندارد.
▪ استفاده از مکمل هاي غذايي تا چه حد توصيه مي شود؟
به هيچ عنوان به مکمل هاي غذايي اعتقاد ندارم، زيرا اين مکمل ها در طب جايگاه خوبي ندارند، چه برسد به اينکه کار درمان را انجام دهند و اگر فکر کنيم با مصرف آنها مي توانيم دردهاي استخواني را کاهش دهيم، سخت اشتباه کرده ايم. مکمل ها به طور کلي رد نمي شوند ولي جايگاه درماني ندارند و ما فردي را نداريم که تنها به دليل استفاده نکردن از مکمل ها و تغذيه ناکافي دچار دردهاي استخواني شده باشد.
▪ آرتروز به چه علت حادث مي شود؟
آرتروز قابل پيشگيري است و از سنين جواني مي توان از بروز آن جلوگيري کرد، به اين شرط که روي مفاصل به طور مداوم ورزش هاي مناسب صورت بگيرد که آنها را تقويت کند. به عنوان مثال اگر به طور مداوم عضلات نواحي اطراف زانوها تقويت شوند، قطعا فشار روي آنها حاکم مي شود. شانه ها، گردن و مچ پاها اگر به همين صورت، عضلات شان تقويت شود، فشار روي آنها کم مي شود و فرد در سنيني که امکان ابتلا به آرتروز وجود دارد، دچار آن نمي شود يا علايم آن به تعويق مي افتد و برعکس اگر فشار بر اين مفاصل زياد شود و فرد افزايش وزن پيدا کند و حرکات ناصحيح ورزشي انجام دهد، آرتروز زودرس حادث مي شود و فرد در سنين جواني هم دچار آن مي شود. پس بهتر است ورزش کنيم و وزن خود را از حد معيني بالاتر نبريم.
▪ چه نوع ورزشي مناسب است؟
ورزش هاي غيراصولي و حتي پياده روي اگر فشار بيش از حد به زانوها وارد کند، مشکل ايجاد مي کند. مثلا فردي که ورزشکار نيست اگر در سراشيبي تند بدود بر مفصل زانوي خود فشار وارد مي کند. پياده روي يکي از سالم ترين ورزش هاست به شرط آنکه صحيح انجام شود. خانمي که اصلا ورزش نکرده اگر براي نخستين بار ورزش دوميداني تند انجام دهد به اندام هاي خود فشار زياد وارد کرده و دچار تخريب آني مفاصل مي شود، ولي راه رفتن عادي در زمين صاف مناسب است. يکي از ورزش هاي ديگري که توصيه مي شود، شناست، زيرا درون آب وزن فرد کاهش مي يابد و فشار بر مفاصل کم مي شود و فرد به خوبي مي تواند آنها را ورزش دهد.
▪ چه زماني درد مفصلي را جدي بگيريم؟
هر درد مفصلي که ممتد باشد و با درمان هاي اوليه جواب ندهد بايد به پزشک مراجعه شود. يکي از مسايلي که به خصوص در خانم ها ديده مي شود، تغيير شکل اندام هاست. يک زانوي کج يک زانوي نامناسب به شکل Z به صورتي که پايين زانو به يک سمت و بالاي آن به سمتي ديگر چرخيده باشد. تغيير شکل اندامي چه در نواحي زانو چه در اندام هاي تحتاني، فشار را بر عضلات اطراف زياد مي کند. اگر در يک خانم جوان درد ممتد و نشست و برخاست همراه با ساييدگي خاص بود و درمان هاي اوليه بي جواب مانده بود براي علت يابي بايد به پزشک متخصص مراجعه شود.
▪ در موارد دردهاي مفصلي و استخواني به چه پزشکي مراجعه کنيم؟
دو نوع پزشک متخصص در اين حوزه وجود دارد. دسته اول پزشک متخصص روماتولوژي که متخصص بيماري هاي روماتيسمي مفاصل است و اگر درد منشأ روماتيسمي دارد فرد بايد به او مراجعه کند. دسته دوم پزشک متخصص ارتوپد مي باشد که کارش جراحي است. اگر درد جنبه شيميايي داشته باشد بايد به پزشک روماتولوژي و اگر جنبه فيزيکي داشته باشد مثل تغيير شکل، آرتروز و هر علت ضربه اي ديگر بايد به ارتوپد مراجعه کنيم.
چه نوع کفشي مناسب است؟ آيا صحيح است که استفاده از کفش هاي پاشنه بلند سبب آرتروز زانو مي شوند؟
استفاده از کفش نسبتا پاشنه بلند براي خانم ها مناسب تر است زيرا با توجه به شکل اندام خانم ها بهتر است از اينگونه کفش ها استفاده کنند البته نه کفش هايي که خيلي بلند هستند. کفش در واقع نمي تواند مشکل جدي براي مفاصل ايجاد کند و اگر خود شخص احساس راحتي کند و فشاري احساس نکند، مي تواند حتي از کفش هاي پاشنه دار استفاده کند.
▪ چرا طي روزهاي دوران ماهانه، زنان درد مفاصل مي گيرند؟
به طور کلي در اين دوران هر دردي تشديد مي شود و به هيچ وجه دليل علمي دنبال اين دردها نيست زيرا در اين دوران به دليل نگراني و به هم ريختگي هورمون ها به ويژه در خانم هاي جوان هر دردي تشديد مي شود. به هم ريختگي هورمون هاي زنانه دردهايي در نواحي مختلف ايجاد مي کند که هميشگي و پايدار نيستند.
▪ پمادهاي موضعي و تشک هاي برقي تا چه حد توصيه مي شوند؟
در دردهاي موضعي که اسپاسم هاي عضلاني هستند استفاده از کرم هاي موضعي مثل ديکلوفناک يا پيروکسيکام حتما موثر و مورد تاييد است اما در مشکلات حاد و عمومي تر تنها براي چند دقيقه اي اثر مفيد موضعي دارند و براي درمان قطعي، اقدام هاي جدي تر لازم است.
در ارتباط با کيسه هاي آب گرم و تشک هاي برقي هم مانند پمادها در درمان هاي موضعي کاربرد دارند.
▪ به طور معمول زماني که ضربه اي به هر عضو وارد مي شود بايد از کيسه يخ استفاده کنيم و زماني که درد ناشي از اسپاسم عضله اي باشد بايد از کيسه آب گرم و تشک هاي برقي استفاده کنيم. در کل اين گونه اقدام هاي تنها به طور موضعي درد را برطرف مي کند و براي درمان نهايي بايد اقدام هاي جدي کرد.
کورتون دارويي است که اغلب به بيماران دردهاي استخواني تجويز مي شود. شما استفاده از آن را توصيه مي کنيد؟
کورتون ها يکي از بهترين داروهاي دنيا هستند. هيچ دارويي به اندازه کورتون ها به بيماران کمک نکرده است. متاسفانه جامعه ما به دليل برخي عوارض، آن را رد مي کند ولي کورتون مانند آب روي آتش است و ما نمي توانيم به صرف اينکه آبي که روي آتش مي ريزيم اطراف را خيس مي کند از آن براي خاموشي آتش استفاده نکنيم. کورتون در دردهاي روماتيسمي بسيار مفيد است و فقط بايد بدانيم توصيه هاي پزشکي تجويز اين دارو به چه صورت است. استفاده بيش از حد و غيرصحيح آن به هيچ وجه تاييد نمي شود.
▪ توصيه هاي تکميلي شما براي پيشگيري از اين گونه دردها چيست؟
ابتدا ورزش کردن مناسب و مداوم براي تقويت عضلات، دوم، کاهش وزن و جلوگيري از افزايش وزن، سوم، کنار گذاشتن عادت هاي غلط مانند چهارزانو نشستن زيرا فشار زيادي بر مفاصل زانو وارد مي کند.
چهارم، بار بيش از حد حمل نکنيد. استفاده از کوله هاي سنگين بر شانه ها فشار بيش از حد را به عضلات نواحي مفاصل شانه وارد کرده که در درازمدت مشکلات جدي براي تان ايجاد مي کند و در آخر، اگرچه تغذيه صحيح تنها عامل حفظ سلامت مفاصل شما نيست ولي رعايت آن در درازمدت به حفظ سلامت استخوان ها و ديگر اندام هاي بدن کمک مي کند.

سردرد، درد يا احساس ناراحتي در سر، پوست سر يا گردن است. سردردهاي جدي و خطرناک بسيار نادرند و اکثر آنها با تغيير سبک زندگي، مصرف دارو و يادگيري تکنيک ه ...

صنعتي شدن جوامع، کاهش تحرک، استرس ها، انقباض هاي عضلاني و اشکالات اسکلتي، وزن بالا، بي حرکتي در خودرو هنگام ترافيک هاي سنگين و عوامل ديگر سبب شده تا ت ...

بسياري از افراد در سنين مختلف دردهاي قفسه سينه را تجربه مي کنند اما تشخيص اين نکته که اين درد مربوط به کدام يک از اعضاي قفسه سينه است، کار سختي است. خ ...

در سال ۱۹۹۴، دختري ۱۱ ساله دچار لتارژي و احساس ناراحتي در قفسه سينه شد. تشخيص «دردهاي رشد» گذاشته شد. وي در دسامبر ۲۰۰۳، به علت افزايش شدت و دفعات تکر ...

در کشورها و سنت هاي مختلف ماساژ درماني ديدگاه ها و فلسفه هاي متفاوتي دارد و به آن اهميت زيادي مي دهند. ماساژ درماني يکي از شاخه هاي علم فيزيوتراپي است ...

اگر خجالت مي کشيد به خاطر بعضي بيماري ها يا مشکلات تان دکتر برويد و مشکل تان را با او در ميان بگذاريد، بدانيد که شما تنها نيستيد. در دنيا ميليون ها مي ...

يکي از پرسش هايي که در اواخر بارداري براي خانم هاي باردار مطرح مي شود، اين است که: «من دقيقا چه زماني فارغ مي شوم؟» مخصوصا اگر اولين باري باشد که يک خ ...

بيشتر خانم هايي که قرار است براي اولين بار بچه دار شوند، پرسش هاي زيادي درباره با اقدام هاي لازم براي آمادگي در روز زايمان و بعد از آن دارند. از دکتر ...

دانلود نسخه PDF - دردهاي مفصلي