up
Search      menu
تغذیه و خوراکیها :: مقاله توت فرنگي PDF
QR code - توت فرنگي

توت فرنگي

همه چيز در مورد توت فرنگي

توت فرنگي، ميوه اي شبيه توت است ولي كمي درشت تر، رنگش قرمز و طعم آن ترش و مطبوع است. بوته اش كوتاه و داراي برگهايي درشت و ساقه هايي باريك و خزنده است كه روي زمين مي خوابد و ريشه مي دواند. قسمت هايي كه از بوته توت فرنگي مورد استفاده قرار مي گيرند، عبارتند از: ميوه ، برگ و ريشه . توت فرنگي به صورت هاي گوناگون مورد استفاده قرار مي گيرد: خام، جوشانده، مربا، شربت و بستني. از خواص تغذيه اي توت فرنگي و اثر آن در سلامتي انسان ميتوان به مواردي اشاره کرد. توت فرنگي منبع خوبي از فيبر، ويتامين C، فولات، پتاسيم و آنتي اكسيدان ها مي باشد . كه اين مواد مغذي باعث مي شوند توت فرنگي بعنوان يك جايگزين شيرين، باعث افزايش سلامت قلب، كاهش خطر ابتلا به انواع سرطان و در كل ارتقاء سلامتي بدن شود. همچنين داراي املاح كلسيم، آهن و فسفر مي باشد. از مواد موثر مهم آن مي توان تانن، موسيلاژ، قندهاي مختلف، ساليسيلات ها و به خصوص اسيدهاي ميوه را نام برد. توت فرنگي سرشار از ويتامين و فاقد چربي اشباع است و كالري كمي دارد. يك واحد توت فرنگي معادل 8 عدد است كه 50 كالري انرژي دارد. توت فرنگي مانند ساير توت ها مثل شاه توت، توت سفيد، تمشك و... پاك كننده روده و مثانه است. تحقيقات اخير نشان داده است، دريافت روزانه يك واحد توت فرنگي باعث افزايش قابل توجهي در مقدار فولات خون شده و نيز فشار خون بالا را كاهش مي دهد .
از ديگر خواص توت فرنگي مي توان به موارد زير اشاره كرد :
- مصرف اين ميوه علاوه بر وجود انواع ويتامين، املاح و آب كه هر كدام اثرات خود را بر بدن اعمال مي كنند داراي خاصيت تقويت كننده، ملين و خنك كننده نيز مي باشد.
- توت فرنگي از تصلب شرائين جلوگيري مي نمايد.
- توت فرنگي اشتها آور است و ادرار را زياد مي كند.
- دم كرده برگ توت فرنگي در زياد كردن ادرار و شير بانوان مفيد است.
- دم كرده برگ توت فرنگي يا ميوه توت فرنگي مي تواند نقرس و سنگ هاي مثانه را معالجه كند.
- املاح معدني موجود در توت فرنگي خاصيت مسهلي به آن بخشيده است، زيرا اين املاح عضلات روده را به انبساط و انقباض وادار مي كند و به همين جهت توت فرنگي براي درمان يبوست مؤثر است.
- اگر توت فرنگي را له كنيد و در آب بريزيد، نوشابه اي به دست مي آيد كه براي درمان تب هايي كه با بيماريهاي التهابي همراه مي باشد، بسيار مفيد است.
مقاله اي کامل در مورد توت فرنگي
- توت فرنگي به علت داشتن آهن و ويتامين C در خونسازي بدن مؤثر است.
- توت فرنگي به علت دارابودن مقادير كافي كلسيم و فسفر، در رشد و نمو كودكان و نوجوانان ، استحكام دندان ها و ترميم شكستگي استخوان ها بسيار مؤثر است.
- توتفرنگي حاوي موادي چون فسفر، كلسيم، منيزم، پتاسيم و مقداري آهن و هيدرات 2 كربن بوده و در بدن توليد انرژي كرده و خستگي را برطرف مي‌كند.
- توت فرنگي به دليل داشتن ويتامين C ، در درمان بيماري لثه مؤثر بوده و به هضم غذا كمك زيادي مي‌كند.
- دانشجويان و افرادي كه تمرينات فكري مي‌كنند، بهتر است حتما توت فرنگي ميل كنند چرا كه خوردن اين ميوه باعث تامين فسفر مورد نياز مغزشان ميشود.
- همچنين، توت فرنگي به علت داشتن ويتامين B در كاهش و رفع ترس، عصبانيت، خمودي، اضطراب، هيجان و سستي مؤثرست.
- توت فرنگي نقش مهمي در خونسازي بدن دارد و از خاصيت ضدعفوني كننده‌اي برخوردارست. علاوه بر اينها خوردن توت فرنگي باعث پاك شدن خون از مواد مضر و زايد مثل اوره، اسيداوريك و چربي مي‌شود و نيز درمان كننده نقرس است.
- ويتامين A موجود در توت باعث رشد ناخن‌ها و تقويت چشم مي‌شود.
براي بيماريهاي سنگ مثانه و نقرس مفيد است ، همچنين باعث رفع تب مي شود. با آنکه داراي قند است اما براي بيماران ديابتي مضر نيست ، باعث طول عمر مي شود از سکته جلوگيري مي کند و داراي ويتامينهاي C، B فسفر ، آهک،منيزيم ، پتاسيم ،سديم ، قند آهن ، يد و... است .
اثرات توت فرنگي بر روي پوست :
توت فرنگي به دليل داشتن اسيدهاي ميوه يكي از مهمترين گياهاني است كه در زمره وسايل آرايشي كاربرد دارد و از قديم به اين منظور استفاده مي شده است. براي توجيه اين اثرات بهتر است ابتدا خلاصه اي در باره اسيدهاي ميوه شرح داده شود تا علت اين استفاده به طور علمي روشن گردد.
از هزاران سال پيش خانم ها از عصاره برخي ميوه ها جهت شادابي پوست خود استفاده مي كردند. تحقيقات سال هاي اخير نشان داده است ميوه ها حاوي اسيدهايي به نام اسيد ميوه يا آلفا هيدروكسي اسيد مي باشند و به اختصار به صورتAHA گفته مي شوند. اين اسيدها قادر هستند كه لايه هاي شاخي و سفت روي پوست و به خصوص صورت را حل كنند و ضمن شاداب و با طراوت كردن پوست، موادي از جمله اسانس همين ميوه ها مي توانند بهتر جذب پوست شده و باعث تحريك گردش خون و يا تحريك توليد سلول هاي جوان شده و با يك سلسله اثرات باعث طراوت و تازگي پوست شوند. البته با توجه به اينكه اين اسيدها داراي خاصيت ضعيف اسيدي مي باشند داراي اثرات كمي بوده و براي اين منظور بايد ساليان متمادي از آنها استفاده كرد.
اين موضوع باعث جلب نظر همگان به اثرات اين اسيدها شده، طوريكه در سال هاي اخير كارخانجات، دست به تهيه آنها زده و از آنها كرم، لوسيون و فرآورده هايي به عنوان ضد چروك تهيه و به بازار عرضه كرده اند. تفاوت محصولات صنعتي با ميوه هاي طبيعي در اين است كه غلظت اين اسيدها در محصولات صنعتي بسيار بالاتر از ميوه ها بوده، بنابراين داراي اثرات سريع و قوي هستند و در عوض استفاده زياد و ممتد آنها خالي از اثرات جانبي نمي باشد. افرادي كه مي خواهند از اثرات سوء اينگونه محصولات در امان بمانند، مي توانند از ماسك بعضي ميوه ها از جمله توت فرنگي استفاده كنند، به شرط آنكه صبر و حوصله كافي داشته باشند، چون اثر ميوه هاي طبيعي به مراتب ضعيف تر و طولاني تر از محصولات شيميايي بوده ولي عوارض جانبي آنها را به همراه ندارند.
براي استفاده از ماسك توت فرنگي مي توان 5 تا10 عدد توت فرنگي تازه را پس از شستشوي كامل له كرده و پس از استحمام كه منافذ پوست بازتر هستند، آن را روي صورت به مدت 20 دقيقه قرار داد و سپس صورت را با آب شست. اين كار را مي توان در فصلي كه توت فرنگي است، يك روز در ميان و يا دو روز در ميان انجام داد. البته قبل از انجام اين عمل فرد بايستي مطمئن شود كه نسبت به اين ميوه حسيت ندارد. براي اطمينان از عدم حساسيت مي توان با قرار دادن ميوه له شده بر روي قسمت كوچكي از پوست دست يا صورت، آن را آزمايش كرد. توت فرنگي علاوه برداشتن اسيدهاي گياهي داراي اسانس خوش بويي است كه وقتي به صورت ماسك مصرف مي شود، جذب پوست شده و به اثرات اسيدهاي ميوه موجود در آن كمك مي كند. همچنين اين ماسك مي تواند به عنوان يك ضد آفتاب متوسط در زماني كه آفتاب سوختگي رخ داده است، استفاده شود.
موقعيت و آب و هوا :
به علت زود بار ور شدن گل هاي توت فرنگي در بهار بايد بوته ها در جايي کاشته شوند که سر مايي دير رس بهاره به آنها صدمه نزند. زمين مورد استفاده براي کاشت بايد رو به جنوب باشد چون زودتر گرم مي شود . اين گياه به آب فراوان احتياج دارد مخصوصا در دوره رسيدن ميوه , در غير اين صورت ميوه ها کوچک باقي ميمانند .
زمان کاشت :
توت فرنگي را از اواخر پاييز که در حال نيمه خواب است تا اوايل بهار قبل از بيدار شدن گياه از خواب ميتوان جابجا نمود و در محل ديگري کاشت . بنا براين کاشت پاييزه و بهاره آن امکان پذير است . در صورتي که کاشت پاييزه باشدمحصول , تابستان سال آينده به دست مي آيد و اگر گياه در بهارو قبل از بيدار شدن از خواب زمستانه کاشته شود گل هايي که چند هفته بعد از کاشت روي بوته ظا هر ميشود , بهتر است چيده شوند تا گياه قويي شود . اين بوته ها در بهار سال بعد داده و در تابستان ميتوان از آنها محصول برداشت نمود. جوانه هاي گل در فصل پاييز به کوتاه شدن طول روز به وجود مي آيند ولي به علت سرماي زمستانه , گل ها تا فصل بهار ظاهر نمي شود .
توت فرنگي
مشخصات بوته :
گياهي که براي کاشت انتخاب مي شود بايد عاري از هر نوع مرض ودارايي ريشه هاي قويي و سالم باشد و ( رنگ ريسشه ها روشن باش . ) ريشه توت فرنگي افشان , ظريف و سطحي است و بيشتر در عمق 20 تا 30 سانتي متر خاک فعاليت مي کند .
نوع خاک :
خاک هاي سبک شني با مواد غذايي فراوان و زهکشي خوب مناسب کاشت توت فرنگي است .
عمليات تهيه زمين :
اوايل پاييز يا بهار, زمين را شخم و ديسک زده و سپس ازکود هاي حيواني و شيميايي و مقدار 10 تن درهکتار کود حيواني پوسيده با خاک مخلوط کرده و تاکيد بر آزمايش خاک به مقدار 100 -80 کيلو ازت خالص در سه مرحله , 150-100 کيلو پتاس خالص و 80-60 کيلو فسفر در هکتار استفاده مي شود سپس با نحر کن جوي هاي به عرض 40 سانتي متر و پشته هاي به عرض 80 سانتي متر ايجاد مي کنند . در سال اول قبل از کاشت , کود فسفر و پتاسه و نصف مقدار کود اوره قبل از ديسک زني به خاک داده مي شود و بقيه کود اوره قبل از گلدهي و بعد از برداشت محصول در دو نوبت به خاک افزوده شده و سپس آبياري ميشود .
طريقه کاشت :
در موقع کاشت خاک بايد مرطوب باشد و بلافاصله بعد از کاشت , مزرغه را آبياري کردو کاشت بوت ها در خاک خشک سبب از بين رفتن تعدادي از آنها مي شود . هنگام کاشت بايد تمام برگ هاي پير بوته هاي توت فرنگي را قطع کرد و ريشه ها را از هم جدا نمود , سپس اقدام به کاشت کرد . اگر گياهي زياد عمق کم کاشه شود بوته به علت خشکي زياد صدمه مي بيند. معمولا بوته ها را به فاصله 40 سانتي متر از يکديگر در روي پشته ها مي کارند و به طور تقريبي تراکم بوته در هکتار طبق روش بالا حدود 31250بوته برآورده مي شود .
گل توت فرنگي
مراقبت هاي لازم بعد از کاشت :
1- پوشاندن خاک به وسيله کاه يا خاک اره موموجب مي شود که ميوه با خاک به طور مستقيم تماس نداشته باشد و رطوبت خاک نيز به خوبي حفظ شود .
2- آبياري حداقل هفته اي يک بار و به طريق جوي پشته اي صورت گيرد .
3- کنترل به موقع بيماري ها, آفات و علف هاي هرز
4- قطع ساقه هاي رونده در زمان فصل رشت براي جلوگيري از ظريف شدن بوته هاي مادري .
برداشت و بسته بندي توت فرنگي :
برداشت ميوه بهتر است در مواقعي از روز که هوا خنک تر است صورت گيرد و ميوه هاي چيده شده را بايد بلافاصله در سيه و درجاي خنکي قراردارد . بهتر است ميوه را همراه با کمي از دم برداشت کرده تا موقع برداشت به ميوه فشاري وارد نياييد . به علت آسيب پذيري شديد ميوه , بايد آن را در جهبه هاي کم عمق بسته بندي نمود و در حين حمل و نقل کاملا مراقب آنها بود.

● مقدمه يک درخت قديمي و يا تاريخي در اکثر کشورهاي جهان که معمولا در هر کشوري داراي قدمت بيش از دويست ، سيصد سال است. داراي پوست زرد نارنجي بوده که از ...

● مقدمه يک درخت قديمي و يا تاريخي در اکثر کشورهاي جهان که معمولا در هر کشوري داراي قدمت بيش از دويست ، سيصد سال است. داراي پوست زرد نارنجي بوده که از ...

▪ نام علمي : Fragaria sp.و از خانواده Rosaceae و نام انگليسي Strawberry توت فرنگي گياهي است علفي و چند ساله که بومي جنگلهاي اروپاست و از قرن چهاردهم ن ...

▪ نام علمي : Fragaria sp.و از خانواده Rosaceae و نام انگليسي Strawberry توت فرنگي گياهي است علفي و چند ساله که بومي جنگلهاي اروپاست و از قرن چهاردهم ن ...

در قرن چهاردهم در فرانسه، توت فرنگي وحشي از جنگل به زمين زراعتي منتقل شد و از آن به بعد به عنوان يک گياه اهلي مورد استفاد ه قرار گرفت. د ر جنگل هاي شم ...

گوجه فرنگي از هزاران سال پيش وجود داشته است؛ البته در اندازه هاي کوچک. شايد باور نکنيد اما گوجه فرنگي در ابتدا اندازه يک گيلاس بوده و کم کم در اثر پرو ...

طبق افسانه ها قرمزي رنگ ميوه هاي شاه توت از جذب خون پيراموس و ديسبي که زير سايه اين درخت کشته شدند ناشي شده است شاه توت درختي است زيبا و جذاب به ارتفا ...

کربوهيدراتها ، منبع مهم غذايي اند. کربوهيدراتها همچنين به عنوان واحدهاي سازنده چربيها و نوکلئيک اسيدها عمل مي کنند. سلولز ، نشاسته و قند معمولي ، کربو ...

دانلود نسخه PDF - توت فرنگي