up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله جداشدگي پرده شبکيه PDF
QR code - جداشدگي پرده شبکيه

جداشدگي پرده شبکيه

شبکيه يک بافت عصبي حساس به نور است که به صورت يک لايه نازک در داخل بخش خلفي کره چشم قرار گرفته است و نور را به پيامهاي عصبي تبديل کرده، به مغز مي فرستد. بنابراين شبکيه يک نقش کليدي در فرايند بينايي دارد.
پرده شبکيه بيشتر اکسيژن و مواد مصرفي خود را از يک لايه عروقي به نام مشيميه (کوروئيد) دريافت مي کند که دور تا دور شبکيه را احاطه کرده است. هر گاه ارتباط شبکيه با مشيميه زيرين قطع شود به دليل کمبود اکسيژن و مواد غذايي ابتدا شبکيه کارکرد خود را از دست مي دهد و فرد دچار مشکل بينايي مي شود، به علاوه اگر اين وضعيت طول بکشد، بافتهاي شبکيه به تدريج مي ميرند يا اصطلاحاً دچار نکروز مي شوند که يک وضعيت غير قابل برگشت است.
به همين دليل جدا شدگي پرده شبکيه يک اورژانس چشم پزشکي تلقي مي گردد.
جدا شدگي پرده شبکيه به سه شکل اتفاق مي افتد:
▪ نوع اول که بسيار شايع تر از بقيه انواع است، بر اثر ايجاد سوراخ در شبکيه پديد مي آيد، به اين صورت که پس از ايجاد سوراخ در شبکيه، زجاجيه (مايع داخل چشم) که حالت آبکي پيدا کرده، از راه سوراخ به پشت شبکيه نفوذ مي کند و آن را از لايه هاي خارجي تر جدا مي کند. اکثراً اين سوراخ به دنبال جدا شدن مايع سفت زجاجيه از پرده شبکيه ايجاد مي شود. يکي از علايم شايع در مراحل اوليه مگس پران و جرقه است.
▪ نوع دوم که جدا شدگي کششي نام دارد، وقتي اتفاق مي افتد که رشته هاي زجاجيه يا بافتهاي غير طبيعي از سمت داخل شبکيه را تحت کشش قرار دهند و آن را از روي بافتهاي زيرين بلند کنند. اين حالت بيشتر در افراد ديابتي اتفاق مي افتد.
▪ نوع سوم جدا شدگي شبکيه که چندان شايع نيست، بر اثر تراوش يا ترشح غير طبيعي مايع در حد فاصل شبکيه و بافتهاي زيرين اتفاق مي افتد. اين حالت معمولاً ناشي از التهاب، خونريزي يا توده هاي غير طبيعي داخل چشم است و بندرت به صورت خود به خودي اتفاق مي افتد.
افراد با خطر بالا براي جدا شدگي شبکيه شامل سن بالا، نزديک بيني با شماره بالا، سابقه خانوادگي جدا شدگي شبکيه، ديابت، ضربه به چشم و بيماريهاي التهابي و تومور مي باشند.
● علايم
▪ ديدن جرقه هاي نور در ميدان بينايي (بويژه اگر بخشي از شبکيه تحت کشش باشد، احتمال بروز اين علامت بيشتر است)
▪ ديدن اجسام شناور در جلوي چشم که ممکن است به صورت مگس پران، لکه هاي تاريک يا تار عنکبوت ديده شود.
▪ تغيير شکل و کج و معوج شدن اشيا مثل وقتي که فرد از پشت يک شيشه موجدار به چيزي نگاه مي کند.
▪ احساس وجود پرده يا سايه در جلوي چشم
● کاهش ديد ناگهاني
بايد توجه داشت که جدا شدگي پرده شبکيه باعث درد يا قرمزي چشم نمي شود و در مراحل ابتدايي هيچ تغييري در ظاهر چشم ايجاد نمي کند. بنابراين در صورت بروز هر يک از مشکلات فوق در اسرع وقت به چشم پزشک مراجعه کنيد.
● تشخيص
تشخيص توسط چشم پزشک با معاينه شبکيه انجام مي شوند. براي اين منظور معمولاً لازم است مردمک با قطره هاي مخصوص باز شود و شبکيه با يک وسيله مخصوص به نام «افتالموسکوپ» بررسي شود. پزشک در اين معاينه با بررسي محل و اندازه و نوع جدا شدگي شبکيه در مورد روش درماني مناسب تصميم گيري مي کند.
در موارد نادري که مثلاً به علت خونريزي، ديدن شبکيه با دستگاه افتالموسکوپ مقدور نباشد، سونوگرافي چشم مي تواند اطلاعات مفيدي در مورد وسعت، محل و گاهي علت جدا شدگي شبکيه در اختيار پزشک قرار دهد.
● درمان
تنها درمان مؤثر براي جدا شدگي شبکيه، جراحي است. جدا شدگي شبکيه به هيچ وجه خود به خود و يا با مصرف دارو بهبود نمي يابد و بايد جراحي هرچه سريع تر انجام شود. نوع جراحي مناسب بر اساس محل، اندازه، نوع و شدت جدا شدگي شبکيه تعيين مي شود.
دو اصل اساسي در درمان جدا شدگي شبکيه عبارتند از:
▪ بستن سوراخها
▪ نزديک کردن شبکيه به لايه هاي زيرين و ديواره خارجي چشم، به طوري که شبکيه بتواند سر جاي خود بچسبد.
بر اين اساس روشهاي درماني مختلفي وجود دارد:
▪ چسباندن شبکيه با استفاده از ليزر يا انجماد: در اين روش دور تا دور سوراخ ليزر يا منجمد مي شود تا سوراخ بسته شود. اين روش فقط براي بستن سوراخ است.
▪ چسباندن شبکيه با استفاده از گاز: براي بعضي از انواع جدا شدگي شبکيه مؤثر است.
▪ باکل اسکلر: اين روش، شايع ترين روش درمان جدا شدگي پرده شبکيه است. در اين روش يک باکل ( يک اسفنج يا نوار سيليکوني نرم) با بخيه به اسکلرا (صلبيه يا همان سفيدي چشم) دوخته مي شود و مثل يک کمربند تنگ ديواره خارجي را به سمت داخل فشار مي دهد و آن را به شبکيه کنده شده نزديک مي کند تا شبکيه فرصت کند در جاي خود بچسبد.
در صورتي که مايع زيادي در پشت شبکيه جمع شده باشد، در حين جراحي اين مايع تخليه مي شود تا شبکيه سريع تر به ديواره خارجي چشم بچسبد. به علاوه در حين عمل لبه سوراخهاي شبکيه نيز با استفاده از ليزر يا قلم کرايوتراپي بسته مي شود.
باکل اسکلرا به صورت دائمي در جاي خود باقي مي ماند و نيازي به خارج کردن ندارد ( مگر آنکه مشکل خاصي ايجاد کند). باکل از بيرون ديده نمي شود و تغيير بارزي در ظاهر چشم ايجاد نمي کند، اما به دليل ايجاد فشار و تغيير شکل کره چشم مي تواند باعث نزديک بيني شود.
▪ ويترکتومي: در موارد شديد، پيشرفته و عارضه دار جدا شدگي شبکيه از روشهاي فوق نمي توان براي درمان استفاده کرد. روش ويترکتومي، جراح را قادر مي کند که به طور مستقيم طي عمل جراحي وارد چشم شود و مايع داخل چشم (زجاجيه) را بر دارد، سوراخ شبکيه را ببندد و سپس با تزريق مواد خاصي داخل چشم سبب چسبيدن شبکيه گردد.
● نتيجه جراحي
نتيجه جراحي چسباندن شبکيه به دو عامل مهم بستگي دارد:
▪ طول مدت زماني که شبکيه از جاي خود کنده شده بوده است.
▪ وضعيت مرکز بينايي (ماکولا)
ماکولا يا مرکز بينايي بخش مرکزي شبکيه است که براي ديد دقيق مستقيم است. در صورتي که قبل از عمل، ماکولا از جاي خود کنده نشده باشد نتيجه عمل نسبتاً خوب است، اما در صورتي که ماکولا از جاي خود کنده شده باشد، بيمار پس از عمل ديد ضعيفي خواهد داشت.
نتيجه بهتر موقعي حاصل مي شود که عمل جراحي خيلي زود پس از اتفاق افتادن جدا شدگي شبکيه انجام شود.
همان طور که گفته شد، وضعيت ديد پس از عمل به وضعيت ماکولا و مدت زماني که شبکيه از جاي خود جدا شده بوده، بستگي دارد. به طور کلي هرچه جداشدگي پرده شبکيه کوچکتر و از مرکز شبکيه دورتر باشد، نتيجه جراحي بهتر و هر جه جدا شدگي بزرگتر و به مرکز شبکيه نزديکتر باشد، نتيجه بدتر خواهد بود.
● پيشگيري
در صورت بروز هر گونه علامت؛ احساس وجود پرده يا سايه در جلوي چشم، ديدن جرقه هاي نوري، بروز مگس پران جديد و يا افزايش تعداد مگس پران (اجسام شناور در جلوي چشم)، ديدن شبکه هاي تور مانند در جلوي چشم، هر نوع کاهش ديد ناگهاني سريعاً براي بررسي بيشتر به چشم پزشک مراجعه نمائيد.

پارگي پرده گوش عبارت است از پاره شدن پرده نازک گوش که قسمتهاي داخلي تر گوش را از گوش خارجي جدا مي کند. ● علايم شايع ▪ درد ناگهاني درگوش ▪ ناشنوايي نسب ...

● ليزر شبکيه يا رتين چيست؟ دستگاه ليزر يک دستگاه مولد انرژي نوراني با شدت زياد و متمرکز است. طراحي ليزر رتين به گونه اي است که مي تواند دقيقا شبکيه ر ...

هايمن(Hymen) يا همان پرده بکارت، غشايي است که تمام يا قسمتي ازدهانه واژن را مي پوشاند. «هايمن» لغتي يوناني است به معناي پوست يا پرده که از نام الهه از ...

در واقع الگوي سنتي فيلم نامه نويسي ، همان الگوي سنتي داستان نويسي است. آزمايش اين ساختار در رمان ها و فيلم هاي بسياري ، نشان داده که خواننده يا تماشاگ ...

تصور كنيد كه ديويد بكام هستيد. شما با از خودگذشتگي روي مهارت هاي فوتبال تان تمرين كرده ايد، روي شايستگي ها و قابليت هايتان كار كرده ايد، غذاي سالم خور ...

● درمان بيماريهاي ژنتيکي شبکيه: اگر چنانچه وسيله يي داشته باشيد و قطعه يي از آن خراب شود آيا آن قطعه از دستگاه خود را تعويض مي کنيد؟ آيا راهي براي ثبا ...

مننژيت عفونت و التهاب پرده هاي مغزي و مايع مغزي – نخاعي مي باشد که دور مغز و نخاع را احاطه کرده اند ويروسها، باکتريها و قارچها همگي مي توانند باعث ايج ...

آنفولانزا يک بيماري ويروسي است که بخش‌هاي بالايي مجراهاي تنفسي را درگير مي‌کند. اين بيماري به‌ناگاه رخ مي‌دهد و نشانه‌هايي مانند تب، کوفتگي و درد در ب ...

دانلود نسخه PDF - جداشدگي پرده شبکيه