up
Search      menu
داروها :: مقاله داروي تميفولو PDF
QR code - داروي تميفولو

داروي تميفولو

تاثير داروي تميفولو در درمان آنفلوآنزا

کارشناسان ژاپني اعلا م کردند: داروي تميفولو از داروهاي مفيد براي درمان بيماري خطرناک آنفلوآنزاست.
کارشناسان وزارت بهداشت،رفاه و کار ژاپن پس از بروز برخي حرکات غير طبيعي بيماران نوجوان مصرف کننده داروي تميفولو اقدام به تحقيقات روي وضع جسمي بيش از ۹ هزار و ۷۰۰ بيمار زير ۱۷ سال مبتلا به بيماري آنفلوآنزا پيرامون پيامدهاي مصرف اين دارو کردند و به اين نتيجه رسيدند که اين دارو براي درمان بيماري آنفلوانزا مفيد است.
کارشناسان اين وزارتخانه گزارش دادند، در بررسي هاي خود نتوانستند ميان مصرف داروي تميفولو و انجام حرکات غيرطبيعي از سوي بيمار رابطه اي پيدا کنند.
وزارت بهداشت ژاپن پارسال نيز مصرف اين دارو براي بيماران بين ۱۰ تا ۲۰ سال را متوقف کرده بود.
چشم باز از خوابتان مراقبت کنيد
خواب آلوده اي را ديده ايد که هر روز صبح به جاي اينکه سرحال و با انرژي باشند، دائما خميازه مي کشند و ويروس کسالت را در همه جا پراکنده مي کنند وقتي هم که از آنها سوال مي کنيد، مي گويند ديشب اصلا نتوانستم بخوابم. گاهي هم از خرخر کردن همسرشان گله مي کنند و مي گويند: ديشب يک ساعت هم نخوابيدم، مي خواستم بالش را روي دهانش بگذارم! بيخوابي، کم خوابي و يا اختلالاتي نظير خرخر کردن، از مشکلات رايجي هستند که شايد در هر خانواده اي بشود يک نمونه آن را پيدا کرد. اختلالاتي که اگر درمان شوند، نه تنها از مشکلات فردي که به آنها مبتلاست کاسته مي شود، بلکه بسياري از معضلات اجتماعي که در نتيجه اين اختلالات عارض مي شود نيز برطرف خواهند شد.
گفتگوي ما با دکتر محمد بيات، متخصص جراحي دهان و فک و صورت و عضو هيات علمي دانشگاه تهران را در اين باره بخوانيد.
● از تعريف خواب طبيعي شروع کنيم
همانطور که مي دانيد يک سوم عمر ما در حالت خواب طي مي شود و در صورتي که خواب خوبي نداشته باشيم، فعاليت هاي زمان بيداريمان نيز دچار اختلال خواهد شد. در حقيقت، در گذشته هاي خيلي دور، خواب يک پديده راز آلود بود که اطلاعات زيادي در مورد آن نداشتيم، اما از ۵۰ سال پيش، تقريبا تحقيقات دقيق تري شروع شد که منجر به شناخت شرايط طبيعي خواب و اختلالات موجود در اين زمينه شد.
البته تقسيم بندي هاي متفاوتي هم در اين زمينه وجود دارد که در مدلي از آن، خواب داراي دو فاز اصلي فعال و غيرفعال است و بر اساس ميزان حرکات چشم در حين خواب اندازه گيري مي شود. تقريبا ۶۰ تا ۹۰ دقيقه بعد از شروع خواب، فاز فعال شروع شده و حدود ۲۰دقيقه طول مي کشد که در واقع خواب اصلي همان فاز فعال است.
درست مثل اينکه يک سيستمي روشن مي شود، کنترل شده و دوباره خاموش مي شود و به شکل کلي نوعي بازتواني در اين زمينه اتفاق مي افتد. در اين شرايط و براي اينکه ما از يک خواب طبيعي بهره مند شويم تقريبا بايد ۴ فاز فعال را طي کنيم و به همين دليل است که نياز به ۶ تا۸ ساعت خواب در طول شبانه روز داريم. البته اگر بخواهيم خواب طبيعي را از نظر کيفي مورد بررسي قرار دهيم، خوابي آرام، بدون بيداري و بدون عوارضي مثل خرخر يا وقفه تنفسي را خواب طبيعي مي گويند.
و به چه مواردي اختلالات خواب مي گويند جالب است بدانيد که شايع ترين اختلال خواب، بي خوابي است که در واقع اختلال نيست بلکه همان عدم خواب است و به دلايل متفاوتي نظير استرس هاي روحي رواني، شرايط بد خواب و يا بيماريها مي تواند به وجود آيد.
در اين ميان چيزي که حائز اهميت است اختلالات حين خواب است که شايع ترين آنها سندرم قطع تنفس حين خواب است که منجر به نوعي کمبود اکسيژن مزمن مي شود. اين اختلال مي تواند در نتيجه علل مختلفي که شايع ترين آنها انسداد در مسير تنفس است به وجود آيد که اين انسداد هم مي تواند از ابتداي مسير تنفس يعني بيني شروع شده و تا پايين ترين قسمت ريه که ديافراگم است ادامه يابد. مسايلي مثل انحراف بيني، پوليپ، بزرگي شاخک هاي بيني، لوزه سوم و بزرگي لوزه ها در رابطه با قسمت بيني وجود دارد.
در رابطه با قسمت دهان و فک و صورت هم مهم ترين آنها اختلالات اسکلتي مثل رشد ناقص ناحيه صورت است، مثل رشد ناقص ناحيه مياني صورت(عقب بودن)، کوچک بودن و عقب بودن فک پايين، کوچکي و عقب بودن چانه، بزرگي زبان، بلند بودن کام لب و زبان کوچک، چربي زياد دور گردن و همين طور تا ناحيه شکم و شرايط خوابيدن (طاق باز) همه مي تواند منجر به انسداد يا تنگ شدن راههاي تنفسي شود.
اين اختلالات در سنين خاصي به وجود مي آيد؟
از نظر سني بايد بگويم که در واقع در تمام سنين به وجود مي آيد، اما معمولا بعد از ۴۰ سالگي تشخيص داده مي شود، در مردها شايع تر از زن هاست و در خانم ها هم قبل از سنين يائسگي شيوع کمتري دارد ولي بعد از آن بيشتر مي شود.
● علايم اين اختلالات چيست؟
از مهمترين علايم آن، خرخر کردن حين خواب است که معمولا به اين شکل که چند دقيقه بعد از خوابيدن به علت تنگي مسير عبور هوا در حلق و لرزش زبان کوچک، صدايي به وجود مي آيد، عارض مي شود.
وضعيت خطرناک تر زماني پيش مي آيد که خرخر کردن ادامه پيدا کند و منجر به قطع تنفس شود که اگر۱۰ ثانيه بيشتر طول بکشد و تعداد آن هم زياد باشد، حتما نياز به درمان دارد. اين مشکل، عوارضي نظير خستگي صبحگاهي، کوفتگي، خواب آلودگي، افسردگي، اختلالات شخصيت مثل عصبانيت، ناتواني جنسي و مشکلات شغلي و اجتماعي به دنبال دارد و در زمينه مشکلات قلبي عروقي و ريه نيز ممکن است منجر به سکته هاي قلبي و برخي از بيماري هاي ريوي شود که در بسياري از موارد، بيمار با شکايت از اين عوارض مراجعه مي کند بي آنکه بداند مشکل او اساسا يکي از انواع اختلالات خواب است.
● در اين صورت، چگونه بايد اين اختلال را تشخيص داد؟
براي پي بردن به نوع مشکل بايد به متخصص آن مراجعه کرد چرا که بسته به دلايل ايجاد اختلال، بيماري در زمينه هاي متفاوت مورد بررسي قرار مي گيرد. مثلا اگر فردي دچار مشکلي در راههاي تنفسي بيني باشد بايد به متخصص گوش و حلق و بيني مراجعه کند، اما ناهنجاري هاي فک و صورت و کام و زبان کوچک و زبان، معمولا نياز به مراجعه به جراح فک و صورت دارد و براي مسائل قلبي، ريوي و عصبي هم بايد به متخصصين مربوطه همان رشته مراجعه کنند. جالب است بدانيد يکي از تخصص هايي که به بررسي اختلالات خواب مي پردازد، گوارش است، چرا که ثابت شده بسياري از مشکلات گوارشي مثل ريفلاکس معده، مي تواند دليلي براي ايجاد اختلال خواب باشد.

در زمان هاي نه چندان دور در خانواده هاي ايراني معجوني تهيه مي شد که شايد فراهم کردن آن براي خانم ها در اين زمانه کمي سخت باشد چرا جايي که مي توان با ب ...

راهنماي کاشت گياهان دارويي در خانه اگر در حياط خانه يا آپارتمان تان باغچه کوچکي داريد، پيشنهاد مي کنم براي يک بار هم که شده، گياهان دارويي در باغچه تا ...

● تعريف حساسيت هاي دارويي ، گروهي از علائمي هستند که بواسطه واکنش آلرژيک به يک دارو ايجاد مي شوند. ● علائم ▪ آنافيلاکسيس ، يا واکنش حساسيتي شديد ▪ کهي ...

مقدمه: با کشف سولفاناميدها و پني سيلين ها بشر متصور شد که به زودي عوامل عفونت زاي ميکروبي را ريشه کن نموده و انسان را از شر آنها رهايي خواهد داد اما ب ...

داروهايي كه در درمان دارويي مورد استفاده قرار مي گيرند عبارتند از: قرصهاي ضدبارداري قرصهاي ضدبارداري شايعترين داروهايي هستند كه براي درمان هورموني است ...

اسفرزه Plantago psyllium ●اسفرزه Plantago psyllium خانواده ( تيره ) Plantaginaceae گياهي است يک ساله علفي که به ارتفاع ۲۰ الي ۳۵ سانتي متر مي رسد. دار ...

«آيا مي دانستيد با خوردن دانه هاي سيبي که ما هر عدد را ۱۰۰هزار تومان مي فروشيم، ضريب هوشي شما ۸۰درصد افزايش پيدا مي کند؟» مي گوييد اين آگهي واقعيت ندا ...

نبولايزرها يک درمان يا داروي اسپري زا براي بيماران داراي بيماري هاي تنفسي مشخص فراهم مي آورند، اين درمان بخصوص در وضعيت هايي مانند برونشيت و آسم شديد ...

دانلود نسخه PDF - داروي تميفولو