up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله خون PDF
QR code - خون

خون

۱۰ نکته درباره خون دادن

از ميان آزمايش هاي گوناگوني که براي غربالگري و تشخيص بيماري ها انجام مي دهيم، آزمايش خون حس ديگري دارد. از درد ناچيز وارد شدن سوزن به دست مان که بگذريم، ديدن خوني که از بدن ما بيرون مي آيد براي خيلي ها احساس چندان خوشايندي را به دنبال ندارد....
اما خون دادن هميشه براي آزمايشگاه نيست. گاهي احساس يک وظيفه انساني به ما حکم مي کند که براي کمک به هم نوعان مان خون مان را اهدا کنيم. ۱۰ نکته زير به شما کمک مي کنند تا در راه رسيدن به اين حس خوب معنوي با کمترين مشکل و هراسي روبه رو شويد.
۱) قبل از اهداي خون مقدار زيادي آب بنوشيد. گاهي پس از خون دادن، فرد احساس سرگيجه و ضعف مي کند، حتي برخي افراد مدت کوتاهي از هوش مي روند. علت اصلي اين پديده افت فشارخون است. اگر هم شب قبل و هم صبح قبل از اهداي خون مقادير زيادي آب بنوشيد، چنين مشکلي پيش نخواهد آمد. به ياد داشته باشيد که نوشيدني هاي کافئين دار مثل چاي و قهوه باعث بيرون راندن آب از بدن مي شوند، پس نوشيدن آنها قبل از خون دادن کار درستي نيست.
۲) خوردن صبحانه کامل را فراموش نکنيد. اين کار از افت قندخون جلوگيري مي کند. در نتيجه احساس سبکي سر و ضعف بدن به وجود نمي آيد. البته بهتر است صبحانه را مدتي قبل از مراجعه به پايگاه اهداي خون خورده باشيد چون اگر فاصله خوردن صبحانه و خون دادن کم باشد، احساس تهوع شديدي ايجاد مي شود.
۳) به فاصله ۲۴ ساعت قبل از اهداي خون غذاهاي چرب نخوريد. وقتي شما خون خود را اهدا مي کنيد، سازمان انتقال خون آزمايش هايي روي آن انجام مي دهد. در صورتي که جواب اين تست ها قابل قبول باشد، خون شما تبديل به فرآورده هاي متعددي مي شود و در اختيار نيازمندان قرار مي گيرد اما اگر ميزان چربي موجود در خون خيلي بيشتر از حد طبيعي باشد، انجام اين آزمايش ها مختل مي شود و نهايتا چاره اي نمي ماند جز اينکه خون شما دور ريخته شود.
۴) غذاهاي سرشار از آهن بهترين رژيم غذايي براي شما هستند. اسفناج، تخم مرغ و گوشت قرمز منابع اصلي آهن محسوب مي شوند. اگر اين مواد را از دو هفته قبل از اهداي خون وارد رژيم غذايي خود کنيد، سطح آهن خون شما به حد قابل قبولي مي رسد. در اين صورت هم خون دادن براي شما آسان تر است و هم خوني که مي دهيد پراستفاده تر خواهد بود. به ياد داشته باشيد که هميشه مصرف ويتامين C جذب آهن را بيشتر مي کند. پس بهتر است از سبزيجات و ميوه هم در رژيم غذايي روزانه خود استفاده کنيد.
۵) استرس و اضطراب مي تواند باعث افت فشارخون شود. بهتر است قبل از شروع خون گيري نفس عميقي بکشيد و با کسي که قرار است خون گيري را انجام دهد، شروع به حرف زدن کنيد. مي توانيد در زمان خون دادن آدامس بجويد، آواز بخوانيد، تلويزيون تماشا کنيد يا هر کار ديگري که باعث آرام شدن شما مي شود را انجام دهيد.
۶) پس از اهداي خون نبايد به سرعت از جاي خود بلند شويد. وقتي خون گيري از شما به پايان رسيد، بايد مدتي همچنان دراز کشيده باقي بمانيد. سپس مي توانيد بنشينيد و مقداري آب ميوه همراه يک خوراکي شيرين بخوريد. اين کار باعث مي شود حجم مايع از دست رفته جبران شود و قندخون شما هم افت نکند.
۷) تا چند ساعت بعد از اهداي خون رانندگي نکنيد. خون دادن کار خطرناک و وحشتناکي نيست اما ممکن است تا چند ساعت بعد باعث احساس سبکي سر و ضعف بدن شود. بنابراين بهتر است پس از اهداي خون رانندگي نکنيد.
۸) چند ساعت پس از اهداي خون غذايي پرپروتئين بخوريد.
گوشت قرمز يا مرغ همراه سبزيجات بهترين غذايي است که مي توانيد پس از خون دادن بخوريد. البته بايد مقادير زيادي مايعات و به خصوص آب هم بنوشيد. چنين رژيم غذايي به بدن شما کمک مي کند خون از دست رفته را سريع تر جبران کند.
۹) پس از اهداي خون تا پايان روز کارهاي سنگين انجام ندهيد.
اگر شغل شما طوري است که بايد فعاليت بدني شديدي انجام بدهيد، بهتر است روزي که قصد اهداي خون داريد مرخصي بگيريد يا اين کار را به روزهاي تعطيل موکول کنيد. در ضمن در اين روز از انجام ورزش هاي سنگين هم بايد خودداري کرد چون فعاليت شديد باعث مي شود سياهرگي که خون گيري از طريق آن انجام شود، دوباره باز شود و خون ريزي زيرپوستي اتفاق بيفتد که بسيار دردناک است اما اگر به بدن خود ۱۶ تا ۲۴ ساعت وقت بدهيد، اين رگ خود به خود بسته شده و به حالت طبيعي بازمي گردد.
۱۰) و اما کي نبايد خون داد. اگر شما نيز شرايط زير را داريد بهتر است از خون دادن منصرف شويد:
▪ اگر وزن شما کمتر از ۵۰ کيلوگرم است، نبايد خون بدهيد. اين کار باعث مي شود بدن شما به طرز نامناسبي واکنش نشان بدهد.
▪ اگر سن شما زير ۱۸ سال است، مجاز به اهداي خون نيستند. البته گاهي در شرايطي خاص افراد ۱۶ تا ۱۸ ساله هم مي توانند با نظر پزشک و اجازه والدين خون خود را اهدا کنند. قبل از اهداي خون فرم مربوط به سازمان انتقال خون را صادقانه پر کنيد.
▪ اگر اخيرا فعاليت پرخطري داشته ايد که مي تواند باعث آلودگي خون شما شده باشد آن را در فرم هاي پرسش نامه منعکس کنيد. مطمئن باشيد که کارکنان بخش خون گيري افراد حرفه اي و دوره ديده اي هستند و خواندن تجربه هاي شخصي شما بخشي از کار آنهاست و باعث شرم ساري شما نخواهد شد.
▪ گاهي اوقات افراد به صورت دسته جمعي و در يک اقدام نمادين براي اهداي خون مراجعه مي کنند. اگر شما مشکلات مورد بالا را داريد، لطفا در رودربايستي گير نکنيد! بهترين بهانه اين است که بگوييد کم خوني فقرآهن داريد و از همراهي با دوستان تان خودداري کنيد. مي توانيد پرفشاري خون يا فشارخون پايين را هم به عنوان بهانه اي براي انصراف خود اعلام نماييد.
خون دادن وسيله اي براي يک چکاپ کامل نيست. بهتر است براي اطلاع از سلامت خود به يک آزمايشگاه مراجعه کنيد نه مرکز اهداي خون! اگر براي دريافت نتايج آزمايش نمونه خون اهدايي خود اصرار بورزيد، طبق دستورالعمل جهاني سازمان انتقال خون، شما فردي مشکوک تلقي خواهيد شد و خون اهدا شده شما دور ريخته خواهد شد.

کم خوني وضعيتي است که درآن، تعداد يا اندازه گلبول هاي قرمز يا مقدار هموگلوبين موجود درخون کاهش يافته و تبادل اکسيژن و دي اکسيد کربن بين خون و سلول ها ...

کم‌ خوني ‌ANEMIA کم‌ خوني‌ وضعيتي‌ است‌ که‌ در آن‌ تعداد يا اندازه‌ گلبول‌هاي‌ قرمز و يا مقدار هموگلوبين‌موجود در خون‌ کاهش‌ يافته‌ و تبادل‌ اکسيژن‌ و ...

قلب تلمبه بدن است. کارخانه پمپاژ خون به تمام نقاط بدن که از چند ماه قبل از تولد تا آخرين لحظه زندگي يک لحظه هم از فعاليت نمي ايستد. براي زنده ماندن سل ...

● ديد کلي عمل دستگاه گردش خون بر آوردن نيازهاي بافتها است، يعني حمل مواد غذايي به بافتها ، حمل فراورده هاي زائد به خارج از بافتها ، رساندن هورمونها از ...

ديورتيکولار عبارت است از ايجاد فتق هايي شبيه کيسه ديورتيکول در ديواره کولون که احتمالا ناشي از يبوست طولاني مدت و افزايش فشارهاي کولوني است. البته علت ...

● تعريف آنافيلاکسي نوعي تهديد کننده زندگي از واکنش آلرژيک مي باشد. ● علايم علايم اغلب در ظرف چند ثانيه يا دقيقه به سرعت بروز ميکنند . که شامل موارد زي ...

صنعتي شدن جوامع، کاهش تحرک، استرس ها، انقباض هاي عضلاني و اشکالات اسکلتي، وزن بالا، بي حرکتي در خودرو هنگام ترافيک هاي سنگين و عوامل ديگر سبب شده تا ت ...

ارتباط موجود ميان ديابت مليتوس و دمانس قابل انکار نيست، به طوري که بسياري مطالعات به اين نتيجه رسيده اند که خطر زوال شناختي و دمانس [شامل بيماري آلزاي ...

دانلود نسخه PDF - خون