up
Search      menu
سایر :: مقاله خوشبوکننده PDF
QR code - خوشبوکننده

خوشبوکننده

عطر آري، آلرژي نه

امروزه بيش از پنج هزار ماده مختلف به عنوان خوشبوکننده و عطر مصرف مي شوند، از هر يک از اين عطرها نيز مي توان ده ها ماده حساسيت زا را جدا کرد که خوشبختانه فقط مقدار اندکي از اين طيف وسيع مواد باعث ايجاد حساسيت هاي واقعي و شديد مي شوند. تعدادي از شايع ترين مواد موجود در عطرها و خوشبوکننده ها (که معمولا قبل از توليد عطر براي انجام آزمايش هاي حساسيتي مورد استفاده قرار مي گيرند) در ذيل ذکر مي شود.
سيناميک الکل و سيناميک آلدييد از مشهورترين اين مواد هستند که هر دو به عنوان خوشبوکننده در عطرها، مواد آرايشي بهداشتي، دئودورانت ها، شوينده هاي خانگي و خشکشويي ها، صابون و ساير مواد شوينده از قبيل شامپوها و خميردندان ها مصرف مي شوند. لازم به ذکر است اين دو ماده در برخي از نوشيدني ها از قبيل کولا و نيز به عنوان ماده نگهدارنده گوشت و ساير مواد غذايي نيز کاربرد داشته و صرفا در عطرها يافت نمي شوند.
ماده بعدي اوژنول است که بوي تندي دارد و مي توان آن را در گل هاي رز و بنفشه سراغ گرفت. اين ماده امروزه به عنوان خوشبوکننده در عطرها، دئودورانت ها، محصولات مو و محصولات بعد از اصلاح، مصرف مي شود. علاوه بر اين، ماده يادشده در اکثر محصولات بهداشتي دهان و دندان کاربرد دارد و به عنوان ماده نگهدارنده (به علت خواص ضدباکتريال و ضدقارچي) در برخي از محصولات غذايي و نيز بهداشتي به کار مي رود. ايزواوژنول نيز ماده ديگري است که از ايزومريزاسيون ماده قبلي به دست مي آيد و به طور طبيعي نيز در جوز هندي و برخي از گياهان قابل دسترس است.
ماده بعدي گرانيول است که معمولا بوي شيريني دارد و در گل هايي مانند رز و ياسمن يافت مي شود و در اکثر عطرها و محصولات آرايشي صورت و محصولات بهداشتي پوست از آن استفاده مي شود.
ماده بعدي آلفا آميل سيناميک الکل است که معمولا به طور مصنوعي تهيه و به عطرها افزوده مي شود و بويي همانند بوي تغليظ يافته ياسمن را به عطر اضافه مي کند و البته در اکثر صابون ها، خميردندان ها و محصولات بهداشتي نيز قابل استفاده است.
ماده بعدي هيدروکسي سيترونل است که بوي شيريني دارد و معمولا به طور مصنوعي تهيه مي شود و در اکثر عطرها، صابون ها و محصولات آرايشي و کرم هاي چشم کاربرد دارد و علاوه بر اين، خواص ضدباکتريال و ضدعفوني کننده نيز دارد.
همانطور که ذکر شد ده ها و صدها مواد مختلف در ترکيب عطرها و دئودورانت ها وجود دارند و مواد فوق نمونه کوچکي از شايع ترين مواد حساسيت زاي موجود در عطرها را شامل مي شوند. واکنش ها به اين مواد به طور شايع در ناحيه صورت، گردن، دست ها و بازوها ظاهر مي شود. اين واکنش به طور شايع با قرمزي، تورم و خارش همراه است که گاهي چند ساعت و گاهي يک تا دو روز بعد از شروع مصرف، خود را نشان مي دهد. خشکي و سوزش و گاهي ايجاد تاول هاي ريز نيز در ناحيه مشاهده مي شود.
● شما به عطر حساس هستيد؟
اگر بخواهيم به طور دقيق نشان دهيم که آيا کسي به عطر يا دئودورانت حساسيت دارد يا نه، بايد تست پوستي به نام «پچ تست» انجام شود. تست فوق در صورتي که به طور دقيق انجام شود، مي تواند حساسيت به ۷۵ ماده حساسيت زا را به شما نشان دهد. به طوري که يک فرد با تست مثبت به احتمال زياد حساسيت به يک يا چند ماده موجود در عطرها را خواهد داشت. نتيجه تست ها و بررسي ها در جوامع مختلف نشانگر آن است که به طور متوسط يک تا دو درصد جمعيت هر جامعه به اين مواد حساسيت دارند که طيف اين حساسيت ها از موارد خفيف و قابل چشم پوشي تا موارد شديد و خطرناک را شامل مي شود. اما موضوع مهم اين است که انجام اين تست هاي آزمايشگاهي براي تمام افراد جامعه عملا امکانپذير نيست. چاره چيست؟ در اين مورد تست توسط خود فرد و قبل از آغاز استفاده از يک عطر خاص، قابل انجام است. براي اين کار توصيه مي شود منطقه هاي کوچکي را در ناحيه گردن يا بازوي خود انتخاب کرده و بعد از يک بار مصرف عطر موردنظر تا چند روز محل مورد نظر را بررسي کنيد. چنانچه بعد از گذشت چند روز واکنشي در ناحيه مصرف وجود نداشته باشد، بعيد است که شما واکنش آلرژيک به ماده موردنظر نشان دهيد، هرچند که باز هم احتمال واکنش هاي حساسيت تماسي را نبايد از نظر دور داشت.
نکته ديگر اينکه محصولات ديگري از قبيل شامپوها، صابون ها، نرم کننده ها و موادي از اين دست، نبايد به روش فوق تست شوند زيرا احتمال واکنش حساسيت تماسي با اين مواد، زياد است و در صورت بروز چنين واکنش هايي افتراق بين واکنش حساسيت تماسي و آلرژيک غيرممکن خواهد شد. خوشبختانه اکثر موارد حساسيت به عطرها و ادکلن ها با روش هاي ساده از قبيل دور کردن ماده موردنظر از محيط، استفاده از مرطوب کننده ها و چرب کننده ها، شست وشوي کافي با آب ساده، استفاده از کرم هاي استروييدي مناسب و در موارد شديدتر استفاده از داروهاي خوراکي و تزريقي قابل کنترل است.
در ضمن در برخي از موارد اين واکنش هاي حساسيتي مي تواند به وسيله ميکروب هايي مانند استافيلوکوک عفوني شود که اين مورد، درمان عفونت نيز بايد مدنظر باشد. متاسفانه با توجه به اينکه اين واکنش ها در تمام طول عمر پايدار باقي مي ماند، در صورت بروز واکنش هاي حساسيتي شديد علاوه بر مشاوره با پزشک متخصص پوست و متخصص آلرژي و ايمونولوژي لازم خواهد بود در تمام طول عمر خود از تمام مواد حاوي اين آلرژن ها پرهيز کنيد. نکته قابل ذکر ديگر اينکه برخي از افراد که پوست خشک و آتوپيک داشته يا واکنش هاي حساسيتي به شکل، گرفتگي بيني و حساسيت ريوي و تنگي نفس و... را نيز تجربه کرده اند، لازم است با دقت و اهتمام بيشتري هر نوع ماده مورد استفاده خود را بررسي کنند، زيرا علاوه بر آلرژي هاي پوستي، احتمال واکنش هاي ريوي نيز در اين افراد شايع تر بوده و اين واکنش ها به ويژه در صورت مصرف مواد خوشبوکننده به شکل اسپري بسيار محتمل و شايع است.

دانلود نسخه PDF - خوشبوکننده