up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله تپش قلب PDF
QR code - تپش قلب

تپش قلب

تپش قلب، علت ها و راه حل ها

● وقتي كه دلم طبل مي زند
به طور عادي، ضربان قلب روندي ناملموس و حس نشدني دارد و شما از تپيدن قلب خود آگاه نيستيد. براي اينكه بهتر اين مفهوم متوجه شويد، سعي كنيد بدون گرفتن نبضتان، سرعت تپش قلبتان را محاسبه كنيد.
معمولا اين كار ممكن نيست، چون ضربان قلب را بدن حس نمي كند، اما گاهي اوقات وضعيت برعكس است و فرد هر لحظه ضربان قلب خود را در سينه اش حس مي كند. اين احساس اگر طولاني مدت ادامه پيدا كند، بسيار آزار دهنده است.
تعداد بيماراني كه با شكايت از به متخصص قلب و عروق مراجعه مي كنند چندان كم نيست. به طور كلي، احساس تپش قلب و حس ضربان هاي آن را مي توان به دو دسته تقسيم كرد: موارد طبيعي و موارد غير طبيعي. براي تعريف موارد طبيعي يك مثال مي زنيم؛ حدود ۵ دقيقه بدويد و سپس بايستيد.
در اين حالت، قلب شما محكم و به سرعت در قفسه سينه مي تپد و شما از تمام ضربان هاي آن آگاه و باخبر مي شويد. انگار هر يك از ضربان ها را در قفسه سينه خود احساس مي كنيد. به طور عادي در ورزش يا فعاليت هاي جسماني سنگين، قلب مجبور مي شود براي تامين نيازهاي بدن با سرعت و قدرت بيش از معمول بتپد و همين باعث مي شود از تپيدن قلب خود باخبر شويد.
اين واكنش طبيعي بدن است و در همه افراد سالم و حتي ورزشكاران وجود دارد. حس كردن تپش هاي قلب هنگام ورزش به طور معمول آزار دهنده نيست و هيچ وقت كسي با اين شكايت كه به پزشك مراجعه نمي كند.در اصل، همه به طور ذاتي متوجه مي شوند كه اين حس طبيعي است و نشانه اي از بيماري خاصي نيست.
از طرف ديگر، در اضطراب هاي موقت نيز همين حالت ايجاد مي شود. زماني كه به مطب دكتر مي رويد، امتحان داريد، يا عصباني شده ايد، به طور موقت سرعت ضربان قلب شما افزايش مي يابد اما اينها هم موقت هستند و شما به طور ذاتي متوجه مي شويد كه اين واكنش طبيعي بدن به اضطراب است و از بيماري قلبي ناشي مي شود.
● اما من بيمارم
صرف نظر از آنچه ذكر شد، در بسياري از موارد تپش قلب بيمارگونه است و از بيماري هاي مختلف ناشي مي شود. برخي از اين بيماري ها، بيماري هاي خود قلب و برخي ديگر، بيماري هاي درگير كننده ساير اعضاي بدن هستند.
به همين دليل، بيماراني كه از تپش قلب شكايت دارند، پس از مراجعه به پزشك متخصص بيماري هاي قلب و عروق تحت بررسي هاي وسيعي قرار مي گيرند تا علت زمينه اي كه شايد خارج از قلب باشد، شناسايي و به دنبال آن، درمان مناسب و منطقي در نظر گرفته شود.
● امان از اعصاب
همان طور كه پيش از اين گفتيم، به علت مكانيسم هاي جبراني، بدن در مقابله با استرس و اضطراب، ضربان قلب را زياد مي كند و افزايش ناگهاني سرعت و قدرت ضربان قلب باعث مي شود فرد از ضربان قلب خود آگاهي پيدا كند اما در نظر بگيريد فردي به علت مشكلات روانپزشكي دچار استرس و اضطراب دايمي باشد.
اين افراد هميشه به دليل مشابه، ضربان قلب خود را احساس مي كنند. بنابراين يكي از علل مهم تپش قلب اضطراب و نگراني مداوم است اما هيچ گاه نمي توان به افرادي كه احساس تپش قلب دارند گفت بيماري آنها ناشي از اضطراب است و نياز به درمان ندارد.
تنها زماني مي توان اين تشخيص را مطرح كرد كه پس از انجام بررسي هاي كافي احتمال وجود بيماري هاي درگير كننده قلب و ديگر اعضا رد شده باشد و مطمئن باشيم جسم فرد سالم است. تنها در اين صورت مي توان علائم بيمار را به بيماري هاي رواني، استرس و اضطراب نسبت داد.
در اين موارد هم درمان چندان سخت نيست. مشاوره با يك روان شناس يا روانپزشك و نيز در صورت صلاحديد روانپزشك، مصرف دوره اي داروهاي ضداضطراب و آرام بخش مي تواند علائم بيماري را برطرف كند.
● تيروئيد و علائم مختلف
متاسفانه بيماري هاي تيروئيد علائم بسيار متفاوتي دارند و مي توانند با هزار چهره خود را نشان دهند. در پركاري تيروئيد، به علت آزادسازي بيش از حد هورمون هاي تيروئيد به داخل خون، سوخت و ساز بدن به طور چشمگير زياد مي شود.
قلب هم مجبور است براي جبران نيازهاي افزايش يافته بدن، خون بيشتري به اعضا برساند. اين كار تنها از طريق افزايش سرعت و قدرت ضربان قلب مقدور است و همين مساله باعث مي شود فرد ضربان قلب خود را احساس كند اما معمولا اين بيماران ديگر علائم پركاري تيروئيد نظير لرزش دست، كاهش وزن، تعريق، اسهال و علائم چشمي را هم از خود بروز مي دهند.
درمان چندان سخت نيست اما متاسفانه بيماري هاي تيروئيد بسيار تمايل به عود دارند. پس بايد هر چند وقت يك بار از طريق آزمايش خون، پيگير وضعيت اين بيماري شد. درمان در اين موارد به عهده متخصص غدد يا متخصص پزشكي هسته اي است.
● فشارخون بالا
قلب در اصل بايد خون را به داخل عروق بزرگ بدن پمپ كند اما اين عروق داراي فشار هستند، يعني همان فشاري كه پزشك در مطب از روي بازوي شما با يك دستگاه فشارخون محاسبه مي كند و با اعدادي مثل ۱۲ روي ۸ يا ۱۳ روي ۹ به شما اعلام مي كند.
بنابراين قلب پيش روي خود با يك سد يا يك مقاومت مواجه مي شود و بايد انرژي زيادي مصرف كند تا بتواند خون درون خود را به داخل اين عروق پرفشار وارد كند.
در حالت عادي قلب به قدري قدرت دارد كه مي تواند اين كار را به راحتي انجام دهد اما زماني كه فشار درون عروق بالا مي رود، قلب مجبور مي شود انرژي بيشتري صرف كند و به اصطلاح پرقدرت تر بتپد. همين مساله باعث مي شود فرد از ضربان قلب خود آگاه و به اصطلاح دچار تپش قلب شود.
● اصل ماجرا
در اين نوشتار از خود قلب كمتر گفتيم. بخش مهمي از تپش قلب ناشي از بيماري هاي قلب است. هر يك از بخش هاي مختلف قلب، ممكن است به دنبال ابتلا به بيماري هاي مختلف، براي بيمار تپش قلب ايجاد كنند. بيماري هاي دريچه اي قلب گاهي با اين علامت همراه هستند.
در قلب ۴ دريچه اصلي وجود دارد كه شايد نام آنها براي شما چندان ناآشنا نباشد: دريچه دولتي يا ميترال، دريچه سه لتي يا تري كوسپيد، دريچه آئورت و دريچه شريان ريوي.
بيماري هاي مختلفي ممكن است باعث تنگ يا گشاد شدن اين دريچه ها شوند كه از مهم ترين آنها به مشكلات مادرزادي و تب روماتيسمي مي توان اشاره كرد. فرد مبتلا به اين بيماري ها ممكن است دچار تپش قلب، تنگي نفس يا ضعف باشد اما اين علائم اكثرا در مراحل پيشرفته بيماري ايجاد مي شوند و بيماري ابتدا اكثرا بي علامت است.
بيماري هاي درگير كننده عضله قلب هم مي توانند به تپش قلب منجر شوند. اين بيماري ها طيف بسيار گسترده اي دارند و از بيماري هاي عفوني و التهابي گرفته تا علل ناشناخته را شامل مي شوند. اگر منشا بيماري التهابي باشد، علائم ديگري مثل تب هم وجود دارد.
بسياري از بيماري هاي فوق، تنگي نفس را نيز به همراه دارند. اما يكي از مهم ترين علل تپش قلب، به هم ريختن ريتم طبيعي ضربان هاي قلبي است. قلب در حالت عادي ريتم و آهنگ بسيار منظمي دارد. هر گاه اين ريتم به هم بخورد، فرد از ضربانات قلب خود آگاه و به اصطلاح دچار تپش قلب مي شود. اين بيماري ها انواع بسيار متعددي دارند.
برخي از آنها فقط دهليزها را درگير مي كنند، برخي فقط به بطن ها محدود مي شوند و بعضي ديگر از دهليزها شروع مي شوند و به بطن ها گسترش پيدا مي كنند. با توجه به اينكه نوار قلب مي تواند به خوبي ريتم قلب را به پزشك نشان دهد، پزشكان متخصص قلب و عروق براي بيماراني كه از تپش قلب شكايت مي كنند، حتما از گرفتن نوار قلب استفاده مي كنند تا آهنگ تپش قلب آنها را متوجه شوند. در ضمن اين نوار به متخصص نشان مي دهد كه منشا به هم خوردن ريتم قلب دهليز راست يا بطن؛ اما مشكلي كه وجود دارد اين است كه گاهي تپش قلب دائمي نيست.
به طور مثال، بيمار زماني كه در مطب پزشك حضور دارد، تپش قلب ندارد اما در منزل دچار اين حالت است. با اين حساب نوار قلبي كه در مطب پزشك گرفته شده، نمي تواند مشكل به هم ريختن ريتم منظم قلبي را نشان دهد.
به همين دليل متخصص قلب در چنين مواردي مجبور مي شود از روش ديگري براي بررسي بيماري استفاده كند. اين روش هولتر مونيتورينگ نام دارد كه همان نوار قلب معمولي است اما با دستگاه كوچكي كه به بدن بيمار وصل مي شود، در تمام ۲۴ ساعت روز از قلب بيمار اطلاعات مي گيرد و آن را ثبت مي كند.
در حقيقت يك دستگاه كوچك نوار قلب است كه بدون آزار و اذيتي براي بيمار در تمام شبانه روز همراه اوست و دائم از او نوار مي گيرد. اين نوارها در حافظه دستگاه ثبت مي شود و سپس متخصص قلب و عروق آنها را مرور مي كند تا اگر هر زماني از شبانه روز ريتم قلب بيمار به هم ريخته باشد، آن را شناسايي كند. علت ديگر، سكته قلبي است.
سكته هاي قلبي اكثرا با درد شديد قفسه سينه همراه هستند اما بايد توجه داشت اين مورد هميشگي نيست و بسياري از سكته هاي قلبي بدون درد قفسه سينه هستند و با علائم ديگري نظير تنگي نفس، تپش قلب، درد شانه، گردن و يا شكم مشخص مي شوند. حتي ناشايع نيست كه فرد هيچ علامتي هنگام سكته قلبي نداشته باشد.
با اين حساب علل تپش قلب بسيار متفاوتند و تنها از روي علامت نمي توان علت زمينه ساز آن را مشخص كرد.
با توجه به اينكه درمان بيماري ها به شدت وابسته به علت زمينه ساز آنهاست، هميشه در مواجهه با چنين علائمي بايد به متخصص قلب و عروق مراجعه كرد تا پس از انجام معاينه و آزمايش ها و بررسي هاي لازم، علت زمينه اي شناسايي و در مرحله بعد، درمان بر اساس عامل زمينه اي طراحي شود.
هيچ گاه سرخود يا بر اساس توصيه هاي افراد غيرمتخصص و ناآشنا با مسائل پزشكي براي درمان تپش قلب يا ديگر بيماري ها، از دارويي استفاده نكنيد. بسياري از اين داروها ممكن است علائم شما را از بين ببرند اما با توجه به اينكه علت زمينه اي را به درستي درمان نمي كنند، مدتي بعد با عوارض بدترمجبور خواهيد شد به پزشك مراجعه كنيد.

حتما تا حالا زياد اين اصطلاح را شنيده ايد كه اما آيا از خودتان پرسيده ايد كه اين به چه معناست؟ زماني كه قلب از اندازه هاي طبيعي خود بزرگ تر مي شود به ...

قلب يک تلمبه عضلاني است که در سينه قرار دارد و بطور مداوم در حال کار کردن و تلمبه زدن است. قلب بطور شبانه روزي خون را به سرتاسر بدن تلمبه مي‌کند. در ح ...

غش يا سنکوپ ، از دست دادن موقت هوشياري و بيهوشي در نتيجه نرسيدن خون کافي به مغز (کوتاه مدت) مي‌باشد. هنگامي که جريان خون مغز کم شود، بدليل اينکه مغز ک ...

اکوي قلب (اکوکارديوگرافي) يک روش گسترده و غير تهاجمي است که در آن با استفاده از امواج صوتي تصوير اجزاء قلب و ميزان جريان خون تعيين مي‌شود. مقدمه اکوکا ...

خون ضامن ادامه حيات ماست، اما آنچه خون را به جريان مي اندازد ماهيچه اي صنوبري است که همواره فعاليت مي کند. قلب بيش از صد هزار بار در هر روز مي تپد تا ...

● ديد کلي دستگاه گردش خون و لنف شامل قلب ، شريانها ، وريدها ، مويرگها و رگهاي لنفي است. خون پمپ شده از قلب که حاوي مواد غذايي و اکسيژن مي باشد، توسط س ...

ارتباط ميان نقرس با پرفشاري خون، ديابت، بيماري هاي کليه و بيماري هاي قلبي عروقي از اواخر قرن نوزدهم مشاهده شده است. پژوهشگران قلبي اينطور تصور مي کرد ...

علائم بيماري از مهمترين ابزارهاي تشخيص در تعيين نوع بيماري فرد مي باشد وپزشک با تکيه به شرح حال دقيق از روش هاي تشخيصي مکمل استفاده مي کند. مهمترين عل ...

دانلود نسخه PDF - تپش قلب