up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله خمير دندان PDF
QR code - خمير دندان

خمير دندان

مسواک و خمير دندان

مقدمه
هدف از بهداشت دهان و دندان، رعايت اصول خاص بهداشتي و تميز کردن دهان و دندان جهت حفظ سلامت بافتهاي دنداني و دهاني است. ساده‌ترين وسيله جهت تميز کردن دهان و دندان در منزل مسواک است. بايد توجه داشت که رعايت بهداشت دهان و دندان بايد از همان ابتداي تولد آغاز گردد. پاک کردن لثه‌هاي کودک توسط يک گاز يا ليف مرطوب در اين دوران توصيه مي‌شود. با رويش اولين دندانهاي شيري، که در حدود ۶ ماهگي آْغاز مي‌شود، تميز کردن دندانها اهميت بيشتري مي‌يابد.
مسواک
از آنجا که پاک کردن و از بين بردن پلاک دنداني در سطوح مختلف دندانها اولين قدم براي پيشگيري از پوسيدگي دندان و بيماريهاي لثه‌اي است و اين عمل تنها بطور مؤثر بوسيله مسواک انجام مي‌گيرد. انتخاب مسواک که عمل فوق را بخوبي انجام دهد خيلي مهم مي‌باشد.
مشخصات مسواک طبي
* دسته مسواک بايد به راحتي در دست جاي گرفته و مواد تشکيل دهنده آن بي‌ضرر باشد.
* طول قسمت موئي آن در حدود ۳ سانتيمتر و عرض آن يک سانتيمتر باشد.
* نوک موهاي مسواک بايستي پخ باشد (نبايد نوک تيز و ساينده باشد).
* تعداد کلافهاي موئي و يا نايلوني آن در حدود ۲۰ تا ۴۰ کلاف برحسب کوچکي و يا بزرگي مسواک باشد.
* تعداد رشته‌هاي نايلوني و يا موئي در هر کلاف در حدود ۲۰ تا ۴۰ رشته برحسب نرمي و زبري موهاي مسواک مي‌باشد که اين تعداد رشته‌ها در مسواکهاي نرم بيشتر از مسواکهاي زبر است.
آزمايشات مختلف نشان داده‌اند که چنانچه قسمت موئي مسواک به شکل ۸ باشد (يعني قسمت جلوي مسواک يک کلاف و بعد بتدريج مانند مثلث کلافهايي قرار گيرند)، امکان پاک کردن پلاک ميکروبي و بقاياي غذا از بين دندانها بيشتر است. به هر حال بايد توجه داشت که در هنگام مسواک زدن کليه سطوح قابل دسترس دندانها بخوبي مسواک زده شوند،‌ به نحوي که پس از خاتمه مسواک تمام سطوح دندانها از توده لعابي ميکروبي پاک شده و هيچ نوع خرده و باقيمانده غذا در بين دندانها و سطوح مختلف آن باقي نمانده باشد. عمل فوق امکان پذير نيست مگر با روش صحيح مسواک زدن.
با رويش دندانهاي خلفي، استفاده از مسواک توسط والدين براي کودک توصيه مي‌شود. وظيفه مسواک زدن حداقل تا زمان ورود کودک به مدرسه به عهده والدين مي‌باشد. مسواک توصيه شده براي کودکان مسواکي است استاندارد که سر آن نرم و کوچک باشد. معمولا دو بار مسواک زدن در روز براي کودک توصيه مي‌شود که يک نوبت آن حتما بايد به هنگام شب قبل از خواب باشد. زمان کافي جهت مسواک زدن حدود 3-2 دقيقه است.
در کودک روش مسواک زدن افقي است. در اين روش مسواک به موازات سطح افق روي دندانها قرار گرفته و با حرکت مالشي به سمت جلو و عقب رانده مي‌شود. سطح جونده دندانها را نيز حتما بايد با حرکت جلو و عقب مسواک تميز کرد. غالبا مصرف خمير دندان فلورايد دار از ۲ تا ۳ سالگي توصيه مي‌شود. در ابتدا مقدار خميردندان به اندازه يک نخود کوچک کافي است، که با افزايش سن کودک مي‌توان اين مقدار را افزايش داد.
خمير دندان
امروزه جهت بهتر تميز کردن سطوح دندانها در هنگام مسواک زدن از خمير دندان استفاده مي‌شود. مواد عمده و اصلي تشکيل دهنده خمير دندانها عبارتند از :
* مواد ساينده براي پاک و تميزکردن دندان. يکي از اجزاء مهم خمير دندان مواد ساينده آن مي‌باشد. زيرا اگر مواد ساينده و پاک کننده ضعيف و نرم و ملايم باشد دندانها خوب پاک نمي‌شوند و عمل تميزکنندگي بخوبي انجام نمي‌گيرد. از طرفي اگر قوي و زبر و ساينده باشد سبب فرسايش و سپس حساسيت دندانها مي‌گردد.
* مواد صابوني براي تميزکردن دندان بوسيله ايجاد کف و همچنين سهولت حرکت مسواک.
* اسانس و مزه‌هاي مختلف براي خوش طعم کردن آن که معمولاً نعنا و پونه است.
* رنگ، باعث تنوع در رنگ خمير دندانها مي‌شود.
* مواد داروئي مختلف مانند فلورايد کلروفيل، هگزاکلروفن و غيره.
* مواد روغني مانند گليسيرين و بالاخره مواد غليظ کننده که موجب غلظت مناسب و حالت خميري مي‌گردد.
انواع خمير دندان
بر اساس مواد تشکيل دهنده خمير دندان و مورد مصرف آن خمير دندانها به سه گروه اصلي تقسيم مي‌گردند:
خميردندانهاي فلورايد دار
اين خمير دندانها اثر کاهش دهندگي پوسيدگي دندانها را بعهده دارند. طبق مطالعات متعدد مصرف اين خمير دندانها بمدت طولاني و از دوران کودکي تا ۴۴ درصد از ميزان پوسيدگي مي‌کاهد و در نتيجه کمک بزرگي به پيشگيري از پوسيدگي دندانها مي‌نمايد. (بايد توجه داشت که در اين نوع خميردندانها معمولاً فرمول آن و يا کلمه فلورايددار را به زبان کشور سازنده در روي لوله آن مي‌نويسند).
خمير دندانهاي سفيد کننده
اينگونه خمير دندانها داراي مواد ساينده و پاک کننده صابوني و قوي هستند که باعث تميزي و سفيدي و شفافيت دندانها مي‌شوند. اين خمير دندانها براي دندانهاي سالم و قوي مناسب (با نظر دندانپزشک) ولي براي دندانهايي که داراي پوسيدگيهاي متعدد و ميناي ضعيف هستند، نامناسب مي‌باشد.
خمير دندانهاي کم کننده حساسيت دندان
اين خمير دندانها در کم کردن حساسيت دندانها بخصوص حساسيت طوق دندانها مؤثر مي‌باشد. مصرف آنها براي اخذ نتيجه مطلوب، بايد طولاني باشد و براي تهيه نوع مناسب حتماً با دندانپزشک مشورت نمائيد. ماده مؤثر اين خمير دندانها معمولاً نيترات پتاسيم و يا استرانسيوم و غيره مي‌باشد.
بنابراين هنگام خريد خمير دندان بر اساس احتياج دندانها و يا دستور خاص که دندانپزشک مي‌دهد خمير دندان مناسب را بايد انتخاب کرد. چنانچه منظور تميز کردن دندانها باشد، از خمير دندانهاي سفيد کننده و اگر هدف کاهش پوسيدگي‌ باشد، از خمير دندانهاي حاوي فلورايد و بالاخره در مواردي که حساسيت شديد دندانها را بخواهيم برطرف کنيم بايد از خمير دندانهاي ضد حساسيت استفاده کنيم.
نخ دندان
استفاده از نخ دندان نيز پس از بسته شدن فضاهاي بين دنداني از ۳ تا ۴ سالگي به بعد توسط والدين توصيه مي‌شود. اين وظيفه تا حدود ۹ سالگي بر عهده والدين خواهد بود.

تخمير پديده اي است ناشي از مجموعه فعاليتهاي زيستي که در آن ترکيبات آلي داراي مولکولهاي بزرگ به ترکيبات داراي مولکولهاي کوچکتر و ساده تر شکسته و تجزيه ...

تَخمير پديده اي است ناشي از مجموعه فعاليتهاي زيستي که در آن ترکيبات آلي داراي مولکولهاي بزرگ به ترکيبات داراي مولکولهاي کوچک تر و ساده تر شکسته و تجزي ...

تَخمير پديده اي است ناشي از مجموعه فعاليتهاي زيستي که در آن ترکيبات آلي داراي مولکولهاي بزرگ به ترکيبات داراي مولکولهاي کوچک تر و ساده تر شکسته و تجزي ...

تَخمير پديدهاي است ناشي از مجموعه فعاليتهاي زيستي که در آن ترکيبات آلي داراي مولکولهاي بزرگ به ترکيبات داراي مولکولهاي کوچکتر و سادهتر شکسته و تجزيه ( ...

طي تاريخ مغز انسان در ناديده گرفته شدن خود نقش بسيار خوبي را ايفا کرده است. تمامي انسان ها از مصريان باستان گرفته تا ارسطو اهميت چنداني به نقش ماده مر ...

بسياري از زنان چه قبل از بارداري و چه در جريان بارداري، فقط در شرايط اورژانس و براي رفع مشکلي که باعث درد و ناراحتي شديدشان شده، به دندان پزشک مراجعه ...

معمولا در ماه رمضان، مطب هاي دندان پزشکي خلوت مي شود؛ چون بيشتر بيماران تلاش مي کنند قبل از آغاز اين ماه، تمام کارهاي دندان پزشکي، جراحي ها و ترميم دن ...

تزريق داروي بي حسي بايد بدون درد و تروما انجام شود، اما معمولا بيماران دندان پزشکي تجربه هاي دردناک و ناخوشايندي از دريافت بي حسي دارند. ترس از تجربه ...

دانلود نسخه PDF - خمير دندان