up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله حمله قلبي PDF
QR code - حمله قلبي

حمله قلبي

چهار راه‌کار جالب براي پيشگيري از حمله قلبي

چهار راه‌کار جالب براي پيشگيري از حمله قلبي
غير از ورزش و تغذيه مناسب و ترک سيگار، راه‌هاي جالب و موثري براي پيشگيري از حمله قلبي وجود دارد،‌ راه‌هايي که شايد کمي هم عجيب باشند، مثل خوردن شکلات تلخ و به اندازه خوابيدن، نه زياد و نه کم!
به احتمال زياد، با راه‌هاي زيادي آشنا هستيد که به مرور زمان با آزمايش و خطا، معلوم شده در کاهش خطر بيماري‌هاي قلبي مفيد هستند،‌ مثلا ترک سيگار، کاهش وزن، تمرين‌هاي بدني و کاهش فشار خون و کلسترول.
اما مطالعات جديد،‌ راهکارهايي را توصيه مي‌کنند که شايد خيلي معمول نباشند و تا به حال زياد در مورد آن‌ها نشنيده باشيد،‌ حتي شايد از خواندن برخي از آن‌ها تعجب کنيد. ولي به هر حال، ‌مطالعات اين‌طور نشان مي‌دهند.
1. دور از بزرگراه‌ها زندگي کنيد: بر اساس مطالعه‌اي که در مورد ارتباط سروصداي ترافيک و بيماري قلبي انجام شده و نتايج آن در يوروپين هارت ژورنال منتشر شده، صداي بوق خودروها و ماشين‌هاي غول‌پيکر پر سروصدا، مي‌توانند به رگ‌هاي خوني شما آسيب برسانند.
نتايج به دست آمده از بيش از 51,000 دانمارکي، نشان مي‌دهد که هر 10 دسي‌بل افزايش در صدا، ريسک سکته قلبي را تا 14 درصد بالا مي‌برد. براي افراد بالاي 65 سال، اين ميزان افزايش در صدا، به 27 درصد افزايش خطر منجر مي‌شود.
اما چرا؟ در معرض سروصداي زياد بودن،‌ احتمالا سطح هورمون‌هاي استرس را در بدن بالا مي برد و فشار خون را افزايش مي‌دهد که در نتيجه، خطر حمله قلبي بيشتر مي‌شود.
2. به اندازه کافي بخوابيد، نه زياد و نه کم: زياد خوابيدن و کم خوابيدن، هر دو مي‌تواند براي قلب شما مضر باشد. بر اساس تحقيقاتي که نتايج آن در نشريه يوروپين هارت ژورنال منتشر ‌شده، در مقايسه با افرادي که 7تا 8 ساعت در شب مي‌خوابند، افرادي که شب‌ها 6 ساعت يا کم‌تر مي‌خوابند، 48 درصد بيشتر با خطر بيماري‌هاي قلبي مواجه مي‌شوند و 15 درصد بيشتر ممکن است حمله قلبي را تجربه کنند يا حتي بر اثر آن جان خود را از دست بدهند.
چنان که محققين مي‌گويند، وقتي چشم‌ها براي مدت زمان کمي بسته باشند، فشار خون و کلسترول بالا مي‌رود و افراد در معرض ابتلا به چاقي يا ديابت نوع دو قرار مي‌گيرند.
همچنين خواب زياد هم براي قلب دردسرساز است. کساني که هر شب 9 ساعت يا بيشتر مي‌خوابند، در مقايسه با افرادي که 7تا 8 ساعت مي‌خوابند، 41 درصد بيشتر در معرض تجربه بيماري‌هاي قلبي يا مرگ بر اثر آن قرار دارند.
3. مراقب نوشابه‌هاي رژيمي باشيد: مطالعه‌اي که 2,564 شرکت‌کننده داشته، نشان مي‌دهد افرادي که هر روز نوشابه رژيمي مي‌نوشند، در مقايسه با افرادي که اصلا سراغ اين نوشيدني‌ها نمي‌روند، 48 درصد بيشتر در خطر حمله قلبي و سکته هستند. حتي وقتي ديگر مولفه‌هاي موثر احتمالي،‌ مانند ابتلا به سندرم مربوط به متابوليسم يا سابقه بيماري قلبي کنترل شدند، ‌باز هم همين نتيجه به دست آمد.
البته، اين مطالعات فقط همايندي و همبستگي را نشان مي دهند و معلوم نيست که رابطه علت و معلولي در کار باشد. براي رسيدن به نتيجه قطعي، مطالعات بيشتري مورد نياز است،‌ با اين حال،‌ دانستنش بد نيست!
4. شکلات تلخ بخوريد: برخي مطالعات نشان داده اند که خوردن شکلات تلخ، خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي عروقي و نيز سکته را کاهش مي‌دهد. مطالعه‌اي بر روي 44,000 شرکت‌کننده نشان مي‌دهد افرادي که هر هفته شکلات تلخ مي‌خورند، 22 درصد کم تر از افرادي که اصلا شکلات نمي‌خورند، در معرض چنين بيماري‌هايي هستند.
مطالعه ديگري نشان داده افرادي که در روز مقدار کمي شکلات تلخ مي‌خورند (حدود 6- 7 گرم در روز) داراي مقدار کم‌تري از نوعي پروتئين در خون خود هستند که با التهاب مرتبط است. همچنين ساير مطالعات نشان مي‌دهند که مصرف شکلات، فشار خون را پايين مي‌آورد، از تشکيل پلاک در رگ‌ها جلوگيري مي‌کند و جريان خون را بهبود مي‌بخشد.
اما چرا شکلات اين همه مفيد است؟ به گفته محققين، فوايد شکلات از فلاونوئيدها است، ترکيباتي در شکلات که از سلول‌ها در برابر آسيب محافظت مي‌کند. اين ترکيب‌ها در شکلات تلخ به وفور وجود دارند. همچنين شکلات تلخ به بازداري آنزيم اِي.سي.ايي کمک مي‌کند که در تنظيم جريان خون سهم دارد. غيرفعال‌سازي آنزيم اي.سي.ايي، فشار خون را کاهش مي‌دهد و برخي از داروهاي فشار خون به طور خاص همين آنزيم را نشانه مي‌روند.

غش يا سنکوپ ، از دست دادن موقت هوشياري و بيهوشي در نتيجه نرسيدن خون کافي به مغز (کوتاه مدت) مي‌باشد. هنگامي که جريان خون مغز کم شود، بدليل اينکه مغز ک ...

● شرح بيماري بلوک قلبي عبارت است از يک اختلال پايدار (خفيف يا شديد) در انتقال پيامهاي الکتريکي بين دهليزها (اتاقک هاي بالايي ) و بطن ها (اتاقک هاي پاي ...

روزگاري بود که عشاق، سلطان قلب ها بودند. بعدها شاعران صاحبان قلب ها شدند و امروز نوبت پزشکان است که بر قلب ها حکمفرمايي کنند. وقتي بيماري هاي قلبي عرو ...

هر عضوي از بدن درد خاص خود را دارد و در جاي خاصي احساس مي شود. با اين حال پزشکان چندان موافق نيستند دردهايي را که در قسمت قلب و قفسه سينه احساس مي شود ...

ارتباط ميان نقرس با پرفشاري خون، ديابت، بيماري هاي کليه و بيماري هاي قلبي عروقي از اواخر قرن نوزدهم مشاهده شده است. پژوهشگران قلبي اينطور تصور مي کرد ...

علائم بيماري از مهمترين ابزارهاي تشخيص در تعيين نوع بيماري فرد مي باشد وپزشک با تکيه به شرح حال دقيق از روش هاي تشخيصي مکمل استفاده مي کند. مهمترين عل ...

سندرم مارفان بدليل نقص ژنتيکي در بافت همبند ايجاد مي شود. بافت همبند باعث نگهداري کل قسمتهاي بدن در کنار هم مي باشد و به چگونگي رشد بدن کمک مي کند. بخ ...

● ميزان شمارش معادل نويز يكي از مباحث مفيد در تعيين ميزان شمارش در PET ميزان شمارش معادل نويز ( NEC ) است. تعداد شمارش هاي آشكار شده تابعي از غلظت اكت ...

دانلود نسخه PDF - حمله قلبي