up
Search      menu
جانور شناسی :: مقاله خفاش PDF
QR code - خفاش

خفاش

خفاش ها را بهتر بشناسيم

همانطور که مي دانيد خفاش ها پستاندار هستند، در واقع تنها پستانداراني که بال دارند و قادر به پرواز کردن هستند. نام علمي آنها Chiroptera بوده و به معني دست هاي بال مانند است. بال هاي خفاش با بال هاي بقيه پرندگان متفاوت است و به گونه ديگري ساخته شده، اما در عوض پوست بالهاي خفاش جنسي شبيه چرم دارد و داراي خاصيت ارتجاعي است که باعث مي شود بالهايش در طول استخوان هايي که دست ها و انگشتان خفاش را حرکت مي دهند کشيده شود. به شکل نگاه کنيد و ببينيد که چگونه بال ها مرتب و ماهرانه اطراف بدن خفاش پيچيده شده اند.
همانند بقيه پستانداران، خفاش ها نيز دندان و مو دارند و براي ادامه زندگي نسل شان بچه مي زايند. هنگامي که يک خفاش ماده آماده به دنيا آوردن نوزاد است، موقعيت و حالت قرار گرفتنش را طوري تنظيم مي کندکه بتواند به طور عمودي از سرش آويزان بماند، به اين منظور که درست در لحظه تولد، بچه اش را با دم خود بگيرد.
بچه خفاش توسط مادرش براي مدتي طولاني پرستاري و مراقبت مي شود. خفاش هاي مادر، بچه هايشان را نزديک خود نگه مي دارند و براي گرم نگه داشتن و حفاظت از بچه هايشان بالهاي خود را به دور آنها مي پيچند.
در شب، يک نوزاد خفاش، براي يافتن غذا به موهاي تن مادرش مي چسبد و همراه او مي رود. وقتي که وزن بچه خفاش سنگين شود، مادر به تنهايي براي يافتن غذا مي رود و آنرا را براي بچه به لانه مي آورد. اين روش ادامه پيدا مي کند تا زماني که خفاش جوان چهار هفته از تولدش بگذرد و خودش بتواند شروع به شکار کند و به همراه مادر براي يافتن غذا به بيرون از محل زندگي بروند.
خفاش ها در آب و هواي سرد ممکن است در بهار و پاييز کوچ کنند، سرپناهي را در غارها پيدا کرده و به خواب زمستاني بروند. در پاييز، وزن خفاش ها زياد مي شود و لايه اي از چربي به بدنشان اضافه مي شود. اگر خفاشي قبل از رسيدن بهار و گرم شدن هوا از خواب زمستاني بيدار شود، به احتمال خيلي زياد از گرسنگي خواهد مرد. مي دانيد چرا ؟
به اين دليل که متابوليسم بدن خفاش ها به گونه ايست که وقتي بيدار هستند بسيار سريع ذخيره غذايي شان مصرف شده و به پايان مي رسد.
۷۵% از خفاش ها از حشرات و بي مهرگان ديگر تغذيه مي کنند. تعداد پشه ها و ديگر حشراتي که روزانه خفاش ها مي خورند باور نکردني است. يک خفاش مي تواند هر شب بين ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ حشره را بخورد!
در نواحي گرمسيري، تنها تعداد کمي از خفاش ها موفق به خوردن قورباغه، ماهي يا پرنده اي کوچک به عنوان غذا مي شوند. بقيه خفاش ها شهد گلها را مي نوشند، گرده گلها را مي خورند و يا از ميوه ها تغذيه مي کنند. در نواحي گرم و مرطوب مرکزي و جنوبي آمريکا، نوعي خفاش خون آشام منفور وجود دارد که از خون پستانداران و پرندگان تغذيه مي کند. اما فراموش نکنيد، فقط يک نوع از خفاش ها اين گونه هستند.
خفاش ها عملا حيوانات بي آزار و کمرويي هستند. تا جايي که دانشمندي رفتار خفاش ها را به موش هاي بزرگ بالدار تشبيه کرده است.
اصولآ پرندگان بعد از پرواز در جايي فرود مي آيند، در حاليکه خفاش ها به جايي آويزان مي شوند. هنگام استراحت پرندگان بالهايشان را جمع مي کنند، اما خفاش ها بالهايشان را به دور بدنشان مي پيچند.
اگر چه خفاش ها موجودات بسيار سودمندي هستند و وجودشان به حفظ تعادل اکوسيستم کمک مي کند، در بسياري از مواقع خفاش ها باعث بروز مشکلات و آزار و اذيت صاحبان منازل و مشاغل مي شوند. خفاش هاي مهاجر و کوچ نشين که به ناچار در مکان هاي استقرار انسان ها زندگي مي کنند، به دليل سر و صداي زياد و گاهي بوي نامطبوع و فضولات براي انسان مزاحمت ايجاد مي کنند. هرچند که خفاش ها نه تنها خسارت مالي بوجود نمي آورند، بلکه سيم ها و چوب ها را مانند موشها نيز نمي جوند.
اگر خفاشي را در بيرون و يا داخل محل زندگي تان پيدا کرديد که احتياج به کمک داشت مي توانيد اطلاعات لازم در اين زمينه را از منابع موجود در سايت هاي مختلف دريافت نماييد.
● چرا خفاش ها اماکن استقرار انسان ها را براي زندگي برمي گزينند ؟
توسعه و افزايش مکان هاي زندگي انسان باعث شده که خفاش ها براي زندگي جاي ديگري نداشته باشند و به طور متناوب ناچار به يافتن مکان هايي براي لانه کردن و بزرگ کردن بچه هايشان هستند. پشت بام هاي خالي، اتاق هاي زير شيرواني، ساختمان هاي متروکه و انبارها، همه مکان هايي گرم و امن براي زندگي و پنهان شدن خفاش ها مي باشند.
متاسفانه رسانه هاي خبري، گاه و بيگاه به بيان داستان هاي مهيبي از پيدا شدن خفاش ها در ساختمان ها و خطرات و پيامدهاي ناشي از آن مي پردازند که در اين مورد رسانه ها مقصرند. به علاوه برخي شرکت هاي کنترل کننده بلا هاي غير مترقبه و نيز شرکت هايي که به منظور به دام انداختن حيوانات تله گذاري مي کنند، ترس مردم از خفاش ها را دستمايه کار خود قرار مي دهند و هزينه هاي گزافي را براي بيرون کردن و يا کشتن غيرقانوني خفاش هاي مهاجر از منازل افراد وحشت زده، دريافت مي کنند.
● چگونه مي توانيم از لانه کردن خفاش ها در زير طاق نماي ايوان خانه مان جلوگيري کنيم؟
بعضي اوقات خفاش ها به دنبال لانه اي موقت در زير برآمدگي هاي ايوان خانه ها هستند. اين خفاش ها به انسان حمله نمي کنند. آنها فقط براي مدت زماني کوتاه به دنبال يک پناهگاه امن هستند. اگر کاري به کارشان نداشته باشيم، تا وقتي هوا سرد است بدون هيچگونه آزاري براي خودشان زندگي مي کنند. هر چند برخي افراد با آويزان کردن يک ورق آلومينيم يا بالوني پر از گاز هليم در نزديکي محلي که خفاش لانه کرده، موفق مي شوند او را وادار به ترک لانه اش کنند. چنين کارهايي ممکن است خفاش را از انتخاب مسيرش براي يافتن لانه در آن مکان منصرف کند.
● چگونه مي توانيم خفاش را از خانه مان درو نگه داريم؟ چه کار هايي موثر است؟
ابزار و وسايلي که باعث دفع خفاش ها مي شوند، معمولا موثر نيستند. يک شرکت توليدي در شيکاگو به دليل ادعاهاي بي اساسش در ارتباط با دفع خفاش ها توسط يک دستگاه ماوراء صوت، مبلغ ۴۵۰۰۰ دلار توسط EPA جريمه شد. حقيقت امر اين بود که اين دستگاههاي ماوراء صوت وقتي توسط متخصصان آزمايش شد، در برخي موارد حتي خفاش را به سمت مکان مورد نظر جذب مي کرد.
استفاده از گلوله هاي نفتالين موثر نيست، زيرا خيلي سريع تبخير مي شوند و به طور مداوم بايد جايگزين شوند. به علاوه مسموم کننده هاي شيميايي هيچگاه نبايد براي مشکل دور نگه داشتن خفاش ها استفاده شوند. در واقع استفاده از مواد شيميايي به جز در مواقعي که نياز جدي احساس شود، خلاف قانون است. در حال حاضر هيچ ماده شيميايي يا مسموم کننده مجازو تاييد شده از نظر قانوني براي مقابله با خفاش ها وجود ندارد.
مسموم و زهرآلود کردن خفاش ها نه تنها کاري غيرقانوني است، بلکه مي تواند باعث به خطر افتادن سلامت صاحبخانه ها و ايجاد مسئوليت براي آنها باشد. در چنين مواردي خفاش هاي زهرآلود در داخل ديوارها و سقف ها مي ميرند و بوي تعفن و باکتري توليد مي کنند. به علاوه جسد خفاش ممکن است داخل يا بيرون از ساختمان روي زمين بيفتد، که در اين صورت احتمال اينکه با بچه ها يا حيوانات خانگي تماس پيدا کند، خيلي بيشتر خواهد شد.
تله گذاشتن نيز پيشنهاد نمي شود، اين کار فقط خفاش ها را به داخل خانه مي کشاند. به علاوه تله گذاشتن براي چنين حيواناتي عملي غير انساني است. تله ها جايي قرار مي گيرند که راه خروجي لانه را مسدود کنند، در شب که خفاش ها براي يافتن حشرات بيرون مي آيند، خيلي سريع تله پر از خفاش خواهد شد. کافي است يک خفاش به دام بيفتد، در ادامه همه خفاش هاي ديگر هم زنداني مي شوند و راه فرار ندارند، در نتيجه اولين خفاش که بخواهد قبل از همه بيرون بيايد، زير هجوم بقيه خفاش ها براي بيرون رفتن له مي شود. خفاش هاي به دام افتاده در همان محل مورد نظر که مسکوني يا تجاري است مي ميرند و از بين مي روند و به اين ترتيب نيز احتمال تماس آنها با انسان ها خيلي بيشتر خواهد بود.
● پس براي بيرون کردن آنها چکار کنيم؟
تنها روش سالم و مناسبي که براي بيرون کردن خفاش ها از ساختمان ها وجود دارد، جلوگيري از ورود خفاش هاست. به اين روش که با استفاده از يک توري پلاستيکي، دريچه اي بسازيم که به يک طرف باز مي شود و عملا به خفاش ها اجازه خارج شدن از لانه و ترک آن را مي دهد، اما از داخل شدن مجدد آنها جلوگيري مي کند.

دو گروه خفاش وجود دارد. گروه بزرگتر، خفاشهاي حشره خوار، شبها غذاي خودشکار مي کنند. گروه دوم خفاشهاي ميوه خوار هستند که براي پيدا کردن ميوه و شيره درخت ...

جانورشناساني که بر روي رفتارهاي جانوران مطالعه ميکنند بر اين باورند که بسياري از گونههاي جانوري از موشها تا موجودات ابتدايي تحت کنترل کدهاي اخلاقي مشا ...

رفتارها در حيوانات جانورشناساني که بر روي رفتارهاي جانوران مطالعه مي‌کنند بر اين باورند که بسياري از گونه‌هاي جانوري از موش‌ها تا موجودات ابتدايي تحت ...

● انقراض نسل ماموت ها : برخي از دانشمندان دليل انقراض گونه هاي عظيم الجثه پستاندار آمريکاي شمالي را ورود انسان به دنياي طبيعت مي دانند . آنها مي گويند ...

زندگي طبيعي موجودات مختلف با هم متفاوت است. اين تفاوت در حيوانات گاهي به حدي است که از دانستن آنها شگفت زده مي شويم.آنچه مي خوانيد برخي از ويژگي هاي ع ...

مارمولك ها در دنيا از اندازه ۲ سانتي متر (گكوهاي پلنگي) تا حدود ۵ ۳ متر(اژدهاي كومودو) ديده مي شوند و نبايد مارمولك هايي مانند اژدهاي كومودو را كه دار ...

دانلود نسخه PDF - خفاش