up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله تيرگي پوست PDF
QR code - تيرگي پوست

تيرگي پوست

پوست و مو در دوران بارداري

پوست در دوران بارداري تحت تأثير تغييرات هورموني و متابوليک قرار مي گيرد و مي تواند باعث بروز مشکلات در پوست زنان شود. اين در حالي است که بسياري از اين تغييرات طبيعي هستند و نبايد آنها را با بيماري هاي پوستي اشتباه گرفت.
افزايش سطح هورمون استروژن، پروژسترون و هورمون تحريک کننده رنگدانه هاي پوستي عمده ترين تغييرات هورموني به شمار مي روند. تعدادي از بيماري هاي پوستي نيز وجود دارند که مستقيماً با حاملگي همراه هستند و يا اين که بارداري باعث تشديد يا تخفيف علائم بيماري مي شود.
تيرگي پوست
درجات مختلفي از افزايش رنگدانه در پوست باعث تيره شدن آن مي شود. در ۹۰ درصد از بارداري ها تيرگي پوست اتفاق مي افتد و قسمت هايي از بدن که بطور طبيعي تيره تر هستند، تيرگي بيشتري پيدا مي کنند. اين تغيير رنگ معمولاً بعد از پايان بارداري از بين مي رود ولي ممکن است درجاتي از آن باقي بماند.
در طول بارداري خال هاي تيره نيز ممکن است بزرگتر و يا تيره تر شوند و خال هايي که قبلاً مورد توجه قرار نگرفته اند، مشخص شوند.
● ماسک حاملگي
يک طرح مشخص از تيره شدن پوست است که در حدود ۷۰ درصد از زنان باردار مخصوصاً افرادي که پوست بدنشان بطور طبيعي تيره است، در نيمه دوم بارداري ديده مي شود. لک هاي قهوه اي رنگ عموماً لب بالا، گونه ها، پيشاني و چانه را گرفتار مي کند و به دنبال تماس با آفتاب نيز اين تيرگي تشديد مي شود. اين تغييرات رنگ اغلب دوطرفه و قرينه هستند و در زناني که از قرص هاي ضدبارداري استفاده مي کنند بيشتر به وجود مي آيد. ماسک حاملگي پس از زايمان از بين مي رود و يا به درجاتي پايدار باقي مي ماند.
● خطوط کشش
در زمان بارداري خطوط قرمزرنگي روي شکم و سينه ظاهر مي شود که به آن خطوط کشش مي گويند. دکتر زرين آجوداني، متخصص زنان و زايمان و استاد دانشگاه علت ظاهر شدن نوارهاي پوستي را تغييرات هورموني، کشش، اتساع شکم و عمل نکردن کشش پوست عنوان مي کند و مي گويد: اين خطوط در ۹۰ درصد از زنان باردار در نخستين بارداري و در ماه هاي ششم و هفتم حاملگي ظاهر مي شود. طول اين خطوط چند سانتيمتر بوده و پهناي آنها از يک تا ۱۰ ميليمتر متغير است که گاهي همراه با خارش است. اين خطوط پس از زايمان و گذشت زمان سفيدرنگ مي شوند. وي مي افزايد: استريا درمان قطعي ندارد و روش هاي ثابت شده اي براي پيشگيري از آن شناخته نشده است. تنها کافي است زنان براي کاهش خارش استريا بطور مرتب استحمام کنند، زيرا عرق باعث خارش بيشتر نوارهاي قرمزرنگ مي شود. استفاده نکردن از صابون هاي معطر و پوشيدن لباس هاي نخي تحريکات پوستي را کاهش مي دهد.
● آويزهاي پوستي
ضايعاتي هستند که در ماه هاي آخر حاملگي ظاهر شده و بطور نسبي يا کامل پس از زايمان ناپديد مي شوند. اندازه آنها از سر يک سوزن تا يک نخود متفاوت است و به صورت زوايد برجسته به رنگ پوست يا کمي تيره تر در طرفين صورت، گردن و قسمت فوقاني سينه ها ديده مي شود و متخصصان علت بروز اين ضايعات را تغييرات هورموني مي دانند.
● تغييرات عروق پوست
تغييرات متعددي در ساختمان و کارکرد عروق پوست در بارداري ممکن است روي دهد. از آنجا که اين تغييرات منحصر به حاملگي نيست توجه به آنها و در ميان گذاشتن با پزشک معالج ضروري است.
▪ آنژيوم عنکبوتي: به شکل يک برجستگي و قرمزرنگ به اندازه سر سنجاق است و داراي يک قسمت مرکزي است و از اطراف آن عروق خوني متسع به شکل شعاعي خارج مي شود.
دکتر بيتا باده نوش متخصص زنان و عضو هيئت علمي دانشگاه ارتش در مورد اين ضايعه مي گويد: اين عارضه به صورت طبيعي نيز ديده مي شود اما شيوع آن در حاملگي افزايش پيدا مي کند به گونه اي که ۷۰ درصد از زنان باردار آن را تجربه مي کنند. زمان پيدايش آنها بين ماه هاي دوم تا پنجم حاملگي بوده و بطور عمده در نيمه فوقاني بدن ظاهر مي شود. اين ضايعات معمولاً سه ماه پس از زايمان از بين خواهد رفت.
▪ قرمزي کف دست: در ۴۰ درصد زنان سفيدپوست و ۳۰ درصد زنان تيره پوست باردار ديده مي شود که ممکن است به صورت نقطه در برجستگي هاي کف دست ظاهر شود.
▪ سياهرگ هاي واريسي: واريس در پا از عوارض شايع حاملگي است. در اين دوران، سياهرگ ها ممکن است به دليل افزايش ميزان هورمون استروژن از زير پوست قابل مشاهده باشند که پس از اتمام دوران حاملگي خود به خود برطرف خواهند شد.
مو
بيشتر زنان در دوران بارداري به درجاتي از پرمويي دچار مي شوند که معمولاً در صورت، مشخص تر است. با اين وجود، احتمال گرفتاري بازو، ساق و پشت پا نيز وجود دارد. دکتر خليل صداقت پيشه، متخصص پوست و مو مي گويد: اين پرمويي که به علت افزايش موهاي در حال رشد در مناطق مختلف بدن است، تحت تأثير عوامل هورموني بوده و در عرض شش ماه پس از زايمان از بين مي رود. افزايش موهاي در حال رشد نيز باعث مي شود موهاي سر پرپشت تر از حالت طبيعي شده و از ريزش طبيعي موها نيز بطور قابل ملاحظه اي کاسته شود. به همين دليل اغلب زنان از وضعيت موهاي خود در دوران بارداري اظهار رضايت مي کنند. به دنبال زايمان و برگشت وضعيت هورموني، بدن به حالت طبيعي برمي گردد که اين حالت با ريزش موي نسبتاً شديدي در سه تا پنج ماه پس از زايمان مشخص مي شود. وي مي افزايد: اکثر افراد بطور طبيعي روزانه حدود ۵۰ تا ۷۵ تار مو از دست مي دهند ولي ريزش مو پس از زايمان به بيش از ۱۰۰ مو در روز مي رسد.
● غدد عرق
در دوران بارداري فعاليت و ترشح غدد بطور قابل ملاحظه اي در تمام بدن بجز کف دست و پا افزايش پيدا مي کند که اين افزايش تعريق مي تواند باعث افزايش شيوع جوش هاي عرق سوز شود. استحمام بموقع در پيشگيري از آن مؤثر است.
● بيماري هاي خاص بارداري
زنان باردار علاوه بر احتمال گرفتاري به انواع بيماري هاي پوست نظير افراد ديگر، در معرض ابتلا به برخي بيماري ها نيز قرار دارند که مخصوص دوران بارداري است.
خارش پوست از مشکلات شايع در اين دوران است. حدود يک پنجم زنان باردار به درجاتي ازخارش پوست مبتلا مي شوند. در اکثر موارد اين خارش در زمينه يک بيماري پوستي شايع مانند کهير، اگزما، حساسيت دارويي و يا ابتلا به بيماري هاي قارچي به وجود مي آيد ولي در اندکي از زنان، خارش شديدي در پوست وجود دارد که با هيچ نوع ضايعه خاص و مشخصي همراه نيست که به آن خارش حاملگي مي گويند.
دکتر آجوداني با بيان شيوع دودرصدي خارش پوست در دوران بارداري اظهار مي کند: ميزان ۵۰ درصد از آن مربوط به خارش حاملگي است که در اين حالت علائم در سه ماهه سوم بارداري بروز پيدا مي کند و اغلب در تمام قسمت هاي بدن آثار خارش مشاهده مي شود. اين حالت به علت احتباس نمک هاي صفراوي در خون و تحت تأثير فاکتورهاي هورموني است و مشابه بيماري زردي خون است، در حالي که پوست زرد نيست و به آن کلستاز حاملگي گفته مي شود. وي با بيان اين که اين خارش پس از زايمان از بين مي رود، اضافه مي کند: زنان باردار بايد بدانند خارش حاملگي تأثير سوئي بر سلامت مادر و جنين ندارد و درمان آن با داروهاي ضدخارش امکان پذير است.
● بثورات کهيري حاملگي
دکتر بيتا باده نوش در تعريف اين بيماري اظهار مي کند: اين اختلال پوستي، شايع ترين ضايعه پوستي خارش دار در دوران حاملگي است و ميزان بروز آن يک مورد در هر ۲۰۰ بارداري است. مشخصه اين حالت ضايعات پوستي شديداً خارش دار است که معمولاً در اواخر بارداري ظاهر مي شود و ابتدا روي شکم و سپس ممکن است به ناحيه ران ها و دست و پا گسترش پيدا کند. مکانيزم آن ناشناخته است و تغذيه در پيدايش آن نقشي ندارد. وي اين بيماري را در زناني که اولين بار باردار شده اند، شايع مي داند و مي گويد: اين ضايعات بندرت در حاملگي هاي بعدي عود مي کند و در اکثر موارد در عرض چند روز پس از زايمان به سرعت ناپديد مي شوند. نرم کننده هاي پوستي و يا آنتي هيستامين هاي خوراکي ممکن است در کاهش علائم آزاردهنده آن مؤثر باشد ولي در اکثر مواقع نياز به استفاده از کورتون هاي موضعي خواهد بود.
● ضايعات خارش دار
اين ضايعات شامل راش هاي خارش دار قرمزرنگ است که در اواسط بارداري روي بازوها و پاها و يا در اواخر حاملگي روي شکم تظاهر پيدا مي کند. اين ضايعه نادر است و تأثير نامطلوبي بر پيامد حاملگي ندارد. در صورت مشاهده آن بايد با پزشک مشورت کرد.
● بثورات تاولي خارش دار
دکتر آجوداني ميزان شيوع اين ضايعات را يک مورد در ۱۰ هزار اعلام کرد و گفت: اين ضايعات شامل راش هاي خارش دار بيشتر تبخال است که با نام هرپس حاملگي شناسايي شده است و مانند تبخال حاوي مايع است با اين تفاوت که منشأ عفوني ندارد. اغلب روي شکم، بازوها، پاها و اطراف ناف ديده مي شود و عوارض جنيني و حتي زايمان زودرس در مادر را ممکن است به دنبال داشته باشد. دکتر خليل صداقت پيشه مهمترين نکته را در اين رابطه طبيعي فرض نکردن خارش و ضايعات مي داند و مي گويد: زنان باردار بايد خارش در ماه هاي آخر را طبيعي تلقي کنند و با مراجعه به پزشک از مشکلات جدي در آينده پيشگيري کنند. درصد زيادي از اين موارد مشکل مهمي را دربر ندارد و با داروهاي ساده قابل درمان است ولي در صورتي که برخي از موارد تشخيص داده نشوند، مي توانند مشکل ساز باشند و بايد با درمان سرپايي و تحت نظر پزشک معالجه شوند.
وي در مورد خطرات مصرف دارو بيان مي کند: در اکثر مواقع، درمان موضعي خصوصاً در ماه هاي آخر مشکلي نخواهد داشت. بنابراين در صورتي که داروهاي خوراکي براي آنها تجويز شد، نگران نباشند و دوره درمان خود را کامل کنند.
وي متذکر شد هرپس حاملگي، بيماري تاولي است که مي تواند براي زنان باردار مشکل ساز باشد، بنابراين زنان مبتلا بايد درصورت مشاهده چنين ضايعاتي به پزشک مراجعه کرده و بستري و تحت نظر متخصص درمان شوند، زيرا در صورت درمان نشدن، مادر و جنين دچار صدمه خواهند شد.

تبليغات رسانه ها هر روز براي تفکيک زباله هاي شهري ، به نقطه هاي روشن تري نسبت به گذشته مي رسد. ديگر کمتر کسي در شهرها پيدا مي شود که از مزيت هاي تفکيک ...

تبليغات رسانه ها هر روز براي تفکيک زباله هاي شهري ، به نقطه هاي روشن تري نسبت به گذشته مي رسد. ديگر کمتر کسي در شهرها پيدا مي شود که از مزيت هاي تفکيک ...

ديد کلي اطلاعات مربوط به پوسته زمين عمدتا از مشاهدات مربوط به سرعت امواج S و P ناشي از زلزله ها و انفجارات ديناميت و... به دست مي آيد. در اوايل تاريخ ...

سابقا محيط کشت قارچ دکمه اي فقط کود اسب بود اما از آنجايي که تهيه اين کود در مقياس وسيع امکان پذيرنبود از مواد ديگري مانند کاه گندم – کود مرغ و سنگ گچ ...

پوست ، وسيعترين عضو زنده بدن ، درحقيقت يکي از پيچيده ترين ، جالبترين و پرکارترين اعضاء نيز به شمارمي آيد. دستاوردها و تحقيقات انجام شده در زمينه شناخت ...

پوست تان را در مقابل آفتاب بيمه کنيد . . . مواجهه با نور خورشيد براي بدن مزايا و معايبي دارد که به طول زمان و تعداد دفعات مواجهه، شدت نور و حساسيت پوس ...

خيلي از خانم ها براي لايه برداري از پوست شان، مي روند سراغ کِرِم هاي لايه بردار (اسکراب). ولي آيا واقعا اين کِرِم ها موثرند؟ دکتر بهروز باريک بين، متخ ...

در آمريکا سرطان پوست جزو شايع ترين سرطان ها به شمار مي رود و ميزان مرگ و مير نوعي از آن به نام ملانوما در دهه هاي اخير تا ۵۰ درصد در ميان زنان زير ۳۹ ...

دانلود نسخه PDF - تيرگي پوست