up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله حاملگي خارج از رحم PDF
QR code - حاملگي خارج از رحم

حاملگي خارج از رحم

حاملگي خارج از رحم چيست؟

تا به حال اصطلاح «حاملگي خارج از رحم» به گوشتان خورده است؟ اين اصطلاح ظاهراً عجيب اما نام يک اختلال شايع است که از هر ۱۰۰ مادر يکي را گرفتار مي کند.
جنين انسان به طور طبيعي در لايه داخلي رحم يعني اندومتر لانه گزيني مي کند. هر گاه اين لانه گزيني در هر محل ديگري غير از اين مکان صورت گيرد حاملگي نابه جا محسوب مي شود. اين مشکل در هر سني، از بلوغ تا يائسگي ديده مي شود اما چهل درصد موارد آن، در زنان ۲۰ تا ۲۹ ساله رخ مي دهد.
خطرات ناشي از حاملگي خارج رحمي براي جان مادر از خطر حاملگي هاي معمولي يا حتي حاملگي هايي که منجر به سقط جنين مي شود، بيشتر است. بنابراين، تشخيص زودرس اين نوع حاملگي ميزان بقاي مادر و احتمال حفظ قدرت باروري وي را افزايش مي دهد.
حاملگي هاي نابه جا بيشتر از همه در لوله هاي رحمي، سپس در تخمدان و شکم و دهانه رحم رخ مي دهند هر چند که موارد نادري از اين نوع حاملگي در ساير قسمت هاي بدن نظير طحال مشاهده شده است.
طيفي از عوامل مختلف مي توانند در ايجاد حاملگي هاي نابه جا دخيل باشند. مواردي چون: عفونت هاي لوله رحمي که باعث تنگي لوله رحمي و کاهش حرکت مژه هاي مخاط رحمي مي شوند و در نتيجه، لانه گزيني تخم لقاح يافته در لوله رحمي اتفاق مي افتد، همچنين چسبندگي هاي اطراف لوله رحمي به دنبال عفونت بعد از زايمان يا سقط، آپانديست و... که باعث تنگ شدن لوله رحمي مي شوند و نيز سزارين که باعث افزايش احتمال نابه جا در زايمان هاي بعدي مي شود.
پس از يک بار حاملگي نابه جا شانس حاملگي نابه جاي بعدي ۱۵ تا ۷ درصد است. همچنين، مصرف قرص هاي جلوگيري از بارداري نوع پروژستروني، استفاده از آي يو دي، استعمال دخانيات، برخي از تومورهاي رحمي نظير ليوميوم ها،جراحي قبلي لگني يا شکمي و... نيز از عواملي هستند که شانس حاملگي خارج رحمي را افزايش مي دهند. از موارد جالب توجه ديگر، بروز بيشتر اين عارضه در زنان غيرسفيد پوست نسبت به زنان سفيد پوست در تمام گروه هاي سني است.
حاملگي در لوله هاي رحم:
يکي از نقاط غير معمول براي لانه گزيني، لوله هاي رحم هستند. تخمک لقاح يافته در هر بخشي از لوله هاي رحمي مي تواند لانه گزيني کند. اين نوع حاملگي در بيشتر موارد خود را با علامت درد لگني و شکمي نشان مي دهد. خونريزي هاي غيرطبيعي رحمي، عدم قاعدگي و حساسيت شکمي از ديگر علايم اين نوع حاملگي هستند. در حاملگي لوله اي، درد، گاهي در تمام بخش هاي شکم و گاهي فقط در بخش تحتاني شکم به صورت يک طرفه وجود دارد و اگر خونريزي وسيع داخل شکمي و در نهايت تحريک ديافراگم صورت گيرد آنگاه درد زير ديافراگم يا درد ناحيه شانه نيز احساس مي شود. خونريزي ناشي از اين نوع حاملگي اصولاً کم و به رنگ قهوه اي تيره است.
اگر اين نوع حاملگي به موقع تشخيص داده نشود احتمال دارد سبب پارگي لوله رحمي شود. در اکثر موارد اين پارگي به طور خود به خودي رخ مي دهد، اما ضربه هاي ناشي از معاينه و... هم ممکن است باعث پارگي شوند. با پاره شدن حاملگي لوله اي، خونريزي و به دنبال آن علايم شوک ايجاد مي شود و در اکثر موارد، مرگ جنين هم رخ مي دهد. تشخيص اين نوع حاملگي اصولاً از روي علايم باليني، تست آزمايشگاهي، سونوگرافي، کورتاژ، لاپاراتومي (جراحي شکم و ورود به لگن) و لاپاراسکوپي (مشاهده اجزاي داخل شکمي و لگني به وسيله دستگاه لاپاراسکوپ) انجام مي شود.
حاملگي شکمي
حاملگي هاي شکمي اصولاً به دنبال پارگي حاملگي هاي لوله اي ايجاد مي شوند که در بيشتر موارد جنين زنده نمي ماند. در حاملگي شکمي، جنين در حفره شکم در کنار روده ها قرار مي گيرد و بيمار از علايمي مثل تهوع، استفراغ، اتساع شکم، اسهال، درد شکمي و يبوست شاکي است. در اين حاملگي، جنين از روي شکم به آساني قابل لمس است. اختصاصي ترين و دقيق ترين راه تشخيص حاملگي شکمي MRI است.
حاملگي دهانه رحم
در گذشته، حاملگي هاي داخل دهانه رحم بسيار نادر بودند اما امروز به دليل استفاده گسترده از روش هاي کمک باروري نظير لقاح آزمايشگاهي (آي وي اف) شيوع آن افزايش پيدا کرده است. اين نوع حاملگي ها به ندرت از هفته بيستم بارداري عبور مي کنند، چرا که اصولاً به دليل ايجاد عوارضي چون خونريزي، ختم حاملگي ضرورت مي يابد. خونريزي هاي بدون درد در بيشتر موارد اولين علامت اين حاملگي هستند و به دليل خطرات ناشي از خونريزي کنترل نشده روش هاي غير جراحي براي درمان حاملگي هاي دهانه رحم استفاده مي شوند.
حاملگي تخمداني
لانه گزيني جنين داخل تخمدان به ندرت اتفاق مي افتد. علايم اين حاملگي شبيه علايم حاملگي لوله اي است و تشخيص آن توسط سونوگرافي صورت مي گيرد و درمان اين حاملگي به روش جراحي است.
حاملگي نابجاي هتروتيپيک
هرگاه حاملگي لوله اي با يک حاملگي داخل رحمي همراه شود به آن حاملگي نابه جاي هتروتيپيک گويند. تشخيص اين نوع حاملگي بسيار دشوار است و امروز به دليل استفاده فراوان روشهاي کمک باروري، پزشکان با افزايش شيوع آن مواجه شده اند. انواع ديگري از حاملگي هتروتيپيک گزارش شده است از جمله حاملگي هتروتيپيک دهانه رحم و تخمدان.
حاملگي نابجاي چند جنيني
ممکن است دو جنين داخل يک لوله و يا يک جنين در يک لوله و جنين بعدي در لوله ديگر مسبب ايجاد حاملگي نابجاي چند جنيني شوند که البته اين مورد بسيار نادر است.

● ديابت حاملگي چيست؟ ديابت حاملگي نوعي ديابت است كه زنان حامله به آن مبتلا مي شوند. بين ۲ تا ۷ درصد زنان حامله دچار اين نوع ديابت مي شوند و به اين دلي ...

مسموميت حاملگي يک مشکل شايع در حاملگي است که يک زن را در هر ۷ حاملگي مبتلا مي کند. اين وضعيت با فشار خون بالا و پروتئين اضافي در ادرار بعد از هفته ۲۰ ...

افتادگي رحم و مثانه يکي از مشکلات بعد از زايمان هاي مکرر است ولي اگر خانم ها از قبل ورزش کرده باشند و به آمادگي جسماني و مراقبت هاي مربوط به سلامت آن ...

انگلهاي خارجي در تمام گونه هاي جانوري وجود داشته و خسارات فراواني به دامها وارد مي نمايند . اين انگلها عمدتا به سه صورت به صنعت دامپروري خسارت وارد مي ...

ديابت حاملگي چيست؟ ديابت حاملگي نوعي ديابت است كه زنان حامله به آن مبتلا مي شوند. بين 2 تا 7 درصد زنان حامله دچار اين نوع ديابت مي شوند و به اين دليل ...

جاي بسي خوشبختي است که امروز توجه بسياري از مسئولين و دست اندرکاران جوامع بشري به سلامت و شادابي زن به عنوان محور اصلي واحد خانواده جلب شده است و چنان ...

ديابت يا بيماري قند به علت ناتواني بدن در توليد يا مصرف انسولين پديد مي آيد . انسولين ماده اي است که توسط لوزالمعده توليد مي شود و باعث مي گردد قند يا ...

در فرهنگ ما شرقي ها مخصوصا در ايران، دختر ها و پسرها پس از آشنايي خانواده هايشان با يکديگر و توافق دو خانواده و چند بار رفت و آمد، با يکديگر ازدواج مي ...

دانلود نسخه PDF - حاملگي خارج از رحم