up
Search      menu
تغذیه و خوراکیها :: مقاله حافظه PDF
QR code - حافظه

حافظه

خوراکي هايي که قدرت تمرکز را زياد مي کنند

دربين موادغذايي مختلف و مکمل هاي گوناگون، گروهي از خوردني ها هستند که مي تواند تمرکز شما را بالا ببرند، توجه تان را افزايش دهند و ضمن تقويت ساير عملکردهاي مغزي به تقويت قدرت حافظه نيز کمک کنند.
به نظر شما کدام خوردني ها مي توانند واقعا اين تاثيرات سودمند داروي توان مغزي را داشته باشند.
بدون ترديد هرچه سن ما افزايش پيدا مي کند بدنمان نيز ناگزير پير و کهنه مي شود اما خبر خوب اين است که اگر رژيم غذايي خود را صحيح و براساس غذاهايي انتخاب کنيد که هوش را تقويت مي کنند، مي توانيد حتي در سنين بالاتر نيز از سلامت مغزي مطلوبي بهره مند باشيد.
در مقاله اي که به تازگي در سايت اينترنتي «مدگورو» به چاپ رسيده متخصصان تغذيه فهرست از اين مواد غذايي مفيد براي مغز و حافظه را منتشر کرده اند که آگاهي از آنها براي هر فردي درهر گروه سني مي تواند مفيد و موثر باشد.
کافئين ميزان هوشياري شما را بالا مي برد: به خاطر داشته باشيدکه هيچ اسلحه سحرآميزي وجود ندارد که ضريب هوشي شما را ناگهان بالا ببرد و شما را باهوش تر کند اما بدون شک مواد خاصي مثل کافئين در بين خوردني ها يافت مي شوند که مي توانند توليد انرژي کرده و تمرکز و توجه شما را افزايش بدهند.
کافئين در قهوه، شکلات، نوشابه هاي انرژي زا و برخي داروها يافت مي شود. کافئين هرچند در کوتاه مدت اما به هرحال بيداري و هوشياري را در شما افزايش مي دهد اما مانند خوردني هاي ديگر در مصرف اين ماده نيز نبايد افراط و زياده روي کرد.
گلوکز سطح هوشياري را افزايش مي دهد: همان طور که مي دانيد قند سوخت مغز است اما در اينجا منظور قند حبه اي يا شيريني نيست بلکه اشاره به گلوکز است که بدن از متابوليسم موادقندي و کربوهيدرات هايي که آنها را مي خوريد بدست مي آورد. اما با اين حال به ياد داشته باشيد که زياده روي در مصرف اين مواد در طول روز نه تنها مفيد نبوده بلکه مي تواند به حافظه آسيب وارد کند. به علاوه اگر تلاش کنيد که موادقندي و کربوهيدرات هاي سالم را به عنوان منبع گلوکز مصرف کنيد از عوارض جانبي مصرف شيريني زياد مثل چاقي نيز در امان خواهيد بود.
يکي ديگر از اقداماتي که موجب افزايش تمرکز مي شود خوردن صبحانه است. اگر هر روز در موقع مناسب صبحانه بخوريد، سوخت مغز شما تامين مي شود. مطالعات نشان مي دهد که خوردن صبحانه در تقويت تمرکز و حافظه کوتاه مدت نقش قابل توجهي دارد.
ماهي نيز واقعا غذاي مغز است. ماهي يک منبع پروتئيني مفيد است که بدليل غني بودن از اسيدهاي چرب امگا ۳ و ضروري براي رشد و عملکرد مغز مصرف آن بسيار توصيه مي شود. اين چربي هاي سالم قدرت مغز را بالا مي برند و از زوال عقل و آلزايمر جلوگيري مي کنند. مصرف ماهي در کاهش خطر بروز اختلالات و مشکلات رواني و نيز در تقويت حافظه بسيار موثر است.
براي تقويت تمرکز و حافظه، شکلات و مغز خشکبار را نيز به رژيم غذايي خود بيفزاييد. مغزها و دانه ها منابع غني از آنتي اکسيدان ويتامين E هستند که از ضعف و ناتواني ذهني مربوط به بالا رفتن سن تا حد زيادي جلوگيري مي کند. همچنين شکلات تلخ نيز خواص آنتي اکسيداني فوق العاده اي دارد و حاوي محرک هاي طبيعي مثل کافئين است که مي تواند تمرکز و قدرت توجه را بالا ببرد.
افزودن آووکادو و غلات سبوس دار به رژيم غذايي خود را نيز فراموش نکنيد. هر عضوي در بدن به جريان خون وابسته است و قلب و مغز به عنوان دو عضو اصلي بدن از اين جنبه بيشتر حائز اهميت هستند.
مصرف رژيم غذايي حاوي غلات سبوس دار و ميوه ها از جمله آووکادو خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي عروقي و کلسترول بد را کاهش مي دهد که نتيجه آن بهبود جريان خون و در نهايت بهبود عملکرد سلول هاي مغزي است. آووکادو هرچند چربي دارد اما چربي آن مفيد بوده و به جريان سالم خون کمک مي کند.
توت نيز يک سوپر ماده مغذي براي مغز محسوب مي شود چون از اين عضو در برابر فشار اکسيديته محافظت کرده و در نتيجه مشکلات مغزي ناشي از افزايش سن مثل آلزايمر و زوال عقل را تا حد زيادي کاهش مي دهد. اين ميوه ظرفيت هاي يادگيري و مهارت هاي حرکتي را در موش هاي سالخورده افزايش مي دهد.
دراين مقاله همچنين تاکيد شده است که در اين ميان نقش مکمل ها و ويتامين ها و مواد معدني را نيز نبايد ناديده گرفت. اين منابع سرشار از ويتامين هاي ب، ث، اي، بتاکاروتن و منيزيم هستند که همگي مکمل هاي قوي براي تقويت مغز به شمار مي روند. اما با اين حال متخصصان تاکيد دارند که براي احتياط بيشتر مصرف اين مکمل ها و ويتامين ها بايد حتما با مشورت و تحت نظارت پزشک متخصص صورت گيرد.

حافظه ها ي الكترونيكي با اهداف متفاوت و به اشكال گوناگون تاكنون طراحي و عرضه شده اند. حافظه فلش ، يك نمونه از حافظه هاي الكترونيكي بوده كه براي ذخيره ...

آيا تا به حال اتفاق افتاده است که نام کسي را که سابقاً ملاقات کرده بوديد فراموش کنيد؟ يا فراموش کنيد فلان وسيله را کجا گذاشته ايد يا آيا در ماشين را ق ...

▪ ROM ▪ PROM ▪ EPROM ▪ EEPROM ▪ Flash Memory هر يک از مدل هاي فوق داراي ويژگي هاي منحصربفرد خود مي باشند . حافظه هاي فوق در موارد زيرداراي ويژگي مشابه ...

● حافظه RAM حافظه (RAM)Random Access Memory شناخته ترين نوع حافظه در دنياي کامپيوتر است . روش دستيابي به اين نوع از حافظه ها تصادفي است . چون مي توان ...

حافظه فلش حافظه هاي الکترونيکي با اهداف متفاوت و به اشکال گوناگون تاکنون طراحي و عرضه شده اند. حافظه فلش ، يک نمونه از حافظه هاي الکترونيکي بوده که بر ...

● روغن ماهي و بيماري افسردگي حاد افسردگي حاد يک بيماري شناخته شده و وخيم روحي است که مربوط به تکرار دفعات بروز افسردگي، جنون( تغييرات سريع رفتاري، تحر ...

سالم ترين داروهاي شفابخش اغلب در طبيعت پيدا مي شوند و انگور جزو ميوه هاي عالي و مفيد براي سلامتي، تقويت سيستم دفاعي بدن و پيشگيري و درمان بسياري از بي ...

تنها حل جدول نيست که به مغز شما کمک مي کند تا از عوارض سالخوردگي دور بمانيد؛ خوردن غذاي خوب و مناسب نيز در اين راستا کمک شاياني است. بعضي خوراکي ها به ...

دانلود نسخه PDF - حافظه