up
Search      menu
گیاه شناسی :: مقاله خواص آلوئه ورا PDF
QR code - خواص آلوئه ورا

خواص آلوئه ورا

آشنايي با خواص آلوئه ورا (صبر زرد)

آلوئه ورا خاص مناطق آفريقايي است که به آن زنبق بياباني يا صحرايي هم مي گويند. در برخي کشورها با نام هايي چون «گياه جاودانگي»، «گياه دارويي»، «گياه ملکه» و … ناميده مي شود.نخستين بار مصري ها اين گياه را براي درمان زخم ها، سوختگي ها و عفونت ها به کار مي گرفتند. پس از آنها يوناني ها، اسپانيايي ها و آفريقايي ها به شيوه ها و منظورهاي مختلف از اين گياه استفاده مي کردند.
براي مثال شکارچيان آفريقايي از ژل آن بر بدن خود مي ماليدند تا عرق نکنند و بدنشان بوي بد نگيرد!
از دهه ۱۹۳۰ به بعد تحقيقات علمي و وسيعي بر روي ترکيبات و خواص دارويي اين گياه انجام شد و دريافتند ژل صاف شده اين گياه قدرت عجيبي در درمان زخم ها و سوختگي ها دارد.
براي درمان زخم هاي سربازان در سپاه الکساندر از آلوئه ورا استفاده مي شد. اگرچه آلوئه ورا هزاران سال است که نقش مهمي را در پزشکي سنتي ايفا مي کند اما از کشف خواص بي بديل آن توسط طب مدرن امروزي زمان زيادي نمي گذرد.
اغلب مردم به عنوان يکي از مواد سازنده محصولات آرايشي مثل ضدآفتاب ها، مرطوب کننده ها و کرم هاي سوختگي با آلوئه ورا آشنا هستند.
اما امروزه حضور رو به فزوني آلوئه در محصولات متعدد و متنوعي را شاهد هستيم. توليدکنندگان شامپو مدعي هستند که اسيديته معادل ۵ ۴ اين گياه آن را براي ساخت انواع شامپو و نرم کننده ايده آل کرده است.
در حالي که متخصصين تغذيه نيز مصارف خوراکي آلوئه ورا را به اندازه مصارف خارجي آن مفيد و متعدد مي دانند و آن را به اشکال مختلف از جمله عصاره، ژل، کپسول و پودر عرضه مي کنند.
اين گياه حداقل داراي ۳ اسيد چرب با خاصيت ضدالتهابي است که براي معده، روده کوچک و روده بزرگ مفيد است.
ويتامين هاي تشکيل دهنده آن عبارتند از ويتامين C، B۱۲، B۶، B۲، B۱، A و E. «آلوئه ورا» با خاصيت اعجاب انگيز خود مي تواند تمام اسيد آمينه هاي ضروري بدن را در اختيار شخص مصرف کننده قرار دهد.
هيچ چيز اين گياه به تنهايي شگفت انگيز و خارق العاده نيست. بلکه همراهي و يک جا جمع شدن تمام مواد مورد نياز بدن از گروه هاي مختلف غذايي است که آن را منحصر به فرد کرده است.
تجمع اين مواد در درون يک گياه واحد را مي توان به جمع شدن تعدادي نوازنده در يک گروه بزرگ موسيقي تشبيه کرد. (همان طور که هر کدام آنها، هرگز و به تنهايي اثر و جاذبه اجراي گروهي و دسته جمعي را ندارند.)
ژل Aloe حاوي گليکوپروتئين است که از تورم و درد جلوگيري و روند بهبود را تسريع مي کند و همچنين حاوي پلي ساکاريد است که رشد و ترميم پوست را تحريک مي کند.
«آنتراکوئين» موجود در شيره Aloe به عنوان مسهل موثر عمل مي کند. اين مواد شيميايي در مقادير کم، مي تواند از تشکيل سنگ کليه جلوگيري کند.
از ژل Aloe براي درمان زخم هاي دروني و بيروني نيز مي توان استفاده کرد. اين ماده روند درمان بسياري از جراحات پوستي از جمله زخم ها، سوختگي ها و يخ زدگي را تسريع مي کند.
شيره اين گياه مسهل مفيدي است، اما چون مي تواند سبب گرفتگي دردناک عضلات شود، غالباً استفاده نمي شود. با ميزان مصرف کمتر، شيره Aloe مي تواند از سنگ کليه پيشگيري يا اندازه سنگ را کوچکتر کند.
اين ماده به عنوان تسهيل کننده دفع مدفوع به ويژه در افرادي که مبتلا به وبواسير هستند ماده مفيدي است.
در حال حاضر اين گياه دارويي در صنايع مختلف غذايي شامل انواع نوشابه ها، کمپوت، دوغ و غيره و همچنين در صنايع آرايشي و بهداشتي شامل انواع کرم ها، لوسيون ها، شامپوها، صابون ها، شوينده ها و در صنايع دارويي در کپسول ها، قرص هاي جوشان و غيره مورد استفاده قرار مي گيرد.
اندام مورد استفاده اين گياه دارويي برگ هاي آن است.
مرور کلي خواص دارويي:
صبر زرد از نظر طب قديم ايران گرم و خشک است و شيرابه آن به مصرف طبي مي رسد.
۱)تقويت کننده بدن است
۲) يبوست را برطرف مي کند و روده ها را تميز مي کند
۳) براي معالجه آسم مفيد است
۴) سوء هاضمه را برطرف مي کند
۵) در معالجه صرع مفيد است
۶) خون را تصفيه مي کند
۷) براي برطرف کردن خارش ناشي از گزيدگي حشرات شيرابه آن را روي پوست بماليد
۸ ) اگزما را درمان مي کند
۹) براي معالجه اسهال خوني مفيد است
۱۰) براي رفع ريزش مو، شيرابه آنرا به سر ماليده و موها را با آن ماساژ دهيد
۱۱) بيماري کبدي را برطرف مي کند
۱۲) براي التيام زخم ها شيرابه آنرا روي زخم بماليد
۱۳) صبر زرد بهترين کرم مرطوب کننده است برگ ها را بشکنيد و ژله آن را به پوست بماليد
۱۴) مبتلايان به بيماري قند مي توانند با مصرف اين گياه قند خون خود را کنترل کنند
۱۵) براي شستن چشم و زخم ها شيرابه صبر زرد را با آب مخلوط کرده و استفاده کنيد

مقدمه به ،‌ به راسته گل سرخ و تيره گل سرخ تعلق دارد. در اين راسته قطعات گل استقرار مارپيچي دارند ولي تعداد آنها بويژه در تيره کراسولاسه هنوز در 5 تثبي ...

هفتمين سياره در منظومه شمسي است. فقط نپتون و پلوتو فاصله بيشتري با خورشيد دارند. اورانوس دورترين سياره ايست که مي توان با چشم غير مسلح آن را رويت نمود ...

اورانيوم يکي از عنصرهاي شميايي است که عدد اتمي آن ۹۲ و نشانه آن U است و در جدول تناوبي جزو آکتنيدها قرار مي گيرد. ايزوتوپ ۲۳۵U آن در نيروگاه هاي هسته ...

در ميان عموم مردم ، همين که صحبت از اورانيوم به ميان مي آيد، بلافاصله بمب اتمي و سلاحهاي کشتار جمعي ، که امروزه سخن روز محافل سياسي و مطبوعاتي است، در ...

چاي مانند قهوه در رديف رايج ترين و مهم ترين نوشابه هاي مطبوع و مورد مصرف در بيشتر جهان مي باشد . چاي داراي اهميت غذايي ودارويي بسياري است . ولي مهم تر ...

چاي مانند قهوه در رديف رايج ترين و مهم ترين نوشابه هاي مطبوع و مورد مصرف در بيشتر جهان ميباشد . چاي داراي اهميت غذايي ودارويي بسياري است . ولي مهم تري ...

آلوئه ورا گياهي رو که مشاهده مي کنيد آلوئه ورا يا صبر زرد نام دارد که علاوه بر اينکه خاصيت داروئي زيادي دارد.از ماده ژلاتيني که درون برگ اين گياه وجود ...

گياه صبر زرد با نام علمي (آلوئه ورا) Aloevera از جمله با ارزش ترين گياهان نادر دنياست. که صدها سال پيش از ميلاد مورد توجه و استفاده بشر بوده است. از د ...

دانلود نسخه PDF - خواص آلوئه ورا