up
Search      menu
جانور شناسی :: مقاله خصوصيات پرندگان PDF
QR code - خصوصيات پرندگان

خصوصيات پرندگان

خصوصيات عمومي پرندگان

خصوصيات عمومي پرندگان
همگي ما تا حدودي با پرندگان آشنايي داريم . ممکن است ، اين آشنايي ناشي از برخورد هر روز ما با پرندگان و مشاهده آنها در محيط زندگيمان باشد .
هريک از ما ممکن است که اين دسته از جانوران را بعلت مشخصي پرنده بناميم . برخي بعلت داشتن بال و پر آنها را پرنده مي ناميم . برخي از ما بعلت پرواز اين جانوران و برخي نيز بدليل داشتن منقار . اما سوالي که دراينجا مطرح ميشود اينست که به راستي از نظر علمي به چه جانوراني پرنده اطلاق ميشود ؟
خصوصيات پرندگان :
ü پرندگان از لحاظ رده بندي در کلاس Aves و در Kingdom انيماليا قرار مي گيرند . دانشمندان کلاس Aves را به بيست و پنج تا سي Order تقسيم کرده اند . همچنين هر Order نيز ، به Families ، Generals و Species تقسيم ميشوند . بايستي توجه کرد که دانشمندان اين رده بندي را با توجه به ساختمان معمول ، ويژگيهاي معمول ، آناتومي پرندگان و همچنين شباهتهاي ژنتيکي پرندگان انجام ميدهند .
ü اندامهاي جلويي در پرندگان بصورت بال درآمده است . اما نظر شما در مورد اندامهاي جلويي پنگوئن ها چيست ؟ بنظر شما اين اندامها باله هاي پنگوئن است و يا بالهاي آن .
در واقع ، بسياري از افراد تصور ميکنند که پنگوئن فاقد بال است و دو اندام پسين اين جانور ، باله هاي اين جانور است که براي شنا کردن سازش يافته است . اما حقيقت موضوع اين است که اين اندامها نيز بال ميباشند . تنها تفاوت اين بالها با بالهاي پرندگان ديگر در نحوه استفاده از آنهاست . در حقيقت ، اين بالها براي حرکت بهتر پنگوئن در آب سازش يافته است .
ü خصوصيت ديگر پرندگان که ميتواند سبب متمايز شدن آنها از ساير جانوران شود ، فاقد دندان بودن اين دسته از جانوران است . در حقيقت ، پرندگان براي خوردن غذا و يا تکه تکه کردن آن از منقار خود استفاده مي کنند . بايستي توجه کرد که منقار ، در هر پرنده ايي براي نيازهاي آن پرنده سازش يافته است .
ü اما وجه تمايز ديگري که در پرندگان وجود دارد قلب چهار قسمتي آنها ميباشد .
ü پرندگان تخم گذار هستند و بر روي تخم خود ميخوابند . بنظر ميرسد که اين خصوصيت نتواند سبب تمايز کامل پرندگان از ساير جانداران شود زيرا برخي ديگر از جانداران مانند خزندگان نيز تخمگذار هستند .
ü پرندگان خونگرم هستند .
ü بدن پرندگان از پر پوشيده شده است . در واقع تنها ، بدن پرندگان از پر پوشيده شده است و تمامي پرندگان نيز پر دارند . ميتوان از اين خصوصيت بعنوان وجه تمايزي مناسب ميان پرندگان و ساير جانداران استفاده نمود .
در اغلب موارد با توجه به اين هفت خصوصيت ميتوان جانوري را پرنده ناميد و آنرا طبقه بندي نمود . اما ، در مواردي که با توجه به اين خصوصيت نتوان جانوري را طبقه بندي نمود دانشمندان با اسفاده از خصوصيات ژنتيکي جانور ، آنرا طبقه بندي مينمايند .
آيا خفاشها پرنده هستند ؟
بسياري از افراد به اشتباه تصور ميکنند که خفاشها در دسته پرندگان دسته بندي ميشوند . خفاشها مانند پرندگان پرواز نموده و خونگرم نيز هستند . اما بايد توجه کرد که اين جانوران واجد دندان بوده و بدنشان از مو پوشيده شده است .
در واقع ، خفاشها تنها پستانداران پرنده ميباشند .
خفاشها زماني که جوان هستند با شير تغذيه ميشوند و پس از آن نيز گوشتخوارند . اغلب خفاشها در شب فعاليت ميکنند و در طول روز بصورت وارونه ميخوابند . اين پستانداران را ميتوان در هر محيطي يافت .
در حال حاضر ، نزديک به نهصد گونه خفاش وجود دارد .
کوچکترين خفاش شناسايي شده خفاشي است موسوم به Bumble Bee که طول دو بال آن از هم شانزده اينچ ميباشد و وزن آن کمتر از يک پني است .
اما ، طول دو بال بزرگترين خفاش شناسايي شده از هم يک متر و هشتاد سانتيمتر بوده و وزن آن نيز به دو پوند ( يک کيلوگرم ) ميرسد .
محل زندگي پرندگان :
بعلت قابليت پرواز در بسياري از پرندگان ، اين جانوران را در همه جاي دنيا ميتوان يافت . پرندگان شمال پنج هزار مايل در سال پرواز ميکنند تا به جنوب بروند و برعکس .
بسياري از پرندگان توانايي پرواز ندارند . بيشتر ما ممکن است که معدودي از پرندگان ( که اغلب از انواع پرندگان صنعتي هستند ) را بشناسيم که اين توانايي را ندارند . اما جالب است که بدانيد ، بسياري از طوطيها نيز توانايي پرواز ندارند .
تعداد گونه هاي پرندگان :
حشرات با هشتصدهزار گونه ( Species ) متنوع ترين جانداران هستند . پس از حشرات ، پرندگان با نه هزار گونه ( Species ) در رتبه دوم قرار دارند .
کوچکترين پرنده ايي که تاکنون شناسايي شده است ، Bee Humming Bird اين پرنده دو و نيم اينچ طول دارد و هشت صدم اونس وزن آن ميباشد .
اما ، غول پيکر ترين پرنده يافت شده نيز ، پرنده ايي موسوم به Albatross ميباشد که طول هر دو بال آن باهم يازده فوت ميباشد .

کاني کانيها ترکيبات طبيعي هستند که طي فرايندهاي زمين شناختي بوجود مي آيند. واژه کاني به ترکيباتي اطلاق مي گردد که از يک سو ترکيب شيميايي و از سوي دي ...

پرندگان جانوراني خونگرم هستند که پوشش خارجي بدن آنها پر است که به اشکال گوناگون در مراحل مختلف از پوست بوجود مي آيد. پرندگان به ۲ زير رده و ۲۷ يا ۲۸ ر ...

جينکو(ژينکو) نام علمي:Ginkgo biloba L. نام انگليسي: Ginkgo خانواده:Ginkgoaceae مقدمه: گونه اي است که از قدرت سازگاري بالايي برخوردار است بطوري که حتي ...

در علم رده بندي ، ارکيده‌ها گروهي منحصر به فرد از گياهان محسوب مي‌شوند و از لحاظ رويشي بطور گسترده‌اي از هم متفاوتند. با وجود اين تمام گونه‌هاي آن به ...

خصوصيات بتن سبک بتن سبک ماده اي است با ترکيبات جديد و فوق العاده سبک و مقاوم . مواد تشکيل دهنده بتن سبک عبارت است از ورموکوليت، پرليت، سنگ بازالت و سي ...

● معرفي نقره ، يکي از عناصر شيميايي، با نشانه Ag ، داراي عدد اتمي ۴۷ ، وزن اتمي ۱۰۷.۸۶۸۲ و در گروه يک فرعي (IB) جدول تناوبي قرار گرفته است. نقره فلزي ...

● معرفي نقره ، يکي از عناصر شيميايي، با نشانه Ag ، داراي عدد اتمي ۴۷ ، وزن اتمي ۱۰۷.۸۶۸۲ و در گروه يک فرعي (IB) جدول تناوبي قرار گرفته است. نقره فلزي ...

مرغ شاخدار جزء راسته گالي فرميس، خانواده فزان ها و زيرخانواده نوميدين طبقه بندي مي شود. مرغ هاي شاخدار بر حسب ضمائم موجود در سربه سه فرم ظاهر مي گردند ...

دانلود نسخه PDF - خصوصيات پرندگان