up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله حس بينايي کودک PDF
QR code - حس بينايي کودک

حس بينايي کودک

حواس پنجگانه و نوزاد تازه متولد شده شما

طي اولين هفته هاي پس از تولد، نوزاد شما کار زيادي بيشتر از خوردن، خوابيدن، گريه کردن و کثيف کردن جايش انجام نمي دهد. اما در واقعيت، همه حواس نوزاد عمل مي کند و همه مناظر، صداها و بوهاي دنيا را تجربه مي کند.
خيلي سخت است که بفهميم يک نوزاد تازه متولد شده دقيقاً چه حسي دارد—اما اگر به واکنش هاي فرزندتان به نور، صدا و تماس ها توجه دقيق داشته باشيد، متوجه حواسي پيچيده خواهيد شد.
بينايي
نوزاد شما مي تواند تا فاصله ۲۰ تا ۳۵ سانتيمتري را به بهترين شکل ببيند و وقتي از بغل مادر يا پدر به بالا نگاه مي کند خوب تمرکز کند. نوزاد تازه متولد شده شما چيزهاي دورتر را هم مي بيند اما تمرکز بر روي آنها برايش سخت است. بااينحال نوري که از دور از پنجره به داخل مي تابد، مي تواند توجه چشم او را جلب کند.
بعد از صورت انسان ها، روشنايي و حرکات چيزهايي هستند که نوزادان تازه متولد شده علاقه زيادي به نگاه کردن به آنها دارند. حتي يک نقاشي که از دو چشم، يک بيني و دهان تشکيل شده باشد هم اگر نزديک چشمهايش گرفته شود، توجه نوزاد شما را به خود جلب مي کند.
با اينکه ديد نوزاد شما کار مي کند اما هنوز نياز به کمي تنظيم بيشتر دارد مخصوصاً براي تمرکز بر روي مسافت هاي دور. حتي ممکن است گاهي چشم هاي نوزادتان به اصطلاح چپ شود. اين مسئله کاملاً طبيعي است و عضلات چشم نوزادتان با گذشت زمان و بعد از چند ماه قوي تر شده و بالغ مي شود.
نوزادان تازه متولد شده رنگ هاي متضاد را خيلي بهتر از رنگ هاي شبيه به هم تشخيص مي دهند. تصاوير و اسباب بازي هاي سياه و سفيد توجه نوزادتان را براي مدت طولاني تري به خود جلب مي کند تا اشياء و تصويري که رنگ هاي مشابه زيادي در آنها باشد.
چشم انداز هاي جالب زيادي براي فرزندتان آماده کنيد و به آنها نشان دهيد اما دقت کنيد که اينکار را بيش از اندازه انجام ندهيد. يک شيء در هر زمان کافي است و فراموش نکنيد که در طول روز نوزادتان را کمي در اطراف خانه بچرخانيد تا مناظر بيشتري براي نگاه کردن به آنها براي او فراهم شود.
● شنوايي
اکثر نوزادان تازه متولد شده قبل از مرخص شدن از بيمارستان تحت معاينه شنوايي قرار مي گيرند. اگر اين معاينه براي نوزاد شما انجام نگرفت يا نوزادتان در خانه به دنيا آمد، حتماً طي ماه اول تولد او را براي آزمايش شنوايي نزد پزشک اطفال ببريد. مشکل اکثر نوزاداني که با مشکلات شنوايي به دنيا مي آيند با معاينه شنوايي در بدو تولد تشخيص داده مي شود.
در برخي موارد، فقدان شنوايي به دليل مسائلي مثل عفونت، آسيب و تخريب سطوح شنيداري ايجاد مي شود و اين مشکلات تا زمان کودکي مشخص نمي شود. بنابراين خيلي مهم است که شنوايي نوزادان به طور منظم در طول دوران رشد تحت معاينه و آزمايش قرار گيرد.
نوزاد تازه متولد شده از زماني که در رحم مادر بود صداهايي را مي شنيد. ضربان قلب مادر، سر و صداهاي دستگاه گوارش مادر و حتي صداهاي خارجي مثل صداي حرف زدن مادر و اعضاي خانواده بخشي از دنياي قبل از تولد نوزاد را تشکيل مي دهد.
وقتي نوزادتان به دنيا مي آيد، صداهاي محيط خارج برايش بلندتر و مشخص تر مي شوند. نوزاد ممکن است از صداي سگ همسايه بترسد و يا از صداي نرم اتو يا جاروبرقي احساس آرامش کند.
به واکنش نوزادتان به صداهاي مختلف توجه کنيد. صداي انسان ها، مخصوصاً صداي پدر و مادر، بهترين موسيقي ممکن براي نوزاد است. نوزادتان مي داند که از همين جاست که غذا، گرما و آرامش به او مي رسد. اگر نوزاد در گهواره شروع به گريه مي کند، ببينيد که چطور صداي نزديک شدن شما به او ساکتش مي کند. ببينيد که چطور وقتي با صداي مهربان و ملايم با او حرف مي زنيد، به حرف هايتان گوش مي دهد.
نوزاد شما شايد نتواند هنوز حواس ديداري و شنيداري خود را با هم هماهنگ کند اما حتي وقتي به دور خيره شده است، مطمئن باشيد به صداي حرف زدن شما توجه دارد.
● بويايي و چشايي
تصور مي شود که نوزادان تازه متولد شده قادر به بو کردن هستند زيرا مي دانيم که مي توانند بچشند و اين دو حواس بسيار به هم مرتبط و نزديک هستند. تحقيقات نشان مي دهد که نوزادان تازه متولد شده مزه هاي شيرين را در بدو تولد ترجيح مي دهند و شيشه شيري که پر از آب شيرين است را با ولع مي خورند درحاليکه از خوردن يک چيز تلخ را ترش خودداري مي کنند.
در شش ماه اول تولد، نوزادان غذاي مورد نياز خود را از شير مادر يا شيرخشک مصرف مي کنند و بعد شروع به خوردن غذاهاي جامد مخصوص کودکان مي کنند. ازآنجا که نوزدان طعم هاي شيرين را دوست دارند، بهتر است که با سبزيجات شيريني مثل هويج شروع کنيد. با بزرگ تر شدن نوزاد، طعم هاي ديگر را هم براي او امتحان کنيد تا نوزادتان به همه طعم ها و مزه ها علاقه مند شود.
● لامسه
حس لامسه براي نوزادان تازه متولد شده اهميت زيادي دارد. از طريقه لاسمه نوزادان چيزهاي زيادي درمورد محيط پيرامونشان ياد مي گيرند. در ابتدا نوزاد فقط به دنبال آرامش و راحتي است. نوزاد که از يک مايع بسيار گرم و راحت بيرون آمده است، الان براي اولين بار احساس سرما را تجربه مي کند، مجبور است زبري چوب گهواره را تحمل کند و لبه خشک لباسش را احساس مي کند.
نوزادان براي تجربه تماس هاي نرم چشم اميد به والدينشان دارند: پتوهاي نرم، آغوش گرم و آرامش بخش و نوازش هاي عاشقانه. تقريباً با هر تماسي نوزاد چيز تازه اي درمورد زندگي ياد مي گيرد. پس سعي کنيد تا مي توانيد او را نرم و محبت آميز ببوسيد تا نوزادتان بفهمد دنيا محل آرامش بخشي است.
● آيا بايد نگران شويد؟
اگر مي خواهيد مطمئن شويد که حواس نوزادتان به خوبي کار مي کند مي توانيد براي خودتان کمي آزمايش غيرعلمي انجام دهيد. يک نور کوچک را دور از مسير مستقيم ديد نوزادتان نگه داريد، طوريکه حداقل ۳۰ سانتيمتر از صورت او دور باشد. نوزادتان بايد براي نگاه کردن به آن نور سر خود را برگرداند. البته اگر به مدت زيادي به آن نور نگاه نکرد نگران نشويد—حتي يک نگاه کوتاه به نور نشان مي دهد که او آن نور را مي بيند. در ۴ تا ۸ هفته چشم هاي نوزاد شروع به تشخيص نور در حال حرکت مي کند.
اگر به نظر مي رسد چشمان نوزادتان بيشتر از فقط چند لحظه چپ مي شود، حتماً اين مسئله را به پزشک او بگوييد. در موارد نادر، نياز به دخالت پزشکي است. همچنين اگر چشمان نوزادتان گرفته و تيره به نظر مي رسند يا براي تمرکز روي چيزي مي چرخد، حتماً با پزشک مطرح کنيد.
اکثر نوزادان تازه متولد شده با شنيدن صداهاي ناگهاني بلند وحشت مي کنند. اگر مي خواهيد ببينيد نوزادتان به درستي مي شنود، وقتي پشت نوزادتان استاده ايد، يک صداي بلند ايجاد کنيد.
نوزاد کوچکتان بايد کمي در جاي خود تکان بخورد اما اگر اينکار را نکرد نگران نشويد. مي تواند به اين معني باشد که نوزادتان روي چيز ديگري تمرکز کرده است و بعداً دوباره آن آزمايش را تکرار کنيد.
روش هاي ديگر براي چک کردن شنوايي نوزاد: آيا نوزاد با شنيدن صداي شما دست از گريه کردن برمي دارد؟ آيا نوزاد به لالايي يا ساير موسيقي ها واکنش مي دهد؟ آيا صداهايي که از جاهاي مختلف درمي آيد توجه او را جلب مي کند؟
اگر درمورد توانايي ديدن يا شنيدن نوزادتان نگراني داريد، بلافاصله مسئله را با پزشک او درميان بگذاريد. هرچه زودتر يک مشکل احتمالي تشخيص داده شود، درمان آن آسان تر خواهد بود.

حسد چيست؟ حسد، آرزومندي دور شدن نعمتي از کسي و رسيدن آن به خود حسود است. البته قسمت دوم تعريف در برخي مواد قابل تعميم نيست. اصولاً هنگامي که نعمتي به ...

زندگي پدرش (سيد عباس معزالسلطنه) و مادرش (گوهرشاد حسابي) هر دو اهل تفرش بودند. او چهار سال اول دوران کودکي‌اش را در تهران سپري نمود. سپس به همراه والد ...

نانوحسگر وسيله اي است بسيار ريز که قادر به شناسايي و ارائه پاسخ به محرک هاي فيزيکي در مقياس يک نانومتر است. نانوحسگرها کاربردهاي متعددي در علوم مختلف ...

قلب جزو اندامهايي از بدن مي باشد که عليرغم تپش و فعاليت مداوم و بي وقفه اش ، وجودش در بدن احساس نمي شود. به عبارت ديگر انسانها در ۹۹% مواقع اصلاً متوج ...

● چرا ماساژ مي دهيم؟ يادگيري و انجام ماساژ کودک، کار بسيار ساده اي است. چند وسيله کوچک لازم داردو هيچ هزينه اي در بر ندارد، مگر مقداري وقت. منافع دراز ...

● تعريف رينيت آلرژيک (ورم غشاءمخاطي بيني) ، مجموعه اي از علائم است که بيشتر در بيني و چشم ها ديده مي شود، زماني که شما چيزهايي از قبيل گرد و غبار، شور ...

عوامل بسيار زيادي بر کوتاه قدي کودکان تاثير مي گذارد. اگر نقش ژنتيک را که عامل بسيار مهم و فاکتوري کليدي محسوب مي شود کنار بگذاريم، بحث تغذيه به ميان ...

با گذشت زمان، خيلي از چيزهايي که در زمان هاي قديم مد بوده ، دوباره مد مي شود؛ مثلا تا چند سال پيش، وقتي اسمي از حنا برده مي شد، بيشتر ما يا به ياد ماد ...

دانلود نسخه PDF - حس بينايي کودک