up
Search      menu
آموزش,روانشناسی :: مقاله خشم PDF
QR code - خشم

خشم

۸ مشکل ناشي از عزت نفس پايين

تحقيقات نشان داده که عزت نفس پايين يا تصور بد ذهني از خود فرد با مشکلاتي همراه است و نوع نگرشتان به کار و روابطتتان را هم تحت تاثير قرار مي دهد.
در اين مقاله رايج ترين مشکلات عزت نفس پايين و راه درمان آن را بررسي مي کنيم.
● نفرت از خود
وقتي که از خودتان يا از افکار و کارهايي که انجام مي دهيد متنفر هستيد نشانه عزت نفس پايينتان است. نفرت از خود با احساس خشم، عصبانيت، نااميدي و نبخشيدن خود براي اشتباهاتي که مرتکب شده ايد همراه است.
▪ ديالوگ هايي که با خودتان داريد را تغيير دهيد.انتقادهاي شخصي حس نفرت از خود را افزايش مي دهد پس مرحله اول اين است که تفکرات منفي که در سرتان است را دور بريزيد و به جاي آنها به تفکرات منفي تان پاسخ مثبت دهيد.چرا منتقد خودتان هستيد؟
▪ خودتان را به خاطر اشتباهاتي که مرتکب شده ايد ببخشيد.هيچ کس به طور مطلق خوب يا بد نيست. انجام دادن کاري که شما بعد از آن پشيمان مي شويد نبايد از شما فردي متنفر بسازد همانطور که انجام دادن کارهاي خوب از شما يک فرد مقدسي نمي سازد.
▪ با اعتقادات منفي در مورد خودتان مبارزه کنيد.اين تفکرات منفي شما را به يک فرد طرد شده تبديل مي کند و باعث مي شود اين حس به ديگران مثلا همسرتان،دوستان و همکارانتان هم منتقل شود.از تغيير دادن تفکراتتان نترسيد. اين بخشي از زندگي شماست.
● کمال گرايي
کمال گرايي يکي از جنبه هاي مخرب عزت نفس پايين است. يک شخص کمال گرا، کسي است که احساس شکست هميشه همراه اوست زيرا موفقيتهاي او برايش کافي نيست.
● چگونه اين مشکل را از خود دور کنيم؟
▪ انتظارات واقع گرايانه اي براي خودتان درنظر بگيريد.قبل از اينکه براي هدفتان تلاش کنيد، مطمئن شويد هدفتان منطقي و قابل کنترل است همچنين به ياد داشته باشيد که زندگي به طور کلي پايدار نيست.
▪ به خاطر داشته باشيد که تفاوت عمده اي بين شکست خوردن در کاري که انجام مي دهيد و شخص شکست خورده وجود دارد. نبايد نا اميد شويد و اين دو را با هم اشتباه نگيريد.
▪ از بالا رفتن از طنابي نازک(سختي ها) بپرهيزيد. کمال گراها فراموش مي کنند که يک تصوير بزرگتري را ببينند و براي موفقيت در آن به خود مغرور شوند.
● تصور منفي از اندامتان
تصور منفي از اندامتان به عزت نفس پايين مربوط مي شود.اين به اين معني است که عزت نفس همه چيز را مي تواند تحت تاثير قرار دهد از چگونگي رفتارتان در ارتباطتان با ديگران تا چگونگي انجام دادن کار در محل کارتان.
● چگونه اين مشکل را از خود دور کنيم؟
▪ از مقايسه کردن خودتان با ديگران بپرهيزيد زيرا جز ناامني چيز ديگري براي شما نمي آورد. قبول کنيد که افراد با هم فرق مي کنند و درضمن بدانيد که نقطه قوتتان کجاست؟
▪ به دنبال سلامتتان باشيد.يک رژيم سالم و ورزش روزانه نه تنها شما را توانمند مي کند بلکه حتي اندورفين هاي بدنتان را آزاد مي کند. اندورفينها هورمونهاي خوب و سالم بدن هستند.
▪ مراقب ظاهرتان باشيد. افرادي که تصور بدي نسبت به اندامشان دارند تلاششان را متوقف مي کنند، و معتقدند که هيچ هدفي نداريم. کارهاي مثبت انجام دهيد.
● احساس بي ارزشي
همه ما درمورد تواناييمان در حوزه اي خاص ترديد داريم اما حس بي فايده بودن از اينجا ناشي مي شود که افراد فکر مي کنند ما به اندازه ديگران ارزشمند نيستيم. اين نکته بسيار حائز اهميت است که حس ارزشمند بودن چيزي نيست که توسط ديگران به ما داده شود بلکه چيزي است که ما بايد به وسيله آن خودمان را بسازيم.
● چگونه اين مشکل را از خود دور کنيم؟
▪ قبول کنيد که ما استعدادهاي منحصربه فردي داريم که مي توانيم با آنها احساس غرور کنيم و فردي ارزشمند و شايسته باشيم.
▪ درست است که فکر کردن درمورد ديگران خيلي خوب است اما فکر کردن درمورد ديگران نبايد به اين حس تبديل شود که آنها بهتر از ما هستند.رفتارهاي ديگران را تحسين کنيم اما نه به قيمت از دست دادن خودتان.
▪ کاملا آگاه باشيد که اين ما هستيم که به ديگران ياد مي دهيم چگونه با ما رفتار کنند.تمرين کنيد که شما شخصي هستيد که نظراتش مانند ديگران ارزشمند است در اين صورت عزت نفستان بالا مي رود.
● حساسيت بيش از حد
حساسيت بيش از حد يکي از جنبه هاي ناراحت کننده عزت نفس پايين است.اگر شما از انتقاد کردن ديگران عصباني مي شويد يا نسبت به هرگونه انتقادي واکنش نشان مي دهيد بايد حساسيت بيش از حدتان را از بين ببريد.
● چگونه اين مشکل را از خود دور کنيم؟
▪ به چيزهايي که ديگران مي گويند کاملا گوش دهيد.با اين کار شما قبل از اينکه تصميم به کاري بگيريد متوجه مي شويد انتقادهاي ديگران درست است يا خير.
▪ اگر انتقادي منصفانه نيست بگوييد که با آن موافق نيستيد.
▪ اگر انتقاد تا حدي درست است به جاي آنکه ناراحت شويد آنچه که به شما گفته مي شود را ياد بگيريد.انتقاد سازنده انتقادي است که شما بتوانيد توسط آن در جهت بهبودتان قدم برداريد.
▪ پيشرفت کنيد. فکر کردن در مورد آنچه که شما را ناراحت کرده زياد کمک کننده نيست.
● ترس و اضطراب
ترس و ناتواني درجهت تغيير دادن دنيايتان ناشي از عزت نفس پايين است.
● چگونه اين مشکل را از خود دور کنيم؟
▪ با مبارزه کردن با اضطرابتان، ترس واقعي و ترس کاذب را از هم تشخيص دهيد.براي مثال، ممکن است فکر کنيد پيشرفت کردن خيلي مهم نيست زيرا شما قادر به پيشرفت نيستيد.
اما زماني که نتايجي را مشاهده مي کنيد چطور؟ باز هم نظرتان همين است؟
▪ با رويارويي با ترس اعتماد به نفستان را بسازيد. مثلثي را به عنوان مثلث ترس رسم کنيد، ترس زياد را در نوک مثلث قرار دهيد، ترس کم را در انتهاي مثلث. راهتان را مشخص کنيد و راهکارهايي را براي هر دو ترس در دو طرف مثلث به کار بگيريد همچنين تواناييهايتان را هم افزايش دهيد.
خشم
خشم و عصبانيت يک احساس طبيعي است اما اگر کسي به صورت غيرطبيعي عصباني مي شود يعني عزت نفسش پايين است. وقتي که به خودتان زياد فکر نمي کنيد، با اين کار به ديگران نشان مي دهيد که براي خودتان زياد اهميت قائل نيستيد. به اين شکل به خودتان آسيب مي زنيد و خشم و عصبانيت شکل مي گيرد و خشم و عصبانيتتان فوران مي کند.
● چگونه اين مشکل را از خود دور کنيم؟
▪ ياد بگيريد که چگونه آرام باشيد. يک روش اين است که اجازه ندهيد احساساتتان به جوش بيايد. به جاي آن، احساساتتان را بيان کنيد.
▪ اگر اين مورد موثر واقع نشد، از موقعيت دور شويد و نفس عميق بکشيد تا ضربان قلبتان پايين بيايد و پشتتان را به حالت استراحت به عقب بکشيد.
▪ اين کار را زياد انجام ندهيد. افرادي که عزت نفس پاييني دارند اغلب اين کار را زياد انجام مي دهند سپس در هنگام بحث با ديگران طعنه آميز رفتار مي کنند.سعي کنيد فقط زماني که خواستيد يا دوست داشتيد اين کار را انجام دهيد.
● خوشحال کردن ديگران
يکي از بزرگترين مشکلات افراد با عزت نفس پايين اين است که فکر مي کنند شما ديگران را آن طور که اين افراد مي خواهند خوشحال مي کنيد يا دوستشان داريد.در نتيجه افرادي که ديگران را خوشحال مي کنند درنهايت آزرده خاطر مي شوند.
● چگونه اين مشکل را از خود دور کنيم؟
▪ نه گفتن را ياد بگيريد. ارزش شما به تاييد ديگران وابسته نيست. افراد شما را به خاطر خودتان دوست دارند نه آنچه که شما برايشان انجام مي دهيد.
▪ گاهي اوقات خودخواه باشيد يا حداقل به نيازهايتان فکر کنيد. افرادي که عزت نفس سالمي دارند مي دانند که چه زماني خودشان را در اولويت قرار دهند.
▪ براي ديگران محدوديت ايجاد کنيد. نسبت به بعضي چيزها احساس بي ميلي کنيد. براي آنچه که مي خواهيد يا نمي خواهيد محدوديت قائل شويد با اين کار خشمتان فروکش مي کند.

احساس خشم يکي از احساس هاي ذاتي انسان است و الزاما مخرب نيست. در گذشته هاي دور انسان با حيوانات و درندگان روبه رو مي شد ولي در جامعه تغيير يافته امروز ...

اگر عصباني هستيد، بوق بزنيد! حتماً تا به حال اين جمله را شنيده ايد كه خشم كشنده است. در بسياري از موارد به خصوص در دنيايي كه ما در آن زندگي مي كنيم اي ...

يکي از ارکان مهم آموزش و تدريس، ايجاد فضايي سالم و مناسب براي يادگيري و آموختن است. ذهن، روان و رفتار کودکان و نوجوانان نسبت به سال هاي گذشته دچار تحو ...

سرزنش نكنيد عزت نفس اندك ،حالت خود تقويتي دارد، يعني اگر كودكي دچار اين مشكل است، خود نيز آن را شدت مي بخشد. مثلاً اگر او فكر مي كند در درس رياضي ضعيف ...

آيا فردي خشن، عصبي و انزواطلب هستيد؟ آيا هميشه مشغول کار کردن مي باشيد، نوشابه هاي الکلي فراواني مي نوشيد، داروهاي غير قانوني استفاده مي کنيد و از طري ...

«پارانويا» اصطلاحي است که توسط متخصصان سلامت روان براي توصيف سوء ظن (يا عدم اعتماد) به کار برده شده است که در مکالمه هاي روزمره و اغلب در مواقع عصباني ...

بهداشت رواني واژه اي است که هر بار با شنيدن آن بيش از هر چيز ياد سلامت روحي و رواني مي افتيم. شايد انسان دوره معاصر بيش از هر چيز ديگر به واسطه پيشرفت ...

● هاله نوراني اول، قبل از اينكه پا به اين ماجراجويي جديد بگذاريد، خواسته هاي خود را بررسي كنيد و به ياد داشته باشيد كه همواره مسؤولانه رفتار كنيد. همز ...

دانلود نسخه PDF - خشم