up
Search      menu
آموزش,روانشناسی :: مقاله خواب مورد نياز کودک PDF
QR code - خواب مورد نياز کودک

خواب مورد نياز کودک

کودکان چقدر بايد بخوابند؟

خواب نقش مهمي در زندگي انسان ايفا مي کند. در واقع در اثر خوابيدن است که بدن ما استراحت کرده و انرژي از دست رفته را بازمي يابد. با توجه به اين مسئله کاملا طبيعي است که ما اهميت زيادي به موضوع خواب بدهيم.
يکي از جنبه هاي مهم خواب، ديدن روياست. ما در رويا تمام وقايع زندگي روزانه مان را مرور مي کنيم بنابراين يک خواب راحت بر وضعيت روحي و رواني ما تأثير مي گذارد. تحقيقات نشان مي دهد کودکاني که به خوبي مي خوابند در مدرسه نيز موفق تر هستند. يک خواب راحت در اثر عادات مناسب به دست مي آيد، عاداتي که والدين مسئول آموختن آنها به فرزندانشان هستند.
خواب مورد نياز کودک
الگوي خواب فرزند شما بر کل اعضاي خانواده تأثير مي گذارد به همين دليل، عادات خوب کودکان از اهميت زيادي برخوردار است.
ميزان نياز يک کودک به خواب به شخص او بستگي دارد ولي خواندن اين مقاله نيز مي تواند براي والدين مفيد باشد.
ممکن است کودک شما بسيار فعال بوده و به خواب زيادي احتياج نداشته باشد. دراين صورت اگر بخواهيد الگوي خواب او را تغيير دهيد با مشکلاتي مواجه خواهدشد.
● ميزان خواب نوزاد
يک نوزاد معمولا روزانه بين ۱۶ تا۱۹ساعت مي خوابد و هر دو يا سه ساعت يک بار براي شيرخوردن از خواب بلند مي شود. از آنجا که گرسنگي باعث مي شود نوزادان از خواب بلند شوند آنها به طور طبيعي بيشتر از چهار يا پنج ساعت به طور متوالي نمي خوابند.
برخي از نوزادان بيشتر از اين ميزان مي خوابند، يعني بين ۸ تا ۱۰ ساعت. ازسوي ديگر اگر نوزاد وزن خود را از دست بدهد يا به قدرکافي اضافه وزن پيدا نکند بايد او را هردوسه ساعت يک بار براي شيرخوردن بيدار کنيد. در اين مواقع بهتر است با پزشک خود مشورت نماييد.
خواب مورد نياز کودک۳ماهه
يک کودک سه ماهه بين ۱۳تا۱۵ساعت مي خوابد که حدود ۵ساعت آن در طول روزمي باشد.
ممکن است فرزند شما هر شب يکي دوبار از خواب بيدار شود. در اين صورت به توصيه هاي زير توجه کنيد:
▪ اول از همه ببينيد آيا او به سرعت مجددا به خواب مي رود يا خير. اگر پتو از روي او به کناري رفته آن را درست کنيد و بدن کودک را به آرامي بماليد تا از بودن شما مطمئن شود.
معمولا اين کار براي به خواب رفتن او کافي است. چند دقيقه صبر کنيد تا نتيجه کار را ببينيد.
▪ اگر کودک نياز به تعويض پوشک يا شيرخوردن دارد اين کار را به سرعت به آرامي و بدون روشن کردن لامپ ها انجام دهيد. دراين هنگام با کودکتان حرف نزنيد و با او بازي نکنيد. به اين ترتيب نوزاد متوجه مي شود که در طول شب هيچ کار جالبي انجام نمي شود و حرف زدن و بازي کردن مختص روز است.
کودک اهميتي نمي دهد که در شب بخوابد يا در روز. در واقع والدين وظيفه دارند به او زمان مناسب را بياموزند.
● يک کودک ۶تا ۱۲ماهه به چه ميزان خواب نياز دارد؟
دراين سن کودک معمولا بين ۱۲ تا ۱۴ ساعت مي خوابد. اگر او در طول شب بيدارشد پس از پنج دقيقه به سراغش برويد. در اين زمان احتمالا شما دليل گريه هاي او را به خوبي درک مي کنيد. اگر در زمان گريه کودک با او حرف بزنيد انتظار خواهدداشت هميشه اين کار را انجام دهيد. بنابراين اگر از سير و تميزبودن کودک خود مطمئن هستيد کاري به کار او نداشته باشيد. اگر مجبوريد نزد کودکتان برويد پشت او را به ملايمت بماليد و با وي به نرمي حرف بزنيد. پتو يا اسباب بازي مورد علاقه کودکتان را در اختيار او قراردهيد تا راحت تر بخوابد.
● ميزان خواب کودک ۱تا۳ ساله
يک کودک يک تا سه ساله معمولا بين ۱۰تا ۱۲ ساعت در روز مي خوابد. در اين زمان بهتر است يک برنامه مناسب براي او درنظر بگيريد تا بداند چه وقت بايد به رختخواب برود.
● برنامه خواب
کودک شما بايد هر روز پيش از رفتن به رختخواب يک برنامه مشخص را اجرا کند. بهتر است اين برنامه بين ۱۵ تا ۳۰ دقيقه طول بکشد. به نمونه زير توجه کنيد:
▪ با کودک خود به يک بازي آرام بخش بپردازيد تا او آرامش خود را بازيابد.
▪ بگذاريد کودکتان پيژامه خود را انتخاب کند.
▪ اجازه دهيد کودکتان خودش دندان هايش را مسواک بزند، به دستشويي برود و...
▪ دقايقي به يک موسيقي ملايم گوش دهيد.
▪ يک داستان بخوانيد يا تعريف کنيد.
▪ پتو يا اسباب بازي مورد علاقه کودکتان را در اختيار او قرار دهيد.
● يک کودک پيش دبستاني به چه ميزان خواب نياز دارد؟
يک کودک سه ساله تا پنج ساله معمولا بين ۱۰ تا ۱۲ ساعت به خواب نياز دارد. دراين سن امکان دارد کودک از کابوس (که احتمالا آن را به ياد مي آورد) با ترس هاي شبانه (که آنها را به خاطر نمي آورد) رنج ببرد. ممکن است کودکتان در اثر ترس به شدت به جيغ زدن بپردازد و يا از خواب بپرد و احساس سردرگمي کند.
کودکان درعرض چند دقيقه مجددا به خواب مي روند و چيزي به ياد نمي آورند.
اگر کودک شما به خاطر کابوس از خواب بپرد احتياج به احساس امنيت و آرامش دارد. به موارد زير توجه کنيد:
به اتاق فرزند خود برويد، پشت فرزند خود را به ملايمت بماليد. به نرمي با او حرف بزنيد. درمورد روياي کودک خود با او صحبت نکنيد. غالبا آنها هنوز کاملا از خواب بلندنشده اند و اگر شما آرام باشيد سريع تر دوباره به خواب مي روند.
خواب مورد نياز دانش آموزان
يک دانش آموزغالبا هر شب نياز به ۱۰ساعت خواب دارد. اين موضوع را درنظر داشته باشيد که فرزند شما چه ساعتي بايد از خواب بيدار شود و در عرض چه مدتي براي رفتن به مدرسه آماده مي شود. شما مي خواهيد که فرزندتان خواب راحتي داشته باشد و صبح ها احساس نشاط کند زيرا در غير اين صورت نمي تواند در مدرسه به نتايج خوبي دست يابد. حقيقتا بيدارکردن يک کودک خسته عذاب آور خواهدبود!
● اگر ميزان خواب کودک کافي نباشد چه بايد کرد؟
اگر کودک شما احساس شادابي مي کند و در مدرسه موفق است احتمالا به حد کافي خوابيده است.
● آيا شما يا همسرتان کمتر از حد معمول (۶تا ۸ ساعت) مي خوابيد؟
معمولا کودکان از والدين خود ياد مي گيرند که چقدر بخوابند. اگر نگران عادات خواب فرزندتان هستيد از مشاور کمک بگيريد.
● آيا نبايد به گريه کودک توجه کرد؟
والدين به خوبي مي دانند که هر نوع گريه کودک چه مفهومي دارد. غالبا نوزادان خود را با شرايط موجود وفق مي دهند که اين کار نياز به گذشت زمان دارد.
اگر اين طور نشد بدون اينکه موجب تحريک او شويد به وي اطمينان دهيد که درکنارش هستيد. در مورد کودکان بزرگ تري که معمولا خواب راحتي دارند بايد گفت ممکن است بر اثر نگراني از خواب بپرند. در اين مواقع شما بايد آرامش را به آنها برگردانيد. مراقب باشيد زياده روي نکنيد تا کودکتان راحت تر مجددا به خواب بروند.
اگر فرزند شما به طور غيرمنتظره اي شروع به گريه کردن کند بايد هميشه اطمينان بيابيد که او بيمار نيست يا تب ندارد ولي اين وضعيت به ندرت پيش مي آيد و غالبا شما در طول روز متوجه مي شويد که فرزندتان با روزهاي ديگر فرق مي کند.

کمبود خواب حتي اگر اندک هم باشد، منجر به عدم تمرکز، کاهش ديد و ايجاد اختلال در حافظه مي شود.نتايج تحقيقات گوناگون نشان مي دهد هنگامي که مغز با کمبود خ ...

خواب رفتگي يا paresthesia احساس سوزش و خارشي ناخوشايند همراه با سوزن سوزن شدن عضو خواب رفته است که غالبا در دست و پا ايجاد ميشود. دليل معمول بروز چنين ...

همه انسان ها اضطراب را در زندگى خود تجربه مي‌ کنند و طبيعى است که مردم هنگام مواجهه با موقعيت هاى تهديدکننده و تنش‌ زا مضطرب مي ‌شوند ، اما احساس اضطر ...

آب 1 ديدن آب زلال در خواب ، علامت آن است كه با شادماني به سعادت و خوشبختي دست خواهيد يافت. 2 ديدن آب گل آلود در خواب ، علامت آن است كه لذت بردن از زند ...

● چرا ماساژ مي دهيم؟ يادگيري و انجام ماساژ کودک، کار بسيار ساده اي است. چند وسيله کوچک لازم داردو هيچ هزينه اي در بر ندارد، مگر مقداري وقت. منافع دراز ...

ليشمانيازيس بيماري مشترک انسان وحيوان است که ميزبان مخزن بين حيوانات وحشي است.حيوانات اهلي به عنوان دومين ميزبان مخزن به شمار مي آيند.اين انگل بصورت ا ...

گام بعدي برگه هاي نقاشي است. علاوه بر دفتر نقاشي که براي او مي خريم، برگه هاي باطله يي که يک روي آنها سفيد و قابل استفاده است را دور نريزيم و روي ميز ...

شايد در اطرافيان خود افرادي را بشناسيد که به اختلال رواني دچار باشند و علاوه بر آن مشکل خوابيدن هم داشته باشند. شايد فکر کنيد دليل اين که او نمي تواند ...

دانلود نسخه PDF - خواب مورد نياز کودک