up
Search      menu
تغذیه و خوراکیها :: مقاله درخت چاي PDF
QR code - درخت چاي

درخت چاي

روغن درخت چاي معجزه اي چند هزار ساله

● مقدمه
در دهه هاي اخير محبوبيت طب مکمل به طور روزافزون در حال افزايش بوده است. تلاش براي تأييد استفاده فرآورده هاي گياهي در موارد درماني مفروض باعث افزايش تحقيقات در آزمايشگاهها و برخي موارد در محيط بدن شده است.
يکي ازاين فرآورده ها روغن درخت چاي است که اسانس درخت چاي به صورت مايعي بي رنگ تا زرد رنگ ، داراي بوي تند و معطر و مشابه اوکاليپتوس است که در آب، غير محلول و در الکل ، محلول مي باشد و عمدتأ از گياه alternifolia Melaleuca که بومي استراليا استخراج مي شود. در اصطلاح عمومي به تعدادي از درختان Tea Tree Oil گفته مي شود ولي از نظر علمي گونه ي اصلي اين گياه درختي با نام علمي alternifolia Melaleuca مي باشد که از خانواده ي مورد است وبيشتر در نواحي ساحلي استراليا وجود دارد، درختي هميشه سبز به ارتفاع حدود ۶ متر، با برگ هايي نوک تيز و معطر مي باشد.
از ديگر گونه هاي اين درخت M.viridiflora است که اسانس آن در تجارت به نام Niaoulioil و M.Cajuputi مي باشد که اسانس آن به نام Cajuputioil مشهور است. ترکيبات اسانس گونه هاي مختلف اين درخت تا حدي مشابه بوده و از آن ها استفاده هاي يکسان به عمل مي آيد.
نکته ي مهمي که بايد در نظر داشت اين است که بسياري از افراد اين گياه را به دليل تشابه اسمي با چاي معمولي اشتباه مي گيرند. در حالي که اين درخت هيچ ارتباطي با گياه چاي ندارد. نام علمي چاي معمولي کامليا سينن سيس مي باشد که از خانواده ي چاي بوده و از همه نظر با درخت مذکور اختلاف دارد.
روغن درخت چاي به طور گسترده اي به خاطر خواص ضد باکتريايي آن در بسياري از موارد براي درمان عفونت هاي پوستي به طور موضعي مورد استفاده قرار مي گيرد.اين درخت به طور فراوان در استراليا ، اروپا و آمريکا شمالي وجود دارد و به عنوان دارويي براي بيماريهاي مزمن مختلف به بازار عرضه مي شود.
● تاريخچه
روغن درخت چاي مورد استقبال روز افزون مصرف کنندگان قرار دارد اين روغن از برگها و شاخه هاي نورس درخت چاي که بومي استرالياست به دست مي آيد. اين روغن نخستين بار هزاران سال پيش توسط بوميان قاره استراليا مورد استفاده قرار مي گرفته است و مردم قبايل آبوري گينال ، قبايل رنگين پوست بومي استراليا روغن درخت چاي را براي مقاصد پزشکي استفاده مي کردند. و در جنگ جهاني دوم به عنوان يکي از موارد بهداشتي ضروري در جعبه کمکهاي اوليه سربازان استراليايي وجود داشته است.
روغن درخت چاي به عنوان يک داروي گياهي در اشکال مختلف قرنها است مورد استفاده قرار مي گيرد و پيش از ۷۰ سال است که به عنوان يک روغن ضروري مورد استفاده قرار مي گيرد. روغن درخت چاي در اوايل قرن ۲۰ در استراليا به عنوان يک ضد عفوني کننده در پزشکي مورد استفاده قرار گرفت. اولين مورد استفاده از روغن درخت چاي در سال ۱۹۲۰ در جراحي و دندانپزشکي بود. اثرات درماني اين گياه در زخم ها، باعث شد که در جنگ جهاني دوم از اين گياه براي جراحات پوست استفاده شود. روغن درخت چاي تاريخچه طولاني در استفاده کلينيکي براي درمان پوست هاي مبتلا به جوش غرور، ترکهاي موجود در سطح پوست، خشکي پوست، رفع التهابات پوستي و قارچهايي که در سطح ناخن هستند دارد. مطالعات ساير متخصصين پوست با روغن درخت چاي براي درمان آکنه، شوره سر، تبخال انجام شده و نتايج آن مشابه يا بهتر از درمانهاي مرسوم بوده است و اغلب عوارض جانبي کمتري نيز داشته است.
مطالعات اندکي نيز در مورد استفاده موفق آميز روغن درخت چاي در درمان عفونت هاي غشاي مخاطي شامل تريکوموناس واژيناليس و باکتريهاي دهاني و کانديديازيز دهاني وجود دارد (Halcon & Mika ۲۰۰۴) روغن درخت چاي به صورت محصولات گياهي زير مورد استفاده قرار مي گيرد:
۱) کرم يا ژل جوان شدن پوست
۲) شامپو طبيعي مو براي مو هاي چرب
● خواص و موارد مصرف خواص پزشکي
روغن درخت چاي باعث بهبود کامل مشکلاتي از قبيل شوره سر مي شود.
روغن درخت چاي در شامپو، پودر و روغن بچه، دستمالهاي ضد باکتري (دستمالهاي پاک کننده آرايشي)، محصولات مراقبت از پوست (مثل کرمهاي شب و روز، مرطوب کننده ها و لوسيونهاي دست و بدن) به کار برده مي شود. اين روغن براي پوستهاي چرب و مشکل آفرين بسيار مناسب است و مي توان آن را به صورت خالص و در مقادير اندک براي بر طرف کردن لک و جوش به موضع زد.
روغن درخت چاي براي درمان پوست هاي مبتلا به جوش غرور، ترکهاي موجود در سطح پوست، خشکي پوست، رفع التهابات پوستي و قارچهايي که در سطح ناخن هستند استفاده مي شود.
روغن درخت چاي به پوست نرمي و لطافت مي بخشد و اين ماده به شکل روغن، ژل و يا کرم موجود است. در ساخت کرم هاي مخصوص جوش نيز از روغن درخت چاي استفاده مي کنند. (کرم هاي مخصوص جوش: اين کرم التهابات پوستي را از بين برده و پوست را به وضعيت طبيعي خود نزديک مي کند. لازم به ذکر است که پيش از مصرف، پوست بايد کاملاً تميز باشد).
از روغن درخت چاي در ساخت کرم هاي سوختگي و کرم هاي ضد قارچ استفاده مي شود. (کرم هاي سوختگي: اين نوع کرم ضدالتهاب و خارش است و پوست را صاف و يکنواخت مي سازد. کرم ضد قارچ: اين کرم قارچهاي پوستي را که باعث خارش مي شود از بين مي برد.)
روغن درخت چاي داراي خواص ضدعفوني کننده، ضد قارچي و ضد ويروسي است، ضمن اينکه ذاتاً قدرت آنتي بيوتيکي دارد و يکي از مفيد ترين روغنهاي دارويي است. اين روغن را مي توان براي درمان عفونتهاي قارچي از قبيل برفک دهان به کار برد.
از روغن درخت چاي در محصولاتي مثل خمير دندان و دهانشويه استفاده مي شود. عملکرد آن در خمير دندان بدين صورت است که مانع تشکيل پلاک هاي دندان مي گردد، اين ماده ضدباکتري است و از بيماريهاي لثه جلوگيري مي کند.
از آنجائيکه بوي بد دهان در اثر گازهاي ايجاد شده توسط باکتريها ايجاد مي شود، روغن درخت چاي جايگزين مناسب با خواص موثرتر براي دهانشويه هاي شيميايي است.
● ترکيبات مهم شيميايي
اسانس از برگ هاي درخت به روش تقطير با بخار به دست مي آيد. از مهمترين ترکيبات اين گياه مي توان به ۴ – ترپي نئول به ميزان چهل درصد يا بيشتر ، سينئول و ويريدي فلورول و ....اشاره کرد.
● اثرات دارويي مهم
يکي از خواص مهم اين گياه، ضد ميکروب بودن آن است. چون گياه خاصيت تحريک پذيري و ملتهب کننده روي پوست ندارد ، از آن در درمان زخم ، آکنه و سوختگي ها استفاده مي کنند. يکي از دلايل استفاده ي آن در صابون، وجود همين خاصيت است. اين گياه در تهويه به عنوان مطبوع کننده کاربرد دارد که داراي خواص ضد ميکروبي در فضا نيز مي باشد. اسانس اين درخت به دليل وجود ترکيباتي از جمله Li terpineol بر روي ميکروارگانيسم هايي از جمله کانديدا آلبي کنس ، اشرشياکلي ، استافيلوکوک اورئوس و پزدوموناس آئروژينوزا موثر است .
ترکيبات ديگر اين رايحه نيز اثرات خوبي بر روي ميکروارگانيسم هايي از جمله استافيلوکوک اپي درميس و پروپي اوني باکتريوم اکنه دارد . همچنين رايحه ي درخت چاي روي بعضي ميکروارگانيسم هاي بي هوازي نيز موثر است. پمادهاي تهيه شده از اين اسانس ، داراي خواصي بر ضد بعضي از قارچ هاي پوستي و يا ناخن بوده که در آزمايشات باليني به اثبات رسيده است. همچنين روغن درخت چاي در تهيه ي محلول هاي بخور براي مشکلات تنفسي و قطره هاي بيني با خواص ضد ميکروبي کاربرد دارد.
محصولات ديگري جهت کاهش التهاب ريوي و وداروهاي مسکن سرفه از اين رايحه تهيه شده است . اين اسانس در صنايع آرايشي و بهداشتي و به خصوص در عطر سازي و درمان هاي ديگر در رايحه درماني مورد استفاده است.
● عوارض جانبي
ممکن است ندرتا بعضي افراد نسبت به ترکيبات موجود در رايحه ي درخت چاي از جمله آلفاليمونن ، حساسيت داشته باشند. اين عوارض در اين افراد به صورت اگزما يا راش هاي پوستي ظاهر مي گردد.
در ايران گياهان توليد کننده ي اسانس درخت چاي وجود ندارد و گونه هاي مختلف آن در مناطق از جمله هند ، اقيانوسيه ، استراليا و مالزي مي رويند . اسانس درخت چاي به صورت مايعي بي رنگ تا زرد رنگ ، داراي بوي تند و معطر و مشابه اوکاليپتوس است که در آب ، غير محلول و در الکل ، محلول مي باشد .
● شامپو روغن درخت چاي پرمون
اين شامپو به خاطر دارابودن فرمول جديد و منحصر به فرد و نيز حضور ترپنوئيدها خصوصا terpinen ۴ol و استرهاي آن داراي مصارف ارزشمندي براي پوست و مو مي باشد. روغن درخت چاي در مقابل شوره هاي ناشي از قارچ ملاسزيا، تغييرات هورموني دوران بلوغ، عفونت هاي قارچي، آکنه و جوش هاي ريز موثر است و مشکلات پوستي مانند پسوريازيس مي شود. مصرف مداوم اين شامپو نه تنها از شوره سر جلوگيري مي کند بلکه به خاطر خواص شگرف روغن درخت Aچاي باعث نرمي پوست ومو و رفع التهاب و خارش پوست سر مي گردد. در تحقيقي که بر روي ۱۲۶ نفر که مبتلا به شوره خفيف تا شديد بودند انجام شد، در گروهي که از شامپو روغن درخت چاي به مدت ۴ هفته استفاده کردند مشکلات شوره به طرز موثري برطرف شد و اين حاکي از تاثير منحصر به فرد روغن درخت چاي در مهار شوره سر است.

چاي مانند قهوه در رديف رايج ترين و مهم ترين نوشابه هاي مطبوع و مورد مصرف در بيشتر جهان مي باشد . چاي داراي اهميت غذايي ودارويي بسياري است . ولي مهم تر ...

چاي مانند قهوه در رديف رايج ترين و مهم ترين نوشابه هاي مطبوع و مورد مصرف در بيشتر جهان ميباشد . چاي داراي اهميت غذايي ودارويي بسياري است . ولي مهم تري ...

چاي كوهي به مقدار زياد در آمريكا و اروپا پرورش مي يايد و معمولا بصورت خودرو در ميان مزارع گندم و ذرت يافت مي شود . چاي كوهي در اروپاو آمريكا بنام سنت ...

چاي كوهي به مقدار زياد در آمريكا و اروپا پرورش مي يايد و معمولا بصورت خودرو در ميان مزارع گندم و ذرت يافت مي شود . چاي كوهي در اروپاو آمريكا بنام سنت ...

سيب ( دقيقا يک ميوه شفتدار) ميوه درختي ازطبقه Malus است که عضوي از خانواده گل سرخيان بوده ( روزاسيا) و در طول تاريخ کشت مي شده است . بيشتر گروه سيبها ...

● خواص برگ انجير ۱)برگ پخته درخت انجير ملين است . ۲)برگ انجير را له کنيد و براي برطرف کردن درد بواسير بر مقعد بماليد . ۳)براي برطرف کردن ورم و تومورها ...

زيتون درختچه اي است به ارتفاع تقريبا سه متر که هنگامي که در شرايط مساعد پرورش مي يابد ارتفاع آن به حدود ۱۲ متر و قطر تنه اش به ۳ متر مي رسد. ▪ چوب اين ...

قهوه، يکي از پرطرفدارترين نوشيدني هاي دنياست که عطر و طعم دلنشيني دارد و در قديم، مصرفش بين ايراني ها خيلي رايج بوده؛ آنقدر که اصطلاح «قهوه خانه» از « ...

دانلود نسخه PDF - درخت چاي