up
Search      menu
داروها :: مقاله داروهاي لاغري PDF
QR code - داروهاي لاغري

داروهاي لاغري

استفاده نابجا از داروهاي لاغري و عوارض جانبي آنها

استفاده نابجا از داروهاي لاغري و عوارض جانبي آنها
افرادي که دل در گرو مهر مردم داشته و فعاليت حرفه اي خود را در جهت خير و صلاح و سلامتي مراجعين خود قرار داده اند، همچنين هدف تبليغ و سودجويي ندارند، تحت هيچ شرايطي بدون در نظر گرفتن سن ، جنس ، وزن ، موقعيت هاي فيزيولوژيکي ، بيماري هاي زمينه اي موجود و داروهاي مصرفي فعلي ، رژيم غذايي يا دارويي را ولو مورد تاييد باشد ، تجويز نمي کنند؛ زيرا تداخلات غذا و دارو ممکن است عوارض غير قابل جبراني را در دراز مدت براي فرد مصرف کننده ايجاد کرده يا عوارض بيماري قبلي را تشديد و يا تظاهرات جديد و خطرناکي را موجب گردد و ضايعات مالي و جاني قابل توجه و غير قابل جبراني را فراهم سازد. آيا شما جزو کساني هستيد که قرباني ناآگاهي و سودجويي اين افراد يا آن گروه از خدا بي خبر و غير متخصص قرار گرفته و راه به جايي نبرده ايد؟
استفاده نابجا از داروهاي لاغري براي سلامتي بدن مضر است ، زيرا تداخلات غذا و دارو ممکن است عوارض غير قابل جبراني را در دراز مدت براي فرد مصرف کننده ايجاد کرده يا عوارض بيماري قبلي را تشديد و يا تظاهرات جديد و خطرناکي را موجب گردد و ضايعات مالي و جاني قابل توجه و غير قابل جبراني را فراهم سازد.
اينک جهت تصميم گيري آگاهانه و پيشگيري از پيشامدهاي قابل اجتناب، توجه شما عزيزان را به موارد زير جلب مي نماييم.
اورليستات (ORLISTAT)
اورليستات يا زنيکال (XENICAL) از جمله داروهاي لاغري است که با مهار کردن آنزيم ليپاز- که از لوزالمعده جهت هضم و تجزيه ي چربي ها ترشح مي شود - از جذب 30 درصد چربي غذا جلوگيري کرده و بدين ترتيب همراه با رژيم هاي غذايي به روند کاهش وزن سرعت مي بخشد و وزن فرد در سال 4 کيلو بيشتر از رژيم کاهش وزن بدون دارو، کاسته مي شود.
جهت سرعت بخشيدن به کاهش وزن ، به موازات تنظيم و تجويز رژيم مناسب!! روزانه 3 کپسول زنيکال (XENICAL) در صبحانه، ناهار و شام همراه با غذاهاي مصرفي توصيه مي شود. بايد توجه مصرف کنندگان را به اين مسئله جلب کنم ، کسي که شروع به مصرف اين دارو کند، بايد تا مدت ها آن را ادامه دهد، چون با قطع دارو دوباره انباشتگي چربي ها آغاز مي شود.
عوارض مصرف زنيکال
چربي هايي که تجزيه و جذب نشده اند ، باعث دفع مدفوع پرچرب شده و بوي بسيار زننده اي ايجاد مي کنند. در ارتباط با مقدار چربي موجود در غذا ، احتمال ايجاد سردرد هاي شديد و دل دردهاي طاقت فرسا در 6 درصد مصرف کنندگان وجود دارد. در ضمن به علت اختلال در جذب ويتامين هاي محلول در چربي که شامل ويتامين هاي K , E , D , A است ، بايد دو ساعت بعد از مصرف زنيکال نسبت به مصرف مکمل هاي مولتي ويتاميني اقدام شود. اين دارو به علت احتمال ايجاد زمينه ي بروز سرطان سينه که از طرف FDA ( اداره غذا و دارو ) مطرح گرديده بود، از طرف شرکت سازنده و توليد کننده ، درخواست تاييد دارو پس گرفته شده است.
سيبوترامين (SIBUTRAMIN)
اين دارو در آغاز به عنوان يک داروي ضد افسردگي به بازار عرضه شد، ولي به علت کم اثر بودن آن در درمان افسردگي ها، در حال حاضر به عنوان يک داروي لاغري مصرف مي شود که همراه با رژيم هاي لاغري توصيه مي شود. مصرف اين دارو به مقدار 15-10 ميلي گرم در روز و در طول 24 هفته، مي تواند 4 تا 5 کيلو بيشتر از رژيم لاغري بدون دارو ، از وزن شخص رژيم گيرنده بکاهد.
هيچگاه خودسرانه و بدون تجويز پزشک يا متخصص تغذيه از داروهاي لاغري استفاده نکنيد. در ضمن مصرف اين داروها هنگامي در کاهش وزن موثر است که به همراه آن از رژيم هاي لاغري توام با ورزش نيز استفاده شود. مصرف داروي خالي هم براي سلامتي مضر است و هم نتيجه مطلوب را براي کاهش وزن نخواهد داد.
عوارض مصرف سيبوترامين (SIBUTRAMIN)
در پژوهش هاي انجام شده، عوارض جانبي عبارتند از : خشکي دهان در 17 درصد؛ اختلال در خواب و بي خوابي هاي ناخواسته در 5 85 درصد؛ سوزن سوزن شدن بدن در 12درصد؛ اختلال ضربان قلب ( آريتمي ) در 2 درصد و يبوست که در 11 درصد مصرف کنندگان گزارش شده است.
توصيه هاي لازم :
مصرف اين دارو براي افرادي که داراي حساسيت بوده يا به بي اشتهايي عصبي ( آنورکسيا ) يا پُرخوري عصبي ( بوليميا ) دچار هستند ، توصيه نمي شود. در ضمن مصرف اين دارو همراه با داروهاي کاهش دهنده اشتها ، داروهاي ضد فشار خون ، ضد افسردگي ، ضد سرفه ، داروهاي اعصاب ، داروهاي ضد ميگرن ، آنتي هيستامين ، مسکّن ها و آرام بخش ها ممنوع بوده و افرادي که ناچار نارسايي قلبي ، آريتمي و سابقه سکته قلبي هستند نبايد از اين دارو استفاده کنند . همچنين افرادي که دچار بيماري هاي کليوي يا کبدي ، آب سياه (GLUCOMA) ، مشکلات غده تيروئيد يا سنگ کيسه صفرا هستند، بايد تحت نظر پزشک و با احتياط کامل ، اين دارو را مصرف کنند. مصرف اين دارو براي افراد زير 16 سال و بالاي 65 سال و در طول بارداري و شيردهي ممنوع است.
هورمون کوريونيک گونادوتروپين (HCG) يا هورمون جفت
روزانه تزريق 125 واحد هورمون جفت به همراه رژيم لاغري ، به تجزيه و مصرف چربي هاي ذخيره شده در اندام افراد چاق سرعت بخشيده و باعث کاهش اشتها به غذا نيز مي شود، ولي به علت عوارض ناخواسته و خطرناکي که ممکن است براي افراد به وجود آورد، توصيه نمي شود . بررسي ها نشان داده ، افرادي که از اين روش استفاده کرده و جان سالم به در برده اند، در آينده دچار چاقي هاي موضعي بسيار شديد به ويژه انباشتگي چربي در باسن و ران ها شده اند.
هورمون هاي غده تيروئيد
اگرچه استفاده به جا و به موقع از اين هورمون ها توسط متخصصان ، عامل نجات و رهايي افراد مبتلا به کم کاري تيروئيد ، يبوست، افسردگي ، افزايش وزن ، پرخوابي و چاقي بوده ، ولي استفاده ي نابجا از اين هورمون ها توسط افراد ميانسال و سالخورده ، عوارض قلبي مختلفي از بيماري عروق قلبي ، ايست قلبي و حتي مرگ به علت سکته ي قلبي را موجب مي شود . در ضمن افرادي که داراي ترشح عادي و طبيعي غده ي تيروئيد هستند، نبايد جهت افزايش متابوليسم ( سوخت و ساز ) بدن و سرعت بخشيدن به روند لاغري از اين روش استفاده کنند.
دي اتيل پرويپون هيدروکلرايد
دي اتيل پرويپون هيدروکلرايد، با نام تجاري تنوايت (TENUATE) ، از جمله داروهاي لاغري است که نبايد بدون تجويز پزشک و متخصص مصرف شود. اين دارو بايد نيم تا يک ساعت قبل از غذا و 4 تا 6 ساعت قبل از خوابيدن درسته و بدون جويدن و خرد کردن بلعيده شود و نبايد بيش از 3-1 ماه مصرف شود. مصرف اين دارو هنگامي در کاهش وزن موثر است که به همراه آن از رژيم هاي لاغري توام با ورزش نيز استفاده شود. در صورت مبتلا بودن به فشار خون بالا، پرکاري تيروئيد، آب سياه، بيماري قند ، اعتياد به الکل ، مشکلات قلبي و تصلب شرايين و نيز در دوران حاملگي و شيردهي استفاده از اين دارو توصيه نمي شود.
عوارض جانبي اين دارو
عوارض خفيف استفاده از اين دارو شامل مشکلات بينايي ، خشکي دهان ، بي خوابي ، بدخلقي ، ناراحتي معده ، يبوست و تغيير ميل جنسي است. عوارض متوسط ناشي از استفاده از اين دارو عبارتند از درد قفسه سينه، مشکلات ادراري ، تنفسي و قلبي و عوارض شديد آن عبارتند از :
افزايش فشار داخل ريه ، بيماري هاي دريچه ي قلب، ناآرامي يا آشفتگي ، لرزش و اضطراب ، سردرد، سرگيجه ، بي خوابي ، خشکي دهان ، اسهال يا يبوست. در صورتي که شما يکي از افراد مصرف کننده ي اين دارو هستيد، به محض بروز يکي از واکنش هاي حساسيتي ، مشکلات تنفسي ، ورم لب ها و زبان و صورت ، کهير، بي نظمي ضربان قلب ، تهوع و استفراغ و گيجي فوراً به پزشک يا فرد تجويز کننده ي اين دارو مراجعه کنيد.
عوارض جانبي دارو عبارتست از : خشکي دهان ، يبوست ، سرگيجه ، سياهي رفتن چشم ، ناراحتي معده ، ناآرامي و درد قفسه سينه.
مصرف اين دارو نبايد از 8 تا 12 هفته بيشتر شود . مقدار و نحوه مصرف آن، يک بار در روز، 60-30 دقيقه قبل از غذاخوردن با شکم خالي و بهترين زمان، قبل از صبحانه است و اگر زمان ديگري مورد نظراست ، حداقل 4 تا 6 ساعت قبل از خواب مصرف شود؛ زيرا از اثرات اين دارو، بي خوابي ذکر شده است. مصرف بيش از حد و يا طولاني مدت اين دارو اعتياد آور بوده و علاوه بر آن احتمال مي رود که به تداخل اين دارو با ساير داروهاي مصرفي به ويژه داروهايي مثل FURAZOLIDO SELEGILINE- PHENELZINE - MAO و ساير داروها مثل داروهاي جلوگيري کننده از گرفتگي بيني ، سرفه ، سينه درد، سرماخوردگي و بسياري از داروهاي حاوي مواد تحريک کننده منجر شود.
افرادي مبتلا به آلرژي يا حساسيت هستند و خانم هاي باردار و شيرده نبايد اين دارو را مصرف کنند.

● پزشکي هسته اي بهتر از راديو درماني تصويربرداري به طريق هسته اي و تزريق و خوردن داروهاي هسته اي به هيچ وجه براي بدن مضر نيست. مواد راديواکتيوي که در ...

پزشكي هسته اي بهتر از راديو درماني پزشكي هسته اي شاخه اي از علم پزشكي است كه در آن از مواد راديواكتيو براي تشخيص و درمان بيماري استفاده مي شود. مواد ر ...

داروهاي رواني داروهايي که تصادفاً براي مقاصد ديگري مناسب شناخته شدند تا بيش از دهه 1905 بيماري هاي رواني با دارو قابل درمان نبودند. افراد مبتلا به شيز ...

داروهاي دريايي Sea Drugs ترکيبات فعال و مهمي هستند با شبکه هاي اتمي حيرت انگيز و شاخه داري که هيچ داروسازي تاکنون انديشه و روياي ساختن آنها را به ذهن ...

در سالهاي اخير داروهاي جديدي به ليست داروهاي ضد صرع (ضد تشنج) افزوده شده است. اين داروهاي جديد از تعديل داروهاي قديمي و فرمولاسيون يا از تأثير روي ميز ...

● هفته اي يک کيلو لاغر شويد لاغر شدن مثل يک روياي دست نيافتني است . گاهي و براي بعضي آدمها غير ممکن به نظر مي رسد و گاهي براي رسيدن به آن ، تحمل رژيمه ...

«آيا مي دانستيد با خوردن دانه هاي سيبي که ما هر عدد را ۱۰۰هزار تومان مي فروشيم، ضريب هوشي شما ۸۰درصد افزايش پيدا مي کند؟» مي گوييد اين آگهي واقعيت ندا ...

خطاهاي دارويي از بيشترين موارد معمول خطاهاي پزشکي به شمار مي آيند. هر چند پزشکان مايل به پذيرفتن آن نيستند، بيشتر از دو سوم موارد خطاهاي دارويي در نتي ...

دانلود نسخه PDF - داروهاي لاغري