up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله جراحي هاي کاهش وزن PDF
QR code - جراحي هاي کاهش وزن

جراحي هاي کاهش وزن

آخرين چاره براي درمان چاقي

چاقي در جامعه صنعتي امروز به يکي از معضل هاي اساسي کشورها بخصوص کشورهاي توسعه يافته تبديل شده به طوري که افراد چاق با هر روشي سعي مي کنند چربي هاي اضافي بدن خود را از بين ببرند. شايد رژيم غذايي و ورزش، از معروف ترين و موثرترين روش هاي کاهش چاقي باشند ولي در اين ميان هستند افراد چاقي که فکر مي کنند بهتر است بدون صرف زمان طولاني و تنها با پرداخت هزينه جراحي، به اندامي متناسب دست پيدا کنند، رويايي که شايد خيلي ها آرزويش را داشته باشند.
اعمال جراحي کاهش وزن رفته رفته به يکي از پرطرفدارترين روش هاي رسيدن به تناسب اندام تبديل مي شوند که به جراحي هاي باري اتريک (Ebariatric) يا باي پس معده معروف هستند. به طور کلي اين جراحي ها به يک سري روش هايي گفته مي شود که بيشتر در افراد دچار چاقي بيش از حد صورت مي گيرد و هدف از اين اعمال جراحي کاهش وزن سريع است. در واقع اين نوع جراحي ها روي معده و روده انجام مي شود تا مصرف غذا در فرد کاهش يابد. اين روش با تغيير در سيستم گوارش، ميزان غذاي خورده شده و گوارش يافته را کاهش مي دهد و مانع از بروز بيماري هاي مرتبط با چاقي مي شود. پزشکان اين نوع روش ها را با توجه به عوارض و مشکلات کمتر نسبت به ساير اعمال جراحي ديگر توصيه مي کنند. جراحي هاي باري اتريک يا باي پس معده به صورت درازمدت انجام مي شود و در صورتي که فرد رژيم غذايي و ورزش را در برنامه خود داشته باشد، کاهش وزن مناسبي خواهد داشت. جراحي باي پس معده صرفا حدود يک سوم از چاقي بدن را کاهش مي دهد.
● آخرين راه براي کاهش وزن
براي رسيدن به تناسب اندام راه هايي همچون رژيم غذايي و ورزش مداوم وجود دارد که از ساده ترين و کم عارضه ترين شيوه ها به شمار مي روند، ولي کمي صبر و تحمل مي طلبد که اگر واقعا مي خواهيد خوش اندام باشيد، بايد آن را به جان بخريد. ولي دسته اي از افراد هستند که علي رغم رعايت رژيم هاي غذايي و فعاليت بدني، به دليل اضافه وزن زيادي که دارند، قادر نيستند به اين راحتي ها وزن کم کنند و همين چاقي باعث بروز مشکلات ديگري هم براي آنها شده است. اگر نمايه توده بدني (BMI) بدن شما بالاي ۴۰ است (به عبارتي مردان داراي ۴۵ کيلو و زنان داراي ۳۶ کيلوگرم اضافه وزن) يا نمايه توده بدني (BMI) شما بين ۳۵ و ۹ ۳۹ بوده و دچار مشکلات مرتبط با چاقي مفرط مانند ديابت نوع ۲، بيماري قلبي يا وقفه هاي تنفسي در خواب هستيد، فرد مناسبي براي انجام جراحي هاي باري اتريک به شمار مي رويد. البته به ياد داشته باشيد که اين قبيل جراحي ها هرگز نمي تواند نياز به رعايت رژيم غذايي سالم و فعاليت بدني را پر کنند.
در واقع موفقيت پس از انجام اين عمل با رعايت نکاتي همچون نوع تغذيه و فعاليت بدني وابستگي مستقيم دارد. در واقع به طور کلي جراحي هاي باري اتريک که به منظور کاهش وزن صورت مي گيرند، گام بعدي براي افرادي به شمار مي رود که حتي پس از اعمال روش هاي درماني غيرجراحي همچنان چاق هستند و اين چاقي باعث بروز مشکل شده است. تصميم گيري براي انجام اين نوع عمل بسيار مهم و حياتي است، چراکه در برخي روش ها غيرقابل برگشت بوده و مي تواند زندگي را کاملا تغيير دهد. پس با چشم باز و با آگاهي کامل نسبت به تمامي روش هاي جراحي باري اتريک، انتخاب نهايي خود را انجام دهيد. به همين دليل به جراحي هاي باري اتريک نبايد به ابزاري براي زيبايي نگاه کرد، بلکه تنها به منظور بالا بردن کيفيت زندگي افراد مورد نظر مورد استفاده قرار مي گيرد.
چرا که چنانچه از اين روش ها در افراد واجد شرايط استفاده شود، مي تواند باعث کاهش ابتلا به ديابت نوع ۲ و حتي بهبود آن، جلوگيري از سرطان ها، درمان وقفه هاي تنفسي حين خواب، بهبود فشار خون بالا و بيماري هاي قلبي عروقي شود. سالانه حدود ۱۰۰ هزار بيمار چاق مبتلا به سرطان جان خود را از دست مي دهند که عامل کليدي آن چاقي مفرط است. در افرادي که در معرض خطر هستند، شانس ابتلا به سرطان پس از انجام اين عمل تا ۵۰ درصد کاهش مي يابد و اين آمار درخصوص کاهش مبتلايان به ديابت پايين تر هم مي آيد. در واقع حدود ۸۰ درصد از بيماران ديابتي پس از عمل باي پس معده (باري اتريک) بهبود مي يابند.
● انواع مختلف جراحي هاي باي پس معده
روش هاي جراحي که به منظور کاهش وزن صورت مي گيرد انواع مختلف دارد و به تنهايي يا ترکيب با روش ديگري به کار مي روند. البته انتخاب بهترين روش مناسب هر فرد بستگي به شرايط جسمي و آمادگي آن فرد و نظر پزشک معالج او دارد. به طور کلي روش هاي جراحي باري اتريک به دو گروه تقسيم مي شوند که هر گروه نيز براي خود از روش هاي مختلفي تشکيل شده است. گروه اول روش هاي جراحي محدودکننده و گروه دوم روش هاي جراحي ترکيبي محدودکننده و کاهش دهنده جذب غذا ناميده مي شوند.
● اعمال جراحي محدودکننده
اعمال جراحي کاهش وزن که به صورت محدودکننده انجام مي گيرند تنها مصرف غذا را محدود مي کنند و دخالتي در فرآيند طبيعي هضم غذا ندارند. در اين اعمال جراحي، پزشکان کيسه کوچکي را در بالاي معده در محل ورود غذا از مري به معده ايجاد مي کنند. ابتدا اين کيسه در حدود ۲۸ گرم غذا را در خود نگه مي دارد و بعد از مدتي تا ظرفيت ۵۶ الي ۸۵ گرم غذا منبسط مي شود. اين کيسه خروجي بسيار کوچکي دارد که تخليه غذا از کيسه را به داخل باقي مانده حجم معده به تاخير مي اندازد و همين باعث ايجاد احساس سير شدن و در بسياري از بيماران باعث کاهش وزن سريع مي شود. پس از انجام اين عمل، بيماران ديگر قادر به خوردن حجم بالاي غذا در يک وعده نيستند و تنها مي توانند نهايتا تا يک فنجان غذا ميل کنند که البته بايد نرم و آبکي باشد و خوب هم جويده شود.
● اعمال جراحي محدودکننده خود شامل ۳ گروه مي شوند:
۱) نوار معده اي قابل تنظيم: در اين روش، پزشک نواري توخالي از جنس سيليکون را دور معده، نزديک به سر آن قرار داده و به اين طريق کيسه کوچک و نيز مسير باريکي را به داخل معده ايجاد مي کند. سپس اين نوار را از طريق لوله اي که آن را به مجراي زير پوست متصل مي کند با محلول نمکي باد مي کند و به اين روش مي توان با کم و زياد کردن مقدار محلول نمکي، اندازه اين مسير را تنگ يا گشاد کرد. اين روش، روش ساده اي است که عوارض کمتري به همراه داشته و هيچ قسمتي از معده يا روده فرد برداشته نمي شود و در آناتومي طبيعي بدن تغييري ايجاد نمي شود و فرد مدت زمان کمي پس از عمل بهبود مي يابد ولي همانند هر روش ديگري داراي معايبي نيز هست. حدود ۵ درصد از اين نوع عمل ها به خاطر نشت بالن، فرسودگي نوار و عفونت عميق با شکست مواجه مي شود.
۲) برش عمودي معده: در اين روش محدودکننده که باعث کاهش وزن سريع بيمار مي شود، پزشک با برداشتن قسمتي از معده به صورت عمودي، حجم معده را کاهش مي دهد و در نتيجه مقدار غذاي مصرفي نيز محدود مي شود بدون اين که انشعاب فرعي به روده داده شود يا فرد دچار سوءجذب مواد غذايي شود. در واقع معده به شکل يک لوله در مي آيد که تنها حجم غذايي که فرد مي خورد را محدود مي کند و بيشتر مواد مغذي غذا به مقدار کم مصرف مي شود و در اصل مقدار کالري مصرفي کم مي شود. در اين روش، پزشک بخشي از معده را که هورمون هاي تحريک کننده گرسنگي را ترشح مي کنند، برمي دارد و چون در آن از انشعاب فرعي به روده خودداري شده، خطر انسداد روده، کم خوني، پوکي استخوان، کمبود پروتئين و ويتامين بدن از بين رفته است.
براي افراد چاق يا BMI بالاي ۵۵ يک مرحله انجام اين عمل بسيار موثر است ولي در افرادي با ۴۵تا BMI ۳۵ به عنوان يک روش واحد، نتايج خوبي نمي دهد و نيز در افرادي که دچار چاقي مفرط هستند مي توان به صورت لاپاراسکوپي آن را انجام داد. ولي علي رغم اين محسنات، اين روش مضراتي هم دارد. در اين روش معمولا فرد کاهش وزن قابل توجهي ندارد يا مجددا به وزن قبلي برمي گردد. بيماراني که BMI بالايي دارند ممکن است به جاي يک مرحله، به دو مرحله از اين روش جراحي نياز داشته باشند تا وزن قابل ملاحظه اي کم کنند. همچنين اين روش به خاطر برداشتن بخشي از معده، غيرقابل برگشت بوده و ممکن است فرد مجبور شود به ساير روش هاي جراحي کاهش وزن رو بياورد.
۳) نوار و بست عمودي معده: در اين روش براي ايجاد کيسه معده اي کوچک هم از باند و هم از يک بست کوچک استفاده مي کنند که منجر به کاهش وزن سريع مي شود. در واقع در اين روش جراح معده را به دو بخش بالايي و پاييني تقسيم کرده و فضاي ذخيره غذا را محدود مي کند. در اين روش فضاي بالايي کوچک بوده و غذا را وارد فضاي معده پاييني (باقيمانده معده) مي کند. اين روش زماني بسيار پرکاربرد بود، ولي در حال حاضر زياد طرفدار ندارد. اين روش قابل برگشت است و آناتومي بدن سالم باقي مي ماند و فرد دچار هيچ گونه کمبود تغذيه اي نمي شود. ولي فردي مي تواند تحت اين عمل قرار گيرد که رژيم غذايي را سخت دنبال کند. از طرفي اگر بيمار غذاي خود را خوب نجود يا خيلي تند غذا بخورد، ممکن است غذا را برگرداند و استفراغ کند.
جراحي هاي ترکيبي محدودکننده و کاهش دهنده جذب
روش هاي جراحي کاهش وزن که به صورت ترکيبي صورت مي گيرد به دليل کاهش وزن بيشتر، نسبت به جراحي هاي صرفاً محدودکننده رواج بيشتري دارند. اين روش هاي ترکيبي علاوه بر محدود کردن غاي مصرفي، مقدار کالري و مواد مغذي را که بدن جذب مي کند را نيز کاهش مي دهد. اين گروه از جراحي هاي باري اتريک نيز مانند جراحي هاي محدودکننده شامل ۳ دسته مي شود.
۱) انشعاب فرعي معدي Roux en y: اين روش جراحي معمو ل ترين و موفق ترين روش هاي جراحي ترکيبي در آمريکا محسوب مي شود. در اين روش، جراح ابتدا براي محدود کردن غذاي مصرفي يک کيسه کوچک معدي ايجاد مي کند. سپس بخشي از روده کوچک را به شکل y به کيسه کوچک معدي متصل مي کنند تا غذا از اين طريق به قسمت پاييني معده و دوازدهه (اثني عشر) وارد شود. اين روش مقدار کالري و مواد مغذي جذب شده توسط بدن را کاهش مي دهد. در برخي موارد براي جلوگيري از بروز سنگ کيسه صفرا که بر اثر کاهش شديد وزن در اين روش رخ مي دهد، پزشکان کيسه صفرا را بر مي دارند و بسياري از بيماران براي حل مساله سنگ کيسه صفرا، پس از عمل دارو مصرف مي کنند.
جراحي هاي کاهش وزن، ابزار زيبايي نيستند بلکه در افرادي مورد استفاده قرار مي گيرد که دچار چاقي مفرط هستند و با درمان هاي معمول قابل درمان نيستند
اين روش جراحي با کنترل ميزان غذايي که فرد مصرف مي کند وزن را سريع پايين مي آورد و نيز مصرف شيريني را کاهش مي دهد. به طوري که اين دسته از افراد طي ۱۰ سال پس از عمل حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد از اضافه وزن خود را کم مي کنند. در صورتي که اين روش، روشي در ظاهر دائمي محسوب مي شود ولي در مواقع اضطراري برگشت پذير است. ولي علي رغم اين، اين عمل باعث باريک شدن و حتي انسداد روزنه تنفسي مي شود و در صورت خوب نجويدن يا تند غذا خوردن موجب استفراغ فرد مي شود. چنانچه بيمار در دراز مدت تغييرات رژيمي را رعايت نکند مجدداً به وزن قبلي برمي گردد.
۲) برش عمودي معده همراه با تغيير جهت دوازدهه: در اين روش جراح حدود ۸۰ درصد از معده را بر مي دارد و با باقي مانده آن معده اي به شکل يک لوله باريک ايجاد مي کند. دريچه اي که غذا را به سمت روده کوچک هدايت مي کند در امتداد بخش محدودي از روده کوچک باقي مي ماند که به طور طبيعي به معده متصل مي شود. در طول اين عمل بيشتر روده کوچک از طريق اتصال به بخش انتهايي روده به دوازدهه، نزديک معده، انشعاب مي شود. اين روش، شيوه بسيار مؤثري در کاهش وزن به شمار مي رود ولي به خاطر کاهش جذب مواد مغذي و کمبود ويتامين هاي جذب شده نسبت به روش هاي ديگر خطر بيشتري دارد و معمولاً در افرادي با BMI بالاي ۵۰ مورد استفاده قرار مي گيرد.
اين روش را مي توان در برخي شرايط به صورت لاپاراسکوپي نيز انجام داد. ولي در کنار اينها خطر بروز اسهال و گاز معده و مدفوع بدبو را افزايش مي دهد. اين روش به خاطر کاهش جذب مواد مغذي، مي تواند منجر به بروز کم خوني، کمبود ويتامين و بيماري هاي استخواني در بيش از ۵ درصد از بيماران شود. افرادي که تحت اين عمل قرار مي گيرند قادر هستند براحتي کربوهيدرات ها را جذب کنند و همين مصرف بالاي اين مواد باعث عدم کاهش وزن مناسب آنها مي شود. اين روش يکي از پيچيده ترين روش هاي باري اتريک به شمار مي رود و ممکن است با عوارضي چون نارسايي قلبي و وقفه هاي تنفسي حين خواب همراه باشد.
۳) انحراف دوازدهه و اتصال معده به روده: اين روش هم جزو پيچيده ترين روش هاي باري اتريک ترکيبي محسوب مي شود که طي آن پزشک بخش پاييني معده را برداشته و کيسه کوچک باقي مانده معده را به صورت مستقيم به بخش انتهايي روده کوچک متصل مي کند و به طور کامل براي دوازدهه مسير انشعابي ايجاد مي کند. اگر چه اين روش، کاهش وزن مطلوبي را براي بيمار ايجاد مي کند ولي با توجه به عوارض و خطرات کمبود مواد مغذي که در پي آن رخ مي دهد ديگر مورد استفاده قرار نمي گيرد. در اين روش فرد همچنان با خوردن مقادير زيادي غذا مي تواند وزن کم کند. از مهم ترين عوارض اين روش مي توان به بروز اسهال مزمن، زخم هاي معده اي، گاز معده و مدفوع بدبو، خطر کمبود مواد مغذي و ويتامين ها و کلسيم اشاره کرد.
جراحي هاي ترکيبي
جراحي هاي کاهش وزن که به صورت ترکيبي مورد استفاده قرار مي گيرد نسبت به جراحي هاي محدودکننده تاثير چشمگيرتري روي کاهش وزن و از دست رفتن وزن اضافه دارد، به طوري که بيماراني که تحت اين اعمال ترکيبي قرار مي گيرند، حتي تا ۱۸ تا ۲۴ ماه پس از عمل هم به کاهش وزن خود ادامه مي دهند. در کل، در اين روش هاي ترکيبي بيمار حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد از اضافه وزن خود را از دست مي دهد که موفقيت خوبي به شمار مي رود. از جمله فوايد اين گروه جراحي هاي باري اتريک ترکيبي هم مي توان به بهبود بيماري هاي مرتبط با چاقي همچون فشار خون بالا، وقفه هاي تنفسي در خواب، ديابت نوع ۲ و التهاب مفاصل استخواني اشاره کرد. ولي انجام اين روش ها نسبت به روش هاي محدودکننده از پيچيدگي زيادي برخوردار است و به دليل کاهش جذب ناشي از اين جراحي ها، فرد ممکن است دچار سوءتغذيه و کمبود ويتامين ها و مواد مغذي به خصوص آهن و کلسيم ضروري براي بدن شود. در زنان قاعده کمبود جذب ويتامين B۱۲ و آهن منجر به بروز کم خوني در آنها مي شود و نيز کاهش جذب کلسيم مي تواند باعث بروز پوکي استخوان و بيماري هاي استخواني شود. بنابراين اين دسته از بيماران بايد براي جبران کمبود مواد مغذي و ويتامين ها حتماً از مکمل ها استفاده کنند. در روش هايي که کيسه کوچک معده به روده متصل مي شود، چون مواد محتوي معده بسيار سريع در روده کوچک حرکت مي کند، ممکن است باعث بروز حالت تهوع، نفخ، درد شکمي، ضعف، تعرق، بي حالي و نيز گاهي اسهال پس از صرف غذا شود.
● بعد از عمل چه بخوريم؟
جراحي باري اتريک براي کاهش وزن مورد استفاده قرار مي گيرد و موفقيت آن مستلزم رعايت اصول بعد از عمل و تغيير سبک زندگي و تغذيه است. در اين ميان مهم ترين مساله تغيير ميزان غذاي مصرفي پس از عمل است. در ابتدا به خاطر کاهش حجم معده و مصرف غذاهاي مايع و کم حجم ممکن است براي انجام فعاليت هاي روزانه احساس کاهش انرژي کنيد. افراد معمولاً تا حدود ۶ هفته پس از عمل به فعاليت عادي خود برمي گردند. رژيم غذايي بيمار بلافاصله پس از عمل دچار دگرگوني مي شود. بهترين و مناسب ترين غذايي که بيماران بايد در اين مدت استفاده کنند غذاهايي چون آبگوشت رقيق، آبميوه هاي رقيق يا دسرهاي ژلاتيني بدون شکر است.
اين رژيم هاي غذايي را بايد تا بهبودي مجراي معده اي و روده اي ادامه داد که حدود ۱ تا ۳ روز ادامه مي يابد. پس از آن بايد تا ۲ هفته تنها از غذاهاي ملايم و خالص استفاده کنيد. اين غذاها مي توانند شامل شير خامه دار، شير گندم، کره، نوشيدني هاي پروتئيني، سوپ شير و ميوه هاي خالص و سيب زميني هاي خيس خورده همراه با آبگوشت باشند. پس از عمل از خوردن غذاي زياد خودداري کنيد، چرا که به خاطر افزايش حجم معده، حالت تهوع و استفراغ رخ مي دهد. البته به خاطر کاهش مواد مغذي، بيماران بايد از مواد پروتئيني و کم کالري استفاده کنند. رعايت تمام اين نکات به داشتن يک زندگي سالم و کاهش وزن فوق العاده کمک زيادي مي کند.

طب سوزني (به انگليسي: ACUPUNCTURE) که به زبان چيني به آن جن جيو (ZHEN JIU) گفته مي‌شود روشي است که با فروکردن سوزن هاي بسيار نازک به نقاط خاصي از بدن ...

● حفظ کاهش بدن وقتي وزن اضافي بيمار کاهش يافت، چالش، يافتن رويکردي است که به حفظ اين کاهش وزن بهتر کمک کند. طي يک بررسي، سه گونه از اين رويکردها در ۱۰ ...

سوزني برگ ها درختاني بسيار مقاوم و هميشه سبزند و با توجه به تنوعي که دارند مي توانند موارد استفاده زيادي داشته باشند. به اعتقاد گياه شناسان، درختان سو ...

احتمالا شما هم افرادي را ديده ايد که با ارتودنسي دندان هايشان مرتب نمي شود و نياز دارند که فک شان را هم جراحي کنند تا صورت شان زيبا شود... در اين جراح ...

● اطلاعات عمومي در رابطه با زيبايي بيني سيستم رينوپلاستيک يکي از روشهاي رايجي است که از سالهاي پيش به توسط جراحان زيبايي و پلاستيک مورد استفاده قرار گ ...

طبق اطلاعات به دست آمده جراحي پلاستيک و زيبايي پديده اي تازه نيست چرا که پزشکان معتقدند حدود ۶۰۰ سال قبل از ميلاد مسيح يک جراح يوناني به نام هنيه بي ...

حتما شما هم کساني را توي کوچه و خيابان ديده ايد که روي بيني شان چسب زده اند. شايد توي تلويزيون، موقع تماشاي مسابقات ورزشي هم چشم شان به اين چسب ها روي ...

آيا مي دانستيد با تغيير جزيي در برخي عادات روزانه خود مي توانيد حتي بدون رژيم به کاهش وزن و تناسب اندام برسيد؟ براي از دست دادن نيم کيلو از وزن تان با ...

دانلود نسخه PDF - جراحي هاي کاهش وزن