up
Search      menu
تغذیه و خوراکیها :: مقاله خرمالو PDF
QR code - خرمالو

خرمالو

مقدمه
خرمالو با نام علمي Ebenaceae درختاني داراي برگهاي ساده و منفد با گلهايي عموما تک جنس هستند و تخمدان آنها چند خانه‌اي و داراي ديواره بندي کامل است و در هر خانه آن يک يا دو تخمک وجود دارد. خامه متعدد و دانه داراي البومن شاخي است. اين تيره داراي 6 جنس و 300 تا 400 گونه است که بيشتر آنها در مناطق بين گرمسيري و خاور دور انتشار دارند. چوب آنها غالبا بسيار سخت و مقاوم است. مثلا چوب آبنوس را از گونه‌هاي مختلف خرمالو ديوسپيروس به نامهاي ديوسپيروس ابه‌نوم ، ديوسپيروس ملانوکسيلون و گونه‌هاي ديگر تهيه مي‌کنند.
مشخصات گياه شناسي
گلها در اين گياهان تک جنس يا دو پايه‌اند. کاسه گل پيوسته کاسبرگ و جام نيز هميشه پيوسته است. گلبرگها فاقد زايده زبانکي و نافه معمولا شامل 2 چرخه پرچم مستقر روي لوله جام است. در برخي جنسها يک چرخه از پرچمهاي نافه از بين مي‌رود و در بعضي از آنها نيز پرچمها به علت انشعاب تکثير پيدا مي‌کنند. مادگي ايزومر ، شامل 4 يا 5 برچه به صورت تخمداني زيرين با خانه‌هاي متعدد است.
تمکن محوري و هر خانه تخمدان در ابتدا محتوي دو تخمک است ولي بعدا بر اثر ايجاد برآمدگي در خانه‌ها ، هر خانه آن به دو خانه کوچکتر که هر يک محتوي يک تخمدان است تقسيم مي‌شود. تخمدان در راس به چندين خامه آزاد و مستقل منتهي مي‌شود. ميوه سته و گاهي مانند خرمالوي معمولي (ديوسپيروس کاکي) به بزرگي يک سيب يا نارنج و به رنگ نارنجي است. ميوه خوراکي است.
موطن اصلي خرمالو
درخت خرمالو که در ايران درخت مشهوري است، در اصل بومي چين و ژاپن است. اين درخت از گذشته‌اي نسبتا دور وارد ايران و امروزه در بيشتر نقاط کاشته و تکثير مي‌شود. خرمالو در ايران داراي واريته‌هاي مختلف است. در برخي از واريته‌ها ميوه کاملا کروي و در برخي ديگر نسبتا کشيده است. بخش گوشت‌دار ميوه محتوي مقدار زيادي مواد قندي ، تانن و ويتامين است. در برخي از واريته‌هاي پرورش يافته، ميوه فاقد تانن است. دانه داراي آلبومن شاخي و گياه فاقد لوله‌هاي شيرابه‌اي است.
تيره خرمالو در ايران
تيره ابه‌ناسه در رويشهاي طبيعي ايران فقط داراي يک جنس به نام ديوسپيروس با 2 گونه است.
جنس خرمالو (ديوسپيروس)
درخت يا درختچه‌هايي با برگهاي متناوب ، کامل و چرمي و نسبتا ضخيمند. گلهاي آنها دو پايه ، داراي کاسه‌اي با 4 تا 6 لبه و جامي لوله‌اي يا زنگ مانند با 4 تا 6 لبه است. تعداد پرچمها از 8 تا 50 عدد تغيير مي‌کند و غالبا 16 عدد است. تخمدان داراي 8 تا 12 خانه است و در گلهاي نر به علت عدم رشد از بين مي‌رود. خامه‌ها 2 تا 4 عددند و کم و بيش در پايه بهم پيوسته‌اند. ميوه سته کروي و داراي 4 تا 8 خانه است. دانه پهن دراز ، با سطح پشتي محدب و در طرفين فشرده است. اين جنس در ايران 2 گونه دارد. يکي از گونه‌ها که در تمام جنگلهاي مرطوب شمالي مانند مازندران ، آستارا ، طالش ، نور ، گرگان و بالاخره در تمام جنگلهاي ساحلي تا ارتفاع 1100 متر مي‌رويد.
گونه ديوسپيروس لوتوس نامهاي محلي گوناگون دارد و به آن خرمندي ، امبرو ، اربا ، اربه و خرمنديل مي‌گويند. از چوب سخت وسنگين اين درخت در ساختن ماسوره‌هاي نساجي استفاده مي‌شود. گونه ديگر آن ديوسپيروس تومانتوزا است که درختاني با قد متوسط هستند و در بلوچستان به نام محلي تاميرو ناميده مي‌شوند. خرمالوي معمولي ديوسپيروس کاکي غالبا کاشته مي‌شود و واريته‌اي از آن را که فاقد دانه است از طريق پيوند با پايه ديوسپيروس لوتوس تکثير مي‌کنند. گونه ديوسپيروس ويرژينيانا ، که ميوه‌اي نسبتا بزرگتر از خرمالوي معمولي دارد، در 40 سال پيش به نام خرمالوي ژاپني وارد ايران شده و در بيشتر نواحي مازندران کاشته مي‌شود.
ميوه خرمالو
ميوه بسياري از گونه‌هاي خرمالو خوراکي مي‌باشد. رنگ آنها از نارنجي و زرد روشن تانارنجي و قرمز تيره متفاوت است و قطر آنها بنابر گونه بين 2 تا 8 سانتيمتر است. معمولا پس از چيدن کاسه گل همراه با ميوه باقي مي‌ماند. شکل خرمالو بر اساس گونه آن ممکن است کروي يا شبيه بلوط باشد. آنها دو گونه گس و غير گس دارند. ميوه‌هاي گس تا قبل از زمان پخته شدن گس هستند و هنگامي که مي‌رسند شيرين و نرم مي‌گردند.
گونه‌هاي غير گس زماني که کال هستند کمتر گس مي‌باشند و حالت گسي خود را خيلي زودتر از دست مي‌دهند. آنها در حالت رسيده سفت مي‌باشند. حالت گسي اين ميوه را مي‌توان طي چند روزبا قرار دادن آن در معرض نور خورشيد در سرما از بين برد، به اين فرآيند bletting يا رسيدن ميوه مي‌گويند. خرمالو را مي‌توان به شکل خام يا در غذا استفاده کرد. نوع غير گس آن براي خوردن به شکل خام بهتر است.
چوب
چوب درخت خرمالو با نام آبنوس شناخته مي‌شود که سنگين و محکم است و مغز چوب در چندين گونه گرمسيري به رنگ سياه براق مي‌باشد. گونه‌هايي که مغز چوب سياه رنگ دارند بيشتر از نظر چوبشان اهميت دارند تا ميوه آنها.
خواص دارويي
ميوه خرمالو شبيه گوجه فرنگي و داراي پوست نازک است و سرشار از ويتامينهاي A ، B و C مي‌باشد. ميوه خرمالو سينه را نرم مي‌کند ولي بايد آن را موقعي خورد که کاملا روي درخت رسيده باشد. از ميوه رسيده براي درمان اسهال خوني مي‌توان استفاده کرد. دانه ميوه خرمالو که کوبيده و به صورت گرد درآمده باشد سنگ کليه و مثانه را مي‌ريزاند بدون آنکه به عمل جراحي نيازي باشد.

خرمالو با نام علمي Ebenaceae درختاني داراي برگهاي ساده و منفد با گلهايي عموما تک جنس هستند و تخمدان آنها چند خانه‌اي و داراي ديواره بندي کامل است و در ...

مصرف خرمالو معده را تقويت مي کند يک متخصص تغذيه گفت: مصرف خرمالو معده را تقويت مي کند و اشتهاآور است. سعيد حسيني در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان ...

خرمالو اصالتا ميوه چين باستان است که در دهه ۱۸۸۰ ميلادي، از ژاپن به آمريکا برده شد و در کاليفرنيا، جايي که صدها گونه از درختان ميوه از سراسر دنيا در آ ...

احتمالا از هر كسي درباره خواص انار بپرسيد، در پاسخ مي‌گويد که انار خون را تصفيه مي‌كند ولي متخصصان تغذيه، فوايد ديگري را هم براي انار ذکر مي‌کنند... ف ...

دانلود نسخه PDF - خرمالو