up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله حرکت نوين فن آوري اطلاعات PDF
QR code - حرکت نوين فن آوري اطلاعات

حرکت نوين فن آوري اطلاعات

پانزده ۱۵ رخداد و حرکت نوين فن آوري اطلاعات و ارتباطات که جهان امروز را تغيير داد

● Drudge Report
در ۱۷ ژانويه ۱۹۹۸، Matt Drudge افتضاح اخلاقي موسوم به Monica Lewinsky را منتشر کرد. يک روز پس از آنکه Newsweek افتضاح اخلاقي جديدي در مورد کاخ سفيد Clinton منتشر کرد، Matt در سايتش(http: www.drudgereport.com) داستان Monica Lewinsky (http: www.drudgereportarchives.com data
۲۰۰۲ ۰۱ ۱۷ ۲۰۰۲۰۱۱۷_۱۷۵۵۰۲_ml.htm) را فاش کرد. اين موضوع از آن جهت اهميت دارد که اولين خبر داغي است که قبل از نشريات چاپي و رسانه‏هاي تصويري، بر روي وب منتشر شده است؛ و البته آخرين بار هم نبود.
اتفاقاتي نظير اين باعث شد رسانه‏ها خصوصاً رسانه‏هاي ضعيفتر به اين موضوع پي‏ببرند که با استفاده از روشهاي سنتي نمي‏توانند با سرعت انتشار اين ابزار جديد يعني وب رقابت کنند. برخي از آنها تصميم گرفتند که عنوان‏هاي خبري خود را قبل از چاپ بر روي اينترنت قرار دهند. حتي بعضي از آنها نسخه چاپي خود را کنار گذاشتند تا انحصاراً فقط بر روي اينترنت رسانه‏اي با نام آنها وجود داشته باشد. در هر حال رسانه‏ها به دو دسته تقسيم شدند: اول، رسانه‏هايي که تلاش کردند خود را با تغييرات جديد وفق دهند و دوم ،رسانه‏هايي که بخاطر عدم مديريت صحيح از صحنه کنار گذاشته شدند. دوره خبرهاي اينترنتي آغاز شده بود.
● وب سايت ياهو Yahoo
در فوريه ۱۹۹۴، Jerry و David سايت ياهو http: www.yahoo.com را راه اندازي کردند. در اوايل ۱۹۹۴، دانشجويان دکتراي دانشگاه استنفورد، Jerry Yang و David Filo ، ليستي از سايتهاي مورد علاقه‏شان را بر روي وب قرار دادند. اينکه در کدام روز فوريه بوده است در تاريخچه ياهو درج نشده است
http: docs.yahoo.com info misc history.html
اما مي‏دانيم عنوان اين ليست منتشر شده Jerry and David Guide to the World Wide Web بوده است. در آپريل ۱۹۹۴ در سايت آنها عنوان ديگري قرار داده شد Yet Another Hierarchical Officious Oracle يا همان Yahoo که خيلي زود بر سر زبانها افتاد.
سايت Yahoo را مي‏توان آغازگر دسته‏بندي سايتها در وب دانست. هنگامي که پوشش کامل اينترنت ناممکن بود Yahoo بعنوان يک پرتال اينترنتي امکان جستجوي اينترنتي، عناوين خبري، پيام‏رسانها، پست الکترونيک، تصاوير، آگهي‏هاي استخدام و موارد بسياري ديگر را در خود جاي داد. در حالي که ديگر پورتالهاي مشهور آن زمان مانند Lycos و Excite يا در حال نزول بودند و يا توسط ماهي‏هاي بزرگتر در حال شکار شدن بودند، اين سايت همچنان به صعود خود ادامه مي‏داد. هر چند که Yahoo در رقابت با Google چندان خوش‏شانس نبود اما تاريخ وب شاهد موفقيتهاي بسياري است که در آنها نام Yahoo مي‏درخشد.
● Blogging Katrina
در ساعت ۱۲ عصر ۲۸ آگوست ۲۰۰۵، وبلاگ The Survival of New Orleans شروع بکار کرد.
در حالي که طوفانهاي ساحلي در نيواوريلنز اين شهر را ويران مي‏کرد Michael Barnes در وبلاگش (http: web.archive.org web ۲۰۰۵۰۹۰۵۱۹۵۵۰۴ http: mgno.com ) اينگونه نوشت: ما در طبقه‏هاي دهم و يازدهم يک آسمان خراش در خيابان پودراس، در سمت راست خيابان چارلز هستيم. در اينجا ژانراتور، کنسرو غذا و آب داريم. ما کلاً ۵ نفريم. من مطمئن نيستم که ارتباط ما با اينترنت متصل باقي بماند. من يک دروبين و يک اسلحه همراه خود دارم... اينجا دائماً طوفان است و سرعتش بين ۱۷۵ تا ۲۱۵ کيلومتر بر ساعت است. طوفان باد را از سمت خليج به سمت درياچه مي‏کشاند. شهر ممکن است هيچگاه به حالت قبل برنگردد. خودم مي‏دانم، شايد اين حرفها خيلي عارفانه باشند.
بنابراين شاهدي با يک نام کاربري فاجعه‏اي طبيعي‏اي که در آنجا مي‏گذشت را روايت مي‏کرد. براي ۵ روز Barnes و ديگر همکارانش تلاش کردند تا از اين طوفان فرار کنند و در طول اين مدت گزارشات و تصاويري از پناه‏گاهشان و آنچه مي‏گذشت در وب منتشر مي‏کردند. ده‏ها هزار شهروند اينترنتي هر روز به اين وبلاگ مي‏آمدند و گزارشاتي که در CNN و New York Times هم يافت نمي‏شد را مي‏خواندند.
اين موضوع ثابت کرد که برخلاف تصور برخي، وبلاگها تنها نوشته‏هاي درهم و نظرات پراکنده افراد مختلف نيستند؛ بلکه مي‏توانند آنقدر مهم و تأثيرگذار باشند که مطالبشان در تاريخ ماندگار شود.
● وبسايت خرده فروشي اي بي eBay
در سوم سپتامبر ۱۹۹۵،eBay اولين حراجش را انجام داد. http: www.ebay.comمدت زيادي از زماني که تنها راه فروش اثاثيه بدردنخور منزل، قرار دادنشان در حياط براي فروش بود نگذشته است. چيزي که eBay آنرا دگرگون کرد. در حال حاضر دهها هزار شرکت کوچک و متوسط تجاري eBay را اصلي‏ترين ويترين محصولات خود مي‏دانند. بر اساس آنچه که eBay مي‏گويد اولين چيزي که در eBay بفروش رسيد يک اشاره‏گر ليرزي شکسته بود که به قيمت ۱۴.۸۳ دلار حراج شد. اما اينک، چندين ميليارد دلار ارزش نقل و انتقالاتي است که در اين سايت انجام مي‏شود.
eBay اولين سايتي است که ايده کار اينترنتي را بنيانگذاري کرد. اين نظر Chris Dellarocas، استاد تجارت دانشگاه مريلند است که بر روي ظهور کارهاي اينترنتي تحقيق مي‏کند. چيزي که ما را به جهاني مجاري سوق مي‏دهد که از طريق آن مي‏توانيم يک کار پيدا کنيم و يا در مدرسه‏اي ثبت‏نام کنيم و شايد هم بتوانيم همکلاسي قديمي خود را بيابيم.
واقعيتي که eBay از طريق آن توانست بازاري را ايجاد کند که ۶۰ ميليون نفر در آن فعاليت کنند، تلاشهاي اساسي و پايه‏ريزي شده‏اي بوده است. Dellarocas ادامه مي‏دهد: آنها آن را به اندازه کافي قابل اعتماد ايجاد کرده‏اند که من بتوانم پولم را براي مردي در آلمان که تا کنون او را ملاقات نکرده‏ام ارسال کنم و مطمئن باشم که او محصولش را برايم ارسال خواهد کرد. اين باعث مي‏شود که ما با هر کس و در هر مکان بتوانيم معامله کنيم.
● Wikipedia
۱۵ ژانويه ۲۰۰۱، Wikipedia اولين پستش را ارسال کرد. http: www.wikipedia.orgهمه مي‏توانند کارشناس باشند. اين موضوع کاملاً در Wikipedia ثابت شده است. دايرهٔ‏المعارفي آنلاين، که هر کس بي‏توجه به تخصصش مي‏تواند مطلبي به آن اضافه و يا مطالبي از آن را ويرايش کند. Wikipedia در حال حاضر ۲ ميليون مقاله به انگليسي (۷ ميليون در مجموع) از Aaargh! (يک بازي کامپيوتري) گرفته تا ZZZap! (يک برنامه تلويزيوني براي کودکان) در خود جاي داده است.
Wikipedia مجموعه‏اي بي‏پايان از بحثها، ويرايشها، بازنگري‏ها و آرشيوهاست. نتيجه آن، گسترش مطالبي مختلف و بدون سانسور است که کاربران هنگام جستجوي يک موضوع از طريق موتورهاي جستجوگر در اولين نتيجه جستجو به آنها وارد مي‏شوند.
مؤسس اين سايت Jimmy Wales ، موضوع اولين پست اين سايت را بخاطر ندارد. ولي مي‏گويد اولين جمله‏اي که در نرم‏افزار Wikipedia تايپ کردم عبارت Hello World! بود.
من فکر مي‏کنم Wikipedia نتيجه طرز تفکر مردم در مورد موضوعات مختلف است؛ همانطور که مثلاً در مورد پياده کردن امنيت در يک جامعه مي‏انديشند. Wales ادامه مي‏دهد: ما به شدت مراقب دروازه‏هاي اطلاعاتي بوديم. اما Wikipedia حرکتي براي باز کردن اين دروازه‏هاست تا به شما اطمينان دهد که مي‏توانيد براحتي اطلاعاتي اضافه کنيد و اطلاعاتي سانسور نشده را بخوانيد.
● Friendster
مارچ ۲۰۰۳، Friendster ارتباطات را برقرار کرد. My Space (http: www.myspace.com و Facebook (http: www.facebook.com) هر دو از بهترين سايتهاي شبکه اجتماعي هستند. اما نام هيچکدام از اين دو اينجا نبود اگر Friendster (www.friendster.com) وجود نمي‏داشت. در مارچ ۲۰۰۳، درهاي ديجيتال آن بسوي عموم باز شد. اين سايت آغازگر شبکه‏هاي اجتماعي تحت وب بود.
سازنده اين سايت، Jonathan Abrams ايده ساخت اين سايت را زماني مي‏داند که برخي سايتهاي کم‏ارزش دوستيابي را ديده بود. او مي‏گويد: من مي‏خواستم کاربران يک تجربه متفاوتي در اينترنت داشته باشند بنحوي که بين اين دنياي آنلاين و واقعي ارتباط واقعي وجود داشته باشد. در واقع زندگي واقعي آنها را بهمراهشان به اينترنت بياورد.
در جولاي ۲۰۰۳ Friendster، ۱ ميليون کاربر داشت. اما Friendster بسيار آهسته‏تر از رقبابش پيش مي‏رفت و برخي تصميمات غلط هم اين وضعيت را بدتر کرد. با اين حال Friendster در حال حاضر هم يکي از اصلي‏ترين سايتهاي ارتباطات اجتماعي تحت وب است. همچنين Abrams سايت Socializr http: www.socializr.com) را ايجاد کرد؛ سايتي که مردم کمک مي‏کند تا برنامه‏هاي روزمره خود را در دنياي واقعي برنامه‏ريزي کنند.
● Craigslist
در ۲۴ اکتبر ۲۰۰۵، Craig Newmark ليست خود را منتشر کرد. همانند بسياري از اتفاقات مهم تحت وب، Craigslist با يک پروژه غيرتجاري شروع شد. در مارچ ۱۹۹۵، Craig Newmark که يک مهندس کامپيوتر در شرکت Charles Schwab سانفرانسيسکو بود محل کارش را ترک مي‏کند. او ليست ايميلي ايجاد مي‏کند که اعضاي آن مي‏توانستند مطالب مورد علاقه‏شان را در خصوص جزيره‏شان با ديگر اعضا به اشتراک بگذارند.
آن روزها، از اين که مي‏ديدم مردم در شبکه چقدر به يکديگر کمک مي‏کنند تحت تاثير قرار گرفته بودم. او مي‏گويد از طريق همين ايميلها در حالي که ليست اعضا در حال افزايش بود مردم نيز شروع به ارسال مطالبي در خصوص اجاره آپارتمان، کار و ساير موضوعات کردند. در اکتبر همان سال او ليست را بر روي اينترنت براي استفاده همگان منتشر کرد.
در سپتامبر ۱۹۹۷ اين ليست به سايت Craigslist.org تغيير نام پيدا کرد. در اوايل ۱۹۹۸، اين سايت مبلغ کمي بابت هزينه‏هاي تبليغ کار دريافت مي‏کرد اما در عين حال بسياري از تبليغات ديگر کاملاً رايگان بر روي سايت قرار مي گرفتند. و بالاخره در سال ۱۹۹۹، اين سايت شروع به پرداخت حقوق به پرسنلش کرد.
در حال حاضر ۴۵۰ نسخه محلي Craigslist در ۵۰ کشور دنيا وجود دارد و بيش از ۲۵ ميليون نفر هر ماه از آنها بازديد مي کنند. اين سايت نسخه اينترنتي نيازمندي‏هايي است که تا پيش از آن تنها در روزنامه‏ها منتشر مي‏شد.
http: www.craigslist.com
● Oddpost
در ۱۶ فوريه ۲۰۰۳، سرويس وب‏ميل Oddpost شروع بکار کرد. تا سال ۲۰۰۳ هر کس که ايميل در Yahoo يا Hotmail داشت در کنار آن هم يک نرم‏افزار مديريت ايميل هم روي کامپيوترش نصب بود. و دليل آن هم اين بود که کار کردن با خود وب‏ميل بسيار طاقت‏فرسا و زمانبر بود. ايجاد هر تغييري در اينباکس و يا حذف اسپم محتاج طي مراحل مختلف و کليکهاي متعدد بود.
Oddpost نرم‏افزاري تحت وب ايجاد کرد که کار کردن با آن مثل اين بود که آن نرم‏افزار بر روي هارد کامپيوترتان نصب شده. مدتي بعد Yahoo اين شرکت را خريداري و از تکنولوژي آن براي سرويس وب‏ميل‏هايش استفاده کرد.
Oddpost بسياري از چيزهايي که تا قبل از آن تنها از طريق نصب برنامه بر روي هارد انجام مي‏شد را شبيه‏سازي کرد (از طريق زبانهاي تحت وب، نظير AJAX و Ruby on Rails). براي اولين بار از نرم‏افزارهاي واژه‏پرداز، صفحه‏گسترده و ويرايشگر تصاوير که همه آنها تحت وب بودند پرده برداشت و اينگونه برنامه هاي تحت وب رايج شدند.
● URL
در ۲۳ جون ۱۹۸۳، DNS متولد شد. از Paul Mockapetris، Craig Partridge و در آخر از Jon Postel متشکريم که باعث شدند مجبور نباشيد براي ورود به سايت PC World عدد ۷۰.۴۲.۱۸۵.۱۰ را تايپ کنيد (اين عدد IP سايت PC World است). آنها از طريق DNS (Domain Name System)، واسطي ايجاد کردند که کاربران بجاي آدرس‏دهي عددي (۱۲ عدد در مبناي ۲) مي‏توانند نام سايت را براي ورود به آن تايپ کنند. پس از وارد کردن اين نام، مرورگر با مراجعه به سرورهاي DNS (که وظيفه آنها نگهداري نام ماشين و آدرس IP آنها است) معادل عددي آنرا پيدا کرده و به اين ترتيب از طريق مسيريابها ارتباط بين کامپيوتر کاربر و سايت مربوطه برقرار مي‏شود.
در يکي از روزهاي جون ۲۴ سال قبل، زماني که اولين آدرس DNSي تست شد Mockapetris اين موضوع را از طريق ايميل اعلام کرد. او مي‏گويد: هيچکس فکر نمي‏کرد اين موضوع اينقدر مهم باشد و بهمين خاطر ما حتي يک دوربين هم همراه خودمان نياورده بوديم که از آن روز که بعدها بسياري از آن ياد کردند عکس بگيريم.
پس از آن، ۸ سال قبل از ايجاد WWW (World Wide Web) ماشينهاي ديگري به شبکه اضافه شدند. اما امروز تعداد آنها بيش ۱۳۰ ميليون است. بدون استفاده از DNS، براي آدرس دهي، اين وبي که در حال حاضر پيش روي ماست وجود نمي‏داشت.
● مرورگر گرافيکي
در ساعت ۱ عصر ۱۵ مارچ ۱۹۹۳، مرورگر گرافيکي متولد شد. Marc Andreessen و Eric Bina هر دو از دانشجويان معمولي دانشگاه Illinois بودند. زماني که آنها اعلام کردند نسخه آزمايشي گرافيکي Mosaic تحت ويندوز براي دانلود آماده است نمي‏دانستند اين کار آنها چه تاثيري در مسير حرکت اينترنت دارد.
طراحي قابل قبول بود؛ بجاي اينکه تصاوير در پنجره‏اي جدا باز شوند در ميان نوشته جا مي‏گرفتند. نسخه Mosaic مورد استقبال گرفت و نسخه‏هاي تحت سيستمهاي عامل ديگر نيز طراحي شد.
تقريباً يکسال پس از اين ماجرا Andreessen با Silicon Graphics قرارداد همکاري بست (که بعدها به Netscape تغيير نام پيدا کرد). مايکروسافت مجوز استفاه از کد NCSA Mosaic براي اولين ويرايش Internet Explorer را خريداري کرد. تکامل مرورگرها آغاز شد و اينترنت که پيش از آن تنها شامل متنهاي ساده بود به‏سوي چندرسانه‏اي شدن پيش رفت.
● Amazon
۱۶ جولاي ۱۹۹۵، Amazon تجاري شد. http: www.amazon.comسايتي که عنوان آن بزرگترين انبار کتاب است داستانهاي بسياري در خصوص مراحل تکاملش در خود جاي داده است. مثلاً داستان زماني که Jeff Bezos (بنيانگذار سايت Amazon) در ماشيني که همسرش، Mackenzie در حال رانندگي در مسير منهتن و سياتل بود، طرح تجاري خود را بر روي کاغذ مي‏نوشت. يا زماني که Bezos مي‏خواست نام سايتش را Abra Cadabra بگذارد اما دوستانش مي‏گفتند که Cadabra شبيه Cadaver (جسدي که براي تشريح از آن استفاده مي‏شود) است و او را از اين نامگذاري منصرف کردند. يا تبديل گاراژي در واشنگتن که اولين مرکز Amazon شد و در آن زنگي وجود داشت که قرار بود هر زماني که محصولي فروخته مي‏شود آن زنگ به صدا درآيد.
بر اساس برنامه زماني رسمي اين سايت (http: phx.corporate-ir.net phoenix.zhtml?c=۱۷۶۰۶۰&p=irol-corporateTimeline) اولين زنگي که به صدا در آمد مربوط به فروش کتابي با عنوان Fluid Concepts & Creative Analogies: Computer Models of the Fundamental Mechanisms of Thought بود. خوشبختانه فروش اين سايت محصولات ديگر (بجز کتاب) نظير موزيکهاي قابل دانلود و همچنين فيلمها را نيز در بر مي‏گيرد.
اين سايت انقلابي در دنياي تجارت تحت وب و خارج از آن ايجاد کرد و از سايتهايي بود که با شروع يک پروژه عجيب به موفقيت رسيدند.
● LO!
در ساعت ۱۰:۳۰ عصر ۲۹ اکتبر ۱۹۶۹، اولين کلمه براي روي شبکه جابجا شد. قبل از تولد وب، اينترنت بصورت بسيار ساده‏اي وجود داشت، و قبل از اينترنت نيز آرپانت بوجود آمده بود. اهداف ايجاد آرپانت به قبل از ۱۹۶۰ باز مي‏گردد، پروژه‏اي که بسيار عقب‏تر از برنامه زماني پيش‏بيني شده تا قبل از ۱۹۶۹ آماده بهره‏برداري نشد.
بالاخره در عصر ۲۹ اکتبر، پروفسور Len Kleinrock، ارتباط يک مين‏فريم در يوکلا را به يکي از مراکز تحقيقاتي استنفورد از طريق يک خط اختصاصي تلفن برقرار کرد. براي تست برقراري ارتباط، Kleinrock با دانشجويانش در يوکلا قرار گذاشته بود که در ابتدا کلمه LOG را ارسال شود و پس از ديافت اين کلمه ماشين مقابل در جواب کلمه IN را ارسال کند. اين محقق حروف L و O را ارسال مي‏کند اما قبل از اينکه بتواند حرف G را هم بفرستد سيستم دچار مشکل شده و قفل مي‏کند.
تلاش بعدي با موفقيت انجام شد اما اين کلمه LO بود که بعنوان اولين کلمه جابجا شده بر روي شبکه در تاريخ ثبت گرديد. همانند جمله What hath God wrought? که Samuel Morse براي تست تلگرف از آن استفاده کرد و يا جمله Watson, come here, I need you. که Alexander Graham Bell براي اولين بار در تلفن گفت.
Morseو Bell از ما باهوش‏تر بودند. اين جمله را Kleinrock در مصاحبه‏اي در سال ۲۰۰۴ گفت. او ادامه مي‏دهد: آنها مي‏دانستند که کاري تاريخي انجام مي‏دهند. ما فقط مهندس بوديم و تلاش مي‏کرديم که کارمان را درست انجام دهيم.
● Googl
در ۷ سپتامبر ۱۹۹۸، Google شروع بکار کرد. http: www.google.comدر سال ۱۹۹۵، هنگامي‏که Sergey Brin و Larry Page در دانشگاه استنفورد يکديگر را ملاقات کردند (http: www.google.com corporate history.html) علاقه زيادي به يکديگر نداشتند. در ژانويه ۱۹۹۶، اين دو وارد يک پروژه دانشجويي مشترک شدند. هدف اين پروژه بهبود عملکرد موتورهاي جستجوگر اينترنتي از طريق لحاظ کردن تعداد استفاده از لينک بازگشت يا همان Back در اولويت‏بندي نتايج جستجوهاي بعدي بود.
در اوايل ۱۹۹۸ آنها يک ديتابيس اينترنتي در خوابگاه Larry، با هدف جمع‏آوري اطلاعات در خصوص لينکهاي بازگشت به راه انداختند. يکي از اولين کساني که پيشنهاداتي در خصوص اين پروژه به آنها داد David Filo، يک از مؤسسان Yahoo بود (اين سايت، يکي از موتورهاي جستجوگر آن زمان بود.) که شايد هنوز هم افسوس اين حماقتش را بخورد!
در سپتامبر ۱۹۹۸، شرکت گوگل ثبت شد و در دره سيليکون پا به دنياي تجارت گذاشت تا مرحله دوم فعاليت خود را آغاز کند. بر خلاف آنچه که بسياري از صاحبان شرکتهاي دات‏کامي آن زمان (که بسياري از آنها از بين رفته‏اند) تصور مي‏کردند گوگل معتقد بود که پرسنل مي‏توانند از راه دور با شرکت همکاري کنند و شرکت هم سودآور باشد. با قرار دادن حق راي به کاربران براي امتياز دهي سايتها، گوگل در واقع به نرم افزاري تحت عنوان وب ۲ در کنار وب واقعي تبديل شد.
● Netscape
در ساعت ۹:۳۰ صبح ۱۹ آگوست ۱۹۹۵، Netscape وارد بورس شد. http: www.netscape.comبدون شک Netscape مرورگر خوبي بود. در تابستان ۱۹۹۵ در يک روز پربحث، هر سهم Netscape از ۲۸ تا ۷۵ دلار بفروش رسيد
http: (http: cgi.netscape.com newsref pr newsrelease۳۴.html
Netscape نسبت به ساير شرکتهاي اينترنتي که سهام خود را در بورس عرضه کرده بودند، نظير Yahoo (آپريل ۱۹۹۶)، Amazon (مي ۱۹۹۷)، eBay (سپتامبر ۱۹۹۸) و برخي ديگر وضعيت بهتري داشت.
در آن زمان کسي نمي‏دانست اين شرکتها چگونه اينگونه سرمايه‏دار مي‏شوند. و البته بسياري از سايتها هم نتوانستند که نمونه آن نابودي بسياري از سايتهاي دات‏کامي در سال ۲۰۰۰ بود. اما پس از آن مروگر Netscape متوجه رقيبي سرسخت يعني همان Internet Explorer مايکروسافت شد و جنگ مرورگرها آغاز شد. در نوامبر ۱۹۹۸، AOL Time Warner، Netscape را خريداري مي‏کند. نام اين مرورگر يادآور داستان Open-Source و پرتال AOL است.
● ظهور WWW
در ۲۵ دسامبر ۱۹۹۵، وب وارد دنياي آنلاين شد. مهمترين لحظه‏اي که بمحض بوجود آمدن وب در تاريخ آن ثبت شد. در صبح کريسمس ۱۹۹۰، Tim Berners Lee و Robert Cailliau در مرکز تحقيقاتي CERN در ژنو، ارتباط اينترنت را با اولين وب‏سرور برقرار کردند و بدين اينگونه هديه کريسمسي باارزش به تمام کاربران آن دادند. بر اساس آنچه که در سايت Living Internet (http: www.livinginternet.com w wi_lee.htm ) آمده است Berners Lee در ابتدا براي اينکه بتواند سريع‏تر صفحات مشخصات صدها پروژه، نرم‏افزار و سخت‏افزار مورد استفاده در بخش انرژي فيزيکي CERN ژنو مشاهده کند برنامه‏اي نوشته بود که از طريق سيستم Hyperlink اين ارتباطات را ساده مي‏کرد. در سال ۱۹۹۰ Lee مرورگر ساده‏اي طراحي مي‏کند که بر اساس سيستم Hyperlink کار مي‏کرد. او و Cailliau در ادامه اولين صفحه وب را با عنوان ليست تلفنهاي مؤسسه CERN ايجاد مي‏کنند.
در آگوست همان سال، Lee اختراعش را به جهان يا حداقل بخشي از آن نشان مي‏دهد
http: groups.google.com group alt.hypertext msg ۳۹۵f۲۸۲a۶۷a۱۹۱۶
در اواخر سال ۱۹۹۲ تعداد وب‏سرورها ۵۰ عدد بود که اين تعداد در دو سال بعدش به ۲۵۰۰ عدد رسيد و اين روند رشد ادامه يافت.
اولين تلاشها تنها براي برقرار ارتباط بود اما امروزه با وجود بيش از ۱۳۰ ميليون سايت ديگر وب ابزار اصلي زندگي روزمره ماست. که بر اساس Netcraft اين تعداد هر ماه ۵ درصد افزايش پيدا مي‏يابد
http: news.netcraft.com archives web_server_survey.htm
وب ديگر هيچ جنبه‏اي از زندگي ما را دست نخورده باقي نگذاشته است. اين همان واقعيتي است که باعث مي‏شود شما اين مقاله را از روي صفحه مانيتور بخوانيد نه از روي کاغذ.

فنچ (سهره) اين پرنده هاي کوچک را با نام خارجي فنچ finch مي شناسيم اما در زبان فارسي انها را سهره مي نامند. سهره (فنچ) راه راه سفيد white zebra finch ا ...

● پيشينه فندق بومي اروپا ، آسياي صغير و قفقاز است پرورش درخت فندق از زمان هاي قديم معمول بوده كشت آن در اروپا ا زقرن چهاردهم ميلادي رو به توسعه گذاشته ...

در بين كشورهاي عمده توليد كننده جهان ، ميزان توليد سال ۱۹۹۷ نسبت به سال گذشته در كشورهاي آمريكا ، اسپانيا ، ايران ، يونان وفرانسه افزايش و در كشورهاي ...

گياهي است يکساله وروز بلند که پس از سبز شدن توليد برگهاي طوقه اي (Rossete) مي کند به اين ترتيب در يک سطح در اطراف ساقه کوتاهي به طول چند ميليمتر نزديک ...

● جستجوي بدون دردسر درWindows XP : هنگامي که مي خواهيد در ويندوز XP جستجو کنيد با عناصري روبرو مي شويدکه شايد براي شما آزار دهنده باشند از جمله: وجود ...

نرم افزارها براي کاربران خود يک دنياي شيرين و بي انتها را رقم زده اند. بدون مقدمه در اين ستون بار ديگر شما را به دنياي پررمز و راز نرم افزارها دعوت مي ...

از دستاوردهاي جديد بخش کارتوگرافي سازمان فناوري اطلاعات شهرداري تهران، توليد نقشه هاي راهياب شهر تهران به منظور چاپ و انتشار عمومي اين محصول است. نقشه ...

نمايشگاه CES امسال نيز با خلق شگفتي هايي در حوزه فناوري سرانجام روز دو شنبه سوم ژانويه پس از ۳ روز، با معرفي برترين هاي هر حوزه به کار خود پايان داد. ...

دانلود نسخه PDF - حرکت نوين فن آوري اطلاعات