up
Search      menu
تغذیه و خوراکیها :: مقاله خرمالو PDF
QR code - خرمالو

خرمالو

خرمالو هم چيني است!

خرمالو اصالتا ميوه چين باستان است که در دهه ۱۸۸۰ ميلادي، از ژاپن به آمريکا برده شد و در کاليفرنيا، جايي که صدها گونه از درختان ميوه از سراسر دنيا در آن وجود دارد، پرورش يافت و کم کم به جهانيان معرفي شد....
هرچند که خرمالو انواع مختلفي دارد، اما ۲ نوعش نسبت به بقيه در دسترس ترند؛ يکي نوع «هاچيا» که بيشتر شبيه ميوه بلوط است و تا وقتي نرسد، مزه ترش دارد و ديگري نوع «فويو» يا همان خرمالوي نارنجي خودمان که نرسيده اش را هم مي شود خورد. براي آشنايي بيشتر با خواص اين ميوه خوش مزه، گفت وگويي با دکتر غلامرضا امين، متخصص فارماکوگنوزي و استاد دانشکده داروسازي دانشگاه علوم پزشکي تهران، انجام داده ايم که خواهيد خواند.
▪ آقاي دکتر! خواص خرمالو به عنوان يک ميوه پاييزي چيست؟
خرمالو، ميوه اي سرشار از پکتين است که نقش بسزايي در کاهش کلسترول خون دارد. بنابراين کساني که کلسترول خونشان بالاست و مي خواهند به يک روش طبيعي آن را کنترل کنند، مي توانند در فصل پاييز از خرمالو کمک بگيرند. به علاوه، اين ميوه خوش مزه، مقادير قابل توجهي ويتامين هاي A و C، کلسيم، پتاسيم و منيزيم دارد که وجودشان مي تواند به هضم هرچه بهتر غذا، تقويت بينايي و بهبود عملکرد سيستم ايمني بدن کمک کند. شايد بد نباشد بدانيد که خرمالو تقويت کننده معده است، اسهال را برطرف مي کند، باعث نرمي سينه مي شود، کم خوني را رفع مي کند و اشتهاآور خوبي هم هست.
▪ رنگ نارنجي آن به خاطر وجود چه ماده اي است؟
بتاکاروتن يا همان پيش ساز ويتامين A.
▪ خوردن چند عدد خرمالو در روز ضرر ندارد؟ تا چند عدد از اين ميوه را مي توانيم بي دغدغه بخوريم؟
اگرچه خرمالو خواص بسيار زيادي دارد، اما خوردن بيشتر از ۱ تا ۲ عدد از آن در روز توصيه نمي شود. ضمن اينکه خوردن همين مقدار از خرمالو هم براي کساني که به يبوست مبتلا هستند، مناسب نيست؛ چون تانن موجود در آن يبوست را تشديد مي کند.
▪ پس تنها ضررش يبوست آور بودن است؟
نه! خرمالو مي تواند مضرات ديگري هم داشته باشد. بهتر است کساني که اختلالات روده اي دارند يا عمل جراحي روده انجام داده اند يا به بيماري هاي قلبي و سل مبتلا هستند، خرمالو نخورند يا در مصرف آن محتاط باشند.
▪ مي توان خرمالو را با پوست هم خورد يا نه؟
بله، البته! اما کساني که تمايل به خوردن خرمالو با پوست دارند، حتما بايد پيش از اين کار، آن را خوب بشويند و به تکه هاي کوچک تقسيم اش کنند تا بتوانند هنگام خوردن، آن را خوب بجوند تا مشکلي برايشان پيش نيايد.
▪ بعضي ها دوست دارند اين ميوه را به صورت گس مصرف کنند. خرمالوي گس خواص بيشتري دارد يا خرمالوي رسيده؟
کلا مصرف اين ميوه به صورت گس و نرسيده چندان مناسب نيست و بهتر است خرمالوي رسيده و شيرين را براي خوردن انتخاب کنيد.
▪ در تاريخچه خرمالو، نام کشورهاي زيادي به عنوان زادگاه، ذکر شده است. اين ميوه واقعا بومي کدام کشور است؟
هيچ شکي نيست که زادگاه خرمالو، چين است و ساير ادعاها در مورد زادگاه اين ميوه صحت ندارد.
● ۶ نکته درباره خرمالو
۱) خيلي وقت ها خرمالو قبل از اينکه روي درخت برسد و ما بتوانيم آن را مصرف کنيم، مورد هجوم پرنده ها يا آفات قرار مي گيرد و غيرقابل استفاده مي شود. براي پيشگيري از اين موضوع، مي توانيد آنها را به محض نارنجي شدن از درخت بچينيد و در دماي گرم اتاق در يک سيني قرار دهيد تا برسند.
۲) شما مي توانيد خرمالوهاي گس را ورقه ورقه کنيد و داخل يک سيني بچينيد و آنها را روي بخاري بگذاريد تا خشک شوند و اين ميوه خشک پرخاصيت را به عنوان يک ميان وعده مغذي ميل کنيد.
۳) خرمالو، به اندازه توت فرنگي آنتي اکسيدان دارد و به همين دليل، شما مي توانيد براي جوان سازي و شاداب سازي پوستتان، روزي نيم ساعت پوست خرمالو را روي صورتتان قرار دهيد.
۴) چون خرمالو يک ميوه اسيدي است و مصرف آن باعث افزايش ترشح اسيد معده مي شود، بهتر است با معده پر آن را بخوريد تا اينطوري غذايتان بهتر هضم شود.
۵) خرمالو ميوه اي شيرين و پرکالري است که يک عدد درشت آن، حدود ۸۰ کيلوکالري انرژي دارد و شما بايد براي سوزاندن اين مقدار انرژي، نزديک به ۲۸ دقيقه راه برويد. پس اگر دچار اضافه وزن هستيد يا رژيم داريد، حواستان به تعداد خرمالوهايي که مي خوريد، باشد.
۶) خرمالو، ميوه اي بسيار خوش رنگ و خوش طعم است که شما مي توانيد در سالاد ميوه يا حتي ماست از آن استفاده کنيد يا اينکه از آن ترشي يا مربايي دلچسب تهيه کنيد.

خرمالو با نام علمي Ebenaceae درختاني داراي برگهاي ساده و منفد با گلهايي عموما تک جنس هستند و تخمدان آنها چند خانه‌اي و داراي ديواره بندي کامل است و در ...

مقدمه خرمالو با نام علمي Ebenaceae درختاني داراي برگهاي ساده و منفد با گلهايي عموما تک جنس هستند و تخمدان آنها چند خانه‌اي و داراي ديواره بندي کامل اس ...

مصرف خرمالو معده را تقويت مي کند يک متخصص تغذيه گفت: مصرف خرمالو معده را تقويت مي کند و اشتهاآور است. سعيد حسيني در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان ...

احتمالا از هر كسي درباره خواص انار بپرسيد، در پاسخ مي‌گويد که انار خون را تصفيه مي‌كند ولي متخصصان تغذيه، فوايد ديگري را هم براي انار ذکر مي‌کنند... ف ...

دانلود نسخه PDF - خرمالو