up
Search      menu
طب سنتی :: مقاله خواص داروهاي گياهي PDF
QR code - خواص داروهاي گياهي

خواص داروهاي گياهي

معرفي و آشنايي با خواص دارويي:
پيشگفتار:
استفاده از گياهان به عنوان دارو براي پيشگيري و درمان بيماري ها از روزگاران كهن مورد توجه متخصصان طب سنتي قرار داشته و تا ابتداي قرن شانزدهم معتبرترين روش براي درمان بيماري ها به شمار مي رفته است. ابوعلي سينا از نخستين دانشمنداني است كه در كتاب قانون به شرح و بررسي علمي خواص درماني گياهان پرداخته است. قانون ابن سينا همراه با كتاب الحاوي كه از سوي رازي به رشته ي تحرير درآمد، منابع ارزشمند طب گياهي بوده و قرنها به عنوان كتاب مرجع مورد استفاده دانشمندان غربي قرار گرفته است.
قرن شانزدهم با آغاز نگرش هاي نوين در علم پزشكي همراه بود. در نتيجه ظهور ديدگاههاي جديد درمان، كم كم روشهاي درمان بيماري ها با گياهان كنار گذارده شد و استفاده از داروهاي تازه هم مشكلات خاص خود را داشت. عوارض جانبي بسيار زياد داروهاي شيميايي و گراني آنها موجب گرايش مجدد مردم به طب گياهي شد. در قرن اخير پيشرفت عمده اي در بهره گيري از گياهان دارويي حاصل شده است و آزمايشگاه هاي مجهز در سراسر جهان براي بررسي اثرات اين داروها به كار و فعاليت مشغولند.
شايد براي بسياري از مردم قابل تصور نباشد كه وجود انواع داروهاي شيميايي در بسته بندي هاي رنگارنگ حاصل تحقيق بر روي اجزاي مؤثر گياهان دارويي است. طبق آمار حدود 25 درصد از داروهاي تجويز شده از سوي پزشكان در ايالات متحده حداقل شامل يك جزو مستقل از گياهان هستند. بعضي از اين داروها از عصاره گياهان تهيه شده و گروهي ديگر از اين داروها از تركيبات شيميايي با منشأ گياهي ساخته مي شوند. آمار استفاده از داروهاي گياهي در سال هاي اخير قابل توجه است. سازمان بهداشت جهاني1 تخمين مي زند كه در حال حاضر 80 درصد جمعيت جهان يعني حدود 4 ميليارد نفر از طب گياهي در درمان بيماري ها استفاده مي كنند. اين سازمان خاطر نشان مي سازد كه از حدود 119 داروي گياهي حدود 74 مورد آن دقيقا همانند كاربرد آنها در طب سنتي مورد استفاده قرار مي گيرد. همين موضوع موجب شده است كه هم اكنون تحقيقات گسترده اي از سوي شركت هاي داروسازي روي خواص درمان گياهان مناطق مختلف جهان انجام گيرد. هم چنين مواد مشتق از گياهان نقش عمده اي در صنعت داروسازي دارند. چنين داروهايي براي درمان بيماري هاي قلبي، فشار خون بالا، انواع دردهاي مزمن، آسم و ديگر بيماري ها به كار مي روند.
در اين تحقيق سعي شده خواص تعدادي از گياهان دارويي كه در ايران بيشتر مورد استفاده قرار مي گيرند مورد بررسي، و مواردي از مصرف آنها براي درمان بيماري ها بيان شود.
داروشناسي عبارت از كاربرد توأم رشته هاي مختلف علمي به منظور دستيابي به دانش داروها از نظرات گوناگون مي باشد. مي توان داروشناسي را به عنوان يك علم كاربردي كه سر و كار آن با علوم بيولوژي، بيوشيمي و امور اقتصادي داروهاي طبيعي و تركيبات متشكله ي آنهاست، تعريف كرد. در حقيقت بايد گفت كه داروشناسي مطالعه ي داروهايي است كه منشأ آنها از نباتات و حيوانات مي باشد.
داروهاي گياهي را عمدتا بر اساس مباني زير تقسيم بندي مي كنند:
1- شكل ظاهري: در اين روش داروها را از روي شكل ظاهري اندام هاي مختلف گياهان مانند ريشه ها، برگها يا غده ها طبقه بندي مي نمايند.
2- خانواده هاي گياهي: تعداد زيادي از خانواده هاي گياهي داراي صفات بسيار مشخص و مشتركي هستند و بدين وسيله مي توان داروهاي حاصل از آنها را در يك زمان مورد مطالعه و بررسي قرار داد.
3- كاربرد درماني: در اين طبقه بندي داروها صرفنظر از شكل ظاهري، خانواده هاي گياهي يا ساختمان شيميايي يك جا مورد مطالعه قرار مي گيرند. در اين روش بيشتر به گياهان مقوي، مدر، مسهل، آرام بخش و مهوع توجه مي شود.
4- تركيبات شيميايي: يكي از مناسب ترين روش هاي طبقه بندي گياهان دارويي طبقه بندي بر اساس تركيب شيميايي است. گياهان دارويي داراي تركيبات بسيار متنوعي هستند كه دسته اي از اين مواد داراي اثر درماني و تعدادي از نظر واكنش هاي شيميايي داراي اثر مي باشند.
امروزه داروهاي گياهي به يكي از اشكال دم كرده، جوشانده، عصاره، پودر، شربت، پماد، ضماد و اسانس (اغلب به صورت تقطير با بخار آب) مصرف و در بازار موجود مي باشند.
معرفي گياه بابونه آلماني:
بابونه آلماني بومي مناطق معتدل مديترانه و آسياي صغير است و متعلق به خانواده Astraceaeمي باشد. امروزه اين گياه در کل اروپا، امريکاي شمالي و استراليا يافت مي شود. اين گياه به حالت خزيده و چسبيده به زمين مي رويد و ارتفاع آن به يک پا مي رسد. برگ هاي سبز خاکستري اين گياه از ساقه هاي آن منشا مي گيرند و گلهاي آن مراکز زرد رنگي دارند که گلبرگ هاي سفيد آن ها را در برگرفته است. گل هاي اين گياه بوي سيب مي دهد. بابونه آلماني گياهي است دائمي و کوچک داراي بوئي معطر که در چمن زار ها و اراضي شني مي رويد. ساقه آن به رنگ سبز مايل به سفيد است. برگ هاي آن کوچک و متناوب و داراي بريدگي هاي باريک و نامنظم و پوشيده از کرک است.گل هاي آن مجتمع در يک طبق که به طور منفرد در انتهاي ساقه گل دهنده در تابستان ظاهر مي شود. در هر طبق گلهاي سفيد در اطراف و گلهاي زرد در قسمت مياني قرار دارد.
گلهاي بابونه آلماني حاوي مواد موثره ارزشمندي است که از اسانس و مواد موثره اين گل موادي جهت حفاظت پوست، مو، و همچنين به عنوان ماده اي در رويش مو موثر است، استفاده هاي فراوان مي شود. از اين رو گلهاي اين گياه به عنوان ماده اوليه چند قلم از توليدات آرايشي و بهداشتي از اهميت فراواني برخوردار است.گلهاي بابونه آلماني داراي اسانس روغني کامازولن، بيزابلول و فارنزن و گوگرد مي باشد. قسمت مورد استفاده دارويي بابونه آلماني کاپيتول خشک شده آن است. گلها را در روزهاي خشک از اواسط تيرماه تا پاييز مي چينند و هر چه سريع تر در سايه در حرارت کمتر از 35 درجه سانتي گراد خشکانده مي شود.تمام اعضاي گياه بابونه آلماني داراي اسانس بسيار قوي شامل نوعي الکل بنام بورنئول ياکامفول است. حدود يک تا هشت درصد اسانس در گياه وجود دارد که به وسيله ي تقطير با بخار آب به دست مي آيد. رنگ اين اسانس آبي روشن است ولي در اثر کهنه شدن به رنگ زرد مايل به قهوه اي در مي آيد. بوي اين اسانس بسيار قوي و طعم آن معطر است.
سابقه درماني گياه بابونه آلماني:
بابونه آلماني براي مصريان و روميان باستان يک گياه شناخته شده بود و آن را به الهه خورشيد تقديم مي کردند،چون بابونه آلماني را داروي همه دردها مي دانستند و از آن به عنوان آرام بخش،تسکين دهنده استفاده مي کردند. بابونه آلماني از قرن پانزدهم در اروپا به عنوان يک گياه دارويي استفاده شد.
کشت انبوه بابونه آلماني از قرن شانزدهم در کشور آلمان آغاز گرديد وکشورهاي پرتغال و فرانسه نيز از اين گياه جهت درمان بيماريها استفاده کردند. حتي در قرون وسطي از اين گياه جهت خوشبو کردن هوا استفاده مي کردند و کف اتاق ها را با اين گياه مي پو شاندند.
انواع روش هاي مصرف بابونه آلماني:
از گلهاي خشک شده ي بابونه آلماني چاي تهيه کرده و براي رفع سوء هاضمه و سوزش معده مصرف مي شود. براي رفع استرس و سردرد هاي عصبي به عنوان نوشيدني پيش از خواب چنان چه به بي خوابي دچارشويم کاربرد خوبي دارد. بابونه يکي از اجزاي تهيه آبجوهاي طبي است. مانزانيلا به معني سيب کوچک ، نوعي نوشيدني اسپانيايي است که عطر خود را از بابونه آلماني گرفته است. گلهاي خشک شده يا روغن اصلي آن وقتي به آب وان اضافه شود،بخصوص براي افرادي که از فشارهاي عصبي رنج مي برند، يک آرام بخش بسيار قوي مي باشد. از گلهاي بابونه آلماني در تهيه عطروتوليد شامپو هاي گياهي استفاده مي شود. بابونه آلماني به شکل گل هاي خشک شده در قالب فله، چاي، تنتور و همچنين در ساخت کرمها و پمادها مصرف مي گردد. تهيه چاي، پمادها و عصاره هاي حاصل از بابونه موقعي صورت مي گردد که گلهاي اين گياه غنچه سفيد و زرد به خود گرفته باشند. ترکيبات موجود در بابونه آلماني از پيشرفت ورم جلوگيري مي کند ورشد باکتريها، ويروسها و قارچها را که مي توانند عامل درد باشند را متوقف مي کند. اگر 10 تا 20 گرم گل بابونه آلماني در چهار ليوان آب جوش به مدت 10تا 20 دقيقه دم شود و از آن يک فنجان مصرف شود، براي درمان نفخ و هضم غذا بسيار مفيد خواهد بود. همچنين اگر 20 گرم گل بابونه آلماني را در 4 ليوان آب جوش به مدت 20 تا 30 دقيقه دم کنيم برا درمان يبوست بعد ازهر غذا يک دارو قوي خواهد بود.
خواص درماني بابونه آلماني:
بابونه رومي تسکين دهنده قوي براي سيستم عصبي و تقويت کننده قواي جنسي مي باشد. اين گياه تقويت کننده مغز، ادار آور و قاعده آور است. ميزان ترشح شير مادران شيرده را افزايش مي دهد. درمان کننده سردرد و ميگرن است. بابونه آلماني يک گياه قوي در خرد کردن سنگ مثانه و دفع آن است. براي رفع درد چشم، بابونه رومي را در سرکه ريخته و آنرا مصرف مي کنند. به منظور تسکين دردهاي عضلاني چاي بابونه آلماني نوشيده مي شود. بابونه آلماني يک داروي قوي در درمان بي اشتهايي و کم خوني است.اين گياه ضد التهاب ،ضد تشنج ، ضد نفخ، و تب بر است. ازاسانس گل بابونه جهت حفاظت پوست و به عنوان ماده اي موثر در رويش مو استفاده مي شود.ترکيبات موجود در روغن بابونه آلماني از پيشرفت ورم جلوگيري مي کند و براي رفع بي خوابي موثر است. از بابونه آلماني جهت رفع استرس و سردردهاي عصبي استفاده مي شود.
معرفي گياه بابا آدم:
بابا آدم كه فيل گوش نيز ناميده مي شود، گياهي است علفي و دوساله كه ارتفاع ساقه ي آن تا 5 1 متر هم مي رسد. اين گياه به حالت وحشي در دشت ها و نواحي معتدل و مرطوب در اروپا و آسيا به خوبي مي رويد اما در معرض نور و خاك، خشك و پژمرده مي شود.
ساقه ي آن شبيه پوست مار بوده و پوشيده از كركهاي خشن و زبر مي باشد و برگ هاي آن بسيار بزرگ و پهن به حالت افتاده روي ساقه قرار دارند. رنگ برگها در قسمت چسبيده به ساقه سبز كم رنگ است و هرچه به طرف انتهاي برگ نزديك مي شويم تيره تر مي شود.
ريشه ي باباآدم داراي رزين1، قند،آهن، کلسيم و ويتامين مي باشد. به همين دليل از ريشه هاي خشك شده ي يكساله ي اين گياه كه داراي رنگ سبز مايل به قهوه اي هستند براي درمان آبله، آبله مرغان، سرخچه، مخملك، آلرژي، نقرس، سرگيجه، رماتيسم و رفع ناراحتي هاي ريوي و گلودرد استفاده مي شود. ريشه ي باباآدم بهترين تصفيه كننده ي خون و علاج كم خوني و رنگ پريدگي است و بالاخره ضد سرطان بودن اين گياه را مي توان از مهمترين خواص آن دانست. در سالهاي اخير ريشه ي باباآدم را به صورت چاي گياهي نيز بكار مي برند.
معرفي گياه پياز:
پياز گياهي است دوساله داراي برگهاي توخالي و استوانه اي شكل كه ارتفاع ساقه ي آن به يك متر مي رسد. گل هاي پياز به رنگ سفيد يا بنفش به صورت چتر در انتهاي ساقه قرار دارند.
اين گياه در حال حاضر در تمام نقاط دنيا كشت مي شود ولي گفته مي شود كه منشأ آن از ايران و افغانستان بوده و از آنجا به ديگر نقاط دنيا راه يافته است.
پياز داراي قند، کلسيم، سديم، پتاسيم، يد، سيليس، آهن و فسفر مي باشد. بر همين اساس از آن براي درمان آبسه، سوختگي، خارش و آبريزش چشم، سنگيني گوش، بي اشتهايي، نفخ معده و روده و بيماري هاي كليه و مجراي ادرار استفاده مي شود. اين گياه باكتري كش بوده و براي تسكين درد نيش حشرات نيز بسيار مفيد است. همچنين از آن براي درمان سرطان كبد، يبوست و ازدياد فشار خون استفاده هاي فراواني به عمل مي آيد. پياز با دارا بودن انسولين ميزان قند خون را پايين مي آورد به همين دليل است كه بيماران ديابتي بايد هر روز از آن استفاده كنند.
معرفي گياه دارچين:
درخت دارچين به صورت وحشي روييده و ارتفاعش به 9 متر مي رسد. برگ هاي آن سبز درخشان بوده و ميوه اش گوشت دار است. از برگ ها و سرشاخه هاي درخت دارچين نوعي اسانس تهيه مي شود كه در پزشكي کاربردهايي دارد.
دارچين از قديم الايام در دنيا بكار مي رفته و براي درمان امراض مختلف مصرف مي شده است. با وجود اينكه اين گياه در ايران كشت نمي شود ولي استفاده ي مردم از آن بسيار گسترده است. يكي از انواع مهم دارچين، دارچين سيلان است كه به عنوان طعم دهنده و اسانس مورد استفاده قرار مي گيرد.
دارچين رمز جواني است و مصرف روزانة آن انسان را سلامت نگه مي دارد. اين گياه در درمان گزش عقرب و پرش چشم استفاده مي شود. همچنين براي تسكين درد دندان هاي پوسيده و درمان قلنج روده بسيار مؤثر است. دارچين بهترين دارو براي دردهاي عضلاني بوده و امروزه نيز كرم هايي به بازار آمده كه حاوي دارچين است و براي رفع درد بكار مي رود. اين گياه به علت دارا بودن Cinnamodehyde بر روي انسان اثر آرام كننده و شادي بخش دارد و مي توان گفت واليوم گياهي است. دارچين رگ ها را باز كرده و اثر خوبي در گردش خون دارد و بالاخره بايد از مهم ترين خواص آن به ضد سرطان بودنش اشاره كرد.
معرفي گياه زعفران:
زعفران گياهي است پايا با ارتفاع حدود 30 سانتي متر كه داراي برگهاي دراز و گلهاي ارغواني و منظم مي باشد. اين گياه به صورت مرغوب و درجه دو يا نامرغوب توليد و مصرف مي شود.
زعفران كه به گل سلامتي، سلطان ادويه ها و طلاي سرخ معروف است ارزشمندترين رستني ايران و نشأت گرفته از دامنه هاي الوند مي باشد. كشت زعفران در ايران به سالهاي قبل از ميلاد برمي گردد و در مناطق بسيار كم باران ايران كه داراي زمستان سرد و تابستان گرم هستند گسترش و در كشورهاي يونان و ايتاليا كم و بيش رواج دارد.
تركيبات سازنده ي زعفران عبارت از قندها، مواد معدني، ويتامين ها، چربي ها و روغن هاي فرار است. بر همين اساس از آن براي درمان ريزش اشك و خارش چشم، تقويت بينايي و تسكين درد گوش استفاده مي كنند. اين گياه ضد درد، بي خوابي، تشنج و صرع است و خونريزي بيني را برطرف مي سازد. مهم ترين خاصيت زعفران كه از قديم الايام از آن استفاده شده است درمان افسردگي مي باشد. همچنين باعث تسريع زايمان شده و آرام بخش و خواب آور است. از زعفران به عنوان مدر و پاك كننده ي كليه و مثانه نيز مي توان استفاده كرد.
معرفي گياه زنجبيل:
زنجبيل اصالتا يك گياه چيني و هندي بوده و در اين كشورها در طول بيش از 4000 سال مورد استفاده قرار گرفته است. فرآورده هاي حاصله از زنجبيل از ريشه تازه يا خشك شده آن يا از تقطير روغن از ساقه اش تهيه مي شود.
از آنجاكه زنجبيل نوعي گياه زيرزميني است لذا ساقه ي ريشه دار اين گياه بخشي از ساقه ي اصلي است كه بر حسب اتفاق در زيرزمين رشد و نمو مي كند و به صورت دكمه هاي به هم پيچيده، ضخيم و قهوه اي روشن است.
از ريشه ي زنجبيل در درمان سرگيجه، تعريق، تهوع يا استفراغ ناشي از بيماري هاي حركتي يا دريازدگي و درمان سرفه ي مسلولين استفاده مي شود. همچنين اين گياه براي درمان گلودرد، سرماخوردگي، آنفولانزا، گرفتگي و انقباض عضلات و دردهاي مفاصل بسيار مؤثر است. زنجبيل با دارا بودن آنتاگونيستهاي سروتونيني و مقادير زيادي منابع فسفات معدني قادر به تأثيرگذاري مثبت در روند يادآوري مغز است.
از آنجا كه مردم از ديرباز علاقه ي وافري به طعم تند و بوي معطر آن داشته اند و نوعي خاصيت گرمايي داشته و براي درمان درد معده مؤثر بوده است، كاشفان و جهانگردان در سرتاسر نقاط گرمسيري آن را كشت داده اند.
معرفي گياه زيتون:
زيتون درختچه اي است به ارتفاع 3 متر كه گاهي در اثر شرايط مساعد پرورش ارتفاع آن به 12 متر هم مي رسد. برگ هاي درخت زيتون سبز رنگ، بيضوي، دراز و بوضع متقابل يكديگر بر روي ساقه قرار گرفته اند.
زيتون معمولا در اوايل تابستان شروع به گل دادن و در اواخر تابستان ميوه اش به ثمر رسيد. براي استخراج روغن زيتون كه به رنگ زرد روشن مايل به سبز يا زرد طلايي است ميوه ها را له كرده و در داخل كيسه اي مي ريزند و سپس كيسه را تحت فشار قرار داده و روغن آن را خارج مي كنند.
اين گياه داراي سديم، ويتامين و آهن است بر همين مبنا از آن براي تقويت موي سر، رفع شوره و ريزش مو، درمان زونا، سرمازدگي و آفتابزدگي، سرفه هاي شديد و خشك، جوش هاي دهان و يبوست و قلنج روده استفاده هاي فراواني به عمل مي آيد. زيتون براي رفع خارش چشم و تقويت بينايي و جلوگيري از تعريق بسيار مؤثر است. همچنين دفع كننده ي سنگ كيسه ي صفرا و پايين آورنده ي فشار و قند خون است.
زيتون از جمله گياهان با ارزش اقتصادي است كه به دليل عمر زياد و سازگاريش در نقاط مختلف جهان بويژه در كشورهاي حوزه ي مديترانه كشت مي شود و احتمالا از آن جا به نقاط ديگر دنيا راه يافته است. امروزه استان هاي شمالي كشور عمده ترين توليد كنندگان زيتون در ايران هستند.
معرفي گياه گاوزبان:
گاوزبان گياهي است علفي و يكساله كه ارتفاع ساقه ي آن به 60 سانتيمتر مي رسد. ساقه ي آن شياردار بوده و برگهايش ساده و پوشيده از تارهاي خشن است. همچنين گلهاي آن به رنگ هاي آبي، سفيد و بنفش مشاهده مي شوند.
گاوزبان احتمالا از شمال آفريقا به نواحي ديگر راه يافته و امروزه در منطقه مديترانه و قسمت هايي از خاورميانه مي رويد. اين گياه داراي نيترات پتاسيم، منگنز و منيزيم مي باشد. به همين دليل از آن به عنوان معرق و مدر استفاده مي كنند. گاوزبان سرماخوردگي را برطرف مي سازد و براي درمان بيماري سرخك و مخملك مفيد است. در درمان آبله، آبله مرغان نيز كاربردهاي فراواني دارد. برگهاي گاوزبان تصفيه كننده ي خون هستند و از آن ها براي تسكين بخشيدن دردهاي عصبي استفاده مي شود. همچنين براي رفع خشونت سينه مفيد بوده و براي درمان التهاب و ورم كليه، دفع سنگ مثانه، درمان جوش هاي دهان و رفع حرارت دهان بسيار مؤثر هستند.
معرفي گياه مارچوبه:
مارچوبه به‌صورت وحشي در اکثر نقاط دنيا مي‌رويد برگ‌هاي آن فلسي شکل بوده که از کنار آنها شاخه‌هائي باريک و دراز و سبز رنگ به‌صورت دسته‌هاي ۳ تا ۸ تائي خارج مي‌شود‌. به‌علت زيبا بودن اين گياه را به‌صورت تزئيني در باغچه‌ها مي‌کارند مار‌چوبه را در اوايل پائيز مي‌چينند‌. اين گياه از قديم‌الايام مورد استفاده بشر بوده است و حتي در اهرام ثلاثه مصر نقاشي‌هائي وجود دارد که مارچوبه را نشان مي‌دهد.
مارچوبه را مي‌توان به‌صورت مختلف مصرف کرد. بايد مارچوبه را با کمي آب و حرارات کم در ظرف‌هاي ضد زنگ پخت و تقريباً نيمه خام آن را برداشت‌. آب مارچوبه را دور نريزيد و از آن براي سوپ استفاده کنيد زيرا داراي ويتامين و املاح مي‌باشد‌. وقتي‌که مارچوبه مي‌خريد دقت کنيد تازه باشد‌.
شاخه‌هاي مارچوبه تازه راست و نرم بوده و نوک ‌آن نبايد باز شده باشد و اگر فلس‌هاي نوک آن باز باشد نشانه‌ اين است که گياه مدت زيادي مانده و کهنه شده است‌.
خواص داروئي مارچوبه:
از نظر طب قديم ايران مارچوبه گرم و خشک است بنابراين آنهائي که سرد مزاج هستند بايد آن را با عسل بخورند و آنهائي که گرم مزاج هستند بايد آنرا با سرکه بخورند. مارچوبه گياهي است ادرارآور و داراي خواص زيادي است.
1. خوردن آن ديد چشم را تقويت مي‌کند.
2. براي تقويت نيروي جنسي مفيد است.
3. ضعف مثانه را برطرف مي‌کند.
4. براي تقويت قلب مفيد است.
5. ملين است و يبوست را برطرف مي‌کند.
6. تب‌بر است.
7. مارچوبه به‌علت داشتن کلروفيل خونساز است و کساني‌که کم‌خون هستند بايد از آن استفاده کنند.
8. مارچوبه به ساختن گلبول‌هاي قرمز خون کمک مي‌کند.
طرز استفاده مارچوبه:
براي نگاهداري مارچوبه آن را در پارچه‌هاي مرطوب ببنديد و در يخچال قرار دهيد زيرا گرما و خشکي آن را از بين مي‌برد.
مارچوبه را نيز مي‌توان در سالاد ريخت و يا از آن سوپ تهيه کرد. مورد ديگر استفاده از مارچوبه غير از پختن آن به‌صورت دم کرده آن است.
معرفي گياه سياه دانه(شُونيز) :
گونه اي از اين گياه در ايران کاشته مي شود که به سياه دانه مزروعي معروف است و همان گونه در اروپا توليد شده که نامش n.sative البته اروپايي ها آنرا با زيره سياه يک چيزميدانند شايد بخاطر تشابه زياد خواصش با آن گياه هست.
سياه دانه بهترين وموثرترين خوراکي براي بازکردن قاعدگي زنان هست.
همچنين براي ترميم ضعف بدن و رفع مسموميتهاي خون و در موارد بزرگ بودن کبد،تهوع،شکم درد،يبوست وبراي تقويت زنان بعد از وضع حمل تجويز مي کنند. اثر سياه دانه تا 7 سال در بدن باقي مي ماند. اگر اين گياه را سرخ کرده(تفت دهيد) و کوبيده با روغن زيتون چند جوش دهيد و چندقطره ازآنرا دربيني بچکانيد براي ازبين بردن زکامي که همراه با عطسه زياد است مفيد است.
ضماد سوخته سياه دانه با موم و روغن و حنا از ريزش مو و طاسي جلوگيري مي کند و در صورت مداومت باعث رويش مو مي شود.
طبيعت سياه دانه خيلي گرم وخشک است، زيادخوردن آن براي گرم مزاجها ضرر دارد براي همين با سرکه بخيسانند وميل کنند. سياه دانه را باروغن کنجد مخلوط مي کنند تا از حرارتش کاسته شود و بر تاولهاي پوستي مي زنند.
روغن سياهدانه:
150 گرم سياهدانه را در يک ليتر آب گذاشته به آرامي حرارت دهيد تا مقدار آب به نصف برسد بعد آنرا باروغن زيتون با بو و تصفيه نشده يا روغن کنجد مخلوط کرده و باز هم آنقدر حرارت ملايم دهيد تا آب آن بخار شود.
سياهدانه در احاديث:
سياه دانه مورد تاکيد رسول خدا و ائمه اطهار-که طبيبان جان و روح انسانها هستند- قرارگرفته است. مثلا اميرمومنان مي فرمايند کسي نزد رسول خدا آمد و از دردي که در شکم خود داشت اظهار ناراحتي کرد. رسول خدا به او فرمود در مقداري عسل سه يا پنج يا هفت دانه سياه دانه بينداز و بخور تا به اذن خدا بهبود يابي. آن مرد نيز اين کار را انجام داد وخوب شد.

مقدمه به ،‌ به راسته گل سرخ و تيره گل سرخ تعلق دارد. در اين راسته قطعات گل استقرار مارپيچي دارند ولي تعداد آنها بويژه در تيره کراسولاسه هنوز در 5 تثبي ...

هويج از سبزيهاى گرانبها براى انسان است . قسمتهاى قابل مصرف هويج : گوشت ، آب (آب هويج ) برگهاى سبز آن و تخم هويج مصرف مى شود. موادى را كه تاكنون در هوي ...

شير ارگانيک ميتواند به کاهش آلرژي در کودکان کمک کند مادراني که در حين بارداري و در هنگام شير دادن کودک از شير ارگانيک استفاده مي کنند باعث کاهش بيماري ...

● گلاب (طبيعت معتدل): ▪ مقوي اعصاب و قلب، معده، معطر، نيکوي رخسار، رفع خلط خوني و سخت کننده لثه، با خوردن يک استکان گلاب نيم گرم با مقداري نبات دل درد ...

چاي مانند قهوه در رديف رايج ترين و مهم ترين نوشابه هاي مطبوع و مورد مصرف در بيشتر جهان مي باشد . چاي داراي اهميت غذايي ودارويي بسياري است . ولي مهم تر ...

چاي مانند قهوه در رديف رايج ترين و مهم ترين نوشابه هاي مطبوع و مورد مصرف در بيشتر جهان ميباشد . چاي داراي اهميت غذايي ودارويي بسياري است . ولي مهم تري ...

موز به افرادي که داراي فشار خون بالايي هستند کمک مي کند همچنين خطر حملات قلبي را کاهش مي دهد. موز بهبود دهنده زخم مزمن معده و کاهش دهنده کلسترول مي با ...

راهنماي کاشت گياهان دارويي در خانه اگر در حياط خانه يا آپارتمان تان باغچه کوچکي داريد، پيشنهاد مي کنم براي يک بار هم که شده، گياهان دارويي در باغچه تا ...

دانلود نسخه PDF - خواص داروهاي گياهي