up
Search      menu
داروها :: مقاله داروي اسپري زا PDF
QR code - داروي اسپري زا

داروي اسپري زا

توليد هواي مرطوب با نبولايزر

نبولايزرها يک درمان يا داروي اسپري زا براي بيماران داراي بيماري هاي تنفسي مشخص فراهم مي آورند، اين درمان بخصوص در وضعيت هايي مانند برونشيت و آسم شديد بسيار مؤثر هستند .
نبولايزرها هم در منزل و هم در بيمارستان استفاده مي شود. اغلب نبولايزرها را پنوماتيک (فعال شده توسط هواي فشرده ) يا اولتراسونيک هستند.
هر دو روش ذرات مرطوب آب را براي نشاندن داروها در ريه ها ايجاد مي کنند.
نبولايزر گرمايي،ذرات آب گرم شده براي بيماراني که به طور ارادي تنفس مي کنند ، فراهم مي کند .برخي بيماران با تنفس هواي سرد اسپاسم برونشي پيدا مي کنند،و لازم است هوا يا اکسيژن تنفسي آنها گرم شود.
گرم کردن هواي تنفسي ميزان رطوبت قابل دادن يه بيمار را افزايش داده و جلوگيري از hypothermia کمک مي کند.
● اصول عملکرد
نبولايزر گرمايي معمولا شامل :
▪ يک المان حرارتي
▪ يک کمپرسور
▪ يک nebulizer jet
پنوماتيک نبولايزر آب را به ذرات ريز تقسيم مي کند. اين کار توسط اکسيژن فشرده يا هواي فشرده که توسط يک سيلندر يا مسير تغذيه گاز بيمارستان تأمين مي شود ، صورت مي گيرد.
گاز از طريق يک روزنه خارج شده ، که از بالاي يک لولة مؤيين حاوي محلول آب عبور مي کند.
اين گاز آب را به ذرات ريز تبديل مي کند و اين ذرات پس از عبور از يک قسمت که براي کاهش اندازه ذرات است به بيمار داده مي شود .
نبولايزرهاي گرمايي معمولا يک ورودي گاز (براي اکسيژن يا هواي فشرده )دارند ، که به يک فلومتر و ماسک صورت بيمار متصل مي شود .
سري نبولايزر طوري ساخته مي شود که بتوان آن را به يک مخزن ذخيره آب متصل کرد ، و از آن با سرعت ثابت در بالاي لولة مؤيين آب برداشت.
نبولايزرهايي با ظرف هاي ذخيره چند بار مصرف معمولا در ورودي مايع فيلتر براي جلوگيري از ورود ذرات جامد دارند.
ظرف هاي ذخيره يک بار مصرف با کاهش سطح آب به زير سطح ورودي لولة مؤيين دور انداخته مي شوند.
نبولايزر اولتراسونيک شامل بخش هاي:
اسيلاتور الکترونيک
مبدل اولتراسوند (کريستال پيزوالکتريکي)
محفظة کوپلينگ (معمولا پر شده از آب )
يک محفظة نبولايزر (cup هم گفته مي شود)
يک فن
برخي سازنده ها قسمت هاي اضافي براي هماهنگ کردن نبولايزر براي درمان با دارو با اکسيژن يا براي استفاده همرا ه با مدار تنفسي ونتيلاتور فراهم مي کنند.
براي شروع nebulization يک ولتاژ الکتريکي فرکانس بالا (۱تا ۲ MHz) به کريستال پيزو الکتريک در مدار نوسان ساز اعمال مي شود .
مبدل پيزوالکتريک سيگنال الکتريکي اعمال شده را به نوسانات مکانيکي تبديل مي کند .اين نوسانات امواج صوتي با فرکانس ۱ ياMHz ۲ در محفظة کوپلينگ ايجاد مي کنند.
ماده کوپلينگ (آب)امواج صوتي را به محلول داخل محفظة نبولايزر هدايت مي کند .امواج اولتراسوند ايجاد cavitation (ايجاد خلأ هاي جزيي در مايع)مي کند.که سبب شکل گيري حباب هايي در مايع مي شود (وقتي فشار پايين موج کمتر از فشار تبخير مايع باشد.)
با رسيدن موج به سطح مايع هوا ، مايع شکل فوراني پيدا مي کند و به شکل ذرات در هوا پراکنده مي شود .ذرات آب توسط يک ماسک و يا روش هاي ديگر به بيمار داده مي شود .
هنگام درمان با داروها ، مقدار کمي دارو در محفظة نبولايزر ريخته مي شود .اندازه ذرات آب توسط فرکانس نوسان تعيين مي شود ، هر چه فرکانس بالاتر باشد ، اندازه اين ذرات کوچکتر خواهد بود.
در اين فسمت آب ريخته مي شود. در اين قسمت هم آب دارو ريخته مي شود .
سوييچ قطع اتوماتيک براي زمانهايي که آب کافي در محفظة کوپلينگ براي خنک کردن موجود نباشد .
براي اجتناب از نياز به پر کردن ظرف ذخيره آب برخي نمونه ها مکانيزمي براي حفظ اتوماتيک سطح مايع دارند .
نبولايزرهاي نشان داده شده در شکل هاي صفحة قبل ، که علاوه بر اينکه از آن براي اسپري دارو استفاده مي کنند ، از آنها به عنوان دستگاه بخور نيز استفاده مي شود.
هر دو نبولايزر اولتراسوند و گرمايي ، ذرات را با يکي از روش هاي زير گرم مي کنند :
يک هيتر قرار گرفته در داخل ظرف ذخيره
يک هيتر وصل شده به سطح خارجي ظرف ذخيره
يک هيتر در دور سري نبولايزر
يک هيتر در دور لولة مؤيين که مايع از آن عبور مي کند.
● مشکلات نبولايزر
مشکلاتي که نبولايزرها معمولا پيدا مي کنند ، بيشتر ناشي از عدم آشنايي کاربر با طرز کار دستگاه است.
▪ مشکلاتي نظير عدم دقت در نصب و تنظيم
▪ استفاده از آب معمولي به جاي آب مقطر، که سبب مي شود رسوب در محفظه ايجاد شود و در کار دستگاه خلل وارد شود .
▪ رعايت نکردن مسايل بهداشتي : گرم و مرطوب بودن لوله ها ومحفظه نبولايزر ،محيط مناسبي براي رشد ميکرو ارگانيسم ها است ، که در صورت توجه نکردن به اين امر و استريل يا تعويض نکردن لوله ها در هنگام استفاده از آن براي بيمار ديگر، ممکن است مشکلاتي براي وي ايجاد شود. نبولايزر گرمايي از دهة ۷۰ و نبولايزر اولتراسوند از دهة ۶۰ وجود دارد.

طب سنتي در ايران در دهه اخير همراه با نام گياهان شناخته شده در صورتي که طب سنتي شامل ادويه طب سنتي است و تنها گياهان نمي باشند ادويه طب سنتي شامل (معد ...

شايد بتوان گفت که مفصل زانو، مظلوم ترين مفصل بدن است که بيشترين فشار را در طول زندگي تحمل مي کند و وزن بدن را در طول عمر تاب مي آورد. اين مفصل، يک مفص ...

بازالت عبارت از سنگ آتشفشاني تمام بلورين ، نيمه بلورين و گاهي شيشه‌اي است که داراي بافت آفانيتي است و گاهي نيز بصورت توده‌هاي تموذي کم عمق ظاهر مي‌شود ...

هر ۷ثانيه يك نفر به بيماري آلزايمر يا زوال عقل يا دمانس (فراموشي) مبتلا مي شود و آمار ابتلا به دمانس طي سالهاي آينده چهار برابر خواهد شد. هر بيست سال ...

«آيا مي دانستيد با خوردن دانه هاي سيبي که ما هر عدد را ۱۰۰هزار تومان مي فروشيم، ضريب هوشي شما ۸۰درصد افزايش پيدا مي کند؟» مي گوييد اين آگهي واقعيت ندا ...

خطاهاي دارويي از بيشترين موارد معمول خطاهاي پزشکي به شمار مي آيند. هر چند پزشکان مايل به پذيرفتن آن نيستند، بيشتر از دو سوم موارد خطاهاي دارويي در نتي ...

ده سال پيش، وقتي داروي وياگرا براي درمان اختلال نعوظ مردان به بازار آمد، انقلابي در درمان اين عارضه ايجاد شد که اين دارو را به يکي از پرفروش ترين دارو ...

کلسيم تزريقي براي درمان کمي کلسيم خون در بيماريهائي که نيازبه افزايش سريع غلظت يون کلسيم در سرم دارند، مانند تتاني ناشي از کمي کلسيم خون در نوزادان ، ...

دانلود نسخه PDF - داروي اسپري زا