up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله جراحي پلاستيک PDF
QR code - جراحي پلاستيک

جراحي پلاستيک

تو بي ريخت نيستي

طبق اطلاعات به دست آمده جراحي پلاستيک و زيبايي پديده اي تازه نيست چرا که پزشکان معتقدند حدود ۶۰۰ سال قبل از ميلاد مسيح يک جراح يوناني به نام هنيه بيني يکي از بيماران خود را با استفاده از گوشت گونه او تحت عمل جراحي قرار داد. همچنين يک هزار سال پس از ميلاد مسيح (ع)، جراحان از پوست پيشاني براي جراحي هاي بيني و ديگر اعضاي بدن استفاده مي کردند. اما سابقه جراحي پلاستيک در ايران به حدود ۸۰ سال قبل باز مي گردد; زماني که علي اوصانلو به آمريکا رفت و دوره هاي جراحي پلاستيک را در اين کشور گذراند و پس از بازگشت به ايران آموخته هاي خود را در اختيار ديگران گذاشت. اوصانلو پس از بازگشت به ايران واحدي به نام جراحي پلاستيک يا رينوپلاستي در دانشکده پزشکي تهران تاسيس کرد و اولين جراحي زيبايي را در سال ۱۳۰۷ در يکي از بيمارستان هاي تهران انجام داد از اين رو جراحان پلاستيک، وي را پدر جراحي پلاستيک ايران مي نامند. متاسفانه با توجه بيش از حد مردم به جراحي پلاستيک، پاي طمع کاران نيز به ميدان باز شد و باعث شد جان بسياري از مردم در اين ميان گرفته شود. اگرچه آمارهايي که از ميزان مرگ و مير ناشي از عمل هاي جراحي زيبايي منتشر شده است، عدد دقيقي را در اختيار قرار نمي دهد، اما به طور قطع مي توان گفت برخي از اين عمل ها، مانند جراحي بر روي پوست و لاغري، خطراتي بيشتر از ناراحتي هاي موضعي را مي توانند به دنبال داشته باشند.
جراحي بيني در صدر
دکتر سيد جواد اميري زاد با بيان اين که حدود ۷۰ درصد جراحي هاي زيبايي، عمل بيني است به ايسنا گفت: عمل زيبايي بيني به نوعي مشکل ترين عمل جراحي زيبايي و بحث برانگيزترين عمل است; زيرا دقت پزشک جراح در انجام اين عمل بسيار مهم است. عضو هيات مديره انجمن جراحان پلاستيک و زيبايي ايران، با اشاره به اين که ايران مرکز رينوپلاستي (جراحي زيبايي بيني) دنياست، توصيه کرد: زنان پس از هفده سالگي و مردان پس از هجده سالگي، عمل زيبايي بيني را انجام دهند. وي با بيان اين که چنانچه اصول درست و مناسب عمل زيبايي بيني توسط جراح رعايت نشود، عوارض ظاهري و عملکردي به دنبال آن ايجاد خواهد شد، اظهار کرد: ايران بيشترين عمل رينوپلاستي (جراحي زيبايي بيني) را در دنيا دارد و بهترين جراحان اين رشته نيز متعلق به ايران هستند; بنابراين به جرات مي توان گفت که کشور ما مرکز رينوپلاستي دنياست.
اميري زاد خاطرنشان کرد: در ايران، زنان بيشترين داوطلبان عمل زيبايي بيني را تشکيل داده و تنها حدود ۳۰ درصد داوطلبان را مردان تشکيل مي دهند که نسبت به سال هاي گذشته، رشد بالايي داشته است.
وي با بيان اين که تنها ۱۰ درصد شانس ايجاد عارضه قابل درمان پس از عمل رينوپلاستي وجود دارد، اظهار کرد: افراد ديابتي انسوليني، افراد مبتلا به فشار خون بالا و بيماري زمينه اي و افراد مبتلا به اختلالات شخصيتي رواني براي انجام عمل رينوپلاستي مناسب نيستند.
● خطر تنگي نفس
فرزام شايسته متخصص زيبايي معتقد است با تغيير سال و نزديک شدن به سال جديد آمار درخواست جراحي زيبايي در کشور به ميزان شگفت انگيزي زياد مي شود. او معتقد است اين افراد دوست دارند با قيافه و شکل جديد سال را نو کرده يا از تعطيلات پيش روي براي استراحت بعد از جراحي استفاده کنند.
شايسته گفت : در حال حاضر جراحي بيني شايع ترين و درآمدزاترين جراحي زيبايي در ايران است بر اين اساس برخي از پزشکان که حتي تخصصي در اين زمينه ندارند نيز به طور غيرمجاز در مطب يا کلينيک هاي خصوصي اين عمل را انجام مي دهند.
به گفته وي اکثر متقاضيان جراحي بيني جوانان ۱۷ تا ۳۰ ساله هستند. ۹۰ درصد آنهايي که شجاعت کرده و بيني خود را به تيغ جراحان مي سپارند بعد از جراحي دچار مشکلات تنفسي شده و از آنجا که تنفس اصلي ترين جريان زندگي يک فرد است نقصان آن باعث بروز مشکلات عديده اي در اين افراد مي شود. خيلي از دختران و پسرهاي جوان هستند که بعد از جراحي زيبايي به خصوص بيني و عدم رضايت يا ايجاد مشکلات احتمالي مجبور مي شوند چندين بار اين جراحي را تکرار کرده و مبالغ بيشتر را براي رسيدن به چهره دلخواه پرداخت کنند اما در ميان همه آنها شايد ماجراي مريم ناراحت کننده تر باشد. او دختري ۲۰ ساله است که به هواي به دست آوردن دماغي قلمي، سربالا و باريک، خودش را با مشکل شديد تنفسي و بالا رفتن بيش از حد بيني مواجه کرد. سفر به خارج از کشور و صرف ۲۰ ميليون تومان هزينه مشکل او را تا حدودي برطرف کرد.
● احتمال ناموفق بودن عمل زيبايي بالاست
دکتر محمد رضا يوشي، جراح پلاستيک و متخصص گوش و حلق و بيني ، انواع عمل هاي پلاستيک را با عناوين زيبايي، درماني و جراحي هاي مشترک، طبقه بندي مي کند. وي براي توضيح اين طبقه بندي مي گويد: مثلا کسي که چانه اش عقب است، امکان دارد با مشکل تنفسي مواجه باشد. همچنين برخي از عمل هاي بيني، به دليل وجود مشکلات تنفسي انجام مي شوند. وي اظهار کرد: براي کساني که عمل زيبايي انجام مي دهند، مهمترين دغدغه اين است که جراحي باعث زيباتر شدن شان شود. براي بعضي ها، اين هم مهم است که کسي متوجه نشود که عمل کرده اند. يوشي افزود: اگر عمل زيبايي با تعريف جديد باشد يعني عمل زيبايي بيني، با حفظ عملکرد ، خطرات آن هم به حداقل مي رسد. در اين رويکرد، ايجاد بيني معقول و منطقي مد نظر است. مثلا اگر بيني آن قدر کوچک شود که تنفس را مختل کند، زيبايي، فايده اي ندارد.
وي اعتقاد دارد: بخشي از موفقيت عمل جراحي، به خود بيمار و ويژگي هاي فيزيکي اش بازمي گردد. قدرت و اندازه غضروف و جهنده بودن يا نبودن آن، تاثير زيادي در نتيجه عمل دارد. با اين حال، تجربه دکتر معالج است که مي تواند اين موارد را بهتر تشخيص دهد.
● امان از کاشت مو
تورج مکرمي، متخصص پوست و مو و زيبايي هم درباره هزينه هاي مربوط به کاشت مو توضيح مي دهد: هر گره مو (تعدادي مو که به هم چسبيده اند)، يک دلار، تقريبا معادل ۹۰۰ تومان هزينه مي برد. به اين ترتيب با در نظر گرفتن ميزان طاسي سر بين ۵۰۰ هزار تا ۲ ميليون تومان هزينه کاشت مو مي شود. با اين توضيح که بيشتر از ۲۰۰۰ گره هم براي بيمار کاشته نمي شود. وي درباره اثرات منفي احتمالي جراحي کاشت مو مي گويد: دو روش مختلف براي کاشت مو وجود دارد که يکي جراحي محسوب مي شود و ديگري نمي شود. هيچکدام از اين روش ها خطر جانبي ندارند. البته ممکن است در فاصله اي که موهاي کاشته شده رشد مي کنند، ساير موهاي سر، کم پشت شوند و مثلا دو سال بعد، شخص، مجبور به کاشت دوباره شود، اما خطر ديگري وي را تهديد نمي کند. مکرمي درباره خطرات برداشتن موهاي زايد يا جوان کردن پوست با استفاده از ليزر نيز اظهار کرد: ملتهب و گرم شدن پوست از اثرات طبيعي اين روش است که با استفاده از کرم برطرف مي شود. مشکل، تنها براي افراد نادري پيش ميآيد که به ليزر حساسيت شديد دارند و گوشت اضافه در مي آورند.
● رقم هاي شاخ در بيار
به طور مشخص تورم و هرج و مرج بازار، دامن جراحي زيبايي را هم گرفته است چرا که در ايران، با هزينه هاي از ۳۰۰ هزار تا ۵ ميليون تومان بيني راعمل زيبايي مي کنند که البته انتخاب پزشک تاثير بسيار زيادي بر اين رقم دارد. همچنين هزينه جراحي و ليفتينگ صورت بين يک تا پنج ميليون، تزريق کلاژن به لب ها و تغيير فرم آنها بين ۴۰۰ هزار تا ۲ ميليون، اصلاح افتادگي پلک بين يک ميليون و۵۰۰ هزار تا ۴ ميليون، هزينه جراحي فک بين ۵ تا ۸ ميليون، هزينه ارتودنسي با دستگاه متحرک بين ۳۰۰ هزار تا يک ميليون و با دستگاه ثابت بين يک تا ۴ ميليون، هزينه پروتز سينه بين ۲ تا ۴ ميليون و هزينه ساکشن شکم بين ۲ ميليون و ۵۰۰ هزار تا ۶ ميليون تومان است که البته اين مبالغ با مکان مطب، پزشک معالج و بيمارستاني که عمل جراحي در آن انجام مي شود ارتباط مستقيم دارد.
خيلي از بيمارها، قبل از اينکه خود را تسليم تيغ جراحي کنند براي انتخاب پزشک معالج خود ملاک هاي مختلفي دارند که از جمله اين ملاک ها مي توان به مهارت و تجربه پزشک و هزينه جراحي اشاره کرد که بعد از دريافت رقم هاي مختلف کمي در ملاک هايشان تغيير ايجاد مي شود. شايسته معتقد است تفاوت قيمت در هزينه هاي جراحي زيبايي حکايت از مهارت، تخصص و تبحر پزشک معالج در انجام جراحي داردو پايين بودن دستمزد برخي پزشکان براي انجام جراحي، بيشتر جنبه بازاريابي داشته و در برخي موارد نيز حکايت از عدم تخصص پزشک در انجام جراحي دارد.
وي تصريح کرد: برخي افراد براي پايين آوردن هزينه جراحي خود به پزشکاني مراجعه مي کنند که صلاحيت انجام عمل را ندارند و انجام جراحي توسط اين افراد عواقب خطرناکي براي متقاضي در پي دارد ضمن اينکه انجام جراحي توسط اين پزشکان نه تنها هزينه را پايين نمي آورد بلکه متقاضي مجبور مي شود براي برطرف کردن عيوب پس از جراحي هزينه هاي بيشتري نيز بپردازد.
● تنها ۱۵۷ جراح پلاستيک بيني مجوز دارند
رئيس انجمن جراحان پلاستيک ايران چندي پيش در نشست جراحان پلاستيک ايران با بيان اينکه تعداد جراحي هاي پلاستيک در ايران کم نيست، درخصوص قيمت هاي جراحي بيني در مطب هاي مختلف گفت: قيمت جراحي بيني توسط جراحان پلاستيک تقريبا در يک رنج قرار دارد اما نرخ اين جراحي در مطب افرادي که جراح پلاستيک نيستند، متفاوت است. کمال فروتن تصريح کرد: همچنين قيمت جراحي بيني توسط متخصصان گوش و حلق و بيني متفاوت است. فروتن خاطر نشان کرد: در تهران تنها ۱۵۷ جراح پلاستيک مجوز انجام جراحي بيني را دارند در حالي که حدود هفت هزار نفر پزشک عمل جراحي بيني را انجام مي دهند. رئيس انجمن جراحان پلاستيک ايران گفت: در سال هاي ۸۷-۸۶، از ۹۸ مورد شکايتي که از جراحان زيبايي شده بود تنها هشت شکايت مربوط به جراحان پلاستيک و ۹۰ شکايت مربوط به افرادي بوده که جراح پلاستيک نبوده اند.
● سايز دماغ ها بزرگ شده است!
در خبري که روز چهارم خرداد امسال در خروجي ايسنا قرار گرفت بسياري از نگراني هاي آسيب شناسان، روانشناسان و متخصصين عرصه انسان شناسي در خصوص تبيين علل رجوع بيش از اندازه ايراني ها به عمل هاي جراحي زيبايي به خصوص بيني را از بين برد و آب پاکي را روي دست همه ريخت. در اين خبر دکتر سيد عليرضا مصباحي جراح و متخصص بيماري هاي گوش و حلق و بيني و عضو انجمن راينولوژي ايران ادعا کرده بود که جراحي زيبايي بيني در ايران مد نشده بلکه سايز بزرگ بيني در نژاد ايراني، يکي از دلايل تعداد بالاي جراحي زيبايي بيني در ايران است.
وي با اشاره به اين مقوله که گاه در رسانه ها تعداد بالاي جراحي زيبايي بيني در ايران، اشکال يا مد دانسته شده و مورد سوال قرار مي گيرد، گفت: تعداد بالاي جراحي هاي زيبايي بيني در ايران را انکار نمي کنم اما علت آن مد شدن نيست. اين عضو آکادمي جراحان پلاستيک صورت و بيني اروپا گفت: در حالي که اروپايي ها و آمريکايي ها از نظر آناتومي، خلقت و ژنتيک، اغلب بيني زيبايي داشته و نيازي به عمل زيبايي بيني ندارند، فرم بيني در کشورهاي شرق آسيا به گونه اي است که معمولا کار زيادي نمي توان براي افراد انجام داد. دکتر مصباحي ادامه داد: اين در حالي است که در کشورهايي چون ايران، ترکيه، کشورهاي اطراف مديترانه و کشورهاي عربي، با وجود زيبايي تمام اجزاي صورت همچون پلک، ابرو، لب و دهان ، به علت ژنتيک، سايز بيني بزرگ است و به همين علت تعداد افرادي که تمايل به عمل زيبايي بيني دارند در جامعه ما بالاتر است.
● پزشک هاي عمومي هم وارد بازار شده اند
سايت پزشکان بدون مرز به نقل از رئيس نخستين کنگره خاورميانه اي راينوپلاستي نوشت: تقاضاي بيش از حد جراحي بيني در ايران، افراد غيرمتخصص و حتي پزشکان عمومي را هم وارد اين عرصه کرده است و در موارد زيادي بيماران حتي نفس کشيدن عادي را هم از دست مي دهند.
محسن نراقي که تنها غير آمريکايي عضو شوراي ۱۰ نفره سياستگذاري راينوپلاستي آمريکا است افزود: ايران بدون شک قطب راينوپلاستي و جراحي بيني در خاورميانه است و از اين نظر حرف اول را در منطقه مي زنيم و حتي از بسياري از کشورهاي اروپايي نيز جلوتريم. وي تصريح کرد : راينوپلاستي فقط عمل جراحي زيبايي بيني نيست بلکه درمان همه بيماري هاي حاد و مزمن ناحيه بيني را شامل مي شود که سينوزيت شايع ترين آن است. با اين حال در کشور ما تقاضا براي عمل جراحي زيبايي بيني بسيار بالاست و بيشترين فعاليت جراحان پلاستيک در ايران، انجام عمل زيبايي بيني است. نراقي افزود: گر چه به مرور زمان مردم و به خصوص خانم ها براي بهبود کيفيت زندگي و زيبايي بيشتر به سمت اين نوع عمل ها گرايش پيدا کرده اند، اما متاسفانه بخش قابل توجهي از عمل هاي جراحي زيبايي بيني غير ضروري است و به علت چشم و هم چشمي يا ناراحتي هاي رواني انجام مي شود.
عضو شوراي ۱۰ نفره سياستگذاري راينوپلاستي آمريکا گفت: در موارد زيادي افرادي که حتي تمکن مالي کافي براي پرداخت هزينه اين نوع عمل ها را ندارند به سمت عمل زيبايي بيني تشويق مي شوند و چون توان انتخاب پزشکان حاذق را ندارند به پزشکان کم تجربه و گاه غير متخصص در اين زمينه مراجعه مي کنند و متاسفانه در موارد زيادي مجبورند چند بار عمل را تکرار کنند و در نهايت نيز نه تنها رضايت آن ها جلب نمي شود بلکه به علت کوچک شدن بيش از اندازه بيني امکان تنفس عادي خود را هم از دست مي دهند.
نراقي افزود: کوچک شدن بيش از حد بيني موجب اين مي شود که فرد در زمان خواب از راه دهان تنفس کند و اين امر موجب کمبود اکسيژن بدن در زمان خواب مي شود که خواب آلودگي، کسل بودن، بي حوصلگي و عصبي بودن در طول روز از جمله عوارض آن است. بسياري از افرادي که دچار اين عوارض مي شوند، بارها اين نکته را تکرار مي کنند که اي کاش عمل نمي کردند و نفس کشيدن آن ها اين قدر سخت نمي شد. وي گفت: گرچه پزشکان و جراحان مختلف هزينه هاي مختلفي را براي عمل جراحي بيني مطالبه مي کنند و اين کار تعرفه مشخصي ندارد، اما عمل جراحي بيني کاري است که تلفيقي از دانش، تجربه و هنر محسوب مي شود به همين علت پزشکان حادق تر هزينه هاي بالاتري مطالبه مي کنند، با اين حال متوسط هزينه اين عمل ها در ايران از کشورهاي اروپايي و آمريکا پايين تر است. به همين علت نه تنها ايرانيان مقيم خارج بلکه بسياري از اتباع اين کشورها نيز براي عمل جراحي بيني به ايران مي آيند. وي افزود: تقاضاي بيش از حد عمل جراحي بيني در ايران گروه هاي مختلف پزشکي را وارد اين عرصه کرده است، نه تنها در کلينيک ها و بيمارستان ها، بلکه در مطب ها و در شرايط غير استاندارد هم اين نوع عمل ها انجام مي شود و من اطلاع دارم که حتي برخي پزشکان عمومي هم عمل جراحي زيبايي بيني را در ايران انجام مي دهند.
● نظارتي نيست
در سال، ۳ تا ۴ مورد جراحي زيبايي منجر به فوت داريم که اين جراحي ها توسط جراحان غيرپلاستيک صورت مي گيرد.۹۰ درصد پرونده هاي جراحي زيبايي مربوط به جراحان غيرپلاستيک است. براساس مدارک موجود در ۶ سال اخير بيش از ۲۰۰ پرونده درباره شکايت افراد از پزشکان جراح پلاستيک در سازمان نظام پزشکي تشکيل شده که بيشتر اين شکايت ها به جراحي هاي چاقي، لاغري و افزايش قد مربوط مي شود. جراحي هاي زيبايي دو نوع عوارض زودرس و ديررس دارد که عوارض زودرس، همان فوت در اتاق عمل بوده و عوارض ديررس آن، عفونت جاي عمل، آمبولي ريه و سوراخ شدن پرده بيني است. دکتر ايرج خسرونيا رئيس جامعه متخصصان داخلي ايران گفت: علت اينکه آمار دقيقي از قربانيان عمل زيبايي وجود ندارد اين است که در جراحي هاي پلاستيک، بيمار را به اسم ديگري به اتاق عمل مي برند; به طوري که متقاضي عمل ليپوساکشن (برداشتن چربي هاي زائد) به اسم عمل ريه پذيرفته مي شود.
وي مي افزايد: روزانه بين ۳۰ تا ۵۰ نفر براي انجام چنين عملي به کلينيک ها و مطب ها مراجعه مي کنند و اين امر باعث شده تا پزشکان به دليل اينکه در ساير رشته هاي پزشکي درآمد چنداني وجود ندارد، براي بالابردن سطح درآمد خود اقدام به انجام چنين عمل هايي بکنند. خسرونيا مي گويد: اگرچه ليپوساکشن سلامت افراد چاق را از طريق کاهش چربي خون آنها بهبود مي بخشد، اما خطر بيماري هايي را که افراد چاق در معرض آن هستند، کاهش نمي دهد. وي مي افزايد: سازمان بازرسي وزارت بهداشت متولي نظارت بر اين گونه قضاياست و با اتکا بر قوانين قبلي مبني بر اينکه هر پزشک مي تواند در حيطه علم پزشکي خود اقدام به فعاليت کند، مي تواند پيش از وصول شکايت به اين موارد رسيدگي کند. خسرونيا با تاکيد بر اينکه هر نوع عمل جراحي بايد در بيمارستان انجام شود، مي گويد: گاهي حين عمل، بيمار نياز به دستگاه هاي تنفسي و تجهيزات ديگر پيدا مي کند که در مطب موجود نيست.
● دختراني که از چهره خود راضي نيستند
دکتر مجيد ابهري گفت يک پژوهش ميداني در استان هاي تهران، گيلان، اصفهان و خوزستان توسط گروه آسيب شناسي مرکز مطالعات آريا به صورت پرسش از دختران ۱۶ تا ۲۵ سال انجام و مشخص شد دختران در اين سن به لحاظ حس رقابت يا انتقاد دوستان يا الگوبرداري از هنجارفرستاني که عکس و چهره آنها در روي جلد مجلات و بعضي روزنامه ها چاپ مي شود و همچنين ويژگي هاي سني دوران بلوغ که علاقه دارند خود را زيبا جلوه دهند از ظاهر خود راضي نيستند. به گفته ابهري، تصور اينکه بعد از عمل فرد به يک سوپر استار تبديل مي شود موجب شده که بعضي از زنان حتي با پول قرض کردن اقدام به اين کار کنند. ابهري با اشاره به اينکه متاسفانه جراحي هاي زيبايي در بين پسران جوان نيز به اندازه دختران ديده مي شود، گفت: آنها که توان مالي ندارند با چسباندن چسب هاي بهداشتي تظاهر به جراحي بيني مي کنند که اين خود موجب بروز ناهنجاري رفتاري در بين جوانان شده و مي شود.

يک سوال : آيا شما هم در منزل يا محل کار خود پلاستيک سمي داريد؟ شايد از شنيدن چنين سوالي شوکه شودي ولي هيچ کسي در دنياي مدرن امروز نمي تواند به اين سوا ...

احتمالا شما هم افرادي را ديده ايد که با ارتودنسي دندان هايشان مرتب نمي شود و نياز دارند که فک شان را هم جراحي کنند تا صورت شان زيبا شود... در اين جراح ...

● شرح بيماري عفونت زخم جراحي عبارت است از عفونت حاصل از آلودگي باكتريايي در حين يا پس از عمل جراحي . به دنبال عمل جراحي و بسته به نوع آن ، در ۳۰% ۱ ۵% ...

جراحي هاي ضد چاقي امروزه بسياري از افراد مبتلا به چاقي مفرط، به منظور کم کردن وزن خود به جراحي روي مي‌آورند. در عين حال پزشکان مشغول انجام تحقيقاتي هس ...

● اطلاعات عمومي در رابطه با زيبايي بيني سيستم رينوپلاستيک يکي از روشهاي رايجي است که از سالهاي پيش به توسط جراحان زيبايي و پلاستيک مورد استفاده قرار گ ...

ليزيک Laser Assisted in Situ Keratamileulsis، يک عمل جراحي است که از ليزر استفاده مي شود براي دوباره شکل صحيح دادن لايه ي خارجي شفاف قرنيه ي چشم به قس ...

حتما شما هم کساني را توي کوچه و خيابان ديده ايد که روي بيني شان چسب زده اند. شايد توي تلويزيون، موقع تماشاي مسابقات ورزشي هم چشم شان به اين چسب ها روي ...

متخصصان زيبايي، لب هاي توپر همراه با کناره هاي برجسته و واضح را از معيارهاي زيبايي لب مي دانند. لب ها هر دو قسمت صورت را پرمي کنند و در زمان خنديدن، ن ...

دانلود نسخه PDF - جراحي پلاستيک