up
Search      menu
صنعت و مکانیک :: مقاله خودروهاي نسل جديد PDF
QR code - خودروهاي نسل جديد

خودروهاي نسل جديد

هيجان رانندگي در سال ۲۰۳۰

خودروهاي امروزي گونه هاي در معرض خطر انقراض نسلي از خودروها هستند که شايد به زودي تنها تصاوير آنها را در کتب و مجلات مشاهده کنيم! اين حقيقتي تلخ و توامان شيرين است که با تکيه بر آن پيدايش نسل دگرگون يافته و متفاوتي از خودروهاي آينده هموار مي شود.
اما چه فاکتورهايي موجب مي شود تا نسل خودروهاي امروزي در معرض خطر انقراض قرار گيرد؟ توجه به شاخص هاي زيست محيطي و صد البته فاکتوري به نام هزينه. اين دو عامل و چند فاکتور ديگر دست به دست هم داده تا صنعت خودروسازي را وارد هيجان انگيزترين دوران خود کند. پس اگر مي خواهيد تصور کنيد که در آينده رانندگي چگونه خواهد بود چشمانتان را بسته و خود را در سال ۲۰۳۰ تصور کنيد!... بله اکنون سال ۲۰۳۰ است.
خودروهايي که در سال ۲۰۳۰ يا آينده اي در همان حدود در خيابان ها در حال حرکت خواهند بود چه از لحاظ ساختار بدنه و چه از بعد سيستم موتوري و فني با تکيه بر يک سري شاخص هاي متفاوت از زمان حال ارائه مي شوند. بدنه، باتري، موتور، چرخ ها، رنگ خودرو و حتي صندلي ها مجموعه اي از مظاهر برجسته فناوري هاي نوين را تشکيل مي دهند که هدف از ارائه آنها تحقق تنها يک هدف است: کمک به محيط زيست زمين و البته لذت بردن از دستاوردهاي نوين علمي.
اين خودرو که در زمره مفهومي ترين خودروهاي طراحي شده در جهان به شمار مي آيد ازجمله مظاهر خودروهاي آينده يا سال ۲۰۳۰ به شمار مي آيد که البته شايد در سال هاي آينده در کنار تمام امتيازات مثبتي که براي آن ارائه مي شود بتوان تک امتيازات منفي نيز پيدا کرد.
▪ بدنه: الهام گرفتن از طبيعت در ارائه فناوري هاي نوين حتي در سال ۲۰۳۰ نيز ديده مي شود. در نگاه اول اين خودرو شباهت زيادي به يک ماهي دارد. اين خودرو برخلاف خودروهاي امروزي فاقد جلو پنجره کشيده و باريک بوده به طوري که شايد نتوان به راحتي تفاوتي ميان کشيدگي و پهناي عقب و جلوي خودرو پيدا کرد! الهام گرفتن از طبيعت موجب شده تا در عين حال که اصطکاک کمي با جريان هوا ايجاد شود فضاي داخلي خودرو به اندازه کافي بزرگ و دلباز باشد.
▪ سقف: برخلاف خودروهاي امروزي که از سقف صرفا براي پوشش و امنيت بيشتر راننده و سرنشينان طراحي مي شود در اين خودرو از آن براي تغذيه باتري استفاده مي شود. اين بخش از خودرو از پوشش با بازده بالايي از سلول هاي خورشيدي تشکيل شده که با استفاده از آن نياز باتري به راحتي تامين مي شود.
▪ سيستم Fi Wi : در خودروهايي که در سال ۲۰۳۰ حرکت مي کنند سيستم هاي اطلاعاتي و ارتباطاتي يک شاخص مهم و غيرقابل انکار به شمار مي آيند. اما در اين خودرو ابتکار عمل جالب توجهي ديده مي شود، به طوري که آنتن مخصوصي براي سيستم Fi Wi و برقراري ارتباط ميان خودروها در شيشه جلويي خودرو جاسازي شده است.
▪ صندلي ها: صندلي ها در چنين خودرويي قابليت هاي مختلفي دارند. صندلي هاي جلويي به گونه اي طراحي شده اند که مي توان به راحتي آنها را ۳۶۰ درجه چرخاند تا هر ۴ صندلي روبه روي يکديگر قرار گرفته و ۴ سرنشين گويي در کافي شاپ مشغول گپ و گفت با يکديگر هستند (البته زماني که خودرو در جاي مناسبي متوقف شده باشد). به اين ترتيب مشاهده مي شود که در چنين خودرويي به توسعه ارتباطات اجتماعي نيز توجه ويژه اي شده است.
▪ بال هاي کناري: اين بخش از خودرو دقيقا الهام گرفته شده از ماهي هاست. زماني که خودرو در حال گردش به طرفين به خصوص در سرعت هاي بالاست وضعيت اين بال ها کمک زيادي به حفظ تعادل و غلبه بر نيروهاي محيطي مي کند و البته در حين حرکت مستقيم که نيازي به آنها نيست براي جلوگيري از اصطکاک با جريان هوا به درون رفته و ناپديد مي شوند.
▪ موتور: قلب خودرو يعني موتور آن فضاي کمي را در قسمت عقبي خودرو اشغال کرده که به همراه ژنراتور مخصوص آن با استفاده از نسل دوم اتانول زيستي کار مي کند. بخشي از سيستم دوگانه سوزي خودرو تنها زماني به کار مي افتد که باتري ها خالي شوند. به نظر مي رسد موتور اين خودرو سرآمد تمامي بخش هاي فني آن باشد.
▪ چرخ ها و تايرها: در اين خودرو چرخ ها داراي رخي کاملا مسطح بوده و تايرهاي باريکي آنها را مي پوشانند. نتيجه اين ابتکار عمل چيزي نيست جز کاهش نيروي اصطکاک. فاصله داشتن آنها از بدنه اين امکان را ايجاد مي کند تا راننده در پيچ ها بدون هيچ نگراني فرمان را تا حد امکان چرخانده و خودرو در کمترين مسافت بيشترين حرکت پيچشي را داشته باشد. اين وضعيت را دقيقا مي توان به حرکت موتورسيکلت ها در سر پيچ ها تشبيه کرد.
▪ قسمت بار: حتي در چنين خودرويي به قسمت بار و محموله سرنشينان توجه شده است. هدف از اين توجه ترغيب استفاده کنندگان براي بهره گرفتن از خودرو در سفرهاي برون شهري است و در قسمت عقب و تقريبا تحتاني خودرو اين فضاي مناسب در نظر گرفته شده است. حتي مي توان به عنوان يک گزينه اختياري اسکوترهاي مخصوصي که دقيقا در جاي مشخص خود قرار مي گيرند نيز قرار داد تا در زمان هاي مناسب از آنها به عنوان دستگاه هاي سرگرم کننده استفاده کرد.
▪ باتري: محل قرار گرفتن باتري ها در نوع خود عجيب است. باتري ها به جاي اين که در کنار موتور و اجزاي آن قرار گيرند در زير خودرو و در کنار پوسته آن جاي گرفته اند. براي شارژ باتري ها جهت استفاده از سفرهاي طولاني از موتور احتراقي کوچکي استفاده مي شود و البته براي سفرهاي کوتاه درون شهري به راحتي مي توان آنها را با شبکه برق شهري شارژ کرد.
▪ سيستم حرکتي: توان لازم براي حرکت خودرو به وسيله موتورهاي الکتريکي تامين مي شود که در چرخ هاي جلويي نصب شده اند. سيستم ترمزي که در اين چرخ ها به کار گرفته شده به شارژ باتري نيز کمک مي کند به طوري که با هر بار ترمز کردن باتري ها کمي شارژ مي شوند.
▪ رنگ قابل تغيير: اين يک قابليت عجيب است که فعلا در خودروهاي امروزي ديده نمي شود. صاحب خودرو مي تواند با استفاده از ولتاژ مشخصي از برق رنگ خودرو را تغيير دهد! از اين رو راننده مي تواند هر از چند گاهي خودروي خود را تغيير رنگ داده و از اين تنوع لذت ببرد.
● طراح خودرو کيست؟
پاول هاوس (Paul Howse) تنها ۲۷ سال دارد. وي در رشته طراحي سيستم هاي حمل و نقل از دانشگاه نورتومبريا فارغ التحصيل شده و سپس راهي کالج سلطنتي انگليس شده تا مطالعات خود در زمينه طراحي هاي متنوع سيستم هاي حرکتي را ادامه دهد. وي سابقه همکاري نزديک با تويوتا براي طراحي نسل جديد خودروهاي اين برند شناخته شده را نيز در پرونده خود مي بيند.

شهرهاي جديد تعريف شهر جديد شهر جديد ،اجتماعي برنامه ريزي شده ،ارادي با اهداف معين از پيش تعيين شده و برخوردار از تمام تسهيلات لازم براي يک محيط مستقل ...

چكيده: با شنيدن كلمه سوخت عمدتا اولين موضوعي كه به ذهن خطور ميكند سوختهاي فسيلي است. نيروي محركه صنعت و حمل و نقل جهان هستند كه در سالهاي اخير پيشرفت ...

خودروهاي سواري از لحاظ طرح بدنه به انواع زير دسته بندي ميگردند: ۱) ميکرو کار (MICRO CAR BUBBLE CAR AUTOETTE): اين قبيل خودروها در مرز ميان موتور سيکلت ...

خودروهاي هيبريدي معمولا تلفيقي از موتور احتراق داخلي خودروهاي متداول با باتري و موتور الکتريکي يک خودرو الکتريکي هستند . اين تلفيق انتشارات ( گازهاي خ ...

يک گروه از دانشمندان و پزشکان آلماني به سرپرستي پاتريک بورله مدير مرکز علمي ميکرومت ثابت کردند که در ۱۱ نفر از ۳۸ بيمار دريافت کننده دوز پايين بليناتو ...

امروزه با توجه به آلودگي هاي ناشي از خودروها و محدوديت هاي سوخت فسيلي، کارخانه هاي خودروسازي گام مهمي در مقابله با اين امر برداشته اند که از جمله آنها ...

هدف از ارائه اين مقاله، ترسيم چشم­اندازي براي آينده مصرف سوخت­هاي پايه نفتي و جلوگيري از انتشار آلاينده­هاي ناشي از آن است. سياست­ها و راه­حل­هاي مختل ...

در دو سال اخير شرکت آلماني RUD نوآوري هائي را در مورد نقاله ها و بالابرهاي زنجيري داشته است که کارهاي عملياتي و مديريت پروژه، همچنين کار مهندسين تعمير ...

دانلود نسخه PDF - خودروهاي نسل جديد